respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Seimas: norim dirbam, norim - nenuotraukos (50)

2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 11:53:11
Danas NAGELĖ

Niekam ne paslaptis, kad parlamentarai oficialiai neturi atostogų. Tačiau nepulkime jų užjausti. Vasarą tarp sesijų (nuo birželio 30 d. iki rugsėjo 10 d.) jie ilsisi kone pustrečio mėnesio, žiemą (nuo gruodžio 23 d. iki kovo 10 d.) - dar ilgiau, tad bendra atostogų trukmė - net 5 mėnesiai! O kad rinkėjai neimtų purkštauti, į Seimo statutą Tautos išrinktieji įrašė labai jiems palankų punktą, kuris numato, kad tarp sesijų komitetai PAPRASTAI daro mėnesio pertrauką. Tuo pačių įrašytu žodeliu „paprastai“ deputatai ir naudojasi - į komitetus per visas atostogas nesirenka.

 

„Vakaro žinios“ ketino pasidomėti, kaip vyksta Biudžeto ir finansų komiteto atliekamas tyrimas, kurio tikslas - išsiaiškinti, kodėl Andriaus Kubiliaus Vyriausybė per krizę skolinosi milžiniškomis palūkanomis, ko pasekmes iki šiol jaučiame. Tačiau paaiškėjo, kad komitetas paskutinį kartą posėdžiavo dar nesibaigus pavasario sesijai - birželio 27-ąją. Tiesa, tai ne vienintelis Seimo padalinys, kuris nusprendė vasarą nedirbti. Visi komitetai paskutinius posėdžius surengė birželio pabaigoje arba pirmomis liepos dienomis ir iki rudens net nežada rinktis. Vienintelis Ekonomikos komitetas atostogų išsiskirstė liepos 4-ąją, bet susitarė susirinkti rugpjūčio 22-ąją.

Pastarojo pirmininkas Rimantas Sinkevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad yra darbų ir vasarą.

„Komitetai turi rinktis pagal poreikį: jei neatlikti visi Seimo pavedimai arba reikia atlikti parlamentinę kontrolę. Mes rinksimės, nes norime išsiaiškinti, kaip vyksta investicijų procesai transporto sektoriuje. Be to, yra keletas neapsvarstytų Seimo pavedimų. Jie nėra labai skubūs ar ypatingi, tačiau tuo pačiu ir juos aptarsime, kad rudenį nereikėtų ir tada galėtume kitus klausimus ramiai apsvarstyti. Vyks normalus posėdis, atvyks komiteto nariai, kviesimės susisiekimo ministrą, Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovus. Nė vienas neprieštaravo, kad reikės rinktis rugpjūtį. Neneigiu, kad ir kiti komitetai galėtų rinktis, pavyzdžiui, Sveikatos reikalų komitetas galėtų apsvarstyti prezidentės veto, Biudžeto ir finansų komitetas - mokesčių reformą, kad rudenį nereikėtų visko svarstyti skubiai. Tačiau negaliu vertinti kitų komiteto pirmininkų, nes nesu už juos viršesnis“, - tikino R.Sinkevičius.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė tvirtino, kad komitetai, visą vasarą nesirenkantys į posėdžius, statuto nepažeidžia. Ir būtent dėl to žodelio „paprastai“.

„Be to, dažnai komitetai tarp sesijų posėdžiauja nuotoliniu būdu - nariai apklausiami per atstumą. Statute nėra prievolės rinktis praėjus mėnesiui. Tas žodis „paprastai“ tik įpareigoja komitetus apsvarstyti, ar yra būtinybė rinktis“, - teigė R.Tamašunienė.

***

Interviu su teisininku prof. Alfonsu VAIŠVILA:

- Seimo statute numatyta, kad komitetai tarp sesijų PAPRASTAI daro mėnesio pertrauką. Kitaip tariant, gali dirbti, o gali ir nedirbti. Ar teisės aktai neturėtų būti tikslūs, nepaliekantys galimybės interpretacijoms?

- Teisės aktų kalba turi būti tiksli, o ne filosofinė. Pavyzdžiui, sovietmečiu teisės aktai specialiai buvo neformuluojami griežtai, kad būtų palikta vietos interpretacijoms, naudingoms prie valdžios prieinantiems žmonėms. Pavyzdžiui, Baudžiamasis kodeksas buvo kone ištisai filosofinis. Taip ir dabar. Seimo statute palikta galimybė posėdžiauti, jei yra būtinybė, ir neposėdžiauti, jei nėra noro. O teisės aktai turi būti tam tikra matematika, tiksliai numatant teises, pareigas, sankcijas, jų rūšis, apimtis. Bet tie, kurie nori piktnaudžiauti, nenori, kad teisė būtų tiksli. Tingės rinktis į posėdžius - argumentuos, kad tik „paprastai“ ilsimasi mėnesį.

- Bet taip galima ir iki absurdų prieiti. Pavyzdžiui, numatyti, kad už žmogžudystę „paprastai“ sodinama į kalėjimą. Bet jei žmogžudžio vietoje atsidurs koks nors įtakingas veikėjas, visada galima interpretuoti, kad tik „paprastai“ sodinama, su išimtimis.

- Jei būtų tokia nuostata, tai tam tikrais atvejais būtų galima ir nesodinti. Tačiau rimtuose teisės aktuose tokių dviprasmybių vengiama, nes tai jau būtų visiškas nesusipratimas, tačiau nevengiama tuose teisės aktuose, iš kurių naudą gali gauti įtakingi asmenys ir kurie paprastų žmonių praktiškai neliečia. Bet koks pavyzdys tada rodomas? Valdininkams paliekama didelė laisvė ten, kur kitiems tokios laisvės nėra.

- Ir iš viso ar Seimo narių darbo sąlygos neturėtų būti reglamentuojamos ne statutu, o įstatymu, nes statuto nuostatų net prezidentas negali vetuoti, todėl praktiškai seimūnai taisykles susikuria patys sau.

- Be abejo, tai reglamentuoti turi įstatymas, tačiau parlamentarai to nenori, nes tada negalėtų susikurti sau palankių sąlygų. Seimo nariams iš viso turėtų galioti tas pats Darbo kodeksas, kaip ir visiems dirbantiesiems, tačiau jiems tai neparanku.

- Parlamentarai stebina ir tuo, kad vienos tų pačių politikų priimtos nuostatos prieštarauja kitoms. Pavyzdžiui, alkoholis mažmeninės prekybos įmonėse draudžiamas rugsėjo 1 d., net jei tai ir nėra pirmojo mokslo metų diena, o tėvams, auginantiems vaikus iki 14 m., pusė laisvos dienos (kad galėtų palydėti atžalas į mokyklą) suteikiama pirmąją mokslo metų dieną...

- Todėl kad parlamentarai mėgsta ką nors siūlyti, nežiūrėdami į fragmentus, nežiūrėdami, kad teisės aktai derėtų tarpusavyje, todėl išeina teisinis nihilizmas. Nėra minimalios teisinės kultūros Seime, nėra intereso visa tai sutvarkyti, noro, nes, jei teisės aktai būtų aiškūs, dingtų galimybė piktnaudžiauti. Dažnai pataisos siūlomos tik siekiant pasigerinti statistiką: pažiūrėkite, kiek daug projektų siūlau.

- O kartais tie siūlymai būna tokie nelogiški. Pavyzdžiui, kilus rezonansiniam gyvūno kankinimo atvejui pasipila siūlymai taip griežtinti bausmes už gyvūno kankinimą, kad už tai būtų baudžiama net labiau nei už vaikų tvirkinimą...

- Politikai visada nori pasinaudoti proga ir iškovoti politinių balų. O kalbant apie gyvūnus... Gyvūnų prilyginimas žmogui iš viso prieštarauja pačiai teisei, nes negalima nemąstančios būtybės prilyginti mąstančiai. Nes priešingu atveju nutarsime, kad ir žolės negalima pjauti, nes tai - gyvas dalykas. Čia jau kažkokios brahmanizmo apraiškos. Jau net šunis ėmėme laiminti. Tačiau Seime dabar svarbiausia ne kokybė, o kiekybė. Juk Seimo nariai žino, kad labai mažai rinkėjų gilinasi į turinį. Juk jei rinkėjai viską skaitytų, ką Seimas priima, kitų darbų negalėtų dirbti.

- Atrodo, kad ir parlamentarai patys ne visada skaito, ką priima. Gal perskaityti visko ir neįmanoma, tačiau jei jie nepraleidinėtų posėdžių, bent jau iš diskusijų susidarytų įspūdį, apie ką eina kalba.

- Lankomumas yra svarbus dalykas, lemiantis ir priimamų teisės aktų kokybę. Dalyvauti posėdžiuose yra pareiga, tačiau kai Darbo kodeksas jiems negalioja, tai statute ir nėra numatyta griežtų sankcijų už pareigos nevykdymą. Arba Seime populiaru iš viso nedalyvauti balsavime, jei projektas nepatinka. O kas būtų, jei aš studentams nuspręsčiau neskaityti paskaitos, nes jos tema neįdomi, ir eičiau namo? Bet to niekada nebus, nes mes nesame išskirtiniai kaip Seimo nariai. Dažnai parlamentarai teisinasi, kad negali dalyvauti posėdžiuose, nes turi susitikimus su rinkėjais. O į kiek rinkėjų pastabų parlamentarai sureaguoja? Dažniausiai nebūna jokios reakcijos.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (50)

 • 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 20:58:19

  Puse atleist kitus idarbinti valytojais gatvėse ir pakeisti visa seima į
  10-20žmonių kurie valdytu padoriai

 • automatiškai patriotai 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 20:05:32

  Kaip gelbėt? Komentą parašyt? Ar tegu žurnalistai su kibirėliais
  atbėga vandens semt? Aš irgi Kaune, pas mane nieks neplaukia, tik
  šermukšnį audra nulaužė. Tai man reik prašyt, kad laikraštis
  sutvarkytų? Ai, mes gal kaip nors savo jėgom...

 • automatiškas patriota 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 10:54:42

  Gelbėkit, pagaliau, Kauną nuo škvalo padarinių, čia viskas plaukte
  plaukia!

 • valdas 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 10:46:04

  Kartot svetimas mintis ,dar nereiskia suprast ju reiksmes,minties...

 • Skeptikas 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 09:11:40

  "Kokias išvadas galu gale padarė Volteras, Hjumas ir Kantas? - Tokias,
  kad pasaulis yra beviltiškų ligonių gydykla". [Art Schopenhauer]

 • Prosenelis 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 08:48:41

  Aš jaudaugiau kaip metai rašau kad jus visi isikaltumiete i galvas kad
  jaigu valstiečių valdžia neuždraudžia sarasiniu balsavimą tik rinkti
  vienmadatiniese tu isverstaskuriu kurie jau nuo laisvies atgavimo sėmė
  pagal sąrašus visus tos metus visus išbraukti ir sunaikynti sąrašus
  tai parazitai sėdintis ant tautos pečių seime miegantis ir kelis
  tūkstančius gaunantis o zmonies badaujantis butina to mieslo atsikratyti
  tievynei ir tautai mums bus lengvėja i seima rinkti per puse mažiau o
  jaigu nesumažins boikotuoti rinkimus kad visa auropa pasaulis pamatytu kas
  vyksta Lietuvoja tauta viena karta turi suprasti kad bliovimas nepadies
  susikabynkime rankomis būkime vienyngi už tievyne ir geresni gyvenimą
  kainos pas mus aukščiausio kaip visoje europoja o kodiel??? Dėl to kad
  mus valdo pedo mafija aš taip manau jaigu ne tai kas?

 • Paprasta 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 08:45:50

  is kur paimti "darbo" 141- nam su armija "patareju"

 • kiek 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 08:01:01

  Kiek Respublika parašė apie su kgb susijusius.. Tauta pati nei piršto
  nepakrutino, kad jų pačių rinkta valdžia bent apsivalyt bandytų.. Tik
  ant gatavo laukia...kol kiti padarys. O jie pasinaudos.. Taip ir turi...

 • Ar bus reportažas iš Kauno? 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 07:50:44

  ten po liuties plaukia 'Mega', ir kiti objekai!

 • kadangi 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 07:31:54

  Kadangi pas estus tauta atsakingesnė, tai ten skurstančių mažėja. Iš
  emigracijų gryžinėja bei gyventojų daugėja, kadangi valdžia gerbia
  savo žmones. Lietuvoj pirma pati tautos didžioji dalis neatsakinga todėl
  ir turi valdžios nesiskaitymą. Per ką skurstančių daugėja, didėja
  socialinė nelygybė.. Rumunijoj net mitinguoja tauta ir iš emigracijų
  gryžę ten prisideda - kaip valdžia neatsakingai elgias su jais. Lietuvoj
  pašaipom vieni iš kitų...Todėl ir valdžioje esantys nejaučia jokio
  reiklumo iš tautos sau šmaikštauja...

 • Senukas 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 23:39:29

  Pas mane nei vieno karto nebuvo deputatas su gėlėm ar pasikalbėti.Tai
  tas konceliarines išlaidas gėlėms jie galėtų paaukoti senukams kurie
  irgi dar nori pagyventi ir susidėti dantis.Skirtų tuos pinigėlius
  dantų protezavimui, tai gal eilės prie protezavimo sumažėtų.Jeigu jus
  dar turite sąžinę ir širdį padarykit tokią labdarą.Ne ukrainiečiams
  aukokite,o saviems piliečiams.Kažin ar jų tėvai jau su dantų
  protezais?

 • Søren Kierkegaard: 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 23:12:28

  "Teatro užkulisyje prasidėjo gaisras. Į sceną išėjo klounas,
  perspėti apie pavojų. Jie pagalvojo, kad tai tik juokai ir pradėjo
  ploti. Klounas maldaudamas pakartojo perspėjimą - salėje prasidėjo
  ovacijos. Galimai ir mūsų pasaulis pasibaigs ovacijomis, galvojant, kad
  tai tik juokai".

 • jie 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 22:22:17

  dar pries 30 metu pakale ant Tautos ir ant visko,jie nepakaltinami kaip
  invalidai.

 • gal kam padės atsibusti? 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 22:07:42

  Šiek tiek priešnuodžių masiniam vergų kvailinimui:
  www.lzskelbimai.com/s/puikus-vaistai-smegenu-plovimo-212021

 • Nu i nu 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 21:01:22

  Čia tikriausia paimti stop kadrai iš video medžiagos, kadangi tykoti
  reikiamo momento su foto aparatu reikėtų laukti ne valandom , bet dienom.

 • Patarlė.lt 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 20:32:01

  "Tegul mūsų neliečia, ir mes neliesime, o jeigu palies - mes neliksime
  skolingi". [Mao Tse-tung]

 • < < Hm 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 20:14:58

  Pritariu jums 100 % !
  Teisininkas A.Vaišvila sako ,kad dalyvauti balsavime ,komiteto darbe -
  seimūno pareiga . O kaip jie tą PAREIGĄ atlieka ?

 • Hm 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:56:56

  Tai kas čia kam darbdavys daba? Jei išrinktųjų darbdavys yr rinkėjai,
  tai, kaip visose firmose, turėtų darbdavys nustatyt ir samdinių
  atostogas, ir algas, ir priedų buvimą ar nebuvimą. Jei negalim,
  reiškia, tikrasis darbdavys ne mes, o kažkas kitas. Kas? Briuselis?
  Maskva? Vašingtonas? Ai, nesvarbu kas, bet tegu tas kažkas savo
  samdiniams ir algas moka, kodėl mes turim mokėt, jei samdiniai dirba ne
  mums?

 • Patarlė.lt 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:53:20

  "Gali stengtis kiek nori, bet imperatoriumi netapsi". (Mao Tse-tung)

 • Privet 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:52:09

  I6si=io4liai.

 • Čia tai geras ! 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:51:54

  Nuotraukoje ruošiasi ,arba jau miega - beveik visi konservatoriai ?

 • Nėra lygybės 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:49:31

  Moterų žiovaujančių nebūna.

 • Blogas paukštis 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:46:22

  Gali išsinarinti žandikaulius. Kol miega, jie nepavojingi.

 • Dėmesio ! Rinkėjai ! 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:41:04

  Tai gražus vaizdelis ! Parašykite ,kas atpažinote tą ,kuris delnais
  užsidengęs miega ?
  Pasiūlymas :
  jeigu patys seimūnai nepriims įstatymo ,kad panaikintų
  sąrašinius - rinkėjai galime patys padaryti ! Balsuoti tik už
  vienmandatinius ,o už sąrašinių biuletenį - NEBALSUOTI !

 • valdas 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 19:30:13

  "Atleiskit savo priesams,bet neuzmirskit ju vardu."Dz.Kenedis

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Ukis 2018