SGD terminalas įvarys į skolasnuotraukos (25)

2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 13:29:40 Perskaitė 2671

Vakar Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis ir keli ministrai dalyvavo darbiniame pasitarime su Jonavos trąšų gamintoja AB „Achema“ atstovais dėl įmonę slegiančios naštos - suskystintųjų dujų terminalo (SGD) mokesčio. Po susitikimo Vyriausybė pažadėjo jau kitąmet sumažinti dujų vartotojams terminalo mokestį kone pusiau. Kaip tai įmanoma, kai dabar prognozuojamas dujų brangimas? Pinigų paprasčiausiai ketinama pasiskolinti.

 

Derybos tarp Vyriausybės ir „Achemos“ atstovų prasidėjo po to, kai bendrovės akcininkė Lidija Lubienė viešai prakalbo, kad gamykla vos ištveria nebankrutavusi. Deja, vakarykščiame pasitarime su Vyriausybės nariais pati L.Lubienė nedalyvavo, o atvykęs „Achemos grupės“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas ir kiti atstovai po pasitarimo į žurnalistų klausimus atsakyti nepanoro, todėl išėjo pro kitą Vyriausybės išėjimą.

Po pasitarimo išsakyti komentarus pasirodė tik energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, kuris žurnalistams sakė likęs patenkintas įvykusiu pokalbiu su „Achemos“ atstovais. „Einame kompromiso keliu. Nemažai kalbėjome apie tuos sprendimus, kurie yra priimti Ekonominės infrastruktūros plėtros komisijoje - SGD terminalo išpirkimo klausimus. Manau, kad vienodai vertiname terminalo išpirkimą kaip galimybę tiek užtikrinti ilgalaikį tiekimo saugumą, tiek sumažinti terminalo išlaikymo kaštus“, - sakė ministras.

Jis patvirtino, kad Vyriausybė ketina priimti komisijos rekomenduotą sprendimą, pasibaigus terminalo nuomai, jį išpirkti. Esą tai ir leistų sumažinti SGD dedamosios mokestį visiems vartotojams jau nuo kitų metų. Ministras skaičiuoja, kad mokestis galėtų mažėti apie 40-50 proc. Tiesa, ministras užsiminė, jog išperkamas gali būti nebūtinai dabar turimas terminalas. „Techninis šio arba kito konkurencingo rinkoje laivo išpirkimas vyktų jau 2023 metais, tačiau terminalo išlaikymo kaštai galėtų būti mažinami jau nuo kitų metų vidurio. Sumažėjimą pajustų visi dujų vartotojai: tiek „Achema“, tiek kiti vartotojai, kurie prisideda prie terminalo išlaikymo. Kalbame apie modelį, kurį jau esame pateikę. Be abejo, tai priklausytų ir nuo Vyriausybės bei Seimo sprendimų, jeigu būtų pritarta atitinkamiems teisės aktų pakeitimams“, - sakė ministras.

Paklaustas, iš kokių resursų būtų imamos lėšos padengti pažadėtoms nuolaidoms jau kitąmet, ministras užsiminė apie galimybę pinigų tiesiog pasiskolinti: „Išpirkimo variantas atveria galimybes pasiskolinti rinkoje tikrai geromis sąlygomis ir tuos kaštus išdėstyti per ilgesnį laikotarpį. Tai finansinis mechanizmas, kuris naudingas visiems dujų vartotojams tiek ilgalaike prasme, tiek artimiausiu laikotarpiu.“

Ministras nenorėjo sutikti, kad mažėjant dujų paklausai, terminalo išpirkimas ateityje gali tapti rimtu iššūkiu bei dar labiau pabrangti. „Matome rinkoje tiek gamtinių dujų pasiūlos, tiek paklausos tendencijas. Rinkoje atsiveria daug naujų galimybių. Be abejo, gali įvykti įvairių situacijų, dėl to išpirkimo modelis, kuris siūlomas, būtų gana lankstus. Net radikaliai sumažėjus dujų vartojimui, mes turėtume visus mechanizmus ieškoti kitų sprendimų. Bet šiandien kalbame apie situaciją, kai dujų vartojimas regione yra stabilizavęsis“, - vakar įrodinėjo Ž.Vaičiūnas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net