respublika.lt

Seime startuoja dar vienas parlamentinis tyrimas

(0)
Publikuota: 2017 spalio 12 17:05:24, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Numatoma leisti radijo ryšio slopinimo įrenginius naudoti tik valstybės institucijoms. Eltos nuotr.

Seime žengtas pirmas žingsnis, siekiant pradėti naują parlamentinį tyrimą - dėl galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms ir neteisėtos įtakos politiniams procesams.

 

Ketvirtadienį nutarimo projektas, kuriame siūloma sudaryti Seimo laikinąją tyrimo komisiją „Dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir neteisėtos įtakos politiniams procesams“ sulaukė parlamentarų pritarimo po pateikimo. Už šį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Vytauto Bako pristatytą projektą pasisakė 69 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 11 parlamentarų.

Nauja iniciatyva Seimo plenariniame posėdyje bus svarstoma spalio 17 d., pagrindiniu paskirtas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

Parlamentinį tyrimą planuojama pradėti, atsižvelgiant į NSGK ir Seimo šių metų kovo 16 d. nutarimu sudarytos Seimo nario Mindaugo Basčio ryšius tyrusios Specialiosios tyrimo komisijos nustatytas aplinkybes, taip pat Seimo NSGK šiais metais vykdytos parlamentinės kontrolės metu paaiškėjusią informaciją bei informaciją, esančią viešojoje erdvėje.

Ši informacija, kaip sakoma nutarimo projekte, „leidžia daryti prielaidas apie galimą neteisėtą asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių įtaką politiniams procesams, neskaidrią paramą atskirų politikų rinkimų kampanijoms, taip pat su nacionalinio saugumo interesais nederančius sprendimus strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčiuose ūkio sektoriuose ir šių sektorių įmonėse“.

Jeigu Seimas pritartų tokios komisijos sudarymui, ji būtų įpareigota „nustatyti atvejus, kai palaikant ryšius su grėsmę valstybės interesams galinčiais kelti asmenimis buvo siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms priimant sprendimus ar neteisėtą įtaką politikams ir (ar) politiniams procesams“.

Komisija turėtų nustatyti politinių partijų ir atskirų politikų veiklos finansavimo atvejus, galinčius kelti grėsmę valstybės interesams, kai siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms priimant sprendimus ar neteisėtą įtaką politikams ir (ar) politiniams procesams.

Parlamentinio tyrimo metu būtų siekiama nustatyti grėsmę valstybės interesams keliančius atvejus, kai, siekiant paveikti situaciją strategiškai svarbiuose nacionaliniam saugumui ūkio sektoriuose, buvo darytas neteisėtas poveikis valstybės institucijoms priimant sprendimus ar neteisėta įtaka politikams ir (ar) politiniams procesams.

Komisiją siūloma sudaryti iš 12 Seimo narių, pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą turinčių teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“, laikantis Seimo frakcijų proporcinio atstovavimo principo.

Nutarimo projekte siūloma pavesti komisijai iki šių metų gruodžio 1 d. pateikti Seimui išvadas ir pasiūlymus.


Numatoma leisti radijo ryšio slopinimo įrenginius naudoti tik valstybės institucijoms

Seimas po svarstymo pritarė Elektroninių ryšių ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis šalyje būtų uždrausta ne tik naudoti, bet ir turėti radijo ryšio slopinimo įrenginius. Už šių įrenginių neteisėtą naudojimą ir (arba) laikymą grėstų bauda nuo 60 iki 140 eurų, už pakartotinį nusižengimą - nuo 140 iki 300 eurų.

Svarstomais pakeitimais numatoma leisti radijo ryšio slopinimo įrenginius naudoti ir laikyti tik valstybės institucijoms. Šia galimybe institucijos galėtų pasinaudoti atliekant valstybės gynybos, nacionalinio saugumo, viešosios tvarkos ir visuomenės saugumo užtikrinimo, nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos, valstybės sienos apsaugos funkcijas.

Šiuo metu galiojančiame Elektroninių ryšių įstatyme yra numatyta, kad Ryšių reguliavimo tarnyba išduoda leidimus įvežti ir naudoti radijo ryšio slopinimo įrenginius.

„Nepaisant to, kad Tarnyba nėra išdavusi leidimų įvežti ir naudoti radijo ryšio slopinimo įrenginius, norint įrodyti radijo ryšio slopinimo įrenginio neteisėto naudojimo faktą ir patraukti asmenį atsakomybėn, asmuo turi būti pagautas įvykio vietoje su veikiančiu radijo ryšio slopinimo įrenginiu, nes kitu atveju, t. y. asmeniui spėjus išjungti radijo ryšio slopinimo įrenginį, gali būti nustatytas tik radijo ryšio slopinimo įrenginio laikymo faktas, o tai neįrodo radijo ryšio slopinimo įrenginio neteisėto naudojimo fakto“, - pažymima dokumento aiškinamajame rašte.

Po svarstymo Seimas abiem projektams pritarė beveik vienbalsiai. Tam, kad jie būtų priimti, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s