respublika.lt

Seimūnai nebeprivalo būti etiški

(0)
Publikuota: 2015 balandžio 21 15:22:05, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo nariai šiuo metu gali išdarinėti ką nori, nes jų etikos niekas nebesvarsto. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Keliems Seimo opozicijos nariams pasitraukus iš Seimo Etikos ir procedūrų komisijos, pastaroji nebesirenka į posėdžius. Todėl net ir prisidirbusių parlamentarų nebėra kam pasmerkti. Tačiau sugalvotas saliamoniškas sprendimas, kaip reikėtų išspręsti situaciją ir sukurti visų gerbiamą komisiją: opozicijos atstovai į ją siūlys valdančiųjų atstovus, o valdantieji - opozicionierius.

 

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė registravo nutarimo projektą, kuriuo siūlo naujoviškai sudaryti Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Valdančiosios frakcijos į ją pasiūlė 5 opozicionierius - Arminą Lydeką, Valerijų Simuliką, Vidą Mariją Čigriejienę, Algį Strelčiūną ir Leonardą Talmontą. O opozicinės frakcijos į komisiją siūlo įtraukti 6 valdančiųjų atstovus: Saulių Bucevičių, Algimantą Dumbravą, Edmundą Jonylą, Orintą Leiputę, Ričardą Sargūną ir Vytautą Saulį. Būtent visos šios pavardės figūruoja ir L.Graužinienės registruotame projekte. Beje, įdomu, tačiau iš dabartinės komisijos į naująją siūloma įtraukti tik du politikus - O.Leiputę ir L.Talmontą.

Buvęs ilgametis Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas tvirtina, kad komisijos sudarymo tvarką būtina keisti, nes be komisijos Seimas dirbti irgi negali: kažkas juk turi nagrinėti politikų prasižengimus. Tiesa, už juos paprastai gaunama tik pabarti ir tik už pravaikštas galima sulaukti to mėnesio algos sumažinimo. Tačiau bent jau viešas pabarimas, pasak A.Salamakino, reikalingas.

„Toks pasiūlymas - geras būdas išeiti iš susidariusios padėties. Aš asmeniškai irgi pritariau šiam variantui, nes Etikos ir procedūrų komisija per šitą kadenciją atsidūrė tokioje situacijoje, kad realiai negali veikti. Siūlymų būta įvairių. Vienas iš jų - kad kiekvienas parlamentaras, norintis pakliūti į komisiją, turi surinkti 15 kolegų, laiduojančių už jį, parašus. Kadangi Seime yra 141 Seimo narys, o į komisiją ketinta deleguoti 9, tai būtent toks parašų skaičius ir buvo sugalvotas“, - paaiškino A.Salamakinas.

Tačiau, anot jo, nuspręsta pasielgti kitaip.

„Daug kam nepatiko, kad komisiją sudaro tik 9 nariai. Mat ne visos mažos frakcijos ten gali turėti savo narius. Todėl ši nuostata pakeista ir nuspręsta, kad komisiją turi sudaryti 11 parlamentarų. Praėjusioje kadencijoje buvo tokia tvarka, kad frakcija, proporcingai savo dydžiui, į komisiją tiek savo narių ir siūlo. Dvi kadencijas taip gyvenome, tačiau dabar matome, kad nieko nebeišeina. Todėl ir nuspręsta, kad opozicija siūlo valdančiųjų atstovus ir atvirkščiai“, - dėstė A.Salamakinas.

Anot jo, komisijoje daug kas nori dirbti, nes jos nario postas yra gana matomas: jei nagrinėjamas koks nors rezonansinis nusižengimas, galima patekti į spaudos puslapius ar televiziją. Pats A.Salamakinas sako į komisiją nesiveržiantis, nes šiuo metu vadovauja Seimo Aplinkos apsaugos komitetui ir darbo turi per akis.

„Iki šiol blogiausia buvo tai, kad į komisiją frakcijos siųsdavo nebūtinai principingiausią, sąžiningiausią savo narį, o kuo rėksmingesnį, kuris galėtų apginti kolegą, jei jo elgesys nagrinėjamas. Todėl komisija negalėjo dirbti, o dabar, kai ne pačios frakcijos deleguos savo atstovus, komisijoje, tikiuosi, dirbs sąžiningiausi“, - tvirtino A.Salamakinas.

Tam pritaria ir Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

„Opozicinės frakcijos pasakė, kokie opozicijos atstovai jiems būtų priimtiniausi, o mes, valdančiųjų frakcijos, irgi žiūrėjome, kas iš opozicijos yra patys rimčiausi, kas yra gerbiami, kad ir komisija būtų gerbiama“, - sakė K.Daukšys.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Seimas sudarė naujos sudėties Etikos ir procedūrų komisiją

Seimas sudarė naujos sudėties Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

Už tai numatantį nutarimo projektą balsavo 77 Seimo nariai, niekas nebalsavo prieš, susilaikė 9 parlamentarai.

Nauja komisija sudaryta atsižvelgiant į naujas Seimo statuto nuostatas ir Seimo narių pasiūlymus.

Etikos ir procedūrų komisijoje yra 11 narių. Joje dirbs Seimo nariai - Saulius Bucevičius, Vida Marija Čigriejienė, Algimantas Dumbrava, Edmundas Jonyla, Orinta Leiputė, Arminas Lydeka, Jonas Kondrotas, Vytautas Saulis, Valerijus Simulikas, Kazys Starkevičius ir Leonardas Talmontas.

Pernai gruodį Seimas patikslino Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo tvarką.

Nustatyta, kad nuolat veikianti Etikos ir procedūrų komisija sudaroma iš vienuolikos Seimo narių. Seimo daugumai priklausantys parlamentarai siūlo į Etikos ir procedūrų komisiją penkis kandidatus iš Seimo daugumai nepriklausančių parlamentarų. Kitus šešis Seimo narius į Etikos ir procedūrų komisiją siūlo Seimo mažumai priklausantys parlamentarai iš Seimo daugumai priklausančių parlamentarų, primena ELTA.

Pataisomis įtvirtinta, kad komisijos pirmininku gali būti tik Seimo mažumai priklausantis parlamentaras, pirmininko pavaduotoju - Seimo daugumos atstovas.

Taip pat nustatyta, kad Etikos ir procedūrų komisijos sprendimai priimami paprasta posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma. Jeigu posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsai pasiskirsto po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.

Respublika.lt, Eltos info.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s