respublika.lt

Seimas nespėjo: posėdžiaus ir šeštadienį (1)

2018 sausio mėn. 12 d. 20:25:47
Jadvyga BIELIAVSKA, Elta

Seimas savo nutarimu dar vienai dienai - šeštadieniui - pratęsė penktadienį turėjusią pasibaigti Seimo sesiją.

 

„Siūlau himno negiedoti, o pratęsti sesiją iki sausio 13-osios“, - paprašė Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė.

Į plenarinį posėdį Seimas rinksis sausio 13 d. - šeštadienį - 9 val., iki iškilmingo minėjimo.

Parlamentarai šeštadienį ketina apsispręsti, ar pritarti Lietuvos edukologijos universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto reorganizavimui prijungimo būdu prie Vytauto Didžiojo universiteto.

Seimo nariai taip pat numato priimti Šilumos ūkio, Energijos išteklių rinkos, Mokslo ir studijų įstatymų pataisas.

Seimo narė konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ketina pateikti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriose siūloma apibrėžti alkoholio reklamos draudimo taikymo išimtis.

Seimas kasmet renkasi į dvi eilines pavasario ir rudens sesijas. Pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną ir baigiasi birželio 30 dieną. Rudens sesija prasideda rugsėjo 10 dieną ir baigiasi gruodžio 23 dieną. Seimas gali nutarti sesiją pratęsti.Seimas „palaimino“ dviejų universitetų pertvarką


Seimas pritarė Lietuvos sporto universiteto (LSU) reorganizavimui jo prijungimo prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) būdu.

Penktadienį už tokį nutarimo projektą balsavo 55 Seimo nariai, prieš buvo 14, susilaikė 19 parlamentarų.

Parlamentarai pasiūlė Lietuvos sveikatos mokslų universitetui ir Lietuvos sporto universitetui iki šių metų kovo 1 d. pateikti Seimui universitetų reorganizavimo planą ir reorganizavimo sąlygas.

Lietuvos sporto universiteto bendruomenė yra pareiškusi kategorišką nesutikimą, kad ši aukštoji mokykla būtų prijungta prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto.

Seimo sprendimą kritikavęs konservatorius Andrius Kubilius pažadėjo kreiptis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį, keldamas klausimą, ar jis turi teisę pasirašyti šį dokumentą.

Penktadienį Seimui nepavyko priimti nutarimo, kuriuo būtų pritarta Lietuvos edukologijos universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto reorganizavimui prijungimo būdu prie Vytauto Didžiojo universiteto. Konservatoriams paprašius, nutarta padaryti pertrauką iki kito posėdžio. Jeigu Seimas, kaip planavo, penktadienį užbaigs pratęstą sesiją, kitas posėdis numatytas tik kovo 10 d., Seimui susirinkus į eilinę pavasario sesiją.

Nepaisydami Lietuvos sporto universiteto (LSU) bendruomenės, Senato ir Tarybos nutarimų nepritarti Universiteto prijungimui prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Seimo nariai nutarė, kad nėra kliūčių reorganizuojant jį prijungti prie LSMU.

Lietuvos sporto universiteto rektorė doc. dr. Diana Rėklaitienė teigė nusivylusi tokiu Seimo nutarimu, nes prieš šį žingsnį nebuvo atsižvelgta į Lietuvos sporto universiteto bendruomenės ir Tarybos nuomonę bei argumentus, neaptartos tokio mechaninio jungimo pasekmės.

„Švietimo ir mokslo ministerijai ne kartą pristatėme tolesnės LSU veiklos viziją, pabrėžėme, kad neatsisakome dalyvauti universitetų tinklo pertvarkoje, bet savo specializuotų studijų ir sporto mokslo plėtrą galime užtikrinti autonomiškame universitete arba akademijoje“, - sakė doc. dr. D. Rėklaitienė.

Pasak laikinosios rektorės, dėl tokio Seimo sprendimo nerimauja Universiteto socialiniai partneriai, šalies visuomenė, nes tai gali sužlugdyti ne tik sporto mokslą ir studijas, bet ir visą Lietuvos sportą.

„Nuo pat aukštojo mokslo reformos pradžios buvome maitinami pažadais, kad prisijungus bus geriau, nebus žlugdomos sporto, kūno kultūros, rekreacijos, reabilitacijos studijos ir sporto mokslas. Deja, iki šiol neišgirdome realių tokio jungimo argumentų. Liūdina ir tai, kad kai kurie Seimo nariai posėdyje kalbėjo netiesą, pateikė klaidingus faktus, akivaizdžiai atstovavo institucijai, su kuria anksčiau buvo susiję darbine veikla ir taip parodė nepagarbą visai mūsų universiteto bendruomenei. Nuolat buvo kartojamas ir Veterinarijos akademijos prijungimo prie Sveikatos mokslų universiteto sėkmės pavyzdys. Tačiau tiesa ta, kad Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro MOSTA ekspertų vertinimu, mokslo lygis nepakilo, o yra akivaizdžiai žemesnis nei LSU“, - teigia doc. dr. D. Rėklaitienė.

Laikinoji rektorė teigia, kad artimiausiu metu apie priimtą Seimo nutarimą diskutuos kartu su Universiteto bendruomene, Senatu ir Taryba.


Laikinoji LSU rektorė: esame nusivylę Seimo nutarimu

Nepaisydami Lietuvos sporto universiteto (LSU) bendruomenės, senato ir tarybos nutarimų nepritarti universiteto prijungimui prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Seimo nariai nutarė, kad nėra kliūčių reorganizuojant jį prijungti prie LSMU.

„Esame nusivylę tokiu Seimo nutarimu, nes prieš šį žingsnį nebuvo atsižvelgta į Lietuvos sporto universiteto bendruomenės ir tarybos nuomonę bei argumentus, neaptartos tokio mechaninio jungimo pasekmės. Švietimo ir mokslo ministerijai ne kartą pristatėme tolesnės LSU veiklos viziją, pabrėžėme, kad neatsisakome dalyvauti universitetų tinklo pertvarkoje, bet savo specializuotų studijų ir sporto mokslą plėtrą galime užtikrinti autonomiškame universitete arba akademijoje“, - teigė laikinoji Lietuvos sporto universiteto rektorė doc. dr. Diana Rėklaitienė.

Pasak laikinosios rektorės dėl tokio Seimo sprendimo nerimavimo universiteto socialiniai partneriai, šalies visuomenė, nes tai gali sužlugdyti ne tik sporto mokslą ir studijas, bet ir visą Lietuvos sportą.

„Nuo pat aukštojo mokslo reformos pradžios buvome maitinami pažadais, kad prisijungus bus geriau, nebus žlugdomos sporto, kūno kultūros, rekreacijos, reabilitacijos studijos ir sporto mokslas. Deja, iki šiol neišgirdome realių tokio jungimo argumentų. Liūdina ir tai, kad kai kurie Seimo nariai posėdyje kalbėjo netiesą, pateikė klaidingus faktus, akivaizdžiai atstovavo institucijai, su kuria anksčiau buvo susiję darbine veikla ir taip parodė nepagarbą visai mūsų universiteto bendruomenei. Nuolat buvo kartojamas ir Veterinarijos akademijos prijungimo prie Sveikatos mokslų universiteto sėkmės pavyzdys. Tačiau tiesa ta, kad Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro MOSTA ekspertų vertinimu mokslo lygis nepakilo, o ir yra akivaizdžiai žemesnis nei LSU“, - teigė doc. dr. D. Rėklaitienė.

Laikinoji rektorė teigė, kad artimiausiu metu apie priimtą Seimo nutarimą diskutuos kartu su universiteto bendruomene, senatu ir taryba.


LRT finansus ir valdymą tirs Seimo komisija

Seimas apsisprendė imtis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) valdymo, finansinės bei ūkinės veiklos tyrimo.

Atlikti šią užduotį turės penktadienį Seimo sudaryta laikinoji tyrimo komisija.

Už jos sudarymą balsavo 59 Seimo nariai, 18 buvo prieš, niekas iš parlamentarų nesusilaikė.

Komisijai vadovaus „Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius. Joje dirbs įvairioms frakcijoms atstovaujantys Seimo nariai, išskyrus liberalus, kurie atsisakė deleguoti savo atstovus į šią komisiją. Apie tai, kad socialdemokratai savo atstovų taip pat nedeleguos į komisiją, vėliau pareiškė ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Julius Sabatauskas.

Seimo sudarytos komisijos nariai pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą turi teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas tame sprendime įžvelgė „tikslą perimti LRT - nacionalinio transliuotojo - kontrolę“.

„Mūsų frakcija šitame farse nedalyvauja“, - pareiškė jis, informuodamas, kad frakcija savo atstovų į šią komisiją nedeleguos.

Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius mano, kad „yra einama labai pavojingu keliu, kuriant šitą komisiją, ir galimai nekonstituciniu“.

Parlamentaro įsitikinimu, LRT skaidrumas yra būtinas, bet šitą kontrolę efektyviau gali atlikti Valstybės kontrolė ir valstybės institucijos, bet ne politikai.

„Kai politikai tai bando daryti, tai neišvengiamai darosi panašu į norą daryti įtaką televizijos turiniui. (...) Aš siūlau sustoti ir atsitokėti“, - patarė A. Kubilius.

Susirūpinęs dėl LRT užvaldymo, konservatorius Mykolas Majauskas pasiūlė kreiptis į Konstitucinį teismą.

Seimo narys Naglis Puteikis piktinosi, kad LRT paversta „grupės draugų būreliu“, o eiliniai žurnalistai esą paversti „ubagais“.

Remdamas komisijos sudarymo iniciatyvą, „tvarkietis“ Petras Gražulis stebuklu pavadino tai, kad „valstiečiai“ turi politinę valią padaryti tvarką Lietuvoje - ne tik „Lietuvos geležinkeliuose“, kituose valstybės institucijose, bet ir LRT.

Atlikti LRT valdymo, finansinės bei ūkinės veiklos parlamentinį tyrimą pasiūlė 40 parlamentarų.

Seimui pritarus, komisija turės atsakyti į 12 klausimų, kurie susiję su valstybės biudžeto lėšų naudojimu, viešaisiais pirkimais, LRT valdomu turtu.

Seimas pavedė komisijai iki šių metų birželio 1 d. atlikti tyrimą ir pateikti išvadą.


Seime „užderėjo“ pertraukos


Seime svarstant laikinosios tyrimo komisijos sudarymą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) veiklos parlamentinio tyrimo nutarta padaryti pusės valandos pertrauką.

Jos paprašė „valstiečiams“ atstovaujanti Seimo narė Agnė Širinskienė.

Tuo tarpu liberalas Eugenijus Gentvilas mano, kad projektas negali būti svarstomas, kol etikos sargai nepateiks išvadų dėl galimų procedūrinių pažeidimų. Jis pranešė, kad kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, nes Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė šį klausimą Seime vykstant plenariniam posėdžiui, o tai yra negalima.

Bet Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė įsitikinusi, kad „nėra pareigos stabdyti proceso ir laukti kol pasibaigs plenarinis posėdis“, nes nutarta šį dokumentą priimti ypatingos skubos tvarka.

Tai, kad neįžvelgia procedūrinių pažeidimų pareiškė ir Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė.

Kaip ELTA jau skelbė, penktadienį rytiniame posėdyje po pateikimo už nutarimo projektą dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo dėl LRT veiklos tyrimo balsavo 71 Seimo narys, prieš buvo 33, susilaikė 4 parlamentarai.

Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui pasiūlius, nutarta šį dokumentą priimti ypatingos skubos tvarka. Svarstyti ir apsispręsti dėl šio projekto nutarta dar šiandien, penktadienį, po 3 valandos pertraukos.

Atlikti LRT valdymo, finansinės bei ūkinės veiklos parlamentinį tyrimą pasiūlė 40 parlamentarų.

Jeigu Seimas pritartų, komisija turėtų atsakyti į 12 klausimų, kurie susiję su valstybės biudžeto lėšų naudojimu, viešaisiais pirkimais, LRT valdomu turtu.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VANDALAS: naktį į pirmadienį nuo vandalo nukentėjo Stokholmo rotušės pastatas, kur pagal tradiciją gruodžio 10-ąją rengiamas pokylis Nobelio premijos laureatų garbei; nežinomas piktadarys ištepliojo dažais pastato sienas ir mažiausiai vieną iš statulų jį supančiame nedideliame parke.
  • LAIMĖJO: Lisabonoje (Portugalija) vykusias Kalėdines sportinio ėjimo varžybas „Grande Premio de Natal“ laimėjo Lietuvos atstovė Kristina Saltanovič; ji 5 km distanciją įveikė per 23 min. 25 sek.; K. Saltanovič šias varžybas laimėjo devintąjį kartą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar moterys turėtų būti šaukiamos privalomai karo tarnybai?

balsuoti rezultatai

Ar jums yra tekę apsinuodyti kavinėse suvartotu maistu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  -1    +1 C

-1     0 C

 

   -1   +1 C

 +1    +3 C

-1   +1  C

 

  +1   +2 C

    4-6 m/s

    3-2 m/s

 

   2-4 m/s

 

USD - 1.1371 PLN - 4.2895
RUB - 75.8850 CHF - 1.1299
GBP - 0.8909 NOK - 9.6970