respublika.lt

Seimas žada nesukčiauti dėl referendumo

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 16 08:13:11, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Parlamentarai dievagojasi: jeigu Konstitucinis Teismas pasakys, kad įstatymo pataisa dėl referendumo kartelės nuleidimo prieštarauja aukščiausiam šalies įstatymui, referendumo rezultatai bus negaliojantys. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Seimas jau pirmąją rudens sesijos dieną ketina svarstyti, ar atmesti prezidentės veto referendumo įstatymui, kuriuo parlamentarai nuleido kartelę referendumui dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Viena Konstitucijos kūrėjų Zita Šličytė įspėja: jei veto bus atmestas ir referendumas bus surengtas bei pavyks, jo pagrindu išdalintos pilietybės nebebus atimamos net jei Konstitucinis Teismas vėliau išaiškins, kad tai - antikonstituciška. Tačiau pataisų iniciatoriai užtikrino, kad taip nebus, nes Seimas pažadėjo negudrauti.

 

„Į Konstitucinį Teismą negalima kreiptis, klausiant, ar įstatymo projektas neprieštarauja Konstitucijai. Dėl įstatymo galima kreiptis tik tada, kai jis jau būna priimtas“, - „Vakaro žinioms“ priminė Z.Šličytė.

Viena iš Konstitucijos kūrėjų neatmeta galimybės, kad į Konstitucinį Teismą bus kreiptasi jau po to, kai referendumas bus įvykęs. O net jei ir bus kreiptasi anksčiau, Vyriausioji rinkimų komisija, kuri yra politizuota institucija, gali specialiai nustatyti referendumo datą prieš Konstituciniam Teismui išaiškinant, ar įstatymo pataisa, nuleidusi kartelę vieninteliam referendumui - dėl dvigubos pilietybės - nėra antikonstituciška.

„Demokratinėje valstybėje įstatymas turi būti pripažintas negaliojančiu ne nuo Konstitucinio Teismo išaiškinimo dienos, o nuo įsigaliojimo datos (jei jis pripažintas antikonstituciniu)“, - pažymėjo teisininkė Z.Šličytė. Tačiau ji baiminasi, kad dvigubos pilietybės įteisinimo atveju teisė bus interpretuota taip, kaip patogiau jos įteisinimo iniciatoriams: esą jei referendumas bus įvykęs ir žmonėms bus išdalintos dvigubos pilietybės, bus nuspręsta, kad pasekmių panaikinti jau nebeįmanoma.

Tiesa, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Kęstutis Lapinskas bando nuraminti, kad teisė yra teisė ir jos interpretuoti negalima.

„Konstitucinis Teismas visada aiškina kokio nors teisės akto konstitucingumą. Jei jis svarstys Įstatymo dėl Referendumo įstatymo pakeitimo konstitucingumą ir nustatys, kad jis prieštarauja Konstitucijai, jis neteks galios nuo to įstatymo priėmimo dienos. Atitinkamai iš to seks ir pasekmės: jei referendumas jau bus įvykęs, jis bus pripažintas negaliojančiu. Jei pilietybės jau būtų suteikinėjamos referendumo pagrindu, jos būtų atiminėjamos, nes įstatymas, pripažintas antikonstituciniu, negalioja nuo jo priėmimo dienos ir visos pasekmės turi būti panaikintos“, - užtikrino K.Lapinskas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas antrino K.Lapinskui.

„Konstitucinio Teismo nutarimas įsigalioja nuo jo paskelbimo. Pasekmės būtų tokios, kad tas referendumas, jei jis įvyktų, būtų neteisėtas. 2014 m. Konstitucinis Teismas buvo priėmęs nutarimą dėl Referendumo įstatymo. Jame buvo išaiškinimas, susijęs su vadinamuoju Žemės referendumu, kuriame buvo penki klausimai viename ir vienintelis galimas įstatymas. Konstitucinis Teismas tada pasakė: net jei ir įvyktų referendumas, jis būtų neteisėtas. Taip ir su dvigubos pilietybės referendumu. Be to, Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasisakė: jei Referendumo įstatymas dėl kartelės nuleidimo dvigubos pilietybės referendumui būtų priimtas, kartu turi būti priimtas nutarimas dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą. Todėl, jei būtų atmestas prezidentės veto, Seimas privalėtų pirmiau kreiptis į Konstitucinį Teismą ir tik tada referendumas būtų paskelbtas“, - užtikrino J.Sabatauskas.

Pasak jo, atitinkamas nutarimas jau yra registruotas, jau ir pasiektas žodinis sutarimas, todėl tikėtis, kad Seimas pasielgs priešingai, esą negalima.

Jei vis tik Seimas išdrįs atmesti veto ir nesikreipti į Konstitucinį teismą, valstiečių ir visų valdančiųjų reitingai dar labiau subraškėtų. Mat birželio 30-ąją, kai buvo priiminėjama pataisa, susijusi su referendumu dėl dvigubos pilietybės, opozicijos atstovas Jurgis Razma pareiškė: „Jeigu Ramūnas Karbauskis patvirtintų, kad rudenį mes tokį nutarimą Seime priimtume, aš manau, kad mes visi čia drąsiau balsuotume „už“. Ir išgavo iš R.Karbauskio pažadą, kad referendumo be Konstitucinio Teismo išaiškinimo nebus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s