Seimo narių rankas kilnoja lobistainuotraukos

2012 gruodžio mėn. 12 d. 13:00:00 Perskaitė 2768

Rytoj Seimas spręs, ar drausti energinius gėrimus pardavinėti nepilnamečiams. Praėjusią savaitę Parlamentas po svarstymo jau pritarė tokį draudimą numatančiam įstatymo projektui. Tačiau energinių gėrimų gamintojus ginantys lobistai dar nepasiduoda. Seimo narius bandoma palaužti grasinant Europos Sąjungos teismais.

Spaudžia lobistai

Praėjusią savaitę parlamentarai po svarstymo pritarė Maisto įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama uždrausti energinius gėrimus parduoti nepilnamečiams (71 Seimo narys balsavo „už“, 7 buvo „prieš“, 15 susilaikė). Rytoj Seimas balsuos dėl minėto įstatymo priėmimo. Jei jis bus priimtas, nuo kitų metų liepos 1 dienos energiniai gėrimai asmenims iki 18 metų nebus parduodami. Bus draudžiama juos reklamuoti paaugliams skirtuose leidiniuose, laidose ar renginiuose.

Tokiems prekybos apribojimams ypač priešinasi Lietuvos nealkoholinių gėrimų gamintojų ir importuotojų asociacija, į pagalbą pasitelkusi lobizmą. Buvusio Seimo nario Vito Matuzo papirkimu įtariamas lobistas Andrius Romanovskis mina Seimo rūmų koridorius ir frakcijoms dalija informaciją, neva įrodančią energinių gėrimų saugumą.

Parlamentarus bandoma įtikinti, kad Maisto įstatymo pataisos prieštarauja ES teisei.

Gąsdinimai suveikė

Panašu, kad tokie gąsdinimai jau paveikė dalį parlamentarų, balsavusių prieš įstatymo projektą.

Štai Seimo nariui Rimantui Jonui Dagiui už Lietuvos vaikų sveikatą kur kas svarbesnė ES institucijų malonė.

„Mes gyvename vieningoje erdvėje ir reikia žiūrėti, kad neturėtume problemų aiškindamiesi su ES teismais. Turime žaisti pagal tam tikras bendras taisykles“, - „Respublikai“ sakė jis.

R.J.Dagiui atrodo, kad pavieniai moksliniai tyrimai dar nesuteikia pagrindo riboti prekybą energiniais gėrimais: „Deja, šiuo metu kol kas oficialiai pripažintų, o ne atskirų mokslinių publikacijų nėra. Oficialaus draudimo įvedimas turi būti labai argumentuotas“.

„Lobistinės organizacijos irgi turi savo ekspertus, ir jeigu jie suras mūsų argumentacijos spragą, neabejotinai bandys ginti savo interesus per įvairias ES institucijas“, - pridūrė jis.

Seimo narys Eligijus Masiulis taip pat palaiko energinių gėrimų gamintojus bei platintojus. Gal jis savo nepilnamečius vaikus girdo šiais skysčiais? „Ne, neduodu“, - netikėtą atsakymą pateikė parlamentaras, pasisakantis už vaikų nuodijimą energiniais gėrimais.

„Neduodu ne dėl to, kad nesveika, o dėl to, kad yra geresnių, skanesnių gėrimų“, - išsisukinėjo parlamentaras.

Lobistai meluoja

Įstatymo pataisų iniciatorę Seimo narę Dangutę Mikutienę piktina, kad draudimo priešininkai dangstosi ES teise ir bando įrodyti, jog panašių prekybos apribojimų nėra nė vienoje šalyje. Anot parlamentarės, tokie teiginiai - įžūlus melas.

„Iš tiesų tokie argumentai rodo tik nenorą spręsti šią problemą. ES ir visame pasaulyje yra įvairiai reguliuojama prekyba energiniais gėrimais. Kai kur šie gėrimai iš viso draudžiami. Seimo Parlamentinių tyrimų departamentas surinko informaciją, kur kokie apribojimai yra įteisinti. Ribojama Argentinoje, Kanadoje, Airijoje, Nyderlanduose. Danijoje ir Prancūzijoje, Norvegijoje energetikais prekiaujama tik vaistinėse. Švedijoje juos uždrausta parduoti asmenims iki 15 metų. Kai kuriose Vokietijos žemėse vaikams iki 18 metų draudžiama energinius gėrimus pardavinėti, nes juose buvo aptikta kokaino pėdsakų“, - pavyzdžius vardijo D.Mikutienė.

Pasak jos, rengiant įstatymo projektą konsultuotasi su teisininkais. Iš jų gauta išvada, kad siūlomas reguliavimas ES teisei neprieštarauja. „Jei jau kalbėtume apie ES teisminę bazę, tai verta pasakyti, kad Parlamento ir Tarybos 178 direktyva kalba apie bendrą principą. Apie tai, kad rizikos vertinimas turi remtis moksline informacija. Tai mums nurodė ES teisės departamentas. Tačiau labai keista, labai skaudu, kad departamentas visiškai nepaminėjo tos direktyvos 7-ojo straipsnio. Jis kalba, kad ypatingomis aplinkybėmis galimos tokios ribojančios priemonės, jei nustatoma kenksmingo poveikio galimybė ir mokslas dar laukia tolesnių, išsamesnių poveikio sveikatai tyrimų. Šitą dalį kažkodėl nutyli“, - stebėjosi D.Mikutienė.

Ji pridūrė, kad Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai bei Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas yra atlikę energinių gėrimų vertinimą. Esą mokslininkų argumentų pakanka, kad būtų galima pagrįstai abejoti energinių gėrimų saugumu vaikams.

„Man labai keista, kad lobistai remiasi Europos maisto saugos tarnybos (ESFA) 2009 metais atliktu tyrimu. Tirtos energinių gėrimų sudedamosios dalys atskirai, tačiau nė karto netirtas tų dalių bendras poveikis“, - aiškino parlamentarė.

„Jei tai būtų visiškai saugus produktas, ar 1996 metais Tarptautinis olimpinis komitetas būtų juos uždraudęs vartoti sportininkams? Jei tai būtų visiškai saugus produktas, ar būtų privaloma ant jų pakuočių nurodyti, kad nerekomenduojama vaikams ir nėščiosioms?“ - susimąstyti siūlė D.Mikutienė.

Pavojus širdžiai

„Respublikos“ kalbinama Lietuvos nealkoholinių gėrimų gamintojų bei importuotojų asociacijos viceprezidentė Laura Puidokaitė įtikinėjo, kad energiniai gėrimai nekenkia vaikų sveikatai.

„Nėra duomenų, kad ta komponentų sąveika keltų pavojų sveikatai. Jei tai yra nesaugus produktas, jis apskritai nebūtų pardavinėjamas rinkoje“, - tvirtino L.Puidokaitė.

O štai medikai laikosi kitos nuomonės.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros profesorius daktaras Algirdas Utkus paaiškina, kad žmogaus organizmą neigiamai veikia ne kofeinas, esantis energiniuose gėrimuose, bet jo sąveika su kitais komponentais - taurinu, guaraninu, karnitinu ir kt.

„Be kofeino, energiniuose gėrimuose yra daug kitų sudėtinių dalių, kurios neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą. Vartojant energinius gėrimus su alkoholiu kyla dar didesnis pavojus. Sumaišius šiuos gėrimus, žmogus tarsi nejaučia savo girtumo. Jis vartoja dar daugiau alkoholio. Taip atsiranda didesnė priklausomybės rizika“, - aiškino medicinos mokslų daktaras.

Pasak jo, pasaulyje apstu mokslinių publikacijų, kuriose aprašomas neigiamas energinių gėrimų poveikis.

„Tuose darbuose yra aprašomi atskiri atvejai, kai pavartoję energinių gėrimų žmonės patiria tam tikrus sveikatos sutrikimus. Alergines reakcijas, širdies ritmo sutrikimus ar net staigią mirtį, kai gėrimo yra pavartojama po intensyvaus fizinio krūvio, treniruotės. Tai nepriklausomų ekspertų darbai, nesusiję nei su reklama, nei su antireklama“, - sakė A.Utkus.

Medikui pačiam teko ne kartą įsitikinti, kad energijos suteikiantys gėrimai tarp vaikų yra išties populiarūs ir mėgstami: „Ne kartą parduotuvėje mačiau, kaip vaikai - įvairaus amžiaus - perka ne po vieną, bet po keletą skardinių tų gėrimų. Dar blogiau, kad gėrimai yra nemokamai dalijami vaikams, neatsižvelgiant į tai, kokio jie amžiaus. Turbūt ne dėl skonio vaikai tuos gėrimus perka. Šie gėrimai pasižymi tonizuojančiu poveikiu. Jaunam žmogui, ko gero, tas poveikis malonus - pajaučiamas energijos pliūpsnis. Taip jis gali daug ilgiau prie kompiuterio sėdėti“.

Pasak A.Utkaus, sugriežtinę energinių gėrimų pardavimą, nebūtume pirmieji pasaulyje. „Kita vertus, net jei būtume... Ar tai blogai, jei Lietuva bent šioje srityje parodytų gerą iniciatyvą saugodama savo tautą? Neleisdama, kad ji taptų žiurkių tauta, su kuria būtų galima atlikti visokius bandymus?“ - klausė medikas.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net