respublika.lt

Seimas netirs padėties žemės ūkyje, P.Urbšys pranešė paliekantis „valstiečių“ frakciją

(0)
Publikuota: 2018 gegužės 15 11:36:17, Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Povilas Urbšys. Eltos nuotr.

Seimas nesiims parlamentinio tyrimo dėl padėties žemės ūkyje.

 

Parlamentarai pritarė Seimo Ekonomikos komiteto siūlymui atmesti tokią tyrimo iniciatyvą. Už tai ketvirtadienį balsavo 53 Seimo nariai, prieš buvo 41, susilaikė 6 parlamentarai.

Seimo nario Rimanto Sinkevičiaus vadovaujamas komitetas nutarė siūlyti Seimui nutarimo projektą dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo atmesti, „atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pateiktas pastabas dėl nutarimo projekte vartojamų formuluočių netikslumo, neaiškumo, dviprasmiškumo; taip pat į tai, jog didžioji dalis Seimo nutarimo projekte keliamų klausimų jau yra išspręsti iki šiol priimtais teisės aktų pakeitimais arba bus išspręsti teisėsaugos institucijų pareigūnams baigus pradėtus tyrimus“.

Anksčiau Seimo Kaimo reikalų bei Teisės ir teisėtvarkos komitetai irgi nepritarė žemės ūkio padėties tyrimui.

Parlamentinį tyrimą inicijavusi opozicija siūlė ištirti stambiųjų žemvaldžių ir su jais susijusio verslo dominavimą. Taip pat buvo siūloma pateikti priemones, kurių įgyvendinimas leistų ateityje užtikrinti, kad ūkiai neviršytų nustatytos 500 ha žemės ūkio paskirties žemės ribos.

P. Urbšys palieka „valstiečių“ frakciją

Seimui atsisakius tirti žemės ūkio reikalus, Seimo narys Povilas Urbšys pranešė apie pasitraukimą iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos.

Politiko teigimu, jis buvo įsitikinęs, kad Ramūnas Karbauskis, deklaruodamas savo verslo skaidrumą, nebijos, kilus abejonėms, išsklaidyti jas.

P. Urbšys sakė esąs nustebęs, kai viešumoje iškilus abejonėms dėl R. Karbauskio verslo, jis pradėjo elgtis taip, kaip įprasta tiems, kurie politinę įtaką naudoja savo verslo naudai.

„Buvau nustebęs, kai iškilus viešumoje abejonėms dėl Ramūno Karbauskio verslo, jis pradėjo elgtis taip, kaip įprasta elgtis tiems, kurie politinę įtaką naudoja savo verslo naudai, tokiu būdu praversdami politiką savo verslo dalimi, tokiu būdu sudarydamas galimybę opozicijai traktuoti, kad frakcija yra priklausoma nuo „Agrokoncerno“ interesų.

Iš principo negalėdamas su tuo sutikti, įteikiu pareiškimą išeiti iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos“, – po balsavimo kalbėjo P.Urbšys.

R. Karbauskis: pabandykime įsivaizduoti kaimo žmones, kurie bando užvaldyti valstybę

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio nuomone, Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pasakiusi, kad su verslu susiję Seimo nariai turi pagalvoti ar likti parlamente, įsijungė į tokį žaidimą, kuriuo bandoma nukreipti dėmesį nuo politinės korupcijos skandalo.

„Suprantu, kad Prezidentė įsijungė dabar į tokį žaidimą, kada bandoma kažkokiomis abejonėmis, kaltinimais nukreipti dėmesį nuo to, kas yra politinės korupcijos skandalas, kuriame pati Prezidentė tiesiogiai dalyvauja, ir tie laiškai, kurie buvo paskelbti tarp Masiulio ir Prezidentės, jie tą rodo, kad tiesiogiai buvo dalyvauta“, - antradienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Jo teigimu, bet kokiu atveju žmonės, kurie yra Seime, turi aiškiai atsiriboti nuo savo verslų, tai deklaruoti, tai yra visų padaryta.

„Jeigu šnekėti apie tas keistas kalbas vardijant, kad „Agrokoncernas“ gali turėti kažkokių tai interesų, tai pasakysiu vieną, kad „Agrokoncerne“ dirba keli šimtai melžėjų, keli šimtai mechanizatorių. Tai pabandykime įsivaizduoti tuos kaimo žmones, kurie bando užvaldyti Lietuvą, man truputį juokingai tai skamba. Aš suprantu, kad tie žmonės, kurie taip šneka, nelabai supranta, kas yra „Agrokoncernas“. Tai ne „MG Baltic“, tai ne kažkas tai dar, kur yra daug teisininkų, kurie galbūt gali kažkokiais netgi profesiniais sugebėjimais bandyti kažką tai užvaldyti“, - teigė R. Karbauskis.

Jo nuomone, šiuo metu vyksta procesas „kaip nuvesti temą nuo to, kas yra skelbiama“.

„Aš manau, kad tai nepavyks padaryti ir mes galu gale suvoksime, kad viena partija, kuri įsteigta kaip „MG Baltic“ partija, tai yra Liberalų sąjūdis, kita partija, kuri bendradarbiavo visomis formomis, kuriomis tik galėjo, tai yra konservatorių partija. Šiuo atveju mes turime laiškais patvirtintą faktą, kad Prezidentė dalyvavo bent jau šitame procese ir apie tą procesą tikrai žinojo“, - sakė R. Karbauskis.

Opozicija nenuleidžia rankų: „žemės užgrobimo atvejus“ tirs laikinoji Seimo narių grupė

Seimui nepritarus siūlymui tirti padėtį žemės ūkyje, opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija inicijuoja laikinosios Seimo narių grupės steigimą nerimą keliantiems klausimams žemės ūkio sektoriuje tirti. Į komisijos sudėtį bus kviečiami ir kitų Seimo frakcijų atstovai, manantys, kad būtina atsakyti į visuomenėje keliamus klausimus.

„Matome, kad valdančioji dauguma visais įmanomais būdais stengėsi išvengti tokios komisijos, kuri turėjo nagrinėti išryškėjusias žemės užgrobimo ir ekonominės galios koncentracijos vienose rankose problemas. Dabar, kai valdantieji tokios komisijos išsigando ir jų kontroliuojami Seimo Kaimo reikalų, Teisės ir teisėtvarkos ir Ekonomikos komitetai atmetė tą iniciatyvą ir galiausiai šiandien pats Seimas užblokavo parlamentinį tyrimą, nematome kitos alternatyvos, kaip tik patiems organizuoti šį tyrimą“, - sakė Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojo Jurgio Razmos teigimu, Seimo narių grupė nagrinės klausimus, kurie buvo suformuluoti Laikinajai tyrimo komisijai, susijusius su ekonominės galios koncentracija žemės ūkio sektoriuje. Ypatingas dėmesys bus skiriamas žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo teisėtumui ir didelių žemės ūkio paskirties žemės plotų konsolidavimui stambiųjų žemvaldžių rankose ir per susijusius asmenis.

Kaip pastebi konservatoriai, viešojoje erdvėje buvo minima, kad pats Seimo valdančiosios daugumos lyderis Ramūnas Karbauskis ir su juo susijusios įmonės bei asmenys galimai jau po įgijimą ribojančio įstatymo įsigaliojimo galėjo viršyti maksimalų įsigyjamos žemės ūkio paskirties žemės plotą, todėl kilo klausimų dėl tokio įsigijimo teisėtumo.

„Nenuostabu, kad pats „valstiečių“ lyderis buvo suinteresuotas, kad tokia komisija Seime neatsirastų, tačiau visuomenei į klausimus turi būti atsakyta. Taip pat esame susirūpinę, kad dabar susiklosčiusi situacija sudaro sąlygas tam tikroms žemės ūkio bendrovėms ar koncernams dominuoti trąšų ir sėklų tiekimo, žemės ūkio technikos pardavimo, grūdų supirkimo rinkose. Tokiu būdu diskriminuojami kiti ūkio subjektai, o ūkininkai produkciją priversti pirkti ne rinkos sąlygomis“, - pabrėžė J. Razma.

Atskiroji Seimo narių grupė kels klausimus dėl Lietuvos trąšų rinkos ir galimų ES antidempingo taisyklių pažeidimų, dėl kreditavimo instrumentų žemės ūkyje ir sąlygų, dėl augalų apsaugos priemonių ir žemės ūkio technikos įsigijimo.

„ES duomenimis, 3 proc. žemvaldžių Lietuvoje valdo beveik 50 procentų žemės ūkio paskirties žemės ir mūsų šalis vis labiau panašėja į stambiomis latifundijomis pagarsėjusias trečiojo pasaulio valstybes“,- pastebi konservatoriai

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s