respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Seimas susitrumpins kadenciją?nuotraukos (45)

2016 gruodžio mėn. 22 d. 08:00:15
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Seimo narys Ramūnas Karbauskis siūlo pusmečiu sutrumpinti šio Seimo kadenciją ir Seimo rinkimus rengti pavasarį, - pratęstoje Seimo sesijoje kitų metų sausio 12 d. planuojama pateikti tai siūlančią Konstitucijos pataisą. Pagrindinis R.Karbauskio argumentas - nauja Vyriausybė galėtų vasarą dirbti biudžeto klausimu, o jį tvirtintų naujas Seimas. „Siūlysime pusmečiu trumpinti šito Seimo kadenciją tam, kad būsimi seimai nesusidurtų su tokia situacija, kokia yra dabar, kai reikia priimti sprendimus per valandas, per dienas“, - teigia R.Karbauskis.

 

„Vakaro žinios“ domėjosi, ką apie šį siūlymą mano patys Seimo nariai.


Rima BAŠKIENĖ (1) Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė:


Siūlymas tikrai teisingas. Kadangi Seime dirbu jau ketvirta kadencija, matau, kad kiekvieną kartą, kai susirenka naujasis Seimas, mes išgyvename tą patį: užtrunka, kol suformuojami Seimo komitetai, Vyriausybė, o tuo pačiu metu turi būti svarstomas ir tvirtinamas kitų metų biudžetas. Ir yra tragedija tikrąja to žodžio prasme, kai ką tik pradėjusiai dirbti Vyriausybei lieka kelios dienos peržiūrėti valstybės biudžetą. Taip yra negerai.

Jei Seimo rinkimai vyktų kovą ar balandį, po poros mėnesių nauji žmonės galėtų jau patys rengti ateinančių metų biudžeto projektą, žinotų, kas į jį įrašyta, kodėl įrašyta, ir darbas būtų daug nuoseklesnis. Dabar ant naujos Vyriausybės ir Seimo pečių užgriūna senosios Vyriausybės parengtas biudžetas, į kurį įsigilinti nėra laiko. Tad ir ši sesija buvo labai sudėtinga - nuolatinis skubėjimas, bėgimas, o per tą skubėjimą, net ir nuoširdžiai norint daryti tik gerus darbus, įsivelia klaidos, nesusipratimai, neapsižiūrėjimai.

Sako - jūs galėjote iš anksto tam pasiruošti. Tačiau juk žmonės nežinojo, taps ministrais ar ne. Dabar dar bandome suspėti pagal terminą ir, manau, suspėsime, bet kokiomis sąnaudomis? Nėra ramaus darbo, nuoseklumo, nėra kada paaiškinti žmonėms, kodėl vieni ar kiti sprendimai priimami.

Manau, kad vieną kartą šią situaciją reikia pakeisti. Ne visi kolegos bus patenkinti, nes planavo Seime dirbti ketverius metus, o tektų dirbti tik trejus su puse. Bet ateinantiems Seimo nariams dirbti būtų tik geriau.


Algimantas SALAMAKINAS (2), Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys:


Man tokie siūlymai atrodo daugiau negu keistoki. Čia reikia ilgų diskusijų, svarstymų, reikia ne tik valdančiosios daugumos, bet ir opozicijos balsų. Man tai primena eilinį „popsą“.

Sako: biudžetą rengs ir tvirtins naujai išrinkta valdžia. Tačiau juk jai teks daugiau nei pusę metų gyventi su senosios valdžios patvirtintu biudžetu. Jeigu nueinantieji bus „blogiukai“, jie gali išeidami ir žinodami, kad pralaimės rinkimus, tokį biudžetą suformuoti, kad neduok Dieve, - per pusmetį viskas bus išleista ir atėjusi nauja valdžia kitą pusmetį gyvens su „sausu“ biudžetu.

Kitas dalykas - kai, pavyzdžiui, konservatoriai atėjo į valdžią, jie per savaitę pertvarkė biudžetą taip, kaip norėjo. Tai kokia čia problema? Jei tik toks argumentas, kad trūksta laiko susitvarkyti biudžetą, nesuprantu. Visi iki šiol suspėdavo. Jeigu galvojate laimėti rinkimus - ruoškite „namų darbus“. O jeigu esi nepasiruošęs valdyti, tai rinkimus renk kada nori - valdyti neišmoksi.

Daugelyje valstybių rinkimai vyksta rudenį ir jokių problemų nekyla, o Lietuvoje atėjo išminčius ir sako, kad reikia rinkti pavasarį. Po ketverių metų kitas išminčius sakys, kad reikia grįžti į rudenį. Yra Konstitucijoje įrašyta nuostata ir ją reikia vykdyti. O tokie „popsiniai“ sprendimai gal tautai ir smagūs, bet darbui jie nepadės.

Kad kiekvienai atėjusiai valdžiai yra nemaloni situacija gauti biudžetą, kurį ruošė ankstesnioji valdžia, ir skubiai tenka spręsti biudžeto pertvarkymo klausimus - kartą per ketverius metus atsitinkanti problema. Sakyčiau, dėl to ankstinti rinkimus puse metų nėra reikalo.


Kęstutis MASIULIS (3), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys:

Nemanau, kad čia tokia problema, dėl kurios reikėtų keisti Konstituciją. O ir to paankstinimo privalumų neįžiūriu. Manau, R.Karbauskis tokiais siūlymais tik nori šiek tiek „prisidengti nuogą užpakalį“: jie žinojo, kad yra valdantieji, tačiau tris mėnesius nieko nedarė, tik dabar pradėjo dirbti biudžeto klausimu. Prisiminkime 2008-uosius - atėjo konservatoriai krizės metu ir radikaliai pakeitė visą biudžetą. Žinojo, kad turi prisiimti atsakomybę, tad kai tik buvo išrinkti, pradėjo dirbti. Kodėl dabar reikėjo tris mėnesius miegoti?

Manau, kaltas jų neveiklumas, ir tokia priežastis ankstinti rinkimus man nesuprantama - nebent yra kokia tyli „valstietiška“ priežastis. Konstitucija - dokumentas, kuris turėtų būti keičiamas, kai yra ypač aiškus pagrindas. Tad į R.Karbauskio siūlymą žiūriu skeptiškai, nebent bus įrodyta, kad tikrai kas nors labai pasikeis. Bet argumentai tikrai turi būti rimtesni nei tai, kad jie nespėjo. Ar mes į žioplius turime orientuotis?


Eugenijus GENTVILAS (4), Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas:

Kad kyla problemų - sutinku, ir dabar tai matome. Bet įstatymuose yra numatyta ir kita galimybė - biudžetą patvirtinti vėliau, o per tą laiką finansuoti kas mėnesį 1/12 pagal praėjusių metų biudžetą. Tad ir dabartinis Seimas neprivalo verstis per galvą. Galima atidėti, o po to sausio pabaigoje ar vasario pradžioje surengti neeilinę Seimo sesiją.

Dar vienas klausimas - ar optimalu pavasarį rengti Seimo rinkimus? Paankstinimas Seimo rinkimų mėnesiu iš esmės nieko nekeistų, naujai valdžiai laiko būtų daugiau, o ir dabartinėje situacijoje yra išeitis. Nematau čia didelės problemos.


Remigijus ŽEMAITAITIS (5), Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas:


Čia arba eilinis nesusipratimas, arba R.Karbauskis žaidžia gerus šachmatinius žaidimus. Bent jau stebint, ką jis daro, man atrodo, kad vaikšto žmogus ant tam tikros briaunos: „išmetu“ mintį, žiūriu, kaip reaguoja, po to pradedu sakyti, kad man reikia vieno, antro, trečio, galiausiai ieškau „kompromisų“ ir... gaunu, ko man reikia.

Manau, pagrindinė bėda yra šios Vyriausybės žioplumas ir neveiklumas. Dar nėra taip buvę, kad mes biudžetą priiminėtume gruodžio paskutinėmis dienomis. O galbūt siūlomas ankstinimas susijęs su tuo, kad 2019 m. numatomi prezidento, savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimai, tad dabar R.Karbauskis siekia savo ateities planus „patogiai“ išsidėlioti laike.

Ankstinti Seimo rinkimus pusmečiu nei teisinio, nei ekonominio pagrįstumo nėra. Juos galima būtų rengti rugsėjį, ir nauja Vyriausybė spalio pabaigoje jau gali ateiti į Seimą su pirmu biudžetu.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (45)

 • Jeigu reikės 2017 sausio mėn. 04 d. 09:45:17

  rinkėjai visada Karbauskį palaikys

 • deinis 2016 gruodžio mėn. 29 d. 10:41:40

  Kaip išsigando Masiulis Salamakinas ,Gentvilas ,kad sutrumpės pusei metų
  jų kadencija ,svarbiausio nepaminėjo ,kad užtenka tik101 ,laukiam
  sesijos vot čia ir pasirodys visa tiesa ,kas už Lietuvą o kas už
  lovį,paskelpti visų pavardes ,kas balsuos priš ,kad ž monės žinotų
  užką nereikia balsuoti

 • Kazys 2016 gruodžio mėn. 28 d. 13:29:35

  Na va ir matosi kas į seimą nuėjo Valstybei tarnauti, o kas ilgėliau
  dykai algą gauti! Būtina riboti sėdinčių seime kadencijų kiekį!

 • Juozas 2016 gruodžio mėn. 24 d. 16:35:58

  PRALAIMĖJOT, TAI IR PATYLĖKITE. Gal Žemaitaitis ir neblogai pasiūlė:
  rinkimus paankstinti mėnesiu ar dviem.

 • Teisininkė 2016 gruodžio mėn. 23 d. 15:09:35

  Žemaitaitis iš viso pasidarė kažkoks neprognozuojamas! Kaip jis
  "ardėsi",tiesiog bliovė per biudžeto priėmimą !
  Žemaitaiti,jei esi padorus žmogus,kodėl neorganizuoji balsavimo
  ir nevykdai EŽTT ir JT nutarimų,kad būtų atstatytos Prezidento R.Pakso
  teisės?Jau 6-ti metai,kai Lietuva nevykdo ES įsipareigojimų!Juk TT
  partija gyvavote tik dėl to,kad jos
  pirmininku buvo R.Paksas !Perėmei vadovavimą partijai,Seime
  sėdi kelinta kadencija,iš arti matai vissas "išdaigas",pvzd.,
  Masiulio,tai nejaugi buvęs pirmininkas labiausiai nusikaltęs
  Lietuvai,kad jam bausmė "per piktąsias dvasias" ,nes LK tokio
  straipsnio nesurado,t.y.BAUSMĖ IKI GYVOS GALVOS!
  Ar turi sąžinę,naujasis TT partijos pirmininke ?

 • Rinkėja 2016 gruodžio mėn. 23 d. 14:41:07

  Pritariu visiems,komentatoriams,kurie siūlo viską spręsti REFERENDOMO
  metu!Sąrašiniai,tie niekada su pasiūlymais,kurie liečia jų GEROVĘ
  tikrai nesutiks! LK keisti reikia daug Seimo narių balsų.Panaikinti
  SĄRAŠInius,nereikia keisti Konstitucijos,
  t.y. nereikia balsų daugumos ir ką ? 26m. nė krust!Siūlau :
  1.Sutvarkykite Rinkimų komisiją ir jos pirmininką,kad kompiuteriai
  "NELŪŽINĖTŲ "
  2.REFERENDUMO KLAUSIMAI :
  Ar sutinkate,kad būtų panaikinti,ty .ištaisyta LK 55
  strp.,sąrašiniai?
  2.Ar sutinkate,kad referendumui skelbti užtenka 100 tūkst.parašų ?2a Ar
  sutinkate sumažinti Seimo narių sk.iki 101?
  3.Ar sutinkate,kad Seimo rinkimai vyktų pavasarį ?

 • pensininke, 2016 gruodžio mėn. 23 d. 13:17:49

  aisku, kad jiems viskas neitinka, nu ne tie laimejo elyyyyyyyyyyyytas
  nepasiduos , jums plienines kantrybes ir sveikatos linkiu maziau
  vaiksciokit po tas tv. ir nesiaiskinkit kaip pirmokeliai, jie nori
  pazeminti, kad tik viskas butu blogai , bet mes viska atidziai stebime ju
  issidirbinejimus

 • S 2016 gruodžio mėn. 23 d. 11:35:14

  Pritariu Karbauskiui. Pasiūlymas logiškas...

 • Nepavydetina 2016 gruodžio mėn. 23 d. 09:40:35

  ponui Karbauskiui...matyt jau spejo atsikasti Seimuno duonos, kad nori is
  ten greiciau pabegt...

 • Safyras 2016 gruodžio mėn. 23 d. 07:35:23

  Lietuvos politikų bėda yra ta, kad jie nedirba rimtai, nesiruošia iš
  anksto, o elgiasi kaip kaprizinga panelė norėdama laimėti grožio ar
  proto konkursus ,įnvestuoja į rūbus, bet ne į žinias. Todėl ir
  prasideda kaltinimai, kad komisija buvo papirkta, žiūrovai balsavo ne
  taip ar technika dirbo ne pagal kažkieno norus. Reikia mažinti
  valdininkų skaičių ne teoriškai, bet praktiškai, nes visada varomoji
  jėga yra gabumuose, o ne pažintyse...

 • Piksius 2016 gruodžio mėn. 23 d. 04:40:34

  Ko čia siuntant, ar nepatinka tai už ką balsavo dauguma? Galėsit
  pasireikšti kituose rinkimuose.

 • Vladas 2016 gruodžio mėn. 23 d. 00:17:05

  Apriboti seimūnų kadencijų skaičių iki trijų. Vienmandačių
  neriboti.

 • Gintas 2016 gruodžio mėn. 22 d. 18:47:07

  ne kadenciją trumpinti, o seimo narių skaičių mažinti reikia.

 • Salamakinui 2016 gruodžio mėn. 22 d. 17:53:27

  Ką tu ten apie popsą gali išmanyti,jei daugiau tekinimo staklių
  špindelio,arkliuko ir suporto nežinai?

 • Sekasi ir dar kaip 2016 gruodžio mėn. 22 d. 17:48:54

  O dėl seimūnų susitrumpint sau kadenciją-ir be čeraunYkų aišku.Bene
  kirs šaką,kad kiaušinius sau nusekierintų?

 • žinoma 2016 gruodžio mėn. 22 d. 17:48:22

  Salamakakinas, masiulis ir žemaitaitis labai patyrę-elitiniai durniai.

 • diedas 2016 gruodžio mėn. 22 d. 17:28:27

  tuos klausimus reikia spresti referendume, nes absoliuti dauguma bus pries
  sutrumpinta sesija. REferendume turi buti mano nuomone 3 klausimai: del
  100
  tuk parasu referendumui skelbti, del mazonitarines tvarkos ivedimo, del
  seimunu skaisiau sumazinimo iki esamu apygardu skaiciaus. Gali buti ir dar
  vienas kad seimas, kaip Sveicarijoje renkasi i sesijas priinti istatymus,
  o
  ne visa laika ten kelnes trinti.

 • Stan 2016 gruodžio mėn. 22 d. 16:53:26

  Uz referendumus,uz 101,pries sarasinius.

 • Pastaba K. Masiuliui 2016 gruodžio mėn. 22 d. 15:39:49

  Skaičiavau kelis kartus: spalio 23 d. įvyko antrasis rinkimų turas (kada
  valstiečiai sužinojo, jog yra valdantieji). Spalio 30 d. VRK paskelbė
  galutinius rinkimų rezultatus. Lapkričio 3 d. Seimo nariams įteikti
  pažymėjimai. Kad ir skaičiuoju nuo spalio 23 d. iki šiol, man gaunasi 2
  mėn. be vienos dienos, bet ne trys kaip teigia K. Masiulis. Jums turėtų
  būti gėda - esate Seimo narys ir net pradinių klasių lygio aritmetikos
  nemokate.

 • valdas 2016 gruodžio mėn. 22 d. 14:45:22

  O DEL REFERENDUMO,TAI JIS BUVO TK DVASIOS KAZKO PACHMIELNOS...

 • VID 2016 gruodžio mėn. 22 d. 14:20:44

  Labai teisingas ir logiskas sprendimas,o tie pirdylos,kuriu dauguma sulindo
  per sąrašus,tegul netrukdo naujam seimui ir vyriausybei dirbti/Sekmes ir
  kantrybes Karbauskiui

 • Zinoma 2016 gruodžio mėn. 22 d. 13:56:07

  teisingai galvoja Karbauskis. Bet jam bus sunku nuvaryt imitusias kiaules
  nuo lovio.

 • taigi, 2016 gruodžio mėn. 22 d. 12:49:58

  tvarka ir teisingumas tai politiniai numirėliai,išrinkti nežinia
  kieno.netrukdykite dirbti valstiečiams,bent patylėkite.

 • Seimas balsuotų ir kojomis 2016 gruodžio mėn. 22 d. 12:47:07

  Kad būtų prailginta kadencija ne keturi metai bet bent 10 metų. Koks
  asilas sutiks trumpinti kadenciją.

 • žemaitaiti, 2016 gruodžio mėn. 22 d. 12:47:01

  teisingai šneki,taip ir turi būti,juk mes dėl permainų ir išrinkome
  valstiečius.nesuprantu ko čia rėkauja Salamakinas ir Žemaitaitis.
  LInkiu sėkmės ir stipraus stuburo Karbauskiui,mes juo tikime ir
  pasitikime.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIRINKO: iš populistinių „Penkių žvaigždučių“ judėjimo ir partijos „Lyga“ sudaryta koalicija kandidatu į Italijos premjero postą pasirinko 54-erių politikos naujoką, teisės profesorių Giuseppę Contę.
 • UGNIKALNIS: pirmadienį antrą kartą per mėnesį Indonezijoje išsiveržė Merapio ugnikalnis; kaip pareiškė Nacionalinės kovos su stichinių nelaimių padariniais agentūros atstovas Sutopas Purwas Nugrohas, ugnikalnis išmetė pelenus į 1200 metrų aukštį, iš jo išsiliejusi lava sunaikino kelis kaimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Kas, jūsų manymu, užtikrina saugumą keliuose?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +10  +12 C

 

   +9  +10 C

  +20   +23 C

   +17  +20 C

 

   +23   +24 C

     6-9 m/s

    7-10 m/s

 

     4-9 m/s

 

reklama
Ukis 2018