respublika.lt

Seimas suteikė XVII Vyriausybei įgaliojimus

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 20 13:41:00, Paulina Levickytė, Benas Brunalas, Elta
×
nuotr. 3 nuotr.
Jaroslavas Narkevičius, Rita Tamašunienė ir Andrius Palionis bei premjeras Saulius Skvernelis. Eltos nuotr.

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje pagal Seimo statuto 198 straipsnį suteikė atnaujintai XVII Vyriausybei įgaliojimus.

 

Liberalai: valdantieji Vyriausybės įgaliojimų suteikimą pasiekė galimai antikonstituciniu būdu

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija konstatuoja, kad mechaninį reikiamų balsų skaičių užsitikrinusi valdančioji dauguma performuotos Vyriausybės įgaliojimų suteikimą Seime nori paversti tuščiu formalumu – galimai pažeidžiant Konstituciją. Anot liberalų, valdantieji siekia, kad Seimas be jokio rimtesnio aptarimo, diskusijų su naujai paskirtais ministrais ar Vyriausybės programos atnaujinimo leistų vykdomajai valdžiai „prabūti“ dar metus.  

„Valdančiųjų požiūrį į demokratiją ir valstybę, iš eilės pralaimėtus kelerius rinkimus, pakeistus dar 3 ministrus geriausiai parodo performuotai Vyriausybei įgaliojimus suteikiantis Seimo nutarimo projektas. Jame – vienintelis sakinys: „suteikti įgaliojimus iš naujo“. Jokio Vyriausybės programos atnaujinimo ar įvertinimo, numatomų darbų sąrašo ar pakeistų ministrų vizijų. Tiesiog mechanišku balsavimu siekiama, galimai pažeidžiant Konstituciją, patvirtinti, kad Seime vėl yra susiformavusi valdanti dauguma, kuri bet kokia kaina nori išsaugoti dabartinį status quo. Vietos svarbiausiam klausimui: Ar tokios valdžios apskritai reikia Lietuvai, parlamento neeilinės sesijos darbotvarkėje neatsirado. Mūsų įsitikinimu, šiuo atveju visas Seimas privalo kreiptis į Konstitucinį Teismą, atsiklausiant, ar ši Vyriausybė dirbs teisėtai. Taip pat nenormalu, kad valdantieji atima iš Seimo frakcijų teisę prieš balsavimą dėl patvirtinimo susitikti su naujai paskirtais ministrais“, – konstatuoja Seimo opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalų sąjūdžio frakcijos nuomone, vienos ilgiausiai užsitęsusių ir bergždžiausių melodramų Seimo istorijoje – naujos/senos Vyriausybės sudarymo tikrasis tikslas buvo išlikti valdžioje atliekant tik formalius, kosmetinius pokyčius.

„Dabartinės valdžios arogancija ir pokyčių baimė lemia tai, kad bijoma net diskusijų parlamente. Jau seniai pamiršti ketinimai „sugrąžinti“ Seimui galios svertus. Paprasčiausiai norima tik kuo greičiau sėkmingai sau užbaigti formalias Vyriausybės tvirtinimo procedūras, gauti priėjimą prie vadinamojo „valstybinio resurso“ ir už mokesčių mokėtojų pinigus pradėti rengtis eiliniams Seimo rinkimams. Nors dabartinė Vyriausybė dirba jau trečius metus, šįkart valdantieji nepasivargino net formaliai jos atnaujinti, nekalbant apie būtinus Vyriausybės veiksmus, kuriuos diktuoja gyvenimo realijos. Antrus metus iš eilės darbai Vyriausybės plane atidėliojami arba išbraukomi. Nemažą dalį jų Vyriausybė nukėlė į pačią Seimo kadencijos pabaigą – panašu, jog norima, kad dabartinių valdančiųjų darbus priverstinai paveldėtų ateities Vyriausybės“, – sako Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas.   

Liberalai atkreipia dėmesį į tai, kad valdančiosios daugumos performavimo ir postų dalybose, dalykine prasme, svarbiausios derybos vyko dėl išmokų ir vaiko pinigų, todėl akivaizdu, kad šiuo metu valdantieji labiau galvas laužo, kuriai rinkėjų grupei demonstruoti dosnumą, o ne kur rasti ekonomikos augimo šaltinių.

Konservatoriai kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Seimo sprendimo grąžinti įgaliojimus Vyriausybei


Konservatoriai sako, kad jiems kyla abejonių dėl įgaliojimų grąžinimo Vyriausybei, todėl dar šią savaitę kreipsis į Konstitucinį Teismą. Konservatorių partijai priklausančio Jurgio Razmos teigimu, antradienį parlamento priimtas ir Seimo statuto 198 straipsniu paremtas protokolinis nutarimas Vyriausybei suteikti įgaliojimus, gali prieštarauti Lietuvos Konstitucijai.

“Yra įforminta nauja koalicija ir akivaizdu, kad nebuvo problemų jiems pritarti Vyriausybės įgaliojimų suteikimui. Bet vis dėl to gaila, kad sprendžiant tą klausimą buvo pasirinktas konstitucinių abejonių keliantis kelias - atsisakyta tvirtinti Seimo nutarimu Vyriausybės programą, kad ir tą pačią. Dėl to mes nedelsdami žadame kreiptis į Konstitucinį Teismą, stengsimės tai padaryti jau ketvirtadienį.

Teisininkams duota užduotis paruošti kreipimosi tekstą. Manome, kad Vyriausybės įgaliojimų suteikimas yra rimtas dalykas ir tai turi būti padaryta be teisinių konstitucinių abejonių“, – po Seimo posėdžio sakė J. Razma.

Seimo sprendimo Vyriausybei įgaliojimus grąžinti pagal Seimo statuto 198 str. kritikai teigia, kad toks parlamento žingsnis gali prieštarauti Konstitucijai. Pasak jų, kuomet pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi gauti iš naujo Seimo įgaliojimus. Gauti iš naujo įgaliojimus galima tik tokiu pačiu būdu, kaip jie buvo gauti pirmą kartą – Seimas turi balsuoti, ar pritarti Vyriausybės programai.

Savo ruožtu premjeras Saulius Skvernelis sako esąs įsitikinęs, kad pasirinktas kelias dėl įgaliojimų Vyriausybei suteikimo yra teisėtas, todėl pagrindo kreiptis į Konstitucinį Teismą nematantis.

„Nematau jokių pagrindų ir man jokių dvejonių nėra“, – po Seimo posėdžio sakė S. Skvernelis.

Seimas suteikė XVII Vyriausybei įgaliojimus

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje pagal Seimo statuto 198 straipsnį suteikė atnaujintai XVII Vyriausybei įgaliojimus.

Už protokolinį nutarimą suteikti XVII Vyriausybei įgaliojimus balsavo 75 iš 101 Seimo nario, prieš –  27, susilaikė – 9.

Prieš balsavimą opozicija teigė, kad Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimas protokoliniu nutarimu pagal Seimo statuto 198 str. prieštarauja Konstitucijai.

Konservatorius Jurgis Razma sakė, kad, pasak Konstitucijos ekspertų, pasikeitus daugiau nei pusei ministrų reikia balsuoti ir dėl pačios Vyriausybės programos. Anot jo, dabar to bandoma išvengti tvirtinant Vyriausybės įgaliojimus remiantis Seimo statutu, todėl svarstytina galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinti, ar toks Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimas neprieštarauja Konstitucijai.

„Seimo pirmininke, ar jūs prisiimsite politinę atsakomybę, kai po kreipimosi į Konstitucinį Teismą išaiškėtų, kad Vyriausybės įgaliojimų suteikimas protokoliniu nutarimu neatitinka Konstitucijos, o Vyriausybė būtų dirbusi tam tikrą laiką, ir kiltų klausimas dėl jos nutarimų legitimumo (...) Negirdima teisės ekspertų pastabų, jog reiktų tvirtinti Vyriausybės programą Seimo nutarimu“, – kalbėjo J. Razma.

Pasak Kęstučio Glavecko, dabartinis Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimas pagal Seimo statutą prieštarauja Konstitucijai.

„Bandymas legalizuoti jovalą. Tai, ką mes dabar darome daugelyje vietų, prasilenkia su Konstitucija. Neaiškūs yra santykiai tarp naujos koalicijos ir Vyriausybės, naujos programos ir kitokių dalykų. Reikia viską pergalvoti ir pasirinkti konstitucinį kelią ir įgyvendinti galimybę Vyriausybei pradėti darbus legaliai“, – teigė jis.

J. Razma sakė, kad Seimo vadovybė į Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimą žiūri lengvabūdiškai.

„Seimo vadovybė žiūri lengvabūdiškai į įgaliojimų suteikimą Vyriausybei. Noriu akcentuoti, kad girdžiu, kas sakoma Seniūnų sueigoje, kuomet Seimo vadovai pasakė, kad eilinėje sesijoje galima svarstyti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl tokio protokolinio nutarimo ir 198 Seimo statuto straipsnio. Lengvabūdiškumas dar tai, kad nebuvo paprašyta Seimo teisės departamento išvados, kad oficialiai būtų pasakyta, koks kelias yra konstituciškai teisingas“, – teigė jis.

Tuo tarpu premjeras Saulius Skvernelis neigia, kad antradienį neeilinėje Seimo sesijoje nauji įgaliojimai Vyriausybei bus suteikti prieštaraujant Konstitucijai. Pasak premjero, bus remiamasi Seimo statuto 198 straipsniu, kuris turi įstatymo galią, o jei kas mano kitaip, gali kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Kiekvienas privatus asmuo turi savo nuomonę, kol šiandien yra galiojantis Seimo statutas – bus vadovaujantis Konstitucija bei Seimo statutu, jeigu kažkas mano, kad yra kitaip, yra galimybė, procedūros kreiptis į Konstitucinį Teismą. Kol Konstitucinis Teismas šiuo klausimu nepasisakė kitaip, visi priimti įstatymai, o Seimo statutas turi įstatymo galią, – jis galiojantis. Procedūros yra pagal Konstituciją ir laikantis Seimo statuto“, – teigė premjeras.

Pasak jo, Seimui iš naujo balsuoti dėl Vyriausybės programos nereikia, nes ji po koalicinių derybų visiškai nepasikeitė.

„Vyriausybė nesikeičia, jeigu kažkas neskiria dviejų dalykų – naujos Vyriausybės formavimo ir įgaliojimų suteikimo, – jų problemos. Vyriausybės programa nesikeičia“, – tikino premjeras.

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius žiniasklaidoje teigė, kad antradienį naujų įgaliojimų suteikimas Vyriausybei pagal Seimo statuto 198 str. prieštaraus Konstitucijai.

Pasak V. Sinkevičiaus, kuomet pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi gauti iš naujo Seimo įgaliojimus. Gauti iš naujo įgaliojimus galima tik tokiu pačiu būdu, kaip jie buvo gauti pirmą kartą – Seimas turi balsuoti, ar pritarti Vyriausybės programai.

„Statute nustatytas teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai, nes Konstitucija numato vienintelį būdą iš naujo gauti įgaliojimus, Seimas turi pritarti Vyriausybės programai. Kitų būdų Konstitucijoje nėra“, – teigė jis.

Vienas iš Konstitucijos autorių apibendrino, kad suteikus įgaliojimus pagal Statutą galėtų kilti Vyriausybės ir jos sprendimų legalumo klausimas.

Parlamentarams pritarus Vyriausybės įgaliojimams, taip pat antradienį pagal Seimo statuto 198 straipsnį prisieks ir trys nauji ministrai: Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos deleguoti naujasis susisiekimo minitsras Jaroslavas Narkevičius, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, žemės ūkio ministras „socialdarbietis“ Andrius Palionis.

S. Skvernelis: neteisinga sakyti, kad J. Narkevičius bus blogesnis ministras nei R. Masiulis

Premjeras S. Skvernelis, antradienį neeilinėje sesijoje Seimui pristatęs naujus ministrus, susilaukė kritikos ir klausimų, ar šis neabejoja dėl kai kurių personalijų užimti vadovaujančias kėdes ministerijose pasirinkimu.

Konservatorių frakcijai Seime priklausanti Aistė Gedvilienė premjero teiravosi, ar jis nesibaimina, kad Vyriausybėje Susisiekimo ir Vidaus reikalų ministerijoje postus gavę Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) nariai – Rita Tamašunienė ir Jaroslavas Narkevičius – sukels riziką nacionaliniam saugumui. Politikės teigimu, partija, kuriems priklauso naujieji Ministrų kabineto nariai, ne kartą buvo atsidūrusi kontraversiškose situacijose, vertinant Rusijos politiką Ukrainos ir kitų valstybių atžvilgiu.

„Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijos yra strateginės ministerijos, kurių valdymo srityse yra pasienio kontrolė, migracija, policija, FNTT, tokios strateginės įmonės, kaip Lietuvos paštas, geležinkeliai, oro uostai, ryšių reguliavimo tarnyba. Šias sritis jus atiduodate partijai, kurios vadovas dabinasi Georgijaus juostele, kažkada yra pasisakęs nevienareikšmiškai apie Ukrainos Maidaną. Dar nesena istorija – ponios Rozovos atvejis. Sakykite, ministre pirmininke, ar rinkdamasis kandidatus iš šios partijos jūs negalvojate, kad rizikuojate Lietuvos nacionaliniu saugumu“, – klausė Seimo narė.

Savo ruožtu S. Skvernelis akcentavo, kad LLRA-KŠS deleguotiems ministrams priekaištų neturi.

„Nenorėčiau vertinti atskirų politikų vienokio ar kitokio ankstesnio poelgio, aš šiandien kalbu ir pristatau ministrus, paskirtus Lietuvos prezidento dekretu – vadinasi praėjusius visą reikalingą procedūrą. Taigi turinčius mano pasitikėjimą, turintį Respublikos prezidento pasitikėjimą ir atitinkantį nepriekaištingos reputacijos reikalavimus bei reikalavimus nacionaliniam saugumui“, – sakė premjeras.

„Neturiu jokių abejonių nė dėl vieno iš savo kolegų lojalumo, kompetencijos klausimu ir padorumo klausimu“, – apibendrino S. Skvernelis.

Kita konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė savo ruožtu prašė įvertinti premjerą, ar šis nepadarė klaidos, pakeisdamas populiariausią Vyriausybės ministrą Roką Masiulį J. Narkevičiumi.

„Ar nesijaučiate keistai patraukęs iš savo Vyriausybės geriausiai vertinamą ministrą, kurio dėka ir jūsų paties darbas atrodė geriau“, – kreipdamasi į S. Skvernelį klausė konservatorė.

S. Skvernelis, atsakydamas V. Aleknaitei-Abramikienei pabrėžė, kad tikisi, jog LLRA-KŠS priklausantis J. Narkevičius taps geresniu susisiekimo ministru už jo pirmtaką. Pasak jo, nėra teisinga iš anksto pareikšti, kad LLRA-KŠS deleguotas ministras prasčiau tvarkysis su vadovavimu Susisiekimo ministerijai.

„Preziumuoti, kad Jaroslavas Narkevičius bus blogesnis ministras negu Rokas Masiulis, nėra teisinga. Leiskime pradėti žmogui dirbti, praeis laiko tarpas, palyginsime ir įvertinsime. Aš linkiu, kad (J. Narkevičius. - ELTA) būtų dar sėkmingesnis ministras negu buvo Rokas Masiulis“, – kalbėjo S. Skvernelis.

S.Skvernelis pristatė atnaujintą Vyriausybę

Premjeras S. Skvernelis neeilinėje Seimo sesijoje pristatė atnaujintą XVII Vyriausybę. Premjeras viliasi, kad Seimas, kaip ir prezidentas Gitanas Nausėda, pasitikės atnaujintu Ministrų Kabinetu ir suteiks įgaliojimus. Pasak S. Skvernelio, atnaujinta Vyriausybė pasiryžusi tęsti programą, o trys naujieji ministrai, skirtingai nei buvusieji, turi palaikymą Seime, o tai užtikrins sklandų bendradarbiavimą tarp valdžios institucijų.

„Naujieji Vyriausybės nariai yra didelę patirtį sukaupę politikai. Aš kalbu apie tris mūsų naujus kolegas. Neturiu nė mažiausios abejonės, kad jie savo žinias galės pritaikyti valstybės labui. Visi trys ministrai ne pirmą kadenciją dirba Seime, du iš jų yra frakcijų seniūnai, vienas iš jų turi Seimo pirmininko pavaduotojo patirties. Dirbdami Seime jie susidūrė su plačiu klausimų spektru ir žino, kaip funkcionuoja valstybė ir kaip veikia administracinis aparatas“, – teigė premjeras.

S. Skvernelis džiaugiasi, kad Ministrų Kabinete vėl bus moterų.

„Džiaugiuosi, kad XVII Vyriausybėje vėl yra moterų. Sveikinu Ritą Tamašunienę tapus pirmąja vidaus reikalų ministre moterimi“, – sakė jis.

Premjeras viliasi, kad naujieji ministrai darys proveržį jų kuruojamose ministerijose.

„Svarbi sritis – Susisiekimo ministerija ir jai pavaldžios valstybės įmonės. Tikiu, kad Jaroslavui Narkevičiui nepritrūks ryžto ir valios tęsti pradėtus darbus, o kai kuriuose srityse padaryti proveržį ir darbus paspartinti. Nemaži iššūkiai laukia ir Andriaus Palionio, kuris turėtų tapti naujuoju žemės ūkio ministru. Tai ir ministerijos perkėlimo procesas, ir efektyvus bendravimas su žemdirbiais, jiems opiausių problemų sprendimas“, – sakė jis.

Premjeras teigė esąs tikras, kad atnaujinta XVII Vyriausybė funkcionuos sklandžiai bei „politinių žaidimų arena“ tarp valdžios institucijų galiausiai baigsis.

„Noriu pabrėžti, kad Vyriausybė pasiryžusi vykdyti duotus pažadus žmonėms ir dirbti šalies labui. Jūsų balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo iš naujo yra labai svarbus momentas, nulemsiantis, ar pradėti darbai judės į priekį, bus ištesėti pažadai žmonėms, ar vis dėlto bus grįžta į politinių žaidimų areną“, – sakė jis.

Antradienį Seimas neeilinėje sesijoje balsuos dėl naujų įgaliojimų suteikimo Vyriausybei. Parlamentarams pritarus, taip pat pagal Seimo statuto 198 straipsnį prisieks ir trys nauji ministrai: Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos deleguoti naujasis susisiekimo mintstras Jaroslavas Narkevičius, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, žemės ūkio ministras „socialdarbietis“ Andrius Palionis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s