respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Senas Seimas šneka apie svetimus pinigusnuotraukos (18)

2016 spalio mėn. 19 d. 08:00:42
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Kadenciją baigiantis Seimas ėmėsi kitų metų valstybės biudžeto projekto - vakar vyko pateikimo stadija. Akivaizdu, kad laikas tebuvo veltui švaistomas, projektą svarstys ir priims jau naujos kadencijos Seimas. Negana to, neabejotina, kad naujoji Vyriausybė jį gerokai pakoreguos ir kitas Parlamentas svarstys jau kitokio turinio dokumentą. Ypač jei į Seimą pateksiančios partijos laikysis per rinkimų debatus duotų pažadų, kurių pagrindinis - šalyje bus permainų.

 

- Vakar Seimas ėmėsi kitų metų valstybės biudžeto. Ar tai nebuvo tuščias laiko švaistymas, turint mintyje, kad jį vis tiek priims jau kitos kadencijos politikai? - „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nario prof. Povilo GYLIO.

- Mūsų įstatymuose numatyta, kad Vyriausybė kitų metų valstybės biudžeto projektą privalo pateikti iki spalio 17 dienos.

- Bet įstatymai - ne šventa karvė, galima pakeisti.

- Logika yra tokia, kad viskas nebūtų daroma paskutinę minutę, kad būtų laiko išnagrinėti. Tačiau rinkimų metais naujoji dauguma (jei dauguma būtų nauja) turi visas teises ankstesnės valdžios parengtą projektą pakeisti iš pagrindų.

- Biudžeto projekto neparengsi per mėnesį, duomenys apie lėšų poreikį ir kitokia informacija iš valstybės institucijų pradedama rinkti dar nuo pavasario. Tačiau gal nueinanti valdžia galėtų tik surinkti informaciją, o jau projektą tegul rengia kiti, kurie ir turės tą biudžetą vykdyti?

- Tai būtų logiška. Tačiau iš esmės naujoji valdžia gali keisti senosios sprendimus. Juridine prasme - net labai smarkiai. Pamenate naktinę reformą? Atėjo naujoji valdžia ir padarė revoliucinių pokyčių bei krizės metais sudavė dar vieną smūgį ekonomikai. Reikia tikėtis, kad ta pamoka nebus pamiršta, išeis į naudą ir taip nebebus elgiamasi. Didžiausia bėda - Lietuvoje nevyksta diskusija dėl biudžeto kaip visumos. Juk Lietuvos biudžetas pagal savo dalį BVP tebelieka vienas mažiausių. O tai reiškia, kad viešiesiems poreikiams mes skiriame vieną mažiausių dalių - mokykloms, universitetams, teatrams ir t.t. Pas mus vyrauja rinkos fundamentalizmas - kad ekonomika yra tik verslas. O iš tikrųjų viešieji reikalai, biudžetas irgi yra ekonomikos dalis. Biudžetas yra mažas ir neteisingas. Per ketverius metus, nepaisant mano ir kitų ekonomistų pasisakymų, biudžetas liko regresinis, didžiąja dalimi gulantis ant neturtingų žmonių pečių ir neteisingas. Mes kažkodėl bijome progresinių mokesčių, mokesčių už prabangos dalykus ir t.t.

- Ką daryti, kad rinkimų metais biudžeto pristatymas nebūtų betikslis? Gal Seimo rinkimus rengti ne rudenį, o pavasarį?

- Grynai biudžetinės politikos požiūriu ir vadovaujantis grynai ekonomine logika geriausiai, kad rinkimai vyktų gegužę. Įsivaizduokime, kas bus, jei ateis nauja dauguma, kurioje daug žmonių bus visiškai nauji žmonės, kurie nėra pasiruošę, ir nemanau, kad yra stiprūs fiskalinės politikos specialistai. O jei nauja valdžia ateitų gegužę, per pusmetį dar galėtų rimčiau pasiruošti naujam biudžetui, pagrįstoms, nerevoliucinėms permainoms. Pavyzdžiui, kai kuriose valstybėse problema sprendžiama paprastai - nauji finansiniai metai pradedami ne sausį, o liepą. Tai irgi būtų išeitis. Nes jei tu ateini ne tik be fiskalinės politikos suvokimo, bet ir be aiškių pažiūrų, o dar ir naujoje koalicijoje - „mišrainė“, labai sunku ką nors normalaus sukurti.

- Lietuva biudžeto projektą pateikė ir Europos Komisijai bei Euro grupei, nes tai yra privalu šaliai įstojus į euro zoną. Iki lapkričio pabaigos lauksime išvadų. Jos bus privalomos? Turėsime keisti biudžetą pagal nurodymus iš Briuselio?


- Tai yra tam tikra spaudimo forma. Aš skeptiškai į ją žiūriu ir tematau tik vieną pliusą - kai projektą reikia derinti, daugiau šansų, kad politikai Lietuvoje nepraras proto, kad pajamas ir išlaidas balansuos. Tai vienintelė teigiama pusė, nes kartais mes prarandame sveiką nuovoką. Bet blogiausia yra tai, kad tiems Briuselyje terūpi tik biudžeto deficitas, o man rūpi ir dar du dalykai: biudžeto dydis ir jo socialinis teisingumas. Kitaip sakant, ar mokestinių pajamų našta yra paskirstoma teisingai tarp įvairių gyventojų sluoksnių. Šiuo požiūriu Briuselis man nėra autoritetas, nes težiūri į biudžeto deficitą. Jei deficito nėra, tai jau pas mus komunizmas arba, kitaip sakant, šviesi ateitis artėja. Ne.

- Vykstant debatams per LRT nuskambėjo daug pasiūlymų, kurie biudžetui labai daug kainuotų, - neapmokestinamųjų pajamų dydžio padidinimas dvigubai ar trigubai, PVM sumažinimas nemažai daliai prekių iki 5 proc. ir t.t. Jei po rinkimų biudžetą formuos šių pažadų dalytojai, akivaizdu, kad dabartinis projektas bus išmestas į šiukšlių dėžę...

- Iš tų debatų man patiko mintis dėl privačių pensijų fondų naikinimo. Tai būtų labai pažangus žingsnis. Deja, pas mus žiūrima ne į didįjį paveikslą, o knaisiojamasi detalėse. Akivaizdu, kad pensijų fondams atiduodame pinigus be naudos, su žala. Kaip fiziškai tie fondai turi būti naikinami - tik sutarimo klausimas, svarbiausiai sutarti dėl visumos, o paskui derinti detales. Panaikinus fondus, būtų išspręstos ne tik „Sodros“ problemos. Juk į fondus ir iš valstybės biudžeto pervedama.

Pavyzdžiui, aš esu už tai, kad nuo minimalios algos iš viso nebūtų mokami mokesčiai. Tačiau iš karto tokie siūlymai paskandinami detalėse - kaip tą padaryti, iš kur imti pinigų, nes biudžetas neteks dalies pajamų. Todėl mokesčiai nuo minimalios algos nepanaikinami, bet kartu įteisinamos „Sodros“ mokesčių „lubos“. Mes taip išgyvename dėl vargšų turčių ir visai nekreipiame dėmesio į tikruosius vargšus.

O grįžtant dėl pažadų per debatus, akivaizdu, kad kai kurios partijos yra komunizmo statytojos. Mums kalba, kaip bus gražu ateityje, kokia ji bus šviesi, tik nepasako, iš kokių išteklių. Komunizmo programa, beje, buvo gražus dokumentas, visi būtume gyvenę kaip rojuje, visos gėrybės būtų liejęsi kaip iš gausybės rago. Tačiau komunizmo programoje nebuvo parašyta, iš kur tos gėrybės turi būti imamos. Taip elgiasi ir dalis dabartinių politikų, o tai yra visiškas populizmas ekonomine prasme ir apgaudinėjimas. Per debatus buvo kaip per aukcioną - vienas politikas sako, kad neapmokestinamas pajamų dydis bus toks ir toks, kitas - kad dvigubai didesnis. O iš kur? Nepaaiškino.


Faktai


Seimui pristatytame 2017 m. valstybės biudžeto projekte numatoma, kad kitąmet planuojama gauti 8,476 mlrd. eurų pajamų ir patirti 9,059 mlrd. eurų išlaidų, todėl deficitas viršys 583 mln. eurų. Anot Finansų ministerijos, tokį milžinišką deficitą labiausiai lems kelios priežastys. Pirmiausia dėl įsipareigojimų NATO krašto apsaugai ir gynybai kitąmet papildomai skiriama beveik 150 mln. eurų, apie 250 mln. eurų kainuos socialinio modelio įgyvendinimas.

Dar 144 mln. eurų kainuos neapmokestinamų pajamų dydžio didinimas, daugiau lėšų kitąmet reikės įmokoms už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis - 41,4 mln. eurų, Kelių priežiūros ir plėtros programai - 32,5 mln. eurų, pedagogų darbo užmokesčio didinimui palaikyti - beveik 24 mln. eurų, kultūros ir meno darbuotojų algoms kelti - 7,1 mln. eurų, daugiabučiams atnaujinti ir modernizuoti - 14,6 mln. eurų, investuotojams į Lietuvą pritraukti - 11,7 mln. eurų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

 • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com 2016 spalio mėn. 19 d. 18:55:40

  Kauno diena blokuoja dr. Jonas Ramanauskas komentarus
  Visos partijos ir visos valdžios šakos yra vieningos, kai reikia niekinti
  Lietuvos valstybę, kai reikia antikonstituciškai užgrobti valdžią. O
  jau paskiau prasideda skirtumai tarp jų pačių galių, kas labiau moka
  tyčiotis iš Valstybės.
  Visi rinkimai, ir šitie taip pat, buvo ir yra antikonstituciniai. Tą
  įrodymą, kad taip yra galima paskaityti pasiguglinus straipsnį
  "ULTIMATUMAS Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo". Tik miražas,
  kad jie yra skirtingi, jie vienodai niekina Lietuvos valstybę. Jiems ji
  tik pasipelnyjimo šaltinis.

 • LL 2016 spalio mėn. 19 d. 13:04:13

  usa sionistines ziurkes is jewrosajuzo daro pasalpinio musliu gaivalo
  sikduobe.Nei usa nei izraelio sionistines ziurkes pas save pasalpinio
  gaivalo neisileidze o jewrosajuzui per savo sionistine spauda varo
  non-stop
  24h propoganda kokios europos tautos netolerantiskos ir neatjauciancios tu
  kurie ateina pas juos jiems pjaustyt galvas ir skirtumas tarp ju,kad
  nuosaikus pjaus galva is desnes puses i kaire o radikalus kaip visada is
  kaires i desne.Musu politines prasivogusios kurwos iki kulnu sulinde i usa
  sionistu anusa o kulnais laikosi uz jewrosajuzo sionistu anuso.Lietuva ir
  lietuviu tauta nepriklausomybe pasidziauge vos kelis metukus o paskui
  liberastines isgamos uzsivadinusios ivairiais pavadinimais mus uz buteli
  pigaus alaus ir pakeli skalbimo milteliu ikiso i kita tautau lageri kuris
  isciulpe is Lietuvos visa darbinga jaunima o is likusiu 600 tukstanciu
  gyvena uz skurdo ribos ir jewosajuzo biurokratam jie nerupi nes jiems rupi
  pasalpiniai babajai,pederastai ir visi kiti iskripeliai

 • Pas J.Pundzių - SNORO pinigai? 2016 spalio mėn. 19 d. 12:49:12

  Konservatorius, Kauno klinikų prof.J.Pundzius deklaravavo, neva, iš a.a.
  tėvo gautus 1,5 milijono EUR. Deklaravo, bet kažkaip "kreivai". Bet,
  atrodo, istorija daug paprastesnė. J.Pundzius paprasėiausiai norėjo
  įteisinti iš banko Snoras pavogtus kreditorių pinigus, kuriuos
  "sukombinavo" jo dukra. J.Pundziaus dukra yra liūdnai pagarsėjusio
  B.Burgio marti - Dovilė Burgienė. D.Burgienė yra Snoro banko Kreditorių
  komiteto narė! Kartu D.Burgienė dirba advokate R.Valiūno ir parneriai
  advokatų kontoroje "Ellex". Šioje advokatų kontoroje 5-erius metus, iki
  jo paskyrimo LB vadovu, dirbo D.Grybauskaitės statytinis V.Vasiliauskas.
  Visas šis nusikalstamas susivienijimas kartu su bankroto administratoriais
  S.Frikliu, N.Kuperiu, G.Adomoniu jau 5-eri metai kaip vagia Snoro banko
  kreditorių pinigus bei, pusvelčiui pardavinėdami banko turtą, dalinasi
  "otkatais".

 • Lietuviškoms pajėgoms 2016 spalio mėn. 19 d. 11:57:28

  Galėtum sugalvoti ką nors naujo, jau keletą metų kopijuoji ir dauginti
  tuos pačius komentarus, bent datas pakeistum. Nustotum duomenis klastoti.
  O statistikos duomenis galima komentuoti kaip tik nori,kiek žmonių, tiek
  interpretacijų. O tu išeik į gatvę ir pamatysi,kaip žmonės gyvena.

 • Alinai 2016 spalio mėn. 19 d. 11:54:35

  o kam tie mokytojai, jeigu mokiniai Anglijose?

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2016 spalio mėn. 19 d. 11:53:38

  Lietuviškame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra kaip ES
  vakaruose, o algos ir pensijos yra bemaž keturis kartus mažesnės nei ES
  vakaruose. Ši klaiki aplinkybė priverčia Tautą išsikraustyti iš namų
  ir gyventi svetur. Daugiau nei trečdalis lietuviškos bendruomenės
  žmonių dingo iš Lietuvos ir bijo grįžti.
  Labai blogai
  ***
  Skurdas. Emigracija. Tai yra ir Grybauskaitės laikmečio neliustruotosios
  cccp komunist/kgb’istinės lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gaujos siautėjimo
  sunkūs padariniai Lietuvai.
  _______________
  Lietuviai, varom gaują lauk iš Seimo

 • lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gaujos atrakcija 2016 spalio mėn. 19 d. 11:53:17

  Lietuviškam ES pakraščiui pritaikius vakarinio ES pakraščio
  taisykles:
  – juridinio asmens registravimo kaina būtų apie 15 – 20 kartų (!!!)
  mažesnė;
  – pajamų mokestis būtų 2 kartus mažesnis, prie MMA dydžio;
  – atskaitymai sodrai būtų bemaž 9 kartus (!!) mažesni, prie MMA
  dydžio.

 • lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gaujos atrakcija 2016 spalio mėn. 19 d. 11:52:48

  Lietuviškame ES pakraštyje,
  prie MMA dydžio, mokesčiai socialiniam draudimui yra 525 litai (apie
  152e).
  **********************
  Vakariniame ES pakraštyje,
  prie keturis kartus didesnio nei lietuviško MMA dydžio, mokesčiai
  socialiniam draudimui yra 250 litų (apie 72e).
  ***
  2016 metų skaičiai

 • lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gaujos atrakcija 2016 spalio mėn. 19 d. 11:52:29

  Lietuviškame ES pakraštyje,
  prie kiek didesnio nei MMA dydžio, mokesčiai socialiniam draudimui yra
  440 litų.
  Vakariniame ES pakraštyje,
  prie keturis kartus didesnio nei lietuviško MMA dydžio, mokesčiai
  socialiniam draudimui yra 225 litai.
  *
  2015 metų skaičiai

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2016 spalio mėn. 19 d. 11:52:04

  Vakariniame ES pakraštyje maisto produktams ir vaikiškiems drabužiams
  PVM = 0. Valdžia nedaro biznio šitoj vietoj.
  ***
  Vakariniame ES pakraštyje dujoms ir elektros energijai PVM-5 %. Valdžia
  neskriaudžia šeimų.
  ***
  Vakariniame ES pakraštyje, neapmokestinamasis pajamų dydis 4284
  litai/mėn. Tai yra neliečiamybė. P. S. Lietuviškame ES pakraštyje ir
  vakariniame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos panašios.
  ***
  Vakariniame ES pakraštyje, atskaitymai socialiniam draudimui yra tik nuo
  pajamų didesnių nei 3258 litai/mėn. Tai yra neliečiamybė. P. S.
  Lietuviškame ES pakraštyje ir vakariniame ES pakraštyje maisto ir
  daiktų kainos panašios.
  ***
  Nuo rudens, vakariniame ES pakraštyje mažiausia pensija 3179 litai/mėn.
  Papildomai dar taikomos kompensacijos visų rūšių energijai.
  Naudojimasis viešuoju transportu – nemokamas. Vaistai nekainuoja.
  Gydymas nemokamas (ir kyšininkavimo nėra). Neturintiems savos pastogės,
  nuomą padengia valdžia.

 • SnoroUkis 2016 spalio mėn. 19 d. 11:37:15

  Uz Snoro ir Ukio banku suzlugdyma, kai baigsis magnolijos kadencija-kai kam
  ateis pilnas PYZDIEC:)

 • DOVAS 2016 spalio mėn. 19 d. 11:08:34

  Įspūdis man asmeniškai susidaręs toks, kad tarp valdžių viskas
  permetama, viskas vyksta švytuoklės principu ir kaltųjų ieškojimų
  principu. Viena valdžia kitai valdžiai palieka paspęstus spąstus. Taip
  jau yra, kad valdžia dirba ne dėl rezultato, o kas geriau atrodys.

 • Prosenelis 2016 spalio mėn. 19 d. 10:51:09

  SOCDEMAI. OPOZICIJON. KONCERVAI. VALDZIA. TA. PATI. MERGELIE. TIK. KITA.
  SUKNALIE. BET. GALI. BUTI. KITAIP. VALSTIECIAIS. SCDEMAI. VALsTIECIAI.
  KONCERVAI. PAGYVESIME. PAMATYSIME. BET. NENUSIMINKITE. IR. PAGERIEJIMO.
  NELAUKITE

 • rita 2016 spalio mėn. 19 d. 10:46:17

  Viena valdžia kažką daro, kita atėjusi viską keičia. Tų reformų pas
  mus netrūksta. Tai nėra gerai.

 • Ričardas 2016 spalio mėn. 19 d. 10:20:44

  Naujas Seimas persvarstys viską. Tačiau niekinti dabartinės Vyriausybės
  įdirbį politiškai negražu. Blogai, kad nėra tęstinumo tarp valdžių,
  anksčiau gyvenome penkmečiais, dabar ketvirtmečiais. Nuo suvažiavimo
  iki suvažiavimo - nuo Seimo iki Seimo rinkimų. Murkdomės tuose pačiuose
  barniuose.

 • ALINA 2016 spalio mėn. 19 d. 09:47:10

  Nieko čia kitaip nebus, ar sena valdžia kažką keitė, ar nauja vėl
  kažką pakeis. Žmonėms vis tiek geriau nebus. O dabar nauja valdžia
  žada atleisti pusę mokytojų, tai ką daryt reikės tiems žmonėms?

 • Vitalija 2016 spalio mėn. 19 d. 09:08:29

  Manau, nauja valdžia biudžetą pakoreguos. Tikiuosi, kad jau bent
  mokytojams pažadai buvo ne be reikalo ir jiems algos bus pakeltos. Tie
  mokytojų streikai ir rinkimų rezultatams tikriausiai turėjo įtakos.

 • Šiuo metu 2016 spalio mėn. 19 d. 09:04:43

  šitie postringavimai beprasmiai.
  Ateinantieji neatsižvelgs.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: rytinę Čekijos dalį pirmadienį vakare supurtė 4,2 balo žemės drebėjimas, pranešė Vokietijos žemės mokslų tyrimo centras Potsdame; žemės drebėjimo epicentras buvo per 20 km nuo Chebo miesto, esančio netoli Čekijos sienos su Vokietija; jis įvyko kiek po 23 val. vietos laiku.
 • NELAIMĖ: antradienį Nyderlanduose sudužo nedidelis sportinis lėktuvas, du juo skridę žmonės žuvo; nelaimė atsitiko netoli Goudos miesto šalies vakaruose; iš Roterdamo išskridęs lėktuvas „Cessna“ nukrito, praėjus 15 minučių po pakilimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Kur slypi didžiausias šešėlis?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +8  +10 C

 

   +10  +12 C

  +17   +19 C

   +17  +20 C

 

   +20   +23 C

     6-9 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

reklama
Vėlykė 2018