respublika.lt

Signataras V.Žiemelis: Absurdų absurdas, kad sūnus dirba rusams

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 22 08:55:18, Danutė ŠEPETYTĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Eltos nuotr.

Išties nueita labai toli, ryškinant nacionaliniam saugumui kylančias grėsmes; jomis laikomos net Rusijoje pagamintos trąšos, net aviacinis kuras, oro uostuose pilamas į bakus... Dėl galimų ryšių su Kremliumi konservatoriai lietuvių verslininko Gedimino Žiemelio įmonę „Avia Solutions Group“, per dukterines įmones tiekiančią degalus Lietuvos kariuomenės orlaiviams bei paslaugas Lietuvos oro uostams, siūlo įtraukti į NATO partnerių nepatikimų tiekėjų sąrašą. Kalbiname jo tėvą, signatarą Vidmantą ŽIEMELĮ.

 

- Jūs tiesiogiai susiduriate su padėtimi, kai jūsų sūnaus verslą konservatoriai linkę sieti su Kremliumi ir užtat laiko jį nepatikimu. Kokius jausmus jums, sąjūdininkui ir signatarui, kelia tokie pareiškimai?

- Aišku, man nelengva girdėti tokias kalbas, bet Gediminas - mano sūnus ir aš žinau, kad jis buvo išauklėtas patriotiškumo dvasia. Jis puikiai supranta, ką reiškia būti nukentėjusiam nuo represijų: jo mama gimė tremtyje, o mano tėvelis ir jo giminės buvo priversti slapstytis, nuolat keisti gyvenamąją vietą, kad taip pat nebūtų gyvuliniais vagonais išvežti. Tėvelis labai domėjosi politika, ir iš jo pokalbių su draugais apie smetoninę Lietuvą mokiausi istorijos, kuri sovietmečiu buvo nutylima. Tėvelis buvo patriotas ir natūralu, kad jo įdiegtą jausmą perteikiau savo vaikams.

Pasakymas, kad Gediminas dirba rusams, yra absurdų absurdas. Aš žinau, kaip jis pradėjo biznį, kokie draugai iš ekonomikos reformatoriaus Jegoro Gaidaro vyriausybės davė postūmį jo verslui, bet geriau nepasakosiu, nes vis tiek šiuo atveju bus vertinama, jog visa tai subjektyvu, todėl apsiribosiu mintimi, jog anksčiau ar vėliau tiesa paprastai išaiškėja. Aš dėl savo sūnaus - ramus. Žinau, kad jis - Lietuvos patriotas ir daug gero padarytų Lietuvai, jei nebūtų ujamas. Ypač verslo srityje, Dievulio jam duota daug.

- Juk jūs nemanote, jog santykiuose su Rusija įmanomas tarpusavio pasitikėjimas?

- Žinome mūsų istoriją, žinome, kad Rusijos politikais sudėtinga pasitikėti. 1992 metais buvau vyriausybės paskirtas KGB archyvo susigrąžinimo komisijos pirmininku, ir man teko daug su jais bendrauti. Mačiau jų didelį nenorą bendradarbiauti ir didelį priešiškumą mums. Būkime atviri, jeigu ne Boriso Jelcino laikai, būtų buvę dar sunkiau. Tačiau kad ir kokie sunkumai spaustų, vis dėlto reikėtų kalbėtis su kaimynais. Štai vienoje laidoje girdžiu politikę Rasą Juknevičienę sakant: Amerika gali kalbėti su Rusija, o mes - ne. Be abejo, mes negalime jos taip pagąsdinti kaip Jungtinės Amerikos Valstijos; prireikus jos nesunkiai randa svertų pastatyti Rusiją į vietą. Mes neturime tokių svertų, bet kitaip kalbėti, kitais lygiais, manau, galime.

- Bet šiandieninių pasaulio įtampų kontekste kalbėtis su Rusija turbūt reiškia viena: dauginti valstybės priešų valstybės viduje.

- Ką laimėjome nesikalbėdami su Lenkija? Gerai, kad premjeras Saulius Skvernelis pradėjo megzti santykius, nes mums su lenkais neišvengiamai reikalingas sutarimas. Per visą mūsų valstybių egzistavimo laikotarpį nebūta geresnių santykių, kaip prezidentų Valdo Adamkaus ir Aleksandro Kvasnevskio laikais. Prezidentė mano požiūriu padarė klaidą, netęsdama V.Adamkaus užsienio politikos. O dėl priešų valstybės viduje, manau, keičiantis politikams, keisis ir jų retorika. Aišku, kalbėtis taip, kaip gali JAV prezidentai, mes negalėsime niekada, tačiau neturėtume pamiršti, kad vis dėlto esame nepriklausoma valstybė, o ne kokios nors kitos valstybės padalinys.

- 2018-ieji vadinami Sąjūdžio, kurio esminė idėja ir buvo Lietuvos nepriklausomybė, metais. Ar pakankamai išlaisvėjome per tuos dešimtmečius?

- Sovietinėje sistemoje visi buvome priespaudoje, o išlaisvėjame - kiekvienas skirtingai. Jeigu valstybėje gyvena laisvi žmonės, tai ir valstybė laisvesnė. Kol kas labai daug yra neišlaisvėjusių žmonių.

- Nejaugi? Juk išlaisvėjimas totalus - nuo meninės raiškos, atleiskit, ekskrementais iki homoseksualų vestuvių Vinco Kudirkos aikštėje...

- Tai išlaisvėjimas blogąja prasme, - šėtoniškas išlaisvėjimas, slinkimas negatyvo link. Apskritai būti laisvam, manau, pirmiausia reiškia galimybę sakyti ką galvoji ir būtinybę išklausyti kito mintis, nebūtinai joms pritariant.

- Bet susirūpinę vien individo laisvėmis ir teisėmis mes kažką pražiūrime. Gal bendruomeniškumą?

- Jeigu individo laisvė būtų aukščiausias tikslas, tuomet apsieitume ir be valstybės. Pavyzdžiui, Mahatma Gandis ar Levas Tolstojus kadaise manė, jog valstybė apskritai nereikalinga, žmogus gali ir taip gyventi.

- Globalistams irgi nereikia sienų, jiems visur namai.

- Taip, išties. Valstybė randasi tada, kai mes susitariame, kad dalimi mūsų teisių disponuos valstybė. Valstybė, kaip ir bet kuri bendruomenė, turi savo tikslų. Visiška individo laisvė - tai aišku liberalizmas, kuris galima sakyti, yra šalia chaoso.

- Ar bendruomeniškumo stygius ir apolitiškumas nėra viena grėsmių nacionaliniam saugumui?


- Jeigu rinkimuose dalyvauja apie 50 procentų rinkėjų, tai nemažas bendruomeniškumo lygis, juk, jei pamenate, buvo tokių rinkimų, į kuriuos tesusirinkdavo vos 30 proc. rinkimo teisę turinčių žmonių...

- Juk tai formalus bendruomeniškumas.

- Raskite bent vieną šeimą, kur nebūtų kalbama apie politiką. Tiesa, jei palygintume Lietuvą su kitomis valstybėmis pilietiškumo atžvilgiu, turėtume pripažinti, jog mažai gyventojų dalyvauja politinėje, ypač politinių partijų, veikloje. Bet jeigu sektume Jungtinių Amerikos Valstijų pavyzdžiu, kur nėra partinių bilietų ir jei tu esi demokratas, tai ir balsuoji kaip demokratas, arba jei galvoji kaip respublikonas, tai ir balsuoji - atitinkamai - kaip jis, būtų neblogai. Manau, laimėtume ir tuo atveju, jei taptų tradicija kandidatus į prezidentus rinkti visuotiniuose partijų rinkimuose. Pirmasis pasišovė tai daryti Vytautas Landsbergis, matysim, kaip pavyks.

- Landsbergio konservatoriai mėgsta žaisti Rusijos korta, tačiau didžiausios grėsmės valstybingumui turbūt tūno valstybės viduje?

- Na, vidinės grėsmės kyla tada, kai žmonės valstybėje pradeda blogai gyventi. Lietuvoje tikriausiai nėra žmonių, kuriems nebūtų ko pavalgyti, diduma jų turi ir būstą, vienas geresnį, kitas blogesnį, tačiau juos labiausiai slegia neteisybė. Su šita problema tenka susidurti ir advokato praktikoje. Juo toliau, tuo daugiau matau, kaip iškerojęs abejingumas valdininkų sluoksnyje. Būkime atviri, kad ir kaip keistųsi valdžios, daugiausia negatyvo visuomenėje sukelia biurokratinis aparatas. Visos partijos per rinkimus žada mažinti aparatą, bet atėjusios į valdžią tik viršūnėles patvarko, bet iki apačios beveik ir nenusileidžia, nes būtent biurokratinis aparatas šiandien ir yra svarbiausias. Viena mano klientė, kurios protėviai Vilniuje geroje vietoje (Krokuvos g.) turėjo kelis ha žemės, nuosavybės grąžinimo klausimus sprendžia nuo 1993 metų. Ir dėl to kalti ne merai, ne išrinkti į valdžią politikai, bet ją mulkinantys savivaldybės funkcionieriai. Tai jie sako, kad šita žemė negrąžinama, kad ji valstybės išperkama, tad siūlo persikelti kitur, o po 20 metų paaiškėja, kad toji žemė neteisėtai išnuomota... Tai tik vienas pavyzdys, bet kiek tokių žmonių esama aplink. Jie ne visada randa teisingumą ir teismuose, nors mano nuomone, teisingumo atžvilgiu, čia reikalai taisosi. Jau džiaugiuosi tuo.

- Vadinasi, ne Rusija, o skurdas, neturėjimas ką prarasti, nusivylimas teisėsauga ir pan. suponuoja didžiausią pavojų nacionaliniam saugumui - emigraciją?

- Taip, bet neabejoju, kad išvykėliai sugrįš. Lietuviai - tokia tauta: jie burbekliai, vis nepatenkinti savo gyvenimu, bet kur benuvažiuotų, išsiskiria būtent savo darbštumu. Manau, jie sugrįš, kai valstybei ims vadovauti kitokio, nei sovietinis, mąstymo žmonės. Tokių žmonių, ypač verslo srityje, patikėkite, man tenka sutikti gana daug.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s