respublika.lt

2018 gegužės 25, penktadienis

Seimo Audito komiteto vicepirmininkas Naglis Puteikis:
Per viešąsias įstaigas kasmet išvagiama po 2 mlrd. €
nuotraukos (50)

2017 kovo mėn. 02 d. 08:00:02
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Lietuvoje milijonus eurų ryja ne tik 50-tūkstantinė valdininkų armija, bet ir tūkstančiai viešųjų įstaigų (tikslaus jų skaičiaus niekas nežino). Anot Seimo Audito komiteto vicepirmininko Naglio Puteikio, per VšĮ kasmet išvagiama po 2 mlrd. eurų.

 

Vienur taupo, kitur švaisto

Vyriausybė paskelbė iki 20 proc. sumažinsianti savo kanceliarijos darbuotojų skaičių ir taip kasmet sutaupysianti po kelis šimtus tūkstančių eurų. Tačiau ar nuo to reikia pradėti? Juk ir taip valstybės institucijos skundžiasi darbuotojų, ypač kompetentingų, skaičiumi, todėl įvairias paslaugas perka iš viešųjų įstaigų bei kitų subjektų. Dažniausiai tos VšĮ vadinasi institutais, nors su mokslo įstaigomis neturi nieko bendra. Beje, net Registrų centre sužinoti, kiek tiksliai tų institutų yra, neįmanoma. Prieš penkerius metus jų buvo 222, bet dabar įvedus į paiešką žodį „institutas“ duomenų bazė išmeta užrašą, kad paieškos rezultatas viršija 250. O iš to skaičiaus tikrų mokslinių institutų yra tik per 50, visi kiti - nežinia kuo užsiimančios viešosios įstaigos: Pilietinės visuomenės institutas, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Demokratinės politikos institutas ir t.t. O kiek dar tų VšĮ yra visai kitokiais pavadinimais! Ir dauguma jų išsilaiko. Ne paslaptis, kad „įsisavindamos“ ES bei mūsų biudžeto pinigus.

Veikia ir kaip lobistai

Kad institutai klestėtų, valstybė jiems tiesia pagalbos ranką. Nebūtinai tik tiesiogiai skirdama pinigų iš biudžeto, bet ir pirkdama reikalingus ir nereikalingus darbus. Keisti tyrimai perkami tiek iš valstybinių, tiek iš privačių institutų. Tačiau jų kainos paprastai neskelbiamos.

Vienas iš didžiausių nevalstybinių įstaigų pajamų šaltinių - savivaldybių užsakomi bendrieji planai, utopinės miestų vizijos ir bereikšmiai tyrimai. Bet perkami ir kitokie darbai. Dalį institutų ir kitų VšĮ išlaiko ir verslas. Tačiau ne už dyką. Už tai institutai turi formuoti verslui palankią politikų nuomonę.

Partinės šėryklos


Parlamentaras Kęstutis Masiulis, Andriaus Kubiliaus premjeravimo laikais dirbęs Saulėlydžio komisijoje ir ne kartą raginęs atlikti viešųjų įstaigų reviziją, sako, kad viešosios įstaigos buvo didelė bėda valstybės biudžetui visais laikais. Anot jo, kadangi dauguma VšĮ yra įsteigtos privačių asmenų, jas uždaryti nėra taip paprasta. Tačiau, anot politiko, jos pačios išnyktų, jei negautų pelningų, nors ir niekam nereikalingų, valstybės užsakymų.

„Kam reikalingos ministerijos, jei perka paslaugas iš VšĮ? Tačiau taip yra todėl, kad tas viešąsias įstaigas steigia politikai, politikų draugeliai, pažįstami, todėl jiems duodama užsidirbti. Be to, taip paslepiamos valdymo sąnaudos. Tam tikroje ministerijoje formaliai dirba keli šimtai žmonių, tačiau jos pinigais išlaikomi dar kokie 2-3 tūkst. Tačiau viešosios įstaigos yra tokie dariniai, kuriuose galima teisėtai įrengti „lesyklėles“ partiniams draugams. Anksčiau pykdavome, kad valdininkai gauna algą už darbą darbo metu, o paskui dar papildomai gauna už įvairių strategijų kūrimą. Tačiau tai mažesnė blogybė, nei maitinti nežinia kam reikalingas VšĮ“, - tikino K.Masiulis.

„Skaidrumo“ etalonas

K.Masiulio teiginius nesunku pagrįsti paprastu pavyzdžiu. Konservatorių ir liberalų valdymo laikais buvo plačiai nuskambėjusi VšĮ Demokratinės politikos instituto, kurio steigėjas yra konservatorius Mantas Adomėnas, istorija. Tąkart kilo skandalas dėl minėtos VšĮ laimėto 2,5 mln. litų vertės konkurso aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemai kurti. Ministerijai tuomet vadovavo liberalas (konservatorių koalicijos partneris) Gintaras Steponavičius, anksčiau kartu su minėtu institutu dalyvavęs ne viename projekte, viceministrės pareigas ėjusi Nerija Putinaitė - buvusi nuolatinė minėtos VšĮ projektų dalyvė, o M.Adomėnas tuo metu buvo ŠMM parlamentiškai prižiūrinčio Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys. Beje, šiuo metu M.Adomėnui kaip parlamentarui patarinėja Demokratinės politikos instituto vadovas Tomas Kazulėnas, tad galima tikėtis, kad ši VšĮ ir toliau nemirs badu.

Dirba už valdininkus


Buvusi parlamentarė, buvusi Antikorupcijos komisijos narė Aurelija Stancikienė kelia klausimą, ar Vyriausybė, mažindama kanceliarijos aparatą, nuo to pradeda taupyti. Anot jos, jau ir taip visais laikais iš Vyriausybės į Seimą ateina itin prastos kokybės projektai, todėl, politikės nuomone, kanceliarijos mažinimas pateisinamas nebent tuo atveju, jei sutaupyti pinigai būtų skirti likusių darbuotojų algoms didinti, - kad geriausi specialistai nepabėgtų į privatų sektorių.

„Taip, aparatą reikia mažinti, tačiau galutinis tikslas yra gerinti darbo kokybę. Ar nebus taip, kad sutaupysime vienoje vietoje, o išleisime dar daugiau? Ar nepradėsime dar daugiau paslaugų pirkti iš įvairių viešųjų įstaigų? Duodama užsidirbti ne tik privačioms VšĮ. Puikiai prisimenu, kaip prie Arvydo Sekmoko buvo pristeigta įvairių VšĮ, nes pati Energetikos ministerija buvo nepajėgi dirbti. Buvo išleista šimtai milijonų litų įvairioms galimybių studijoms. Deja, niekas iki šiol nėra atlikęs jokio rimto įvertinimo, kiek tokia politika kainuoja mūsų valstybei. Dar, jei tos galimybių studijos perkamos - būtų pusė bėdos. Tačiau esmė, kad tos galimybių studijos vėliau tik padedamos į stalčių. Beje, Valstybės kontrolė yra ne kartą pasisakiusi, kad tokiais atvejais dažniausiai nebūna grįžtamojo ryšio, kitaip tariant, pinigai išleidžiami veltui. Kaip ir su tais ES projektais, kuriuos, „įsisavindamos“ ES paramą, įgyvendina VšĮ, - ne tam, kad tie projektai būtų kam nors reikalingi, o tam, kad būtų pasiimti pinigai“, - įsitikinusi A.Stancikienė.


Naglis PUTEIKIS, Seimo Audito komiteto vicepirmininkas:


Lietuva apaugusi neįmanomu skaičiumi tiek biudžetinių, tiek nebiudžetinių viešųjų įstaigų. Jos skiriasi tik tuo, kad vienos tiesiogiai, kitos aplinkiniais keliais maitinamos didžiuliais biudžeto pinigais, ir tai yra viena didžiausių Lietuvos nelaimių. Kuo labiau mažėja gyventojų skaičius, tuo labiau rėžia akį iš biudžeto išlaikomų (nebūtinai tiesiogiai, bet ir per įvairius užsakymus) darbuotojų skaičius. Vyriausybės kanceliarijos darbuotojų skaičiaus mažinimas, tikiuosi, bus puiki įžanga ir į visų tų mus aplipusių kontorėlių skaičiaus mažinimą.

Blogiausia, kad visos tos VšĮ maitinamos visuomenei nematomais kanalais - per dirbtinius konkursus, mistinius tyrimus, užsakymus, dotacijas. Kam ministerijai pirkti kokį nors tyrimą, kai tuo užsiima vienas iš jos departamentų? Arba kam ministerijai užsakinėti advokatų paslaugas, jei ji turi savų teisininkų? Visiškas lėšų netaupymas.

Aišku, kai kurių VšĮ paskirtis yra ne siurbti valstybės pinigus. Kai kurie dariniai, tokie kaip Lietuvos laisvosios rinkos institutas, įkurti kaip lobistinės organizacijos, ginančios didžiųjų korporacijų interesus. Pasekmės tokios: Statistikos departamentas skelbia, kad pernai akcininkai sau išmokas pasididino 14 proc., o algos darbuotojams padidėjo 4 proc. Net Rumunijos kapitalistai su savo darbuotojais dalijasi labiau.

Beje, net Audito komitetas nežino, kiek tų VšĮ yra. Todėl mūsų pirmasis tikslas - panaikinti vidaus sandorius, nes perkant be konkurso, taip pat ir iš VšĮ, kasmet išvagiama po 2 mlrd. eurų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (50)

 • Mantui 2017 lapkričio mėn. 25 d. 19:10:42

  1992 metais buvo panaikintas BK straipsnis-"Valstybės turto grobstymas" su
  ta intencija, kad Lietuvoje visas turtas privatus. Todėl dabar
  politikus-vagis negalima pasodinti už valstybės turto grobstymą, nes
  valstybinio turto "nėra". Visos lėšos yra įsisavinamos.

 • seni, tu seni 2017 lapkričio mėn. 25 d. 19:05:52

  Mitingui, jei dalyvaus daugiau kaip devyni asmenys, reikalingas leidimas, o
  jei gausi leidimą mitinguoti Žuvinto apylinkėse, baudą gausi iš
  aplikosaugininkų už paukščių baidymą...

 • Pensininke 2017 kovo mėn. 24 d. 05:54:57

  Kada grąžins ir sunkmečiu nureztas pensijad vrm pensininkams?

 • kpmpc 2017 kovo mėn. 07 d. 23:59:55

  KPMPC - daro seminarus direktoriams - apie neveikiančio, nepriimto
  įstatymo įgyvendinimą :) Kaip jums?
  Ko norėti KPMPC vadas Tamošiūnas, jo pavaldinė Tamošiūnienė...
  Tokie bajeriai visuose šmm centruose, nes tai šmm lesyklos.

 • bėda Lietuvai 2017 kovo mėn. 06 d. 15:45:14

  Apie švietimo uab'us gerai buvo parašyta. Bet kas iš to. Juk jų niekas
  nepanaikins. Rajoniniam laikrašty vienas v.s.nepatekęs į Seimą gyrėsi,
  kad eis vadovauti všį, nes jo draugelis pateko į Seimą. Apsikeitė
  vietom. Tai apie ką čia galima kalbėti

 • Ok 2017 kovo mėn. 05 d. 11:42:35

  Košmariškai išvagia tie "viešieji" tyrėjai kaip Putinaitė... Ir
  skelbiasi teisuoliais, kompetetingais žinovais ardydami tautines idėjas,
  lietuviškumą,tarnaudami interiams..

 • Zaliavalge 2017 kovo mėn. 04 d. 22:21:09

  Jus taupote socialines pasalpas ir zmones neturi uz ka nusipirkti maisto
  tokiu budu yra neisperkamas maistas parduotuvese ir mazeja gamyba ,taip pat
  zmones nusivilia sava valdzia ir laukia kada prades vadovauti Briuselis.

 • Asai 2017 kovo mėn. 04 d. 16:29:12

  O ar paskaiciavote kiek pacientams kainuoja ju teises užgniaužiantys
  juristai? Atsirašau, dabar jau advokatų kontoros? Trūksta daktarų,
  šarlatanai juristai poliklinikose (Karoliniškių) atbuline data
  diagnozuoja pacientus (kad tik pacientų teisės būtų
  neginamos).nelaimėt

 • Demokratija 2017 kovo mėn. 04 d. 12:28:35

  Ne tik per VšĮ grobstoma Lietuva, bet ir per vyriausybines ir
  savivaldybines fiktyvias privačias akcines bendroves - AB "Lietuvos
  energija",AB "Lietuvos geležinkelis", AB"Kauno energija", AB "Klaipėdos
  energija" ir t.t. ir t.t.
  Puteiki,aš nesuprantu,kodėl rašinėji straipsniukus į laikraščius,o
  teisinėje valstybėje nesikreipi į Lietuvos Respublikos generalinį
  prokurorą ar naująjį-karbauskinį Seimą ir jos narę
  A.Maldeikienę,pasiskelbusią netylėti,kaip tylėjo jos vyras Maldeikis-LR
  Ūkio ministras, leidęs prisisteigti milijoną fiktyvių marksistinių
  VšĮ ir akcinių bendrovių vyriausybėje ir savivaldybėse? Kodėl? Bijai
  marxistės D.Grybauskaitės,apgaudinėjančios ES statistiniais
  skaičiukais?

 • Jonas 2017 kovo mėn. 03 d. 11:36:28

  Reikia padaryti galą "institutuose" įsitaisiusiems sukčiams vogti
  mokesčių mokėtojų pinigus.

 • Senis 2017 kovo mėn. 03 d. 10:07:43

  Visi komentarai Žodžių lygmenyje, va pakarksėsit ir viskas, kodėl
  niekas nerengia mitingų, streikų, protesto akcijų??

 • EJ 2017 kovo mėn. 03 d. 06:52:16

  Valdzios korupcija yra akivaizdi- izdo pinigai skirstomi "saviems"
  draugeliams atlikti valstybinius uzsakymus ir pelna pasidalinant. Anot tulo
  raseivos- "lietuviai- zulikai". Bet, turbut, nesaziningumas yra tarybiniu
  laiku palikimas.

 • visiems 2017 kovo mėn. 03 d. 00:08:10

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • mano nuomonė 2017 kovo mėn. 02 d. 21:13:18

  galvoju, kad tosmi nisterijos, prie kurių yra daugiausiai uab'ų prikurta
  yra daugiausiai neįgalios. Pavyzdys iš švietimo sistemos: šmm turinio
  departamento klerkai neįgalųs, nes turi upc, bet ir ten neįgalūs
  (draugeliai), nes jie dar perka paslaugas ... Už pigiausią kainą... Ir
  taip uab'ais apaugęs kiekvienas departamentas. Paskui visi rėkia - kur
  švietimo kokybė? Kur kur - pigiausioje kainoje... Mokytojams algų kelti
  nėra iš ko, nes uab'ų išlaikymas milijonus kainuoja... Ir taip toliau.

 • J. Pundzius praturtėjo iš pavogtų banko „Snoras“ kreditorių pinigų 2017 kovo mėn. 02 d. 21:12:04

  Buvęs konservatorius, Kauno klinikų prof. Juozas Pundzius paprasčiausiai
  norėjo įteisinti iš banko Snoras pavogtus kreditorių pinigus, kuriuos
  „sukombinavo“ jo dukra. J. Pundziaus dukra yra liūdnai pagarsėjusio
  B. Burgio marti – Dovilė Burgienė. D. Burgienė yra Snoro banko
  Kreditorių komiteto narė! Kartu D.Burgienė dirba advokate R.Valiūno ir
  parneriai advokatų kontoroje „Ellex“. Šioje advokatų kontoroje
  5-erius metus, iki jo paskyrimo LB vadovu, dirbo D. Grybauskaitės
  statytinis V. Vasiliauskas. Visas šis nusikalstamas susivienijimas kartu
  su bankroto administratoriais S. Frikliu, N. Kuperiu, G. Adomoniu jau 5-eri
  metai kaip vagia Snoro banko kreditorių pinigus bei, pusvelčiui
  pardavinėdami banko turtą, dalinasi „otkatais“. Banko Kreditorių
  komitetas, vadovaujamas Indėlių draudimo fondo vadovės A. Mažintienės
  ir kurio narė yra D. Burtgienė, tvirtina visas bankroto administratorių
  išlaidų sąmatas ir visus turto pardavimo sandorius! Taip ir
  „išplaunami“ banko akcininkų ir indėlininkų pinigai, tik į savas
  kišenes!

 • Dina 2017 kovo mėn. 02 d. 20:10:35

  Štai kodėl mes, pensininkai, gauname ne pensijas, o apgailėtinas
  pašalpas. Svoločiai vagys

 • pensininkas Jaronimas 2017 kovo mėn. 02 d. 19:14:41

  p.Nagli nesustok pusiaukelėje.Viešai informuok, kiek pavagiama nuo
  vargšų pensininkų,per ligonių kasas.Ar pagal įstatymus apmokamas
  dantų protezavimas ,kokias makles daro akių ligų privačios
  klinikos.Čia atrodo medikai su ligonių kasom atradę aukso kasyklas.Kur
  nepasotinamas viešas farmacijos biznis.Stipriai atrodo įmerkta ligonių
  kasų uodega.Kaip su įvairiais tyrimais poliklinikose..apylinkės
  gydytojos tiesiog susigūžę prašo pensininko senuko,kad pasidarytų
  mokamą tyrimą,nes kitaip ją bars vadovai.Ar ne gėda,,
  ponai,,nepasotinamieji.Tiesiog jūs jau nepagydomi sukčiai.....nors patys
  esate medikai.p.Nagli,ypatingai pasidomėk Kauno medikais
  spekuliuojančiais ligonių sveikata.

 • SIAIP 2017 kovo mėn. 02 d. 18:01:59

  baisu gyvent Lietuvoj,uz tai ir begam is jos,vergais esame svetur,bet ka
  daryt,jei savoj zemej net duonai neuztenka,norim ginkluotis,bet pries ka
  mes kariausim,jei net kiauliu negalim augint,jauciu tuoj prasides
  pauksciu,aviu maras,nieko nera,o mes sunaikinti

 • ceslovas 2017 kovo mėn. 02 d. 16:40:48

  O man atrodo, kad tai liks tik zodziai, ne tik VSI, bet ir super didele
  gauja pasalpiniu yra rakstis biudzetui. Apsidairykit aplink savo pazistamus
  kiek yra niekur nedirbanciu ir nenorinciu dirbti.

 • senis 2017 kovo mėn. 02 d. 16:28:54

  ir pulkininkas Dedule, ir papulkininke Magnolija, savo darba moka, megsta,
  ir gerai atlieka. Lietuva zlugdoma ne tik isvagiant biudzeta. Zlugdoma ir
  moraliai, per uzsislaptinusiu kgbistu staba lrt tv. Kgbistu uzdavinys,
  Lietuvos ekonomika padaryti 1945 metu lygio, tada ji pati pasiprasys i RF
  gubernijos salygomis. Puteikis, manau, rezervistas kuriam patiketa
  nuleidineti gara. Svilpikas. Prisiminkim, kaip Urbsys graziai ciulbejo, kol
  prilindo prie lovio.

 • Agnė 2017 kovo mėn. 02 d. 16:10:09

  Pirmyn Nagli už tave balsavom, VšĮ siurbėlė kaip reikiant, dar viena
  aukso gysla tam kas turi pažinčių ministerijose

 • Aldona 2017 kovo mėn. 02 d. 15:55:56

  Isisavina milijonus, lietuva paversdami ubagynu. Pagarba Nagliui.

 • as 2017 kovo mėn. 02 d. 15:53:07

  tikiu valstiečiais ir per ketverius metus jie padarys daugiau nei
  Kubilius per 25.

 • Pasitaiko 2017 kovo mėn. 02 d. 15:46:29

  Ir tarp seimūnų pasitaiko albinosų.

 • o-o-o 2017 kovo mėn. 02 d. 15:31:06

  Kasa yra, net neabejokite. Tik mes nežinome kiek ir kaip jie moka. Bet jie
  moka ir mokės, niekas jų neklaus-nori ar nenori. Moka ne pinigais, kurių
  prisišvaistė ir prisikomunizdino, moka sveikatomis, šeimomis, vaikais
  kokainistais, nervais,etc.Jeigu turi vienur, neturėsi kitur. Nes ką
  paėmei, kas tau nepriklauso, turi būti sugražinta, nesvarbu kokia forma,
  bet gražinta. Kitaip nėra.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SULAIKYTI: Stambule sulaikytas 51 užsienio šalių pilietis, įtariamas ryšiais su teroristine „Islamo valstybės“ grupuote.
 • NETEKTIS: JAV, Klivlande, gegužės 24 dieną mirė Linas Johansonas, muzikos prodiuseris, žurnalistas, „Lithuanian News” leidėjas ir redaktorius; L.Johansonui buvo labai svarbu, kad pasaulis, anglakalbiai žmonės žinotų kuo daugiau apie Lietuvą; buvo aktyvus Lietuvių bendruomenės narys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1728 PLN - 4.3031
RUB - 72.1879 CHF - 1.1607
GBP - 0.8748 NOK - 9.4810
reklama
Sveikata Grožis