respublika.lt

Seimo „genijai“ pramušė dugną

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2019 spalio 17 11:43:16, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 17 nuotr.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Stasio Žumbio nuotr.

„Tai, ką mes matėme vakar vakare... Aš tikiuosi, kad Lietuva niekada daugiau tokioje padėtyje neatsidurs. Tiesiog sunkiai protu suvokiama, kad 11 asmenų atlieka 141 atstovo darbą. Tai yra ne tik pajuoka, tai yra nesąmonė. Tikiuosi, kad niekas neturės pergyventi to, ką mes pergyvename šiuo metu vidaus politikoje“, - taip vakar prezidentas Valdas Adamkus įvertino užvakarykščius įvykius Seime.

 

O Seime vyko tikras cirkas. Valdantieji buvo paskelbę, kad surinko reikiamą parašų skaičių ir ketvirtadienį vyks balsavimas dėl pasitikėjimo parlamento pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Opozicija antradienį paskaičiavo, kad šiuo metu valdantieji neturi aritmetinės daugumos, nes keli parlamentarai išvykę į komandiruotes, todėl pasistengė, kad balsavimas vyktų to paties antradienio vakarą. V.Pranckietis vidury dienos sukvietė Seimo valdybą, kuri nusprendė antradienio vakarą surengti neplanuotą plenarinį posėdį. Valdantieji su tuo nesutiko ir balsavimą ketino sužlugdyti atsiimdami parašus po balsavimo ketvirtadienį reikalavimu. Tačiau tada parašus, kad balsavimas vyktų antradienį, staigiai surinko opozicija. Posėdis įvyko, vyko ir slaptas balsavimas dėl V.Pranckiečio, tačiau jame tedalyvavo 11 parlamentarų, 7 iš jų buvo prieš V.Pranckiečio atstatydinimą. O norint atstatydinti Seimo pirmininką už tai turi balsuoti daugiau nei pusė visų parlamentarų.

Tiesa, į Seimo etikos sargus kreipėsi Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius, kuris suabejojo, ar teisėtai Seimo plenarinio posėdžio metu buvo sušauktas Seimo valdybos posėdis. Visų pirma, jau vien dėl to, kad jame negalėjo dalyvauti pats A.Nekrošius, nes tuo metu pirmininkavo plenariniam posėdžiui. Kreipėsi ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Šiame valdybos posėdyje buvo svarstomas vienintelis klausimas - dėl neeilinio Seimo plenarinio posėdžio, kuriame būtų svarstomas Seimo nutarimo projektas dėl Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų, sušaukimo. V.Pranckietis neteisėtai sušauktame valdybos posėdyje ir balsavo priimant sprendimą sušaukti tokį posėdį, kuriame būtų sprendžiama dėl jo paties atstatydinimo“, - sakė R.Karbauskis.

Pasak jo, nenumatyto posėdžio metu padaryta daug procedūrinių pažeidimų: posėdžiui šališkai pirmininkavusi konservatorė Irena Degutienė išklausė tik opozicijos ir V.Pranckiečio pusę, balsus skaičiavo kitos sudėties, nei buvo Seimo patvirtinta balsų skaičiavimo komisija ir t.t.

Tačiau artimiausiu metu perbalsavimo dėl V.Pranckiečio likimo nebus: Seimo Etikos ir procedūrų komisija vakar nusprendė išsamiau įsigilinti į skundus ir paskirti išvadų rengėjus.


Seimo pirmininko 2000-2004 m. Artūro PAULAUSKO komentaras:

Seime tokio atvejo iki šiol dar nebuvo, jei kas nors pats nepasitraukdavo, visada atstatydinimo procedūros praeidavo sklandžiai. Nebuvo taip, kad kone metus reikėtų tampytis ir „iš apkasų šaudyti vieniems į kitus“.

Opozicijai pats V.Pranckietis neįdomus. Jai įdomi tik kova su Ramūnu Karbauskiu. Kuo ta kova ilgesnė, kuo dažniau R.Karbauskį pastatys į pralaimėjusiojo padėtį, tuo labiau opozicija džiaugsis. Tas antradieninis opozicijos bėgimas pasirašyti po reikalavimu balsuoti dėl V.Pranckiečio pasitikėjimo nei demokratijai, nei Lietuvos autoritetui tikrai nieko gero neduoda. O ko siekia valdantieji? Manau, jie čia niekuo dėti, tai yra tik R.Karbauskio noras patraukti V.Pranckietį. Nežinau, kada tarp jų perbėgo katė. Teko dalyvauti vienoje laidoje, tada V.Pranckiečio tiesiai paklausiau. Jis atsakė, kad R.Karbauskis buvo nepatenkintas kažkuriais Seimo pirmininko sekretoriato darbuotojais ir prašė juos pakeisti. V.Pranckietis atsisakė, esą tai ir buvo konflikto pradžia. R.Karbauskis dabar nenori nusileisti, nors kaip strategas turėjo paskaičiuoti, ar užteks balsų laimėti karą. Jei negali laimėti, tai kam tą karą pradedi?

O V.Pranckietis antradienį paskaičiavo, kad valdantieji tądien neturės daugumos, todėl skubiai sušaukė Seimo valdybą, paskelbė neeilinį posėdį. Tačiau tikrai nebuvo apsieita be Seimo statuto pažeidimų.

Susidariusi situacija neduoda jokios naudos ir pačiam V.Pranckiečiui. Ko jis tikisi? Skaičiau komentarus internete, tai yra verkiančių: koks geras pirmininkas, o jį verčia iš posto. Tačiau kaip viskas atrodo valstybės mastu? V.Pranckietis visiškai nedalyvauja politiniame gyvenime, yra izoliuotas nuo frakcijų tarimosi. Išryškėjo problema: kai Seimo pirmininkas nėra valdančiosios partijos pirmininkas arba bent vienas iš vadovų, jam sunku atlikti pareigas. Jei neturi net savos partijos palaikymo... Pas mus susiklostė tokia tradicija, kad Seimo pirmininkas yra atsakingas už Vyriausybės programą, už partijos programą, už sklandų Seimo darbą, įgyvendinant rinkimų pažadus. O kai jis neturi palaikymo, kaip gali būti atsakingas? Gali tik pirmininkauti posėdžiui, o tą laisvai galėtų daryti ir vyriausias pagal amžių Seimo narys. Tikras Seimo pirmininkas turi užsukti visą mechanizmą, formuoti darbotvarkes diskutuodamas su frakcijomis, komitetais, Seimo dauguma. O V.Pranckietis nuo bendravimo, tarimosi, kompromisų ieškojimo yra atribotas, todėl neatitinka savo statuso.

Seimo pirmininkais yra buvę Vytautas Landsbergis, Česlovas Juršėnas, Artūras Paulauskas... Vėliau prasidėjo chaosėlis. Kai Seimo pirmininkais tampa partijos pirmininkai, tada ši pozicija valstybei yra labai reikšminga. Galiu pateikti savo pavyzdį. Aš buvau Naujosios sąjungos pirmininku, o premjeras Algirdas Brazauskas vadovavo socialdemokratams. Ir mes dviese išspręsdavome daugybę klausimų. Be to, Seime buvo sudaryta politinė taryba, kurios vienam posėdžiui pirmininkaudavau aš, kitam - A.Brazauskas. Dalyvaudavo frakcijų seniūnai, įtakingesni partijų atstovai .Mes dviese dirigavome visam koalicijos darbui. O kai Seimo vadovu paskiria penktaeilį partijos narį, savaime aišku, kad niekas niekur jo nekviečia, todėl tas nelabai ką nors žino.

V.Pranckietis, kai partija tik pareikalavo, turėjo iškart atsistatydinti pats. Vien jau dėl to, kad būtent su partijos pagalba jis tapo ne tik Seimo nariu, bet ir pirmininku. Turi žinoti: jei nebepalaiko net tie, kurie iškėlė, reikia pasitraukti. Tačiau dabar kelyje užstrigo mašina, o kai taip atsitinka, ją reikia patraukti.


Seimo pirmininkės 2013-2016 m. Loretos GRAUŽINIENĖS komentaras:

Tai, kas dabar vyksta Seime, yra labai blogas reiškinys, parlamente tai neturi vykti. Tarpusavio ar partiniai nesutarimai turi būti išsiaiškinti ne Seime, o ten, kur jie kyla. Seimas neturi būti pastatomas į tokią situaciją, kai santykių aiškinimasis trukdo tiesioginiam darbui ir veiksniam funkcionavimui. Tai, kas dėjosi antradienį, kitaip nei cirku nepavadinsi.

V.Pranckiečio vietoje aš būčiau iš karto pasitraukusi, kai tik buvo pasirašyta nauja koalicijos sutartis. Mat Seimo statute pasakyta, kokie postai priklauso pozicijai ir kokie - opozicijai. Seimo pirmininko postas priklauso pozicijai. V.Pranckietis save pristato kaip pozicijos atstovą, bet tai yra netiesa. Jis niekam iš valdančiųjų neatstovauja. Kai pasirašoma nauja koalicijos sutartis, dažnai keičiasi ir ministrai, ir komitetų pirmininkai, ir Seimo pirmininkai. Ir niekada nebūdavo tokio cirko, kaip dabar.

Buvusio ilgamečio Seimo nario Vytauto ČEPO komentaras:

Iki naujų Seimo rinkimų liko mažiau nei metai, todėl kaip visada prasidėjo žaidimai. Pagrindas konfliktui dėl Seimo pirmininko buvo padėtas jau prieš trejus metus, kai „valstiečių“ partijos pirmininkas nusprendė nueiti į paskutines eiles ir iš ten vadovauti, į antrą valstybės postą pastatęs garbų asmenį - profesorių. Tas garbus žmogus su laiku užsiaugino skūrą, pradėjo daryti savarankiškus veiksmus, prieštarauti partijai, nes nusprendė tapti nebe nominaliu vadovu, o normaliu. O R.Karbauskis, aišku, norėjo išlaikyti status quo. Tai, kas vyksta dabar, tėra dviejų žmonių ambicijų klausimas. Man tai primena situaciją su katinu, kuris prašosi į lauką, o šeimininkei atidarius duris ir jį išmetus į lauką, pyksta. Taip yra ir Seime, o tuo metu rimtos problemos stovi. Juk laukia biudžeto svarstymas, nauji mokesčiai ir t.t., o dar Vytautas Landsbergis su savo chunta šaukia, kad rusai puola, kad sproginėja Astravo AE. Visais laikais Seime buvo cirkelių, bet taip užmiršti, kad dar yra ir valstybės reikalai, kuriuos reikia operatyviai apsvarstyti...

Konstitucijoje sakoma, kad Lietuva yra parlamentinė respublika. Tai rodo parlamento svarbą ir kartu Seimo pirmininko svarbą. Tačiau dabar šis postas yra devalvuotas. Dažnai išrenkami atsitiktiniai žmonės, esantys toli nuo politikos, su ganėtinai menku intelektiniu potencialu, nutolę nuo kultūros, tradicijų, net nuo pačios Lietuvos. Nesu V.Landsbergio gerbėjas, netgi atvirkščiai, tačiau jis Seimo pirmininko kartelę buvo užkėlęs labai aukštai. Jis savo rankose laikė viską, net užsienio politiką, blokuodavo prezidento siūlomus įstatymus. Vėliau dar keli normalūs pirmininkai buvo, o paskui prasidėjo košė, vadovauti pradėjo vos ne fermų vedėjos. Todėl vienu metu buvo net 12 vicepirmininkų. V.Landsbergis turėjo du, kurie tvarkydavo visus kasdienius reikalus. V.Landsbergis į tokius nesikišdavo, nes turėjo svarbesnių dalykų: įstatymų rengimas, ryšiai su užsieniu, vizitai, priėmimai ir t.t. Į plenarinių posėdžių salę pirmininkauti atvykdavo ypatingais atvejais, kad savo autoritetu paveiktų Seimo narius. Tokie turi būti Seimo pirmininkai, o ne popieriukų kilnotojai ar posėdžių pirmininkai. Matau, kad V.Pranckietis yra padorus žmogus, tvarkingas, bet galių ir valių užtenka tik su R.Karbauskiu kariauti, daugiau nieko. Geras profesorius - yra aktinidijų veislių išvedęs. Kaip tik auginu tris aktinidijas, jo išvestas, labai skanūs vaisiai. Matyt, jam ten ir reikėjo likti dirbti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s