respublika.lt

Seimo komitetas „kompromisinių“ GPM įstatymo siūlymų nesuprato - svarstyme padaryta pertrauka

(0)
Publikuota: 2018 birželio 15 09:08:11, Rūta Grigolytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Ramūnas Karbauskis. Eltos nuotr.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas padarė pertrauką svarstant Vyriausybės siūlomus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimus, nes dalis komiteto narių nesusipažino su naujais registruotais siūlymais.

 

Finansų ministras Vilius Šapoka pristatė mokestinius pakeitimus, kuriuos įgyvendinus, jo teigimu, dirbantiesiems mokestinė našta būtų mažinama laipsniškai per trejus metus.

Komiteto nariai ilgiausiai aiškinosi, kaip vis dėlto atrodo galutinis siūlomas variantas.

„Ištraukinėjame dalį po dalį. Tai už ką mes dabar balsuosime?“, - klausė komiteto narys Mykolas Majauskas, kuris iki posėdžio nesusipažino su užregistruotais pasiūlymais. Posėdyje jis daug kartų kartojo, kad komitetas nebuvo supažindintas su atnaujintu Vyriausybės siūlymu.

Balsuojant dėl projekto, trys komiteto nariai susilaikė, trys buvo prieš, penki - už, tad įstatymo svarstyme padaryta pertrauka.

„Mykolai, posėdyje elgiatės labai destruktyviai, pasiekėte, kad būtų padaryta pertrauka. Taip galbūt išvis nieko nepriimsime“, - sakė komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas penktadienį toliau svarstė Vyriausybės siūlomus reformų įstatymų projektus. Vieni pirmųjų bus aptariami Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimai, kurie, lyginant su anksčiau Vyriausybės pristatytu siūlymu, kiek pakito.

„Valstiečių“ frakcijos pirmininkas R. Karbauskis antradienį registravo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimo variantą, kuriame siūloma vietoj 18,5 proc. socialinio draudimo, įskaitant privalomąjį sveikatos draudimą, tarifo nustatyti 19,5 proc. tarifą, atitinkamai mažinant GPM tarifą nuo 21 iki 20 proc. Metinėms pajamoms, viršijančioms 120 VDU, būtų taikomas 25 proc. GPM.

Taip pat siūloma peržiūrėti ir neapmokestinamųjų pajamų dydžius (NPD): 2019 m. NPD taikymo aprėptį išplėsti iki 2 VDU, 2020 m. - iki 2,25 VDU ir 2021 m. - iki 2,5 VDU.

Įstatymo pakeitimo projekte rašoma, kad tokie pasiūlymai suformuoti siekiant sudaryti galimybes kaupti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rezervą.

GPM progresyvumą buvo siūloma sieti su „Sodros“ įmokų „lubomis“, kurias norima įvesti nuo kitų metų. Jų dydis per 3 metus nuosekliai mažėtų: 2019 m. - 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus, 2020 m. - 84 VDU per metus, 2021 m. - 60 VDU per metus. Tačiau komitetas yra atmetęs siūlymą įvesti „Sodros“ lubas, dėl to parlamentarams buvo labai sunku sutarti, kaip galėtų pritarti siūlymams išrankiojus kai kurias jų dalis.

Bazinę pensijos dalį siūloma perkelti į valstybės biudžetą. Planuojama sujungti darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokas (išskyrus nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų įmokas), bazinę pensiją, atitinkančią socialinio draudimo įmokos tarifo dalį, įtraukiant į GPM tarifą.

Anksčiau Vyriausybė siūlė 2 proc. punktais visiems gyventojams sumažinti socialinio draudimo mokestį, siejant su pasiūlyta pensijų sistemos reforma. Šį siūlymą kritikavo daug parlamentarų.

Trečiadienį Vyriausybėje ministras pirmininkas Saulius Skvernelis žurnalistams sakė, kad R. Karbauskio registruotas projektas yra Vyriausybės kompromisas.

„Po diskusijų frakcijose Vyriausybė parengė teisės aktus, Seimo narys, frakcijos pirmininkas užregistravo. Tai yra Vyriausybės ir frakcijos kompromisas, ir dėl jo mes sutarėme“, - teigė premjeras.

Trečiadienio posėdyje Seimo Biudžeto ir finansų komitetas svarstė kai kuriuos Vyriausybės siūlomų reformų įstatymų projektus. Siūlymą nuo kitų metų įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“ komitetas atmetė, o siūlomo antrojo ir paskesnio gyvenamojo būsto mokesčio svarstyme nusprendė padaryti pertrauką. Daliai kitų svarstymų siūlymų komitetas pritarė.

Projektams Seimas yra pritaręs po pateikimo, dabar jie svarstomi komitetuose, kur gali būti papildyti naujais siūlymais.

Svarstymas Seime yra numatytas kitą savaitę, ketvirtadienio posėdyje.

Ministrų Kabinetas tikisi, kad Seimas reformų įstatymų projektų paketus priims dar šioje pavasario sesijoje iki liepos 1 dienos, tačiau priėmimui stringant diskusijos gali nusikelti į rudenį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s