respublika.lt

Seimo narys Artūras Skardžius: Atsilaikiau, nes gyniau viešąjį interesą (29)

2018 rugsėjo mėn. 24 d. 07:54:11
Gediminas JAKAVONIS

Artūras Skardžius - dažnas „Respublikos“ puslapių svečias. Jo kalbos būna atviros ir stebėtinai drąsios. Dėl to parlamentaro itin nemėgsta Seimo opozicija. Neseniai jam pačiam, tyrinėjusiam ankstesnių Vyriausybių ir politikų aferas, teko stoti prieš kolegų „teismą“ ir patirti, ką reiškia tapti taikiniu ir būti nuolat pjudomam. Tą pjudymą iškenčia ne visi. Kaip prieš jį atsilaikyti?

 

- Patyrėte didžiulį puolimą, kai užkabinote dalykus, susijusius su energetika. Viešojoje erdvėje pasirodžiusiuose straipsniuose išdrįsote paliesti aukščiausius Tėvynės Sąjungos veikėjus, šalies prezidentę, kurių nuopelnai, ypač dujų terminalo kontekste, buvo garsiai reklamuojami. Kiekvieną rytą, įsijungęs televizorių, kas pusę valandos skaitomose žiniose girdžiu arba Skardžiaus, arba Skardžiuvienės pavardes. Aš matau, kad viešojoje erdvėje yra organizuotas puolimas. Puola Tėvynės sąjungos lyderiai, o pačiam kartais net nesuteikiamas žodis. Mano turimomis žiniomis, vienu metu Tėvynės sąjungos lyderiai labai daug investavo į viešuosius ryšius. Nacionalinė televizija taip pat buvo viena iš tų „lazdų“, kuria buvo mušama. Pakalbėkime apie mechanizmą to puolimo, kuris buvo surengtas.

- Man gaila, kad tokie dalykai vyksta Lietuvoje, kad demokratinėje valstybėje su nepatinkančiu politiku galima susidoroti pajungiant kažkokias politines jėgas, kažkuriai politinei grupuotei ginant savo komercinius interesus, panaudojant jėgos struktūras, teisėsaugos institucijas. Aš ne pirmas ir ne paskutinis. Mūsų valstybėje galima sunaikinti ne tik bet kurį teisėtai, demokratiškai išrinktą Parlamento narį, bet ir prezidentą - turiu omenyje Rolandą Paksą. Tos technologijos, kurias mes šiandien įvardijame kaip „Kremliaus trolius“, nuolatos tobulėja. Prisidengiama tuo, kad štai reikia „Kremliaus troliams“ turėti atsvarą. Taip, tokia sistema yra reikalinga. Bet šiuo atveju tai yra panaudojama ginti asmeniniams, komerciniams interesams puolant tuos, kurie gina viešą interesą. Būtent aš atsidūriau tame smaigalyje, kadangi man Parlamento pavedimu teko vadovauti specialiajai parlamentinio tyrimo komisijai. Tiriant paaiškėjo, kad tie skambiais lozungais pridengti komerciniai projektai yra didžiulė žala valstybei, viešajam interesui. Nesvarbu, kad jie turi šventą tikslą siekti energetinės nepriklausomybės ir pan. Tačiau už to slypi dar daug čiuptuvų: visokios išorinės zonos, pinigų plovimas, išpūstos didelės kainos. Nesvarbu, ar mes perkame „Statoil“ dujas, ar nuomojamės suskystintųjų gamtinių dujų laivą, ar perkame bokserius - visur kainos išpūstos iki begalybės. Tai palaukit, kas mes esame? Kažkokia arabų valstybė, pumpuojanti pinigus iš žemės? Ne, mes sunkiai uždirbame. Tada negauna mokytojai, negauna pensininkai, negauna švietimas tų lėšų, kurios išpumpuojamos kažkurios politinės jėgos atstovaujamų uab-ų ir t.t. Kas yra atsakingas už tą energetinę reformą, kuri atnešė didelę žalą valstybei? Kas yra atsakingas už atominės uždarymą? Pinigai pumpuojami rusų kompanijai, dar kita rusų kompanija valdė Andriaus Kubiliaus atiduotą strateginį objektą, t.y. „Klaipėdos naftą“. Kai visi šie dalykai yra iškeliami į viešumą, jie bado akis. Pinigų sumos yra pumpuojamos į lengvatines išorines zonas, kur valstybės valdomos įmonės neturi teisės sudaryti sutarčių, tačiau jos yra sudarytos, pinigai plaukia. Dar pelnomasi iš energetinių įmonių. Na, pavyzdžiui, Landsbergių šeimos verslas. Valstybinės energetinės įmonės stato infrastruktūrą, stato Karalienės Mortos mokyklą adresu Gervėčių g.4, po to lengvatinėmis sąlygomis nuomoja patalpas. Kaip matome, taip sukraunami milijoniniai turtai, kuriuos ponas Landsbergis investuoja į skandinavų vertybinius popierius. Ta informacija, kurią ilgai slėpė, paaiškėjo ką tik. Visas mechanizmas taip veikia.

- Tame mitinge, apie kurį minėjau, Mindaugui Basčiui irgi buvo kabinamos etiketės. Komisija pasakė „ne“, bet va tas sukeltas spaudimas... Jam neišlaikė nervai ir jis atsistatydino iš Seimo, o jūs atsilaikėte. Kas jums padėjo? Manau, reikia būti tvirtam ir turėti gerą psichologinį pasiruošimą. Kaip tai išgyveno šeima?

- Man padėjo tai, kad aš ginu viešąjį interesą. Tai man buvo pagrindinis motyvas, kodėl aš nesitraukiau. Tiesos žinojimas yra pagrindas. Be to, visą gyvenimą teko kultivuoti kovines sporto šakas, Rytų filosofiją, meditaciją, kuriuos iki šiol praktikuoju. Tai tiesiog yra priemonė, kaip išlaikyti sveiką, šviesų protą, nepalūžti būtent tame fronte, kurį aš įvardinčiau psichologiniu terorizmu. O psichologinis terorizmas šiandien yra labai gerai įvaldytas.

Matau, kad yra veikiama gana profesionaliai, tam yra samdomos viešųjų ryšių kompanijos. Pasamdyta viešųjų ryšių kompanija paskleidžia netikrą žinią, per daugelį priemonių ją kartoja daugelį kartų. Tada žmogus daugelį kartų pakartotą melą priima kaip tiesą. Juk svarbu ne rezultatas, o procesas.

Tvirtinant komisijos išvadas, kai aš tyriau konservatorių aferas, taip pat buvo samdomos viešųjų ryšių kompanijos, tos pačios, kurios bandė „prastumti“ daug projektų. Kaip pasirodė, tos pačios viešųjų ryšių kompanijos buvo finansuojamos iš „Lietuvos energijos“, kai prieš 2012 m. rinkimus buvo proteguojama Visagino atominė elektrinė, kad reikia pirkti „Hitachi“ reaktorių. Tos pačios kompanijos veikė organizuotai ir iš tų pačių šaltinių, tam yra sukurtas stiprus mechanizmas. Be to, į Seimą yra atėjusių daug nepatyrusių politikų, kurie mane irgi puolė.

Politikoje realiai dalyvauju apie 20 metų, bet aš anksčiau nemačiau tokių dalykų, kokie dedasi dabar. Svarbiausia, kad tai yra nukreipta ne tik prieš mane. Pavyzdžiui, Seime mano atžvilgiu metus dirbo įvairiausios komisijos, kurios nerado nei viešų ir privačių interesų, nei etikos pažeidimų. Jeigu dar M.Basčiui bandė neduoti leidimo dirbti su įslaptinta informacija, tai leidimus aš turiu 20 metų. Turiu lietuviškus, turiu NATO leidimus dirbti su slapta informacija. Tai apie ką mes kalbame? Kai tai nesuveikė, tada tiesiog reikėjo surasti šeimos narius. Kai nerandama priėjimo prie politiko, tada pereinama prie šeimos narių, neteisėtai yra renkama informacija, pažeidinėjami visi asmens duomenų apsaugos įstatymai. Net duomenų apsaugos inspekcija tai pripažino, tačiau kur ikiteisminiai tyrimai?

- Man susidarė įspūdis, kad pasirinkote puolimo taktiką, o ne sėdėjote ramiai. Bet ar verta tą daryti? Daug mūsų kolegų, buvusių Seimo narių sako, kad jiems to nereikia, politika yra juodas dalykas ir jiems tos pasipriešinimo jėgos neužtekdavo.

- Ar verta? Verta. Kviečiu visus būti politiškai aktyvius, neemigruoti, o kurti būtent tą Lietuvą, kokia ji turi būti, nes jeigu kiekvienas toleruosim tą neteisybę, tą korupciją, tegul tai būna aukščiausio lygio korupcija, pridengiama teisėsaugos institucijų, specialiųjų tarnybų, nesąžiningų darbuotojų. Aš tikrai nesuabsoliutinu, kad visi ten tokie yra. Bet politinės jėgos pasistato savo vadovus ir tie tarnybų vadovai arba atsakingi pareigūnai dirba grynai prieš Lietuvos viešąjį interesą. Tai yra didžiausia bėda Lietuvoje. Tai skatina didžiausią emigraciją, nes žmonės yra „nudegę“, nusivylę ir išvažiuoja ne dėl to, kad tik didesnį atlyginimą gautų, o dėl to, kaip mato perspektyvos, kad yra grupė žmonių, valdančių Lietuvą.

Būtent čia žmonės turi būti pilietiškai aktyvūs, kaip per tuos Sausio įvykius, kaip per Sąjūdį ir neleisti įsigalėti toms jėgoms. Kitaip vieną dieną mes atsibusime kaip tarnų valstybė, pamatysime, kad pelningiausi sektoriai yra valdomi užsienio valstybių, galbūt net valstybinių įmonių, o Lietuva yra likusi kaip pigios darbo jėgos vieta, kur galima tik turėti perspektyvą lenkti kuprą kažkokiai užsienio kompanijai.

Visos žiniasklaidos priemonės, kurios naudojamos „trolinimui“, turi deklaruoti savo interesus, savo ryšius ir savo finansus. Tuomet atsiskleistų labai daug to užkulisinio dalyko.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (29)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TRIUMFAS: Lietuvos vyrų krepšinio lygos pirmosiose pusfinalio rungtynėse trečiadienį vicečempionas Vilniaus „Rytas“ klubas išvykoje 75:46 nugalėjo Klaipėdos „Neptūno“ komandą ir serijoje iki dviejų pergalių išsiveržė į priekį 1-0.
  • MALAIZIJA: Kvala Lumpūro ligoninėje mirė buvęs Malaizijos karalius Ahmadas Šahas, valstybės vadovo pareigas ėjęs nuo 1979 iki 1984 m.; dėl buvusio monarcho mirties Pahango valstijoje paskelbtas 40 dienų gedulas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar daug tikitės iš naujo prezidento?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +14 +16 C

  +15 +17 C

 

 +12 +14 C

+25 +27 C

 +26 +28 C

 

+19  +21 C

0-2 m/s

 0-2 m/s

 

 0-3 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis