respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Šilumos kainos slepia milijonines aferasnuotraukos (52)

2018 kovo mėn. 23 d. 09:04:02
Justina GAFUROVA

50 milijonų eurų - tiek pinigų per metus galėtų sutaupyti Lietuva, jeigu šilumos ūkio sektorius veiktų sąžiningai. Tačiau dabar šie pinigai nusėda verslininkų ir jiems palankių politikų kišenėse. Juos sumoka ne kas kitas, o visi mes, mokesčių mokėtojai. Pavyzdžiui, sostinėje stabdoma biokuro gamyklų plėtra, nes vilniečiai ir toliau turi išlikti viena pagrindinių SGD donorių.

 

Tokias patogias sąlygas rinkoje yra sukūrę Lietuvos įstatymai. Tiksliau, 2010 m. priimtos Šilumos ūkio įstatymo pataisos, atveriančios konkurencijos galimybes rinkoje. Tuomet įstatymo pataisas teikusi Prezidentė tikino, kad taip bus apgintos vartotojų teisės bei sukurta sveika konkurencija. Neužkliuvo šis įstatymas nei tuometiniam energetikos ministrui Arvydui Sekmokui, nei premjerui Andriui Kubiliui. O šiandien kita puse išvirtęs įstatymas ne tik neužtikrina konkurencingų kainų, bet ir suteikia galimybę apvaginėti šilumos gavėjus - paprastus žmones.

Nespėja skaičiuoti pelno

Šią įstatymų įteisintą aferą atskleidė Šiaulių miesto pavyzdys, mat čia šilumos energija yra pigiausia visoje šalyje. Kaip taip gali būti? Šilumą gyventojams tiekia savivaldybės įmonė „Šiaulių energija“. Meras Artūras Visockas žodžių į vatą nevynioja - reikėjo tik pasistatyti tinkamus įrenginius. Tokius, kokius stato privatus sektorius. Tada pelnas lieka visuomenei. „Nesuprantu, kodėl kiti miestai nestatė biokuro katilų, kai akivaizdu, kad tai reikalinga. Katilą gali pasistatyti tiek viešasis sektorius, tiek verslas. Jie bus vienodi, aptarnavimui reikės tiek pat žmonių, energija kainuos tiek pat. Klausimas vienas - kam liks pelnas? Jei pelnas lieka savivaldai, iš jo galima dar labiau mažinti šilumos kainą. Mūsų pavyzdys - to įrodymas. Šiandien mes turime mažiausią šilumos kainą, gauname pelną ir iš jo galime dar labiau mažinti kainą. Kiti miestai tokių galimybių neturi“, - „Vakaro žinioms“ sakė A.Visockas.

Idėja neužleisti rinkos privačiam investuotojui, Šiaulių taryboje kilo dar 2012 m. Pradėjus savivaldybėje diskusijas dėl tokių planų - viena kilovatvalandė iš dujų kainavo 16 lietuviškų centų, o iš biokuro - 6 centus. Tai reiškia, kad pastačius 20 MW biokuro katilą, jis dirbdamas visu pajėgumu atsiperka per 2 metus. Nors tarnauja dar mažiausiai 10 ar 20 metų. „O privatus gamintojas įsistato kiaulės akis ir užgieda 16 centų kainą. Taip tyčia sukeliamos šilumos kainos gyventojams, kad privačiam gamintojui būtų suteikta galimybė užsidirbti milžiniškus pinigus“, - įsitikinęs Šiaulių meras.

Meras neabejoja, jog įstatymais įtvirtinta sistema - apgalvotas būdas pasipelnyti. Ir jis nepraėjo be politikų palaiminimo. „ Jeigu viskas būtų sąžiningai, visos technologijos turėjo gulti savivaldos, o ne privataus kapitalo pusėje. Jei ir kiti miestai galėtų turėti tokią šilumos kainą, kokia yra Šiauliuose, per metus apie 50 mln. eurų liktų gyventojų kišenėse.

Dabartinė sistema man panaši į ekonominį nusikaltimą. Matau, kiek permoka kitų miestų gyventojai. Tai visiškai nesąžininga. Nesuprantu, kodėl savivaldybių energijos nestatė biokuro katilų ir nerodė potencialios savo kainos, kurios neturėtų viršyti privatininkas. Klausimas: kodėl savivaldybės nenorėjo užsidirbti?“ - svarsto meras.

Pinigai svarbiau už gyventojus?

Į šį klausimą „Vakaro žinioms“ atsakė kalbintas Šiaulių savivaldybės tarybos narys, buvęs konservatorius Gintautas Lukošaitis. „Įsivaizduokite, jei per metus lieka mažiausiai 50 mln. eurų. O vilniečiai už šilumą kasmet permoka mažiausiai 20 mln. eurų. Tokie pinigai gali daug ką nupirkti. Ir nuperka.

Politikai šiuo atveju yra įrankiai. Už jų stovi verslo grupuotės, su kuriomis tiesiogiai yra susijęs Dainius Kreivys, norėjęs būti šešėliniu energetikos ministru. Konservatoriai, o turbūt ir kitos partijos jau tapo tiesiog verslo projektais, kur tam tikri žmonės visuomenės sąskaita tvarkosi savo reikalus. Politikos seniai nelikę“, - įsitikinęs G.Lukošaitis.

Dabar „Šiaulių energija“, pasirinkusi pati būti atsakinga už šilumos tiekimą gyventojams, turi virš 3,5 mln. eurų pelno. „Sugeneruotą įmonės pelną mes galime skirti darželių remontui, reikalingo projekto įgyvendinimui. Tai yra miesto pinigai. Įsivaizduokite, kaip Lietuva gyventų, jei bent 5 metus būtų valdoma panašiai, kaip Šiauliai?“, - retoriškai klausia tarybos narys.

Apvogti valdžios rankomis

Jis įsitikinęs, jog Pandoros skrynią atvėrė ne kas kita, bet pačios prezidentės teiktos Šilumos ūkio įstatymo pataisos dėl konkurencijos. „Aš puikiai atsimenu, kai teikiant šias įstatymo pataisas, prezidentė Dalia Grybauskaitė kalbėjo apie rinkai taip reikalingą konkurenciją. Centralizuota šiluma yra natūrali monopolija. Praktiškai kito valdymo būdo ir nėra. Daugelyje Europos šalių už tai atsakingos savivaldybės. Bet tam tikros grupės žmonių sugalvojo įžūliai pasipinigauti. Todėl mes aukščiausiu politiniu lygmeniu kvailinami apie konkurenciją“, - tikina G.Lukošaitis.

Ir priduria, jog įstatymas, kurį teikė Prezidentė, buvo priimtas tyliai, be aršių diskusijų. Lietuva tuo metu kaip tik sekė Garliavos istorijos įvykius, tuomet buvo rastas Drąsiaus Kedžio kūnas. „Tai jau tapo normalia praktika. Todėl visiems patariu atsargiai reaguoti į visus išpūstus skandalus. Jų metu reikėtų pasidomėti, ar kaip tik tyliai nevyksta grubi afera“, - teigia G.Lukošaitis. Ir priduria, kad tose aferose dažnai galima pamatyti aukščiausių valdžios atstovų. Štai, pavyzdžiui, Andriaus Tučkaus sūnus Dominykas Tučkus iki šiol yra SGD terminalui dujas teikiančios bendrovės „LITGAS“ Valdybos pirmininkas.

Kita prezidentės palaiminta dovana Lietuvai - Suomijos kompanijos „Fortum“ valdoma vienintelė Lietuvoje Klaipėdos atliekų deginimo jėgainė. G.Lukošaitis įsitikinęs - tai dar vienas būdas apvaginėti gyventojus: „Kažkodėl net „Fortum“ statė ne pati Klaipėda, bet vėlgi privatininkai. Dabar „Fortum“ gauna šiukšles iš klaipėdiečių, už kurias gyventojai dar sumoka. Dabar tos šiukšlės yra dalis šilumos kainos. Pagaminus šilumą su primokėtu kuru šilumos kilovatvalandės kaina - keli centai. Bet parduoda už tą pačią kainą, kaip pagamintą dujomis. Nors šiukšlės turėtų būti surenkamos nemokamai, nes jos ir tampa šilumos kuru. Turėtų būti dviguba nauda: ir šiukšlės utilizuojamos, ir gaunamas kuras šilumai. Bet viskas susukta atvirkščiai. Jau nekalbu apie „Fortum“ pajėgumus. Čia tas pats, kaip nusipirkti sunkvežimį, kai tau reikia dviračio.“

Beje, jis neslepia, kad pasispardyti prieš sistemą, kur slepiasi milžiniški pinigai, buvo ne taip ir lengva: „Tai buvo net pavojinga. Nes Šiaulių pavyzdžio net neturėjo būti. Mes iki šiol sulaukiame grasinimų, kad taip ilgai nebus. Kad gali būti suorganizuotas perversmas savivaldybėje ir galiausiai viskas vis tiek bus padaryta taip, kaip reikia.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (52)

 • karjera per klyna. taip prieso sekla platinama Lietuvoje 2018 kovo mėn. 25 d. 07:44:14

  Danutė Jočienė-Raslanienė
  is a Lithuanian lawyer. She is the second representative of Lithuania in
  the European Court of Human Rights to date and the youngest judge in the
  Court's history (at the time of her election in May 2004 she was 33 years
  old).

 • ir ozys ir magnolija yra zydai 2018 kovo mėn. 24 d. 12:19:16

  litvakai...Lietuvos Konstitucija draudzia kitatauciams uzimti Prezidento
  pareigas...magnolija yra nelegaliai uzgrobusi si posta kaip anksciau ta
  buvo padares zydas adamsas kuris dar ir tapkiu gerai neisdziovino 3 metus
  Lietuvoje

 • Lietuva pakilo i zutbutini musi 2018 kovo mėn. 24 d. 12:05:07

  privalome laimeti ir butinai vel suorganizuoti 330 000 referendume
  pasirasiusiu, o tik tada eiti i prezidento rinkimus...siulau Arvyda
  Juozaiti bendru sutarimu iskelti ir atitaisyti istorine klaida...jis
  pradejo Sajudi savo namuose, jis privalejo ir tapti pirmuoju Lietuvos
  Prezidentu

 • nesuprantu 2018 kovo mėn. 23 d. 23:35:34

  tai duokite į teismą ir į prokuratūrą, apginkite piliečius

 • bigcatwar 2018 kovo mėn. 23 d. 21:23:52

  Matome nuo 199x metu kaip LR su magnolizmu susiejusi, cia ne afera cia fin
  nusikaltimas salies mastu. Ka pageidaujat isgirsti kaip LR kgb valdo ar
  savi is brysiaus chaikos?

 • ziopliai 2018 kovo mėn. 23 d. 19:47:29

  Lietuvoje viskas privatizuota,valstybe gyvena tik is akcizo ir pvmo,o visa
  kita privaciose saskaitose nuseda ir valstybe neturi jokio pelno.

 • Stebėtojas 2018 kovo mėn. 23 d. 14:49:52

  Kol ta šiluma nuo radiatoriaus pradeda šildyti man kojas,dar daug
  milijonų pridžiovina visokiem tarpininkam baigiant bendrijų pirmininkais
  ir buhalteriais.Viešinu atsakingai,nes vandens pašidymo 1 kūbas man
  atsieina dvigubai brangiau,nei kitos DNSB.

 • nuomonė 2018 kovo mėn. 23 d. 14:33:53

  WSIO ZAKONO-SAKYS MŪSŲ VALDŽIA,NES JOS NEKEITĖM,28 METAI TIE PATYS
  SOVIETIKAI,JOKIO VAKARIETIŠKO MĄSTYMO...TRATINA RUSIJOJE,tratina
  ukrainoje,tratina ir lietuvoje.......nes ,kai kam iš algos -BADAS...juk
  rūmų nepasistatysi,iš algos......

 • Na 2018 kovo mėn. 23 d. 11:27:53

  Lietuvos dujų laivas ir perkamos dujos greičiausiai rusų, ne veltui
  viskas užslaptinta ofšoruose, o mums sekama pasakėlė apie norvegijos
  kompanija. Tik kas tikrasis šeimininnkas-akcininkas. Ar tik ne Gasprom per
  kelias tarpines įmones, labai panašus rusų oligarchų pinigų plovimas
  per ofšorus. Mūsų valdžia matomai išvien, jei toleruoja nešvarius
  piniginius sandėrius. Štai jums ir energetinė melo nepriklausomybė.

 • manau 2018 kovo mėn. 23 d. 06:29:33

  esu šiaulietis ir matau ,kaip miestas tvarkomas be didelių reklamų ir
  fanfarų , matau , kad meras dirba kantriai ,užsispyrusiai ... sėkmės ir
  sveikatos jam ...

 • Labai pritariu 2018 kovo mėn. 22 d. 23:53:53

  tiems komentarams,kad Šiaulių meras padorus ir nesavanaudis ! Jis ką tik
  išrinktas pasiūlė : Savivaldybė visvien subsidijuoja Autobusų parką
  ir nuostolių beveik neturėsime,jeigu padarysime senoliams NEMOKMĄ
  viešąjį transportą ! Juk pensijos tokios mažos,vis keliolika eurų
  liks senoliams.Jam pritarė komitetinė dauguma ir kt.Jau trys metai,kai
  pensininkai važinėja į bažnyčią,kapines,polikliniką,kt.- NEMOKAMAI
  ,kaip Taline ! Autobusuose važiuoja vos po kelis pensininkus ir jie
  papildomų lėšų nereika!auja.
  P.S. Mano močiutė labai prašė parašyti,kad pensininkai net mišias už
  Merą ir šią daugumą užperka ir meldžia Dievo palaimos.Sakė,kad net
  kunigai per pamokslą dėkojo ir siūlė imti pavyzdį iš Mero,kaip reikia
  gerbti silpnesnius ,senus žmones !

 • AČIŪ Žurnalistei Justinai G. ir "Respublikai " ! 2018 kovo mėn. 22 d. 19:34:25

  Dėkojame todėl,kad Šiaulių Meras A.Visockas yra be galo kuklus,padorus
  ir paprastas.Šias savybes nustatė mokiniai .Mūsų sūnus ,kai grįždavo
  iš varžybų,kur Meras dalyvauja ne kaip valdžios svečias,o kaip dalyvis
  ! Jau nekalbant apie tai,kad gyvena daugiabutyje ir į darbą EINA
  pėsčias,ne taip,kaip anie,alia gerieji merai tik su - LIMUZINAIS ir dar
  kokiais !
  Dar kartą DĖKOJAM Žurnalistei,kad Merą pakalbinot,nes jis kuklus ir į
  jokias žiniasklaidas nesiveržia.Kiti leidiniai "nepriklausomi"- jo
  nepastebi. Šiaulių TV priklauso milijonieriui,kuris yra taryboje ir per
  savo TV visaip "puola" "komitetinę" daugumą !

 • kur 2018 kovo mėn. 22 d. 19:23:22

  masiulis

 • 645156549626213 2018 kovo mėn. 22 d. 19:01:33

  Kai tai vyksta tai ir karas kažkaip nebaisiai atrodo.. Juk jei karas tai
  tuos pirmus ir guldytų, kurie nespėtų pabėgti :)

 • < to. gaila 2018 kovo mėn. 22 d. 18:55:48

  Jei tau gaila,tai nekalbėk visų šiauliečių vardu ! Matyt,priklausai
  buvusių ™chebrai" ? Šitie pralaimėjusieji visokiomis intrigomis trukdo
  ir trukdo dirbti ! Jeigu būtų anie,kurie dešimtmečius viešpatavo
  Šiauliuose, Siaulių energija jau seniai būtų biznierių rankose,kaip
  Kaune kupčinskai atidavė savo rinkimų rėmėjams - verslinyyyykams .

 • Zanavykas 2018 kovo mėn. 22 d. 17:19:43

  Tokie jau tie 27 metų Lietuvos prezidentai: pinigai mums ,o vargai jums
  ,ponai piliečiai!

 • Gaila 2018 kovo mėn. 22 d. 16:25:28

  Gaila suklydome Šiauliečiai kaip Kaunas kažkada, darbų nesimato tiktai
  intrigos ir kaltinimai, kad kažkas trukdo dirbti. Janutienės laidoje buvo
  pasakyta, kad meras gyvena dviejų kambarių bute, o kur foto 202, teko
  skaityti, kad didelę sumą pinigų paskolinęs, bet pasidomėjus ką
  dirbęs po mokslų neteko rasti, tai iš kur tie turtai esami? Gaila, kad
  Šiauliai per tris ir pusę metų nieko nenuveikė, dabar truputį pajuda
  darbai, bet reikia, nes neužilg rinkimai. Šiauliuose visi žinome kaip
  yra, o valdžiai reikia reklamos, tai bet kokiais būdais kreipiasi į
  Janutienę,Respublika, įdomu kur dar? Jeigu sąžiningai dirbi, tai visi
  ir mato, kodėl Kaunui dabar nereikia reklamos darbai kalba už save ir
  niekas netrukdo ir nenori nuversti. Gaila miesto, galėjome gražiai ir
  gerai gyventi. Tvarką reikia daryti, bet reikia turėti patirties ir gerą
  komandą, kuri dirbtų nenusižengiant įstatymams. Kaltinti kitus
  lengviausia.

 • 13 2018 kovo mėn. 22 d. 16:22:40

  Man įdomiausia kodėl dabartiniai valdantieji kaip vandens į snukius
  prisipylę tyli dėl "indenpendenso" nuomos ir FIX 10 metų dujų pirkimo
  sutarties su "statoil"?O 70% dujų Lietuva visvien perka iš "gazprom" Taip
  išeina čia nėra jokios "energetinės nepriklausomybės" nes kaip buvo
  "gazprom" taip ir liko tik pasijungė senis su KGB hunta siurbti Tautos
  pinigus į ofšorus. Lenkai pasistatė Švinauščioje stacionarų SGD
  terminalą pusę pinigų gavo iš ES paramos, pas lenkus nėra jokio(manau
  konstitucijai prieštaraujančio mokesčio) saugumo dedamoji, lenkų
  valdžia nereketuoja nė vienos šalyje esančios azotinių trašų
  gamyklos.Gal laikas Tautai nusikrapštyti nuo akių ir ausų KGB huntos
  uždrėbtą per papirktą žiniasklaidą vašką ir pareikalauti
  paviešinti visas tos"energetinės nepriklausomybės" sutartis ir
  paviešinti tuos 75 m.užslaptintus lanzbirgio ištemtus ir paslėptus KGB
  archyvus.O tai galėtų padaryti Tapinas surengęs "už savo pinigus"
  mitingą ir pateikęs peticiją su tokiais reikalavimais(juokauju)

 • danute 2018 kovo mėn. 22 d. 16:04:07

  Gal pamazu zmones prades nebetyleti?

 • propesorius 2018 kovo mėn. 22 d. 15:58:56

  konvertavus į senus mielus litus ne milijonines gautusi,o milijardines

 • atsimenu 2018 kovo mėn. 22 d. 15:39:16

  kaip tiesioginiams meru rinkimams priesinosi senasis Landsbergis,kaip
  pyko,kad meru nebegales skirti partijos.Matomai, puikiai zinojo senasis
  sukcius,kad tokie rinkimai pakenks ju vagiu partijoms-kad nebegales zmoniu
  apvagineti.

 • Tyler Durden 2018 kovo mėn. 22 d. 15:10:08

  D.Grybauskaitė, V.Landsbergis, L.Linkevičius, R.Masiulis, D.Tučkus,
  A.Tučkus, H.Nausėda, "Lietuvos Dujų tiekimas", "Klaipėdos Nafta",
  "Litgas", VKEKK, EnMin, FinMin.
  Tai čia taip grubiai ant pirštų paskaičiavau.

 • nuomone 2018 kovo mėn. 22 d. 15:06:21

  prezidentas turi buti tokio mastymo,kaip Siauliu merasNegalvot,kaip kisenes
  prisikimst sau,vaikam ir anukam,o mastyti valstybiskai ir kad tautai gerint
  gyvenima

 • Agnė 2018 kovo mėn. 22 d. 15:05:54

  Kodėl kalba buv.konservatorius G.Lukošaitis,todėl,kad Kreivys ir
  Tapinas,kurie norėjo padaryti "perversmą" Savivaldybėj ,sako šalino
  iš partijos,net ir patį konserv. pirmininką (tai buvo kalbama
  R.Janutienės TV l."Patriotai" ),kad nepalaikė balsavimu jų norų!
  P.S. kodėl tie sarginiai,kurie čia parašė ,nepasako ,kad :
  1.Šis Meras Gerb.A.Visockas pensininkus, VIENINTELIS Lietuvoje,nutarė
  visuomeniniu transportu vežioti NEMOKAMAI ?
  2.Kad suremontavo Dvaro gatvę, platino ir t.t. Remontuoja ir tiesia naujus
  šaligatvius, pvz.,iš centro 30 m.eidavome prie Prūdelio (poilsio zona)
  ĮSIKLAUSYKIT! Asfaltuotu šaligatviu! Dabar kelis km žygiuojame
  trintelėmis!
  3.Kiek suremontavo m- klų stadionų,įvažiavimų į
  kiemus,gatvių,krepšinio aikštelių - visko nesuminėsi !

 • Na 2018 kovo mėn. 22 d. 15:01:22

  Ar gali būti, kad šešėliui Lietuvoje diriguojama iš Daukantynės. Ar
  tai praeities šešėliai? O kas nuolankiausi tarnai, tai konservai,LSDP ir
  Karbauskis ne prieš, bet jį dusina pavydus G. Landsbergis.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018