respublika.lt

S.Skvernelio profesionalai dar daug malkų priskaldysnuotraukos (53)

2018 liepos mėn. 14 d. 14:33:00
Danas NAGELĖ

Dabartinė Vyriausybė stebina savo sprendimais, neretai sulaukiančiais ne tik rinkėjų, bet ir Seimo bei Prezidentūros pasipiktinimo, tačiau ji iš įpročio save tebevadina profesionalų Vyriausybe. Ar ji verta tokio titulo? Žinomas politologas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas doc. dr. Vytautas Dumbliauskas „Vakaro žinioms“ pateikė kiekvieno ministro charakteristikas, o visos Vyriausybės darbą tevertina penketu dešimtbalėje sistemoje.Sauliaus SKVERNELIO ateitis - saugos tarnyboje

„Jei vertinčiau dešimtbalėje sistemoje, parašyčiau jam gal septynetą arba aštuonetą. Dar net pora metų nepraėjo, ypač ryškių darbų nėra, kad būtų galima vertinti labai teigiamai ar labai neigiamai. Ką galiu apie premjerą, kaip apie asmenį, pasakyti? Tai žmogus, kuris į politiką pateko tik sutapus aplinkybėms. Kad statutinis valstybės tarnautojas taptų politiku ir dar neeiliniu... Tai labai nedažnas atvejis. Logiškai mąstant, visa jo karjera turėjo būti dėvint uniformą su antpečiais. Iki pat pensijos. S.Skvernelis nėra tikras politikas. Iš ankstesnių premjerų turėjome Gediminą Kirkilą, Andrių Kubilių, Algirdą Butkevičių, kurie buvo tikri politikai profesine prasme. Aišku, tai yra Lietuvos specifika, valstybė dar jauna, todėl daug politikų ir neturime. Nesakau, kad politikai yra kažkoks stebuklas, tačiau demokratinėse valstybėse yra tokia tradicija, kad politinius postus užima politikai tikrąja to žodžio prasme. S.Skvernelio atvejis - netipiškas, todėl tai deda antspaudą jo darbui premjero poste“, - akcentavo V.Dumbliauskas.

Pasak jo, jei žmogus eina dirbti į policiją, tai jau yra specifinis žmogus.

„Reikia prisiminti, kad jis yra nepartinis. Jis nėra valstiečių frakcijos ir kartu Seimo daugumos žmogus. O iš to rutuliojasi daug dalykų. Nereiškia, kad jis yra nevaldomas, bet jis nėra savas. Apskritai visa valstiečių partija yra dar vienas išbandymas Lietuvai. Aišku, S.Skvernelis yra protingas žmogus, turi iškalbos dovaną - priešingai nei A.Butkevičius, kuris „sukdavo ratus“ šnekėdamas su žurnalistais, o tie cituodavo jo kalbų „gabalus“ . Tačiau S.Skvernelio politinė ateitis yra labai miglota. Manau, jei jam nepasiseks pasiekti prezidento posto (aišku, jei jo sieks), tai jo ateitis yra privačioje saugos tarnyboje“, - prognozavo politologas.

Visai Vyriausybei V.Dumbliaus-kas parašytų ne daugiau nei penkis balus.

„Kiek kartų žmones apgavo: su Darbo kodeksu, žada uždarinėti ligonines, daug klausimų kelia įvairios reformos“, - sakė docentas.

Vien tik Lino KUKURAIČIO norų negana
(Socialinės apsaugos ir darbo ministras)


„Tai žmogus, atėjęs ne visai iš tos sferos. Taip, atėjo iš labdaringos organizacijos, tačiau - ir vėl - ne politikas. Manau, kad jo intencijos geros, bet abejoju jo asmeniniais gebėjimais būti socialinės apsaugos ir darbo ministru. Išsilavinęs, kompetencijos netrūksta, nes vis dėlto dirbęs socialinės apsaugos srityje, tačiau nežinau, kuri blogybė mažesnė - jis, ar buvusi ministrė Algimanta Pabedinskienė. Tiesa, viešojoje erdvėje iš pradžių iš L.Kukuraičio buvo šaipomasi, o dabar pašaipos aprimo. Nes matyti, kad žmogus nori gera. Bet vien noro neužtenka. Aišku, ne viskas nuo ministro priklauso, tačiau ne Seimas, o jis kada nors turės prisiimti atsakomybę už pensijų reformą. Trumpai tariant, tai - doras žmogus, patekęs ne į tą postą“, - įvertino docentas.

Žygimantas VAIČIŪNAS - tikras moksliukas
(Energetikos ministras)


Jis - buvęs V.Dumbliausko studentas, tarptautinių santykių ir politikos mokslų bakalauras, vėliau - magistras.

„Aš jam dėsčiau, tai buvo labai geras, labai rimtas studentas. Dėsčiau antrame bakalauro kurse, jis pagal amžių buvo labai solidus, korektiškas, iš tų moksliukų. Vaikinas daug mokėsi, buvo darbštus ir padarė karjerą, nors jam dabar nė 40-ies nėra. Jis irgi ne politikas, jis yra karjeros tarnautojas, tačiau tikras „profas“, puikiai savo poste tvarkosi. Atsiliepimai apie jį ir viešojoje erdvėje geri, neišlenda negražūs dalykai, kaip apie aplinkos ministrą. Manau, tai yra ne valstiečių, o Prezidentūros žmogus“, - svarstė docentas.

Didžiausia Lianos RUOKYTĖS-JONSSON klaida
(Kultūros ministrė)


„Viena iš tų ministrių, kuri nepatinka srities, kuriai vadovauja, darbuotojams. Ji - buvusi kultūros atašė, todėl, atrodytų, turėtų kultūros darbuotojams būti sava. Tačiau yra trintis, kurią turbūt lemia charakterio savybės. O šiaip apie L.Ruokytę-Jonsson sunku ką nors pasakyti, nes ministrė stengiasi nesiafišuoti, laikosi šešėly, bet vis tiek prasismelkia nepasitenkinimai... Vėlgi - ji nėra politikė. Ramūnas Karbauskis norėjo sužaisti „profesionalų Vyriausybės žaidimą“, kuris, dabar jau matome, virsta fiasko“, - konstatavo V.Dumbliauskas.

Jis priminė, kad vienas didžiausių ministrės akibrokštų susijęs su sostinės Lukiškių aikšte. Seimas vienbalsiai buvo nusprendęs, kad ten turėtų stovėti paminklas Vyčiui, tačiau Kultūros ministerija nusprendė esanti aukščiau Seimo.

„Su ta Lukiškių aikšte iš viso graudi istorija. Tokioje vietoje statyti partizanų žeminę... Juk partizanai tebuvo trumpas Lietuvos istorijos epizodas. Tai buvo L.Ruokytės-Jonsson klaida. Jei Ž.Vaičiūnas, R.Karoblis tvarkosi be priekaištų, tai jai priekaištų - sočiai“, - kalbėjo politologas.

Viliaus ŠAPOKOS ambicijos
(Finansų ministras)


„Įdomiausias klausimas, kodėl jis paliko Lietuvos banką, kur ėjo Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktoriaus pareigas, nes, kiek žinau, pareigas paliko dar prieš tapdamas ministru. Neabejoju, jis - „profas“, nes Lietuvos banke tokias pareigas ėjo. Bet vėl - ne politikas, nors ir finansininkas. Tačiau, kiek klausiau jo interviu, man susidarė jausmas, kad tai - ne toks žmogus, kuris atliks reikalingą mokesčių reformą. Pritariu ekonomistui Raimondui Kuodžiui, kad mums reikia rimtos mokesčių reformos, nes kitaip mes neišsikapstysime iš atsilikimo, nepasivysime lenkų, estų, dabar dar ir latviai mus aplenkė. Mokesčių sistemą reikia taisyti iš esmės, visų pirma, naikinant lengvatas kai kurioms grupėms, kurios moka daug mažiau, o naudojasi viskuo vienodai - ligoninėmis, mokyklomis, pensijomis“, - sakė V.Dumbliauskas.

Politologas atkreipė dėmesį, kad V.Šapoka, nors ir buvo Lietuvos banko darbuotojas, tapęs finansų ministru dažnai ignoruoja Lietuvos banko rekomendacijas.

„Prieš tapdamas ministru jis kelis mėnesius buvo bedarbis. Galbūt Lietuvos banke kažkoks konfliktas buvo iškilęs. O V.Šapoka - ambicingas žmogus. Tačiau jis ne tas žmogus, kurio reikia norint radikalios reformos. Jau antri metai baigiasi... Tiesa, galbūt ir patys valstiečiai bei S.Skvernelis neturi politinės valios pertvarkyti mokesčių sistemą. Todėl surenkama nepakankamai pinigų ir nėra ką dalinti, o kultūros darbuotojai, mokytojai, dėstytojai skursta. Aš pats esu dėstytojas, ir, jei kam pasakau, kokią algą gaunu, tie graudžiai, užjaučiančiai šypsosi. Bet dėstytojai niekur nepabėgs, o gydytojai, jei jiems ir toliau bus mokamos tokios algos, išvažiuos. Tai, ką daro arba, tiksliau, ko nedaro Vyriausybė, yra nusikaltimas“, - įsitikinęs docentas.

Kad tik nesuvalgytų Elvino JANKEVIČIAUS
(Teisingumo ministras)


„Jis dar labai neseniai dirba, todėl sunku vertinti. Bet postas labai pavojingas, galingi interesai, prisiminkime, kaip buvusią ministrę Mildą Vainiutę sudorojo ta sistema. Dora moteris pradėjo judinti širšių lizdą, tačiau mokslo žmogus, patekęs į tokią sistemą, buvo „suvalgytas“.

Raimundas KAROBLIS - be kabliukų
(Krašto apsaugos ministras)


„Tai - Dalios Grybauskaitės pasirinkimas. Jis - profesionalus diplomatas, vertinamas gerai, jokių kabliukų. Pasirinkimas geras, bet ne valstiečių“, - trumpai įvertino politologas.

Prezidentūros žmogus Rokas MASIULIS
(Susisiekimo ministras)


„Jis atėjo iš verslo, o prieš tapdamas energetikos ministru vadovavo valstybinei įmonei, dar po to tapo susisiekimo ministru. R.Masiulis, kiek suprantu, irgi Prezidentūros žmogus. Susisiekimo ministerijoje sukasi milžiniški pinigai, todėl galbūt S.Daukanto aikštė norėjo, kad sričiai vadovautų asmuo, nesusijęs su tos srities interesų grupėmis“, - spėliojo politologas.

Docento teigimu, apie R.Masiulį viešojoje erdvėje irgi mažai neigiamų atsiliepimų, išskyrus dėl iniciatyvos į tris bendroves išskaidyti „Lietuvos geležinkelius“, mat kai kurie ekspertai mano, kad taip vieną arba dvi pelningai dirbsiančias naujas bendroves ruošiamasi privatizuoti.

„Kiek tokie priekaištai pagrįsti - parodys laikas. Jei taip, tada, reiškia, jis dirba kažkokioms interesų grupėms. Tačiau kai tai paaiškės, R.Masiulis bus pasitraukęs iš valstybės tarnybos į kokį nors privatų verslą ir už tai neatsakys. Bet jis bent jau yra išlaikęs solidaus profesionalo įvaizdį, juo labiau kad turi didžiulę vadovavimo stambioms įmonėms patirtį“, - pridūrė V.Dumbliauskas.

Vienas profas - Linas LINKEVIČIUS
(Užsienio reikalų ministras)


„O čia ir „profas“, ir politikas kartu. Aš jį labai teigiamai vertinu, nenustebau, kad dėl posto tą tikrąją socialdemokratų partiją paliko. Man patinka ir jo veikla, požiūris į Rusiją. Žmogus - savo vietoje ir gerai atlieka savo darbą“, - nedaugžodžiavo V.Dumbliauskas.

Dievas davė smegenis Virginijui SINKEVIČIUI
(Ūkio ministras)


„Irgi dirba ne nuo pradžių, man jis palieka labai protingo, gabaus žmogaus, kuris pats visko pasiekė, įspūdį. Tik ne tą partiją pasirinko. Jau pirmaisiais mėnesiais žmonės pastebėjo, kad jis - vienas protingiausių, jei ne protingiausias visoje Valstiečių frakcijoje. Dievas davė smegenis“, -
sakė politologas.

Ne Giedriaus SURPLIO kliedesiai
(Žemės ūkio ministras)


„Jis dirba labai neseniai, galiu tik pasakyti, kad aš jam irgi dėsčiau. Buvo protingas, aktyvus studentas. Situacija panaši į Ž.Vaičiūno - gavo gerą išsilavinimą ir padarė karjerą. Tikiuosi, kad Žemės ūkio ministerijos iškėlimas į Kauną yra ne jo, o R.Karbauskio kliedesiai, nes tai ir Vyriausybės programoje įrašyta“, - vylėsi docentas.

Aurelijų VERYGĄ reikia atšaukti
(Sveikatos apsaugos ministras)


„Ne kiekvienas universiteto dėstytojas gali būti ministru. A.Veryga - geriausias pavyzdys. Turiu daug pažįstamų medikų, iš jų - vien blogi atsiliepimai. Mano giliu įsitikinimu, jis turi problemų su alkoholiu. Tą aš vaizdingai sakau. Jis kažkaip neadekvačiai reaguoja į alkoholį. Pritariu žurnalistui, kuris apkaltino A.Verygą klastojus duomenis, neva Lietuva - labiausiai prasigėrusi šalis. Žiniasklaidoje buvo svarstyta, jog A.Veryga tam, kad gautų savo asociacijai, kažkokiai nevyriausybinei organizacijai, finansavimą, galėjo padidinti tuos duomenis. Tikrai nepanašu, kad mes daugiausia geriame pasaulyje.

O ta sveikatos apsaugos reforma... Jei uždarinės ligonines provincijoje, bus socialinis sprogimas. Jis - baisiausias iš ministrų ta prasme, kad priskaldys malkų tiek, jog kita valdžia turės ilgai srėbti. Valstiečiai kažkada gailėsis, nes A.Veryga atims iš jų daug rinkėjų. Man patiko vieno garsaus norvegų politologo pastebėjimas, kad privačiame sektoriuje didžiausia vertybė - pelnas, o viešajame sektoriuje - socialinis teisingumas. Jei normalūs miesteliai liks be ligoninių, tai, lyginant su didžiųjų miestų gyventojais, socialinio teisingumo prasme jie liks pasmerkti. Nors moka tokius pat mokesčius, negaus tokių pat paslaugų. Kas bus, jei staiga atsitiks kokia nelaimė, o artimiausia ligoninė - už keliasdešimties kilometrų? Jau nešneku apie nesąmones su alkoholiu. Liguistas žmogus, jis turi problemų su alkoholiu ir kovoja su juo. Nors visa Europa į vyną žiūri kaip į maisto dalį, nes jis geriamas valgant. Vaikinas - ne savo poste. Gal jis geras dėstytojas (girdėjau atsiliepimų, kad jo paskaitos įdomios), gal geras psichiatras, bet dabar priskaldys malkų. O Seimas leido ministrui vienam nuspręsti, kokias ligonines finansuoti. Juk tai -
dešimčių tūkstančių žmonių likimai. Žemės ūkio ministerijos perkėlimas - idiotizmas, o čia - tragedija. Jei būčiau valstietis, reikalaučiau A.Verygą atšaukti“, - kategoriškai kalbėjo V.Dumbliauskas.

Iš verslų neišsilaisvinęs Kęstutis NAVICKAS
(Aplinkos ministras)


„Susidaro įspūdis, kad jis labai susinarpliojęs kažkokiais interesais. Apskritai Aplinkos ministerijoje yra labai daug interesų - pradedant šiukšlėmis, baigiant statybomis. Dideli interesai, dideli pinigai. Ir į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos akiratį ministras yra patekęs. Žmogus atėjo iš verslų ir turbūt iš jų dar neišsilaisvino. K.Navickas taip pat nėra politikas. Britai tai išrado ir mes nieko naujo neišrasime. Partija turi deleguoti politiką, o šis savo komandą turi formuoti iš profesionalų. Tačiau valstiečiai sužaidė keistą žaidimą“, - stebėjosi politologas.

Paslaptingas Eimutis MISIŪNAS
(Vidaus reikalų ministras)


„Labai paslaptinga asmenybė, visiškai nesireiškianti viešojoje erdvėje. Vienas iš žmonių, apie kuriuos sunku ką nors ir pasakyti“, - tepasakė politologas.

Jurgita PETRAUSKIENĖ iš "muilo virimo" kontoros
(Švietimo ir mokslo ministrė)


„Anksčiau esu žiūrėjęs jos biografiją. Oficialioje biografijoje skelbiama, kad ji niekada nėra dirbusi nei mokytoja, nei dėstytoja, pradėjo nuo projektų, o po to atsidūrė Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centre (MOSTA). Tai kontora, kuri yra visiškai nereikalinga. Universitetuose nesutikau nė vieno žmogaus, kuris manytų, kad MOSTA yra reikalinga. Tai - biurokratinė struktūra, kurioje eiliniai darbuotojai uždirba daug daugiau už profesorių. Vien tai žeidžia. J.Petrauskienė atėjo iš „muilo virimo“ kontoros, į kurią tikriausia norės grįžti. Viena profesorė iškėlė idėją, kad universitetai turėtų atsisakyti teikti informaciją ir ta MOSTA pati išnyktų. Be to, J.Petrauskienė - visiškai nesavarankiška, pastatyta tik kaip žmogus, kurį galima būtų valdyti. Bijau, kad priskaldys daug malkų ir kitai valdžiai reikės daug ką taisyti. Kad ir su tuo skubiu universitetų jungimu. Arba mokytojų etatiniu apmokėjimu. Aktyvūs mokytojai sako, kad aukšti ŠMM valdininkai nesišneka su pedagogais, žiūri į juos iš aukšto, kaip į mužikus. Su ta ministerija yra negerai, o J.Petrauskienė nevaldo situacijos“, - tvirtino politologas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (53)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PALEISTAS: Egipto teismo sprendimu į laisvę paleistas televizijos kanalo „Al Jazeera“ žurnalistas Mahmudas Huseinas (Mahmoud Hussein), kuris buvo sulaikytas 2016 m.
  • KELIUOSE: praėjusią parą, gegužės 22-ąją, Lietuvos keliuose įvyko 92 eismo įvykiai; 12-oje eismo įvykių sužeista 15 žmonių; dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 4 eismo įvykiai; žmonės šiuose įvykiuose nenukentėjo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar daug tikitės iš naujo prezidento?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +14 +16 C

  +14 +15 C

 

 +10 +12 C

+25 +27 C

 +20 +24 C

 

+19  +21 C

0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 1-6 m/s

 

USD - 1.1171 PLN - 4.3038
RUB - 71.7625 CHF - 1.1252
GBP - 0.8828 NOK - 9.7598
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis