respublika.lt

Seime patvirtintas kitų metų biudžetas

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 11 17:30:32, Lukas Blekaitis, Elta
×
nuotr. 11 nuotr.
Seime pritarta kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektui. Stasio Žumbio nuotr.

Seime po balsavimo pritarta kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektui.

 

Už kitų metų biudžeto projektą balsavo 84 Seimo nariai, prieš - 41, susilaikė - 5.

Finansų ministras Vilius Šapoka Seimo antradienio posėdyje teigė, kad biudžetas orientuotas į reformas, kurios leis pasiekti valstybės iškeltus strateginius tikslus.

„Aš ne kovoti ir ne kalėdines dovanas dalinti atėjau. Atėjau pristatyti pasvertą, subalansuotą biudžetą. Kitų metų biudžetas orientuotas į struktūrines reformas, skurdo mažinimą. Labiausiai išlaidos augs tose srityse, kuriose įgyvendinami pokyčiai. (...) Reformų įgyvendinimas, suplanuotas 2019 m. biudžete, vidutiniu laikotarpiu didins šalies BVP, bus sukurtos naujos darbo vietos.

Reformos - tai įrankis, kuris leidžia įgyvendinti strateginius tikslus: mažinti darbo jėgos apmokestinimą, skatinti inovacijas ir investicijas, didinti gyventojų pajamas ir ekonominį saugumą, užtikrinti pensijų sistemos tvarumą, mažinti šešėlinį aktyvumą, didinti sveikatos bei švietimo sektorių kokybę, jų efektyvumą“, - posėdyje sakė V. Šapoka.

Biudžeto projektui Seimo posėdyje nemažai kritikos turėjo opozicija. Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Seime Andrius Kubilius dėl galimos krizės ateityje buvo priešiškas mokesčių reformai, kuri mažina darbo jėgos apmokestinimą.

„Yra kažkoks nelogiškumas. Tarptautinėje finansinėje spaudoje galima skaityti, kad ateina tam tikri prieškriziniai išbandymai, ir tą būtų galima turėti omenyje. Bet jei Finansų ministerija nori perspėti Seimą ir visą Lietuvą, kad ateina krizė, tai ateinant krizei nereikia priiminėti mokesčių reformos, kuri smarkiai mažina biudžeto pajamas ir dėl ko negalima kaupti atitinkamų rezervų“, - Seimo posėdyje sakė A. Kubilius.

TS-LKD narys Seime Mykolas Majauskas siūlė iš biudžeto projekto preambulės išbraukti švietimo, sveikatos apsaugos, šešėlinės ekonomikos mažinimo ir inovacijų reformų įgyvendinimą.

„Apie struktūrines reformas švietimo srityje matome streikais už lango, susirinkusiais mokytojais, kurie nepritaria reformoms, nepritaria, kad kažkas yra struktūriškai keičiama, o jų gyvenimas yra gerinamas. Nes jeigu pinigus iš vieno švarko kišenės perdedame į kitą, pinigų dėl to nepadaugėja, kokybė dėl to nepasikeičia. Čia jokia struktūrinė reforma nedaroma. (...) Dėl šios įgyvendinamos reformos didele apimtimi yra sumažinamos valdžios sektoriaus pajamos“, - posėdžio metu tikino M. Majauskas.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas sutiko, kad kitų metų biudžetas nėra idealus, tačiau sunku rasti galimybes, kaip patenkinti beveik 3 mln. žmonių norus, kai problemos kaupėsi ketvirtį amžiaus.

„Buvo reikalavimas per vieną mėnesį išspręsti mokytojų, viešojo sektoriaus problemas ir įsipareigoti nežinia kam. Taip, mes mokame per daug palūkanų dėl anksčiau priimtų sprendimų, ir šia prasme tai yra sudėtinga situacija, kuri dar tęsis kelis metus. Kai baigsime jas mokėti, tada galėsime ir finansuoti tą viešąjį sektorių. Savo esme tai yra žymiai tvaresnis sprendimas nei prieš 10 metų, nors panašumų matau daug, taip pat spaudimo nepagrįstai didinti išlaidas. (...) Turime priimti įsipareigojimus tvariai, o ne galvodami, kad po kokių 5 metų gyvensime žymiai geriau“, - teigė S. Jakeliūnas.

TS-LKD Seimo narė Ingrida Šimonytė manė, kad viešasis sektorius yra pasmerktas, o Vyriausybei trūko dialogo su žmonėmis.

„Labai gaila, kad Vyriausybei neužteko noro ir išminties parodyti žmonėms dėmesį, vietoje to pasirinktas gąsdinimas, priešinimasis, mėtymasis kažkokių kosminių reikalavimų.

(...) Jūs nusipirksite biudžetą, bet nenusipirksite ramybės, kadangi problemos, kurios nebuvo išspręstos praeityje, bet kurias jūs eidami į rinkimus pažadėjote išspręsti, jūs jų nesprendžiate. Žinoma, galima sumažinti viešąjį sektorių iki vonios dydžio ir jį paskandinti vonioje. O viešasis sektorius ir toliau kiekvienais metais vaikščios ant galvos, o ne kojomis, bus priverstas jūsų prašyti gauti kažką, bet gal toks ir yra tikslas“, - posėdžio metu sakė I. Šimonytė.

Kaip ELTA jau rašė, tvirtinant posėdžio darbotvarkę, opozicija siekė išbraukti kitų metų biudžeto priėmimo klausimą iš antradienio darbotvarkės ir perkelti jį į gruodžio 18 d.

Už tai, kad klausimas būtų išbrauktas iš darbotvarkės, balsavo 48 parlamentarai, prieš - 68, susilaikė 13 Seimo narių.

Lietuvos socialdemokratų partijos narys Seime Juozas Olekas apgailestavo, kad klausimas nebuvo išimtas iš posėdžio darbotvarkės.

„Girdime iš įvairių žiniasklaidos priemonių, kad mokytojai ketina pradėti kalbą su laikinai einančiu pareigas švietimo ministru ir yra vilties susitarti, kad būtų mažiau įtampos šalyje, o žmonės galėtų grįžti į darbo vietas. Čia, Seime, valdantieji demonstruoja jėgos poziciją, kad jokių vilčių susitarti nėra, nes priimsime sprendimus dar prieš tarimąsi“, - Seime sakė J. Olekas.

ELTA primena, kad pirmas biudžeto projekto svarstymas Seimo plenariniame posėdyje vyko lapkričio 22 d., antras - gruodžio 6 d. Patobulintame projekte kitų metų biudžeto pajamos, įskaitant ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, sudaro 10 mlrd. 590,2 mln. eurų. Įvertinus Seime siūlomų įstatymų pakeitimų projektus, biudžeto pajamos didėja apie 3,5 mln. eurų.

Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ rašo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, palyginus su praėjusiais metais, socialinei apsaugai numatyta 427 mln. eurų daugiau, sveikatos apsaugai - 279 mln. eurų, švietimui - 190 mln. eurų, aplinkosaugai - 102 mln. eurų, krašto apsaugai - 75 mln. eurų, kultūrai - 41 mln. eurų daugiau.

Taip pat didinami viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, 30-čia eurų - iki 430 - auga minimali mėnesinė alga.

Mokytojų etatinio darbo apmokėjimui numatyta skirti 49,1 mln. eurų, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atlyginimams - 31,1 mln. eurų. Mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, - 13,4 mln. eurų, kurie leis nuo sausio 1 dienos atlyginimus padidinti 10 proc.

Nuo 30 iki 50 eurų didinami vaiko pinigai. Gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams išmoka vaikui bus dar didesnė - 70 eurų.

Taip pat augs pensijos: vidutinė senatvės pensija, turint pilną stažą, didės apie 26,5 euro, bendras pensijų augimas sieks apie 8 proc.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s