respublika.lt

Seimas: norim dirbam, norim - nenuotraukos (50)

2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 11:53:11
Danas NAGELĖ

Niekam ne paslaptis, kad parlamentarai oficialiai neturi atostogų. Tačiau nepulkime jų užjausti. Vasarą tarp sesijų (nuo birželio 30 d. iki rugsėjo 10 d.) jie ilsisi kone pustrečio mėnesio, žiemą (nuo gruodžio 23 d. iki kovo 10 d.) - dar ilgiau, tad bendra atostogų trukmė - net 5 mėnesiai! O kad rinkėjai neimtų purkštauti, į Seimo statutą Tautos išrinktieji įrašė labai jiems palankų punktą, kuris numato, kad tarp sesijų komitetai PAPRASTAI daro mėnesio pertrauką. Tuo pačių įrašytu žodeliu „paprastai“ deputatai ir naudojasi - į komitetus per visas atostogas nesirenka.

 

„Vakaro žinios“ ketino pasidomėti, kaip vyksta Biudžeto ir finansų komiteto atliekamas tyrimas, kurio tikslas - išsiaiškinti, kodėl Andriaus Kubiliaus Vyriausybė per krizę skolinosi milžiniškomis palūkanomis, ko pasekmes iki šiol jaučiame. Tačiau paaiškėjo, kad komitetas paskutinį kartą posėdžiavo dar nesibaigus pavasario sesijai - birželio 27-ąją. Tiesa, tai ne vienintelis Seimo padalinys, kuris nusprendė vasarą nedirbti. Visi komitetai paskutinius posėdžius surengė birželio pabaigoje arba pirmomis liepos dienomis ir iki rudens net nežada rinktis. Vienintelis Ekonomikos komitetas atostogų išsiskirstė liepos 4-ąją, bet susitarė susirinkti rugpjūčio 22-ąją.

Pastarojo pirmininkas Rimantas Sinkevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad yra darbų ir vasarą.

„Komitetai turi rinktis pagal poreikį: jei neatlikti visi Seimo pavedimai arba reikia atlikti parlamentinę kontrolę. Mes rinksimės, nes norime išsiaiškinti, kaip vyksta investicijų procesai transporto sektoriuje. Be to, yra keletas neapsvarstytų Seimo pavedimų. Jie nėra labai skubūs ar ypatingi, tačiau tuo pačiu ir juos aptarsime, kad rudenį nereikėtų ir tada galėtume kitus klausimus ramiai apsvarstyti. Vyks normalus posėdis, atvyks komiteto nariai, kviesimės susisiekimo ministrą, Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovus. Nė vienas neprieštaravo, kad reikės rinktis rugpjūtį. Neneigiu, kad ir kiti komitetai galėtų rinktis, pavyzdžiui, Sveikatos reikalų komitetas galėtų apsvarstyti prezidentės veto, Biudžeto ir finansų komitetas - mokesčių reformą, kad rudenį nereikėtų visko svarstyti skubiai. Tačiau negaliu vertinti kitų komiteto pirmininkų, nes nesu už juos viršesnis“, - tikino R.Sinkevičius.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė tvirtino, kad komitetai, visą vasarą nesirenkantys į posėdžius, statuto nepažeidžia. Ir būtent dėl to žodelio „paprastai“.

„Be to, dažnai komitetai tarp sesijų posėdžiauja nuotoliniu būdu - nariai apklausiami per atstumą. Statute nėra prievolės rinktis praėjus mėnesiui. Tas žodis „paprastai“ tik įpareigoja komitetus apsvarstyti, ar yra būtinybė rinktis“, - teigė R.Tamašunienė.

***

Interviu su teisininku prof. Alfonsu VAIŠVILA:

- Seimo statute numatyta, kad komitetai tarp sesijų PAPRASTAI daro mėnesio pertrauką. Kitaip tariant, gali dirbti, o gali ir nedirbti. Ar teisės aktai neturėtų būti tikslūs, nepaliekantys galimybės interpretacijoms?

- Teisės aktų kalba turi būti tiksli, o ne filosofinė. Pavyzdžiui, sovietmečiu teisės aktai specialiai buvo neformuluojami griežtai, kad būtų palikta vietos interpretacijoms, naudingoms prie valdžios prieinantiems žmonėms. Pavyzdžiui, Baudžiamasis kodeksas buvo kone ištisai filosofinis. Taip ir dabar. Seimo statute palikta galimybė posėdžiauti, jei yra būtinybė, ir neposėdžiauti, jei nėra noro. O teisės aktai turi būti tam tikra matematika, tiksliai numatant teises, pareigas, sankcijas, jų rūšis, apimtis. Bet tie, kurie nori piktnaudžiauti, nenori, kad teisė būtų tiksli. Tingės rinktis į posėdžius - argumentuos, kad tik „paprastai“ ilsimasi mėnesį.

- Bet taip galima ir iki absurdų prieiti. Pavyzdžiui, numatyti, kad už žmogžudystę „paprastai“ sodinama į kalėjimą. Bet jei žmogžudžio vietoje atsidurs koks nors įtakingas veikėjas, visada galima interpretuoti, kad tik „paprastai“ sodinama, su išimtimis.

- Jei būtų tokia nuostata, tai tam tikrais atvejais būtų galima ir nesodinti. Tačiau rimtuose teisės aktuose tokių dviprasmybių vengiama, nes tai jau būtų visiškas nesusipratimas, tačiau nevengiama tuose teisės aktuose, iš kurių naudą gali gauti įtakingi asmenys ir kurie paprastų žmonių praktiškai neliečia. Bet koks pavyzdys tada rodomas? Valdininkams paliekama didelė laisvė ten, kur kitiems tokios laisvės nėra.

- Ir iš viso ar Seimo narių darbo sąlygos neturėtų būti reglamentuojamos ne statutu, o įstatymu, nes statuto nuostatų net prezidentas negali vetuoti, todėl praktiškai seimūnai taisykles susikuria patys sau.

- Be abejo, tai reglamentuoti turi įstatymas, tačiau parlamentarai to nenori, nes tada negalėtų susikurti sau palankių sąlygų. Seimo nariams iš viso turėtų galioti tas pats Darbo kodeksas, kaip ir visiems dirbantiesiems, tačiau jiems tai neparanku.

- Parlamentarai stebina ir tuo, kad vienos tų pačių politikų priimtos nuostatos prieštarauja kitoms. Pavyzdžiui, alkoholis mažmeninės prekybos įmonėse draudžiamas rugsėjo 1 d., net jei tai ir nėra pirmojo mokslo metų diena, o tėvams, auginantiems vaikus iki 14 m., pusė laisvos dienos (kad galėtų palydėti atžalas į mokyklą) suteikiama pirmąją mokslo metų dieną...

- Todėl kad parlamentarai mėgsta ką nors siūlyti, nežiūrėdami į fragmentus, nežiūrėdami, kad teisės aktai derėtų tarpusavyje, todėl išeina teisinis nihilizmas. Nėra minimalios teisinės kultūros Seime, nėra intereso visa tai sutvarkyti, noro, nes, jei teisės aktai būtų aiškūs, dingtų galimybė piktnaudžiauti. Dažnai pataisos siūlomos tik siekiant pasigerinti statistiką: pažiūrėkite, kiek daug projektų siūlau.

- O kartais tie siūlymai būna tokie nelogiški. Pavyzdžiui, kilus rezonansiniam gyvūno kankinimo atvejui pasipila siūlymai taip griežtinti bausmes už gyvūno kankinimą, kad už tai būtų baudžiama net labiau nei už vaikų tvirkinimą...

- Politikai visada nori pasinaudoti proga ir iškovoti politinių balų. O kalbant apie gyvūnus... Gyvūnų prilyginimas žmogui iš viso prieštarauja pačiai teisei, nes negalima nemąstančios būtybės prilyginti mąstančiai. Nes priešingu atveju nutarsime, kad ir žolės negalima pjauti, nes tai - gyvas dalykas. Čia jau kažkokios brahmanizmo apraiškos. Jau net šunis ėmėme laiminti. Tačiau Seime dabar svarbiausia ne kokybė, o kiekybė. Juk Seimo nariai žino, kad labai mažai rinkėjų gilinasi į turinį. Juk jei rinkėjai viską skaitytų, ką Seimas priima, kitų darbų negalėtų dirbti.

- Atrodo, kad ir parlamentarai patys ne visada skaito, ką priima. Gal perskaityti visko ir neįmanoma, tačiau jei jie nepraleidinėtų posėdžių, bent jau iš diskusijų susidarytų įspūdį, apie ką eina kalba.

- Lankomumas yra svarbus dalykas, lemiantis ir priimamų teisės aktų kokybę. Dalyvauti posėdžiuose yra pareiga, tačiau kai Darbo kodeksas jiems negalioja, tai statute ir nėra numatyta griežtų sankcijų už pareigos nevykdymą. Arba Seime populiaru iš viso nedalyvauti balsavime, jei projektas nepatinka. O kas būtų, jei aš studentams nuspręsčiau neskaityti paskaitos, nes jos tema neįdomi, ir eičiau namo? Bet to niekada nebus, nes mes nesame išskirtiniai kaip Seimo nariai. Dažnai parlamentarai teisinasi, kad negali dalyvauti posėdžiuose, nes turi susitikimus su rinkėjais. O į kiek rinkėjų pastabų parlamentarai sureaguoja? Dažniausiai nebūna jokios reakcijos.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (50)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar Lietuva rūpinasi savo kultūra?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate Lietuvos kelius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +17 C

 +14 +16 C

 

 +15 +16 C

+25 +27 C

 +26 +28 C

 

 +24 +26 C

0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 0-4 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis