respublika.lt

Seimas nenori likti be atlyginimo

(0)
Publikuota: 2019 kovo 19 13:53:11, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Seimas nenori likti be atlyginimo. Arūno Bernacko koliažas.

Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo dar nebuvome turėję tokio Seimo, kokį turime dabar. Ne, jis išsiskiria ne skaidrumu, nors tą prieš rinkimus deklaravo juos laimėję „valstiečiai“. Jis išsiskiria tuo, kad nė vienam Tautos išrinktajam dėl posėdžių nelankymo nebuvo sumažinta alga. Tačiau tai nereiškia, kad lankomumas staiga nei iš šio, nei iš to pagerėjo. Tai reiškia, kad nebegalioja nuostata, jog net už visišką nesirodymą darbe seimūnams galima sumažinti algą. O dėl to pasistengė daugiau kaip pusė parlamentarų, kuriuos skaitytojams iškilmingai pristatome.

 

„Vakaro žinios“ jau rašė, kad Konstitucinis Teismas Seimui nurodė taisyti nuostatą, jog už visišką nesirodymą Seime galima algą sumažinti tik trečdaliu. O Seimas netaiso, nors tu ką. Kol netaiso, nuostata iš viso negali galioti. Todėl dabar net ir trečdaliu algos sumažinti nebegalima!

Nepritarė net ir neperrinktieji

2016 m. rudenį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui vadovavęs Julius Sabatauskas dar iki KT nutarimo buvo įregistravęs statuto pataisas, kad parlamentarui už kiekvieną praleistą Seimo plenarinį, komiteto ar komisijos posėdį, atlyginimas būtų mažinamas 5 proc., todėl seimūnui, per mėnesį praleidusiam visus posėdžius, iš algos liktų nulis. J.Sabatauskas paskubėjo, kad Konstitucijai prieštaraujanti nuostata būtų ištaisyta dar iki praėjusios Seimo kadencijos pabaigos. Po pateikimo projektui buvo pritarta, tačiau kai atėjo metas svarstyti, liberalų siūlymu pataisa buvo išbraukta iš Seimo darbotvarkės. Už išbraukimą balsavo net tie seimūnai, kurie žinojo, kad 2016-2020 m. kadencijai nebėra išrinkti. Turbūt tikisi į Seimą patekti 2020-ųjų pabaigoje.

Profesorius pamelavo

Nuostatą į darbotvarkę pavyko įtraukti jau šios kadencijos pradžioje - besibaigiant 2016-iesiems. Tačiau dėl tų pačių liberalų siūlymo klausimas išbrauktas iš darbotvarkės. Iki šiol - negrįžtamai. Tiesa, ką tik prasidėjusios pavasario sesijos darbotvarkėje statuto nuostatos pakeitimo klausimas įrašytas, tačiau nesunku spėti, kad ir vėl bus pasistengta jį išbraukti. Kas gi norės vaikščioti į darbą, kad būtų mokama alga?

Svarbu žinoti, kad idėją išbraukti algų karpymo klausimą liberalų vardu šios kadencijos pradžioje pateikė Kęstutis Glaveckas.

„Man teko būti apie 20 pasaulio valstybių parlamentų. Aš niekur nemačiau, kad visi turėtų sėdėti vienas prie kito nuo ryto iki vakaro komisijose ir kitur. Mūsų, liberalų, netenkina tie visi siūlymai, todėl iš tikro siūlome tą klausimą išmesti. Niekur pasaulyje taip nėra, išskyrus kai kurias valstybes - Šiaurės Korėją ir Papua Naująją Gvinėją, kur yra 24 deputatai“, - kolegas tikino K.Glaveckas.

Tiesa, paaiškėjo, kad profesorius - melavo.

Kitur taiko sankcijas

„Pavyzdžiui, Europos Parlamente yra taip: jeigu parlamentaras dalyvavo posėdyje, jis už tą posėdį gauna atlyginimą. Kituose parlamentuose už nelankymą numatoma sankcija. Pavyzdžiui, Čekijos parlamente nedalyvavus per mėnesį dviejuose posėdžiuose, negaunama pusės atlyginimo, nedalyvavus keturiuose posėdžiuose, negaunama viso mėnesio atlyginimo“, - atskleidė J.Sabatauskas.

Jis „Vakaro žinioms“ sakė, kad posėdžių nelankymas dažnai sužlugdo Seimo darbą, nes, nesant kvorumo, negalima priiminėti įstatymų, negali dirbti komitetai, komisijos ir t.t.

„Dabar už visišką nelankymą negalime jokių sankcijų netaikyti, todėl sausį per pratęstą sesiją keli kolegos be pateisinamos priežasties nelankė posėdžių (Agnė Bilotaitė nebuvo nė viename, 4 jos kolegos praleido daugiau nei pusę, - aut. past.), tačiau gaus visą algą. Šio klausimo išbraukinėjimas man atrodo negražiai, nes susidaro įspūdis, kad Seimo nariai nori gauti algą už tai, kad nedirba“, - dėstė J.Sabatauskas.

Prarado atmintį

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Ričardas Juška „Vakaro žinioms“ dievagojosi neprisimenantis, kodėl nepanoro, kad būtų svarstomas klausimas dėl nelankančių posėdžių parlamentarų drausminimo.

„Esu įsitikinęs, kad Seimo nariai privalo lankyti posėdžius. Tačiau jūs ištraukiate iš konteksto. Būna teisės aktų projektų, kurių vienam straipsniui pritari, kitam - ne. Todėl tokiais atvejais balsuojama, kad būtų teikiamos pastabos. Jūsų minimo konkretaus atvejo tikrai neprisimenu. Reikėtų kelti viską ir žiūrėti. Gal pagrindinis komitetas pataisoms nepritarė, gal Teisės departamentas nepritarė“, - svarstė R.Juška.

„Vakaro žinioms“ užtikrinus, kad vienintelė priežastis buvo K.Glavecko, kuris nemano, jog seimūnai privalo lankyti posėdžius, siūlymas išbraukti klausimą iš darbotvarkės, liberalas sakė, kad K.Glaveckas iš dalies teisus.

„Bet jūs klausiate opozicijos atstovo. Nuo opozicijos niekas nepriklauso. Klauskite valdančiųjų, kodėl išbraukė“, - išsisukinėjo R.Juška, vis „pamiršdamas“, kad tai buvo liberalų siūlymas.

Kur žadėtas skaidrumas?


Paklusome R.Juškai ir paklausėme valdančiųjų. „Valstiečių“ atstovas Gintautas Kindurys, pasirodo, irgi kiek pykstasi su atmintimi, nors atrodytų, kad tokios svarbos klausimo pamiršti neįmanoma.

„Žinokite, tikrai neatsimenu, kokiu kontekstu viskas buvo. Tik žinau, kad paraleliai teikėme įstatymo projektą dėl Seimo narių pareigų bei teisių. Į jį iš statuto buvo ruošiamasi perkelti nuobaudas dėl nelankymo, turbūt todėl statuto pataisas išbraukėme iš darbotvarkės“, - svarstė seimūnas.

Priminus, kad įstatymas dėl pareigų bei teisių taip ir įstrigo, o statutas daugiau nei dvejus metus taip pat nekeičiamas, nors KT tai įpareigojo, „valstietis“ kratėsi atsakomybės.

„Aš esu pateikęs projektą, kad reikia bausti savivaldybių tarybų narius, be pateisinamų priežasčių nelankančius komitetų posėdžių“, - netikėtai pareiškė G.Kindurys, nepaaiškindamas, kodėl savivaldos atstovus reikėtų bausti, kai seimūnai už tai nėra baudžiami.

Balsavimo rezultatai

2016 m. gruodžio 13 d. už tai, kad klausimas dėl Seimo nario algos sumažinimo būtų išbrauktas iš darbotvarkės, balsavo 63, prieš - 47, susilaikė 7 parlamentarai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s