respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Seimūnai aukščiau Dievonuotraukos (45)

2017 balandžio mėn. 13 d. 08:00:12
Jaunius POCIUS, zinios@vakarozinios.lt

Metų metais nerimstantys ginčai dėl dvigubos pilietybės įteisinimo pakvipo Konstitucijos paniekinimu. Seime įregistruotas įstatymo projektas, leidžiantis po nepriklausomybės atkūrimo išvykusiems į Europos Sąjungos ir NATO valstybes mūsų tautiečiams turėti dvigubą pilietybę. Seime surinkta daugiau kaip 100 parlamentarų, kurie linkę dvigubą pilietybę suteikti ne keičiant Konstituciją, t.y. ne referendumu, o pataisius Pilietybės įstatymą. Taip ketina pasielgti ir Seimo senbuviai, ir vos jame apšilę kojas naujokai. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tokius ketinimo motyvus aiškina taip: esą vienas parlamentaras atstovauja 20 tūkst. piliečių, tad balsavimas Seime gali atstoti referendumui reikalingų balsų skaičių.

 

Parašus dėjo visų partijų atstovai, nepaisydami Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo, kad Pagrindiniame šalies įstatyme įteisintos nuostatos gali būti keičiamos tik referendumu.

- Ką slepia toks Seimo savavaliavimas?
- „Vakaro žinios“ teiravosi Vilniaus universiteto profesoriaus Vytauto Daujočio.


- Tai kažkokia košė. Aš apskritai manau, kad ta diskusija dėl dvigubos pilietybės yra tuščias reikalas. Man atrodo, jeigu Tauta apsispręstų referendume, niekas aukščiausia Tautos valia negalėtų suabejoti. Bet kas yra ta pilietybė? Tai yra politinis ir teisinis žmogaus ryšys su savo valstybe. Visi nori tos pilietybės ir aiškina, kaip myli Lietuvą, nenori prarasti su ja ryšio. Bet palaukite, jeigu jis yra kitos šalies pilietis, tai turi jai pareigas, kurios kertasi su pareigomis Lietuvai. O pagrindinė pareiga, kurią turi pilietis savo valstybei, - dalyvauti išlaikant ją ir iškilus pavojui ginti. Tai nėra proginis momentas atvažiuoti, atvežti dovanų.

Jeigu kas yra nusipelnęs, o tokių yra nemažai, yra kitų būdų atsilyginti - kabinami ordinai, medaliai, galima palengvinti sąlygas lankytis šalyje, suteikti teisinių lengvatų. Sutinku, kai kurie yra padarę daug gerų dalykų Lietuvai, bet tai yra dovanos, tai fragmentiška, o ne nuolatinė pareiga. Pamatinis klausimas - kokios yra jo pareigos Lietuvai, kai žmogus įgyja kitos šalies pilietybę. Tačiau politinėje plotmėje vykstant diskusijoms tas klausimas nefigūruoja. Dažniausiai pasakoma, kiek daug padarė Lietuvai. Kai kurie žmonės padarė tikrai daug. Ypač tie, kurie buvo priversti bėgti dėl karo. Už tai reikia juos gerbti ir kažkuo atsilyginti. O dabartiniai, ekonominiai, emigrantai sako, kad myli Lietuvą ir nori turėti pilietybę. Bet pilietybė nėra meilė Lietuvai, tai yra darbas.

Per tą prizmę žiūrint aš nematau jokios diskusijų prasmės. Jos kvailos ir tuščios. Bet kartu jose matau slypinčių kėslų. Ypač tame neoliberaliame, globaliame pasaulyje. Tu turi keleriopą pilietybę, vadinasi, nė vienai valstybei nesi įsipareigojęs, tampi klajojančia darbo jėga. Tai tautų naikinimas. Aukšti Europos Sąjungos veikėjai mato tautas kaip košmarą, trukdantį Europai vienytis.

- Jūs atsakėte į klausimą, verta ar neverta suteikti svetur gyvenantiems antrą pilietybę. Bet kodėl Seimo nariai staiga tapo tokie vieningi?


- Jie vieningi, nes didelė dalis tiesiog nesupranta, ką daro, nors partijose yra išmanančių žmonių. Valstybės griovimas jau vyksta seniai. Ypač pasižymi tos partijos, kurios nuolankiai tarnauja Briuseliui. Dabar sako, Lietuva sugrius, jeigu nesuteiksime išvykusiems pilietybės. Aš manau, kad Lietuvai didesnis pavojus sugriūti suteikus pilietybę.

- O gal tai balsų medžioklė ateičiai? Juk išvykusieji, kurių arti milijono, čia turi artimuosius, kurių balsai netrukus vėl bus reikalingi?


- Gali būti. Bet tai yra iliuzinis mąstymas. Jeigu jie galvoja, kad milijonas (emigrantų - red. past.) už juos balsuos, tai klysta. Prie urnų balsuoti ateina labai mažai išvykusiųjų ir jie nieko nekeičia. O dėl jų giminaičių čia taip pat tegul neturi iliuzijų - tokie dalykai greitai pasimiršta. Tai nebus reikšmingas veiksnys norint išsilaikyti valdžioje.

- O koks, manote, būtų referendumo rezultatas? Kodėl nenorima jo skelbti?


- Jie negali prognozuoti referendumo rezultatų, o kai negali, tai bijo. Apibėgti, su šimtu susitarti ir padaryti savo sprendimą daug lengviau. Jeigu jie puikiai žinotų atsakymą, kuris tenkintų, tai niekas nesispyriotų parodyti, kad Tauta nusprendė. Taip buvo su referendumais dėl žemės, dėl euro. Kodėl - irgi aišku. Labai bijojo tikrosios valdžios Briuselyje, nes čia dirba tik regiono administracija.

- Kodėl taip niekinama mūsų Konstitucija - noriu vykdau, noriu ignoruoju? Ar tam pradžios nedavė pats KT, ne kartą išaiškinęs ją savaip?

- Konstitucinis Teismas kaip institucija yra visiškai susikompromitavęs, sakyčiau, absurdiškais sprendimais. Ir buvusio pirmininko Egidijaus Kūrio pareiškimais. Jo žodžiais, kol Konstitucinio Teismo nebuvo, Konstitucija buvo aukščiausias šalies įstatymas, dabar jis toks nebėra, yra tik popierius, kurį galima įvairiai suprasti ir traktuoti, o išimtinę jo traktavimo teisę turi Konstitucinis Teismas. Taigi Konstitucinis Teismas tapo Konstitucija...

- Gal mums visai nebereikia mūsų Konstitucijos, jeigu ji tik trukdo Seimui priiminėti reikalingus sprendimus?

- Konstitucija yra Pagrindinis įstatymas, kuriame sudėti kertiniai akmenys. Manau, reikia panaikinti ne Konstituciją, o Konstitucinį Teismą. Būtų daug naudingiau Lietuvai. Daug šalių sėkmingai gyvuoja be tokio teismo.

- Ar Seimo nariai, ignoruojantys Konstituciją, nenusipelno apkaltos?

- Aišku, nusipelno, bet to niekas nedarys. Jie nesupranta, ir kas tai yra pilietybės institutas. Jeigu žmogus tampa kitos valstybės piliečiu, jis tarnauja kitai šaliai. Jeigu jis lojalus kitai valstybei, jis negali būti lojalus dviem šeimininkams. Ir dėl to Seimo nariai nusipelno apkaltos, nes tokio įstatymo stūmimas yra valstybės griovimas.

- Deklaruodami atstovaujantys Tautai seimūnai įpratę nepaisyti piliečių nuomonės. Pamenate, jie sėkmingai „numuilino“ surinktus daugiau kaip 50 tūkst. parašų dėl to, kad nelietuvių kilmės asmenvardžiai lotyniško pagrindo rašmenimis būtų rašomi kitame paso puslapyje...


- Tų parašų buvo gerokai daugiau negu 50 tūkst. Ta iniciatyva dar praėjusios kadencijos Seime turėjo būti svarstyta, siūlymas pagal įstatymą negalėjo būti atidėtas. Nors jiems nebuvo privaloma balsuoti taip, kaip siūlyta, bet iniciatyva turėjo būti nuodugniai aptarta. Bet vilkinta, paskui atsirado kitų pasiūlymų, ir piliečių iniciatyva buvo nuslopinta. Tie, kurie tą dalyką gesino, taip pat nusipelno apkaltos. Tai nusikaltimai Tautai, bet mes nusikaltimais įvardijame korupciją arba kai pavagia milijoną. Tačiau mūsų aptarti pažeidimai yra valstybės išlikimo klausimai. Svarbiausia, kad tokie pažeidimai daromi nuolat, o mes tai leidžiame.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (45)

 • manau 2017 balandžio mėn. 23 d. 08:28:58

  runkelis taikliai pasakyta kodėl balsuojam uz sarašinius

 • ose 2017 balandžio mėn. 20 d. 01:32:21

  idomus mastymas apie zmones ir valstybinguma.Valstybe be pilieciu nebe
  valstybe,o zmogus-pilietis-lietuvis prisiemes polietybe,priima ir
  atsakomybe.Pradzioje galvokime apie zmogu,o paskui jau apie kitus
  faktorius.Lietuva juk ne Lenkija,kur 30+30 milijonu,cia jau 2.5+1
  milijonu,tad reikalinga labai atsargiai elgtis,nes Lietuva gali likti be
  lietuviu,jeigu bus toks poziuris.

 • Zanavykas 2017 balandžio mėn. 15 d. 13:33:08

  Gal iš tikro velniop tokią konstituciją su visu jos savanaudišku
  teismu, net algas sau antiįstatymiškai nusistačiusiam, jei balsavom tik
  už vieną jos sakinį, kasdienybėje nieko nereiškusiam, o dabar net
  Tautos referendumo rezultatus paneigiančiam. Iš kur jiems tokios teisės?

 • Vienareiksmiskai 2017 balandžio mėn. 14 d. 08:03:10

  jei valstieciai sitokiuo budu zada apeit Konstitucija, tai arba jie aplamai
  daugiau nezada valdzioje but arba yra ant tiek nesupratingi, kad tada ju
  partija sekanciuose rinkimuose tikrai patirtu fiasko...

 • Cha 2017 balandžio mėn. 14 d. 07:02:50

  Nesąmonė. Tarkim, Izraelyje leidžiama dviguba pilietybė, bet valstybė
  nuo to negriūna, bet tik dar stipresnė tampa.

 • oo 2017 balandžio mėn. 14 d. 02:06:10

  ta konstitucija apkakota simta kartu tai viena karta daugiau ar maziau

 • Ceslovas 2017 balandžio mėn. 14 d. 00:29:41

  Kiek pasiskaitau Pranskiecio pasisakymu man pasidaro baisu, negi profesoriu
  vardus suteikiama tokiems "protu bokstams"?

 • Vytis 2017 balandžio mėn. 13 d. 22:46:49

  „To”tamstelei labai subinytę raižo kur kas tupi ir kas ką
  veikia?Maladiec,matosi „staraja zakalka”.Komsamolcu gimei,tokiu ir
  mirsi.O dėl žodyno,nebeigeliau,tas žodis kurį pavartojau buvo
  švelniausia forma,to ką jaučiu.Jei tas tamstelės netenkina,pasitenkink
  ranka.

 • To Vytis 2017 balandžio mėn. 13 d. 22:18:27

  Dalbajobe (pačiam labai tinka toks vardas), gal kultūros imkis, sėdi
  kokiam Airijos užkampy, bliūdus plauni, tai ir plauk, kam tau ta
  pilietybė, vis tiek nepraustaburnis.

 • Vytis 2017 balandžio mėn. 13 d. 21:15:27

  Pabūk,prapiesariau,anie nesuprant kas yr pilietybės instituc?Kur tokių
  dalbajobų mes gavom?

 • Vytis 2017 balandžio mėn. 13 d. 21:08:06

  20000 sako atstovauja?Teip!Bet tas būn prieš rinkimus.Po rinkimų
  atstovauja sau ir savo šaikai.Kitokių variantų nėr,kalbėsim tik prieš
  sekančius rinkimus,durneliai,o daba atleiskit,laiko nier.

 • ka 2017 balandžio mėn. 13 d. 20:32:29

  bet kodel semas neturi konstitucijos nes jinai parduota

 • Labai 2017 balandžio mėn. 13 d. 20:06:12

  gaila, kad Seimo pirmininkas toks bestuburis , nesuprantantis esmės ir
  primityviai aiškinantis apie seimūnų galimybę ir netgi teisę uzurpuoti
  Tautos suvereno galias. Panašu, kad ruošiasi tapti neoliberalu.

 • Ui,tik nepagalvokit 2017 balandžio mėn. 13 d. 19:16:22

  kad Lietuvos žemėje nori įsteigt Šiaurės jėrūzalę,supirkus žemes
  ir miškus.
  tikhrai niekas taip nedarys kaip su Palestinos arabais.

 • Kodėl IZRAELIS duoda visiems ŽYDAMS pilietybę? 2017 balandžio mėn. 13 d. 19:12:29

  Uj tamstos gehrai pagalvokit.

 • Julius Puras 2017 balandžio mėn. 13 d. 17:13:26

  " Visi nori tos pilietybės ir aiškina, kaip myli Lietuvą, nenori
  prarasti su ja ryšio. Bet palaukite, jeigu jis yra kitos šalies pilietis,
  " misteris Daujočius neteisus savo vertinimuose kad tos LR pilietybės
  išvykę iš Lietuvos žmonės žūtbūt nori. Tikrovė tokia kad žmonės
  iš Lietuvos išvyksta daugumos atvėju jausdami nuoskaudą. Neretai ir
  pažeminti blogos ir niekam tikusios Lietuvos valdžios tiek jos politinės
  tiek teisinės sistemos. Iš jų niekas nepuls priiminėti tos LR
  pilietybės. Su skriaudikais su nesąžiningais žmonėmis niekas nenori
  asocijuotis. Taip kad Daujočiau sėkmės klampojant po nesąžiningumo
  liūną. Būtent tokia Lietuva dabar yra paversta sovietinio
  establešmento.

 • TIK KVAILYS. GALIEJO 2017 balandžio mėn. 13 d. 16:46:00

  SULYGINTI. SEIMUNUS. SU. DIEVU. PAGAL. SARASINIUS. DAUGOKA. ITEISINTU.
  VAGIU. PROKURORAI. JAU. NE. VIENA. PRASO. PERDUOTI. JU. GLOBAI. AS. MANAU.
  PROKURUORAI. UZ. KISINIkAVIMA. VAGYSTES. DAR. TURI. TEISTI. TOS. PARAZITUS.
  UZ PRIESAIKOS. SULAUZIMA. O. TAUTA. TURI. SUPRASTI. KAD. SARASINI. BRUDA.
  NERINKTI. I. SEIMA. IR NET. SARASINIUS. BILIOTINIUS. NAIKYNTI. GAL. TADA.
  SUNYKS. TAS. DIDZIULIS. BARDELIS. KURY. TURIME. DABAR Prosenelis..

 • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com 2017 balandžio mėn. 13 d. 16:17:33

  Iš teksto sprendžiu, kad prof. Viktoras Pranckietis , kaip ir prof.
  Vytautas Daujotis turi tik VIŠTOS smegenis. Pateikinėja argumentus, kurie
  nieko bendro neturi su teise, tas pats ir su LT KT teisėjais.
  Kai paskaitau terminą "DVIGUBA PILIETYBĖ" , jau darosi bloga. Tokio
  dalyko NIEKUR pasaulyje NĖRA ir NIEKADA NEBUVO ir manau, kad niekada
  nebus, nes tai idiotizmas. Nėra tokios valstybės, kuri suteiktų VIENĄ
  "dvigubą pilietybę". Tai ne tik kalbinė nesąmonė, ne tik loginė
  nesąmonė, bet svarbiausiai yra aukščiausia teisinė NESĄMONĖ
  įsitvirtinusi LR Konstitucinio Teismo nutarimuose, kurie dėl tokios
  NESĄMONĖS turi būti anuliuoti, kaip juridinis dokumentas su
  aukščiausio lygio nesąmonėmis. Gali būt dvi pilietybės, trys
  pilietybės, bet negali būti "dvigubos vienos pilietybės". Tie , kurie LR
  KT rašė apie "dvigubą pilietybę" galima buvo apmokyti rusiškose kgb
  mokyklose, nes rusai naudoja išsireiškimą "dvoinoje graždanstvo.....
  zapreščeno" sovietiniais laikais.

 • valdas 2017 balandžio mėn. 13 d. 15:30:21

  Priimant Konstitucija kazin ar buvo 1 % balsavusiu zmoniu skaiciusiu LR
  Konstitucija,kazin ar siandien yra ju daugiau,tuo paciu ir
  diskutuojanciu,seimo uzduotis butu isdalint kiekvienai šeimai nemokamai po
  egzemplioriu,nes zmones paprasciausia neiperka,tada zmones zinotu kas ta
  Konstituccija,kaip pazeidinejamos ju teises,kaip visokie vagys
  prisidengdami dvasiomis apgaudineja Lietuva ir jos zmones ...

 • na, 2017 balandžio mėn. 13 d. 14:27:45

  Ko tyli Konstitucijos "garantė"? Ar žado neteko, ar tam pritaria?

 • Ko norėti 2017 balandžio mėn. 13 d. 13:50:38

  Pranskietis - agronomas su kolūkio brigadininko mentalitetu: stipresnio
  paklausys, ant silpnesniojo užsiundys kurio nors skvernelio vadovaujamas
  specialiąsias pajėgas. Nenorėkite, kad toks žmogus suvoktų valstybės
  ateitį. Kai Stulginskio ŽŪ universitetas dar buvo Lietuvos žemės ūkio
  akademija, tos akademijos inžinerinių fakultetų studentų mėgstama
  dainelė buvo „agronom, nie podchodi“ (rusiškai; lietuviškai būtų -
  agronome, dink iš akių, [nes esi kvailas kaip bato aulas]).

 • KO. BLEUNATE? 2017 balandžio mėn. 13 d. 13:49:54

  AR. TIK. LIEZUVI. TURITE? SUSIKABYNKIME. RANKOMIS. IR. TARKIME. GANA.

 • senis 2017 balandžio mėn. 13 d. 13:44:02

  islaikyti Valstybe turi visi pilieciai. VISI! Dirbantieji tam sumoka apie
  50% nuo uzdarbio, pensininkai, pvm ir akcizu pavidalu apie 25% nuo gaunamos
  200 jievru pensijos. Daugumos semo, vyriausybes, prezidenturos, ir kitu
  uzsislaptinusiu kgbistu vaikai ir anukai dirba uzsienyje,turi kita
  pilietybe. Todel Pranckietis ir nori apeiti Konstitucija, kad ju vaikai ir
  anukai gautu Lietuvos pilietybe. Sakykim, Pranckietis turi anuka, kuris
  Lietuvoje baige visus mokslus, isigijo aukstaji issilavinima ir isvyko,
  sakykim i Briuseli, sedi ten kokioj kontoroj. Visas to anuko paruosimas
  Lietuvai kainavo apie milijona euru. Jis pats nesumokejo nei cento, mokejo
  kiti mokesciu moketojai. Dabar, tas sakykim, Pranskiecio anukas, savo
  seneliui neuzdirbineja pensijos, deda paaugusi skersa ant kitu mokesciu,
  dirba svetimai valstybei, bet nori Lietuvos pilietybes, kad galetu naudotis
  viskuo, kas sukurta uz kitu pinigus. Gal vietoj Bascio reiketu pakratyt
  Pranckieti? Gal tikrai Kremliui aria?

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 balandžio mėn. 13 d. 13:35:33

  Kenkėjai, šalin rankas nuo Lietuvos!

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 balandžio mėn. 13 d. 13:32:35

  Grupuotė "TALKA" surinko daugiau nei 50000 parašų, kad lietuviškuose
  dokumentuose būtų naudojami QXW teršalai. Panašia kenkėjiška veikla
  užsiima Andrius Kubilius ir Gediminas Kirkilas su Irena Šiauliene
  (Anajeva).
  Citata
  "TALKOS iniciatyva vadinasi UŽ lietuvių kalbą, o tos iniciatyvos
  turinys yra PRIEŠ lietuvių kalbą."
  Jonas Ramanauskas

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRIUMFAS: sekmadienį Graikijos vyrų krepšinio čempionate triumfavo Atėnų „Panathinaikos Superfoods“ ekipa su lietuviu Luku Lekavičiumi: finalo rungtynėse 84:70 nugalėjo Pirėjo „Olympiacos“ ekipą ir laimėjo seriją iki trijų pergalių 3-2.
 • BOKSAS: Eimantas Stanionis pratęsė pergalių seriją profesionalų ringe - šeštadienį Teksase (JAV) vykusiame bokso kovų vakare nugalėjo 27-erių meksikietį Eriką Martinesą; profesionalų ringe lietuvis laimėjo visas šešias kovas, iš jų penkias - nokautais.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar reikia tęsti politinės korupcijos tyrimą Seime?

balsuoti rezultatai

Ar pietų metu einate valgyti į šalia esančius restoranus, kavines?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018