respublika.lt

Šeimos teisės bus ginamos tarptautiniu lygmeniu

(0)
Publikuota: 2012 rugsėjo 11 08:53:27, Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas
×

Kadenciją baigiančių Seimo narių laukia jų pačių kolegų parengtas iššūkis: pritarti tradicinės šeimos vertybėms ar pasisakyti už iškreiptą šeimos sampratą.

Italijos sostinėje Romoje susirinkę parlamentarai iš Europos Sąjungos ir kitų pasaulio šalių konstatavo, kad tradicinė šeima, grindžiama vyro ir moters santuoka, atsidūrė realiame pavojuje, nors ji ir yra pripažįstama tarptautinėje teisėje.

Šeimą niekina net mokykla

ES, JAV, Australijos ir kitų valstybių įstatymų leidėjai pripažino, kad tradicinės šeimos institucija yra vis prasčiau ginama šalių visuomenių ir valstybių, o pati kebliausia padėtis susiklostė būtent Europoje.

Įstatymiškai šeimomis jau siekia tapti vienos lyties asmenų poros, vaikai dar mokykloje skatinami mokytis gyventi vieni, be mamos ir tėčio, atžalų psichiką ir raidą žalojančios tėvų skyrybos viešai pateikiamos kone kaip sektinas pavyzdys.

Vakar Seimo nariai Rimantas Dagys, Egidijus Vareikis ir Mantas Adomėnas pristatė pasaulio parlamentarų priimtą Šeimos teisių deklaraciją, nuo šiol bus siūloma jai pritarti ir Lietuvos įstatymų leidėjams.

Už šią deklaraciją Seimas nebalsuos, dokumentui bus siūloma pritarti laisva valia. Iniciatyvos rėmėjai mano, kad ši deklaracija taps labai svarbiu lakmuso popierėliu šalies piliečiams, spalio 14-ąją rinksiantiems naujos sudėties Parlamentą.

„Mano nuomone, tokie bendri pasaulio parlamentarų dokumentai kartais gali būti daug veiksmingesni nei vienoje kurioje nors šalyje Parlamento priimtas teisės aktas“, - sakė M.Adomėnas.

Ši deklaracija parengta remiantis net keturiais svarbiais tarptautiniais dokumentais: 1948 metų Visuotine žmogaus teisių deklaracija, 1966 metų tarptautine Konvencija dėl civilių ir politinių teisių ir 1966 metų tarptautine Konvencija dėl ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių.

Pasaulio parlamentarų Šeimos teisių deklaracija skelbia, kad ypač didelį susirūpinimą kelia iššūkiai, su kuriais susiduria šiandieninė šeima.

„Pastarojo meto socialinės, teisinės ir viešosios politikos pokyčiai neigiamai paveikė santuokos ir tėvystės bei motinystės statusą, sukeldami šeimos fragmentaciją ir nestabilumo būseną vaikams, - sakoma pasaulio parlamentarų deklaracijoje. - Mums ypač nerimą kelia sąmoningos pastangos nuvertinti šeimą, tą prigimtinę visuomeninę instituciją, o ypač autentišką santuokos prigimtį, ištikimybės ir solidarumo santuokinėje meilėje vertybes, taip pat pagarbą teisei į gyvybę“.

Skyrybos tapo pavyzdžiu

M.Adomėno nuomone, šiandien pasaulyje, o ypač ES, „vyksta šeimos institucijos erozija, dažnai prisidengiant žmogaus teisių vardu“.

Tačiau deklaracijos rengėjai ir autoriai, skatinantys išsaugoti tradicinės šeimos instituciją, savo siekius pirmiausia ir grindžia pamatinėmis žmogaus teisėmis, o ne jų parodija, kokia šiandien ypač mėgsta pasinaudoti seksualinės mažumos.

„Daugelis vertybių dabar yra ganėtinai iškreiptos ir mes pamiršome fundamentalias teises, kurios anksčiau nekeldavo niekam abejonių. Pavyzdžiui, mes pamiršome apie vaiko teisę turėti tėvą ir motiną. Apie ją anksčiau nekalbėjome, bet atėjo laikas apie tai kalbėti, nes vis labiau manoma, kad vaikas gali augti ir kitoje aplinkoje, jis jau nebeturi teisės turėti tėvą ir motiną, jį tarsi galima auginti kažkur izoliuotai, neaiškios kilmės šeimoje, - „Respublikai“ sakė Seimo narys R.Dagys. - Anaiptol, šiandien net džiaugiamasi skyrybomis ir po 4-5 metus santuokas išardę žmonės laikomi kone šiuolaikiškumo idealais. Tuo tarpu tradicinė šeima jau ne tik apleista, bet, ypač ES, ima merdėti“.

„Nors mus kai kas galbūt kaltina, kad esame pernelyg senamadiški dabartiniame moderniame pasaulyje, juk visiškai aišku, kad šeima tikrai nėra vienos lyties asmenų sąjunga, - teigė E.Vareikis. - Dabar visur pabrėžiame žmogaus individualumą, todėl pasaulyje sparčiai auga vaikų karta, kuri rengiama aplink matyti tik savo priešus. Žmogus tiesiogiai projektuojamas į tai, kad šeima yra kažkoks laikinas dalykas, tarsi mūšio laukas. Prisimenu, kai dar prieš 20 metų žmonės tuokdavosi ir planuodavo, kad kartu išgyvens 50 metų. Šiandien vaikų jau klausiama, kas atsitiks, jeigu šeima po dvejų trejų metų išsiskirs, kaip teks gyventi atskirai?“

Smūgis ir ekonomikai

Pasaulio parlamentarų Šeimos teisių deklaracijos sumanytojai akcentuoja, kad ES valstybės sensta ne šiaip sau, o būtent dėl vis labiau iškraipomos ir menkinamos šeimos institucijos sampratos.

Būtent tai lemia ir šalių ekonominius rodiklius - toleruojant ar net skatinant skyrybas, vienos lyties santuokas, Europoje kryptingai mažėja gimstamumas, o kartu - dirbančių, mokesčius mokančių žmonių skaičius.

„ES šiandien esą sprendžiamos tik finansų krizės sukeltos ekonomikos problemos, kurios dar labiau užgožia, nustumia į antrą planą tradicinės šeimos instituciją, ją nuvertina, - „Respublikai“ teigė R.Dagys. - Ir būtent Amerikoje ar net Afrikoje tradicinei šeimai šiandien nekyla toks pavojus, koks jau tapo realus ES. Ir to pasekmės bus itin skaudžios - nedidėjant gimstamumui, t.y. tik mažėjant gyventojų, ekonominius sunkumus ateityje bus dar sunkiau pakelti“.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Naujausios žinios

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s