respublika.lt

Savi pabėgėliai diskriminuojami

(0)
Publikuota: 2016 gruodžio 08 16:09:34, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Nuo karo Ukrainoje pabėgę lietuvių kilmės žmonės iki šiol gavo mažesnę paramą, negu į Lietuvą perkelti ir jau spėję padus pasipustyti arabai. EPA-Eltos nuotr.

Pasiūliusi prieglobstį nuo karo siaubų Rytų Ukrainos, Krymo ir Sevastopolio lietuvių kilmės gyventojams, šalies valdžia pašykštėjo jiems pabėgėlio statuso. Todėl perkeltieji prieš metus, turintys mažų vaikų, pensininkai ir neįgalieji praranda teisę į paramą netgi anksčiau negu „kvotiniai“ migrantai iš arabų šalių, kurie neketina čia nei dirbti, nei gyventi.

 

Lietuvos ambasados Ukrainoje pakviesti, prašymus apsigyventi istorinėje Tėvynėje parašė 165 lietuvių kilmės ukrainiečiai. Iš oficialių tribūnų ne kartą buvo raportuota, kad dauguma perkeltųjų sėkmingai baigė pirmąjį integracijos etapą Ruklos pabėgėlių centre, apsigyveno įvairiose savivaldybėse, susirado darbus ir įsiliejo į bendruomenes.

Tačiau dabar aiškėja, kad statistika ne tokia ir džiuginanti - iš 118 perkeltų asmenų dirba tik 16. Vyriausybės nustatytas jų integracijos laikotarpis - 12 mėnesių, todėl kaip tik šiuo metu pirmieji Ukrainos karo pabėgėliai lieka nieko nepešę, nes darbo susirasti nespėjo, o integracijai skirtos išmokos baigėsi. Tuo tarpu iš Sirijos ir kitų arabų šalių Lietuvos atsivežtų migrantų integracija trunka ir išmokos numatytos 15 mėnesių, nors daugumos jų jau ir pėdos ataušo.

„Matome, kad Vyriausybės nutarimas dėl lietuvių kilmės ukrainiečių yra truputį neteisingas, negu dėl visų kitų pabėgėlių, ir dabar reikia ištaisyti klaidą“, - „Vakaro žinioms“ sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis.

Ministerija siūlo iš Ukrainos perkeltiems tautiečiams nustatyti 15 mėnesių integracijos laikotarpį numatant galimybę jį pratęsti pažeidžiamoms asmenų grupėms. Tam kitų metų biudžete papildomai prireiktų 104 tūkst. eurų, 15 proc. šios sumos sudaro paramos administravimo išlaidos.

Papildomos paramos integracijai kitąmet prireiks apie 90-iai jau perkeltų ir perkeltinų asmenų. Praėjusią savaitę į Ruklos pabėgėlių centrą iš Ukrainos atvyko dar viena šeima - motina su dviem nepilnamečiais vaikais.

„Mano galva, jeigu jau mes pasikvietėme iš karo zonų lietuvių kilmės ukrainiečius ir jie atvyko, tai reikėtų jiems ir pabėgėlio statusą suteikti. Todėl siūlome dar vieną variantą - kad Vidaus reikalų ministerija peržiūrėtų prieglobsčio suteikimo tvarką lietuvių kilmės asmenims“, - aiškino A.Šešelgis.

Perkeltiems iš Ukrainos karo zonų, kaip ir kitiems į Lietuvą atvežtiems migrantams, suteikiamas laikinas leidimas gyventi Lietuvoje. Kaip žinome, pirmoji atvežta irakiečių šeima, negavusi pabėgėlio statuso, net į teismą kreipėsi, tačiau jau po kelių mėnesių dingo iš Ruklos.

Iš Ukrainos perkelti tautiečiai, anot A.Šešelgio, nepanašūs į tokius, kurie samdytųsi autobusą bėgti iš Lietuvos. Jiems čia patinka, nes gali susikalbėti rusiškai, o kai kuriose savivaldybėse, pavyzdžiui, Akmenėje, Skuode, jie turi galimybę įsigyti net ir nuosavą būstą, mat jo kaina - apie 10 tūkst. eurų.

„Matyt, tie žmonės apsigyveno čia ilgam, gal net ir visam laikui, nes neramumai Ukrainoje nesiliauja, - svarstė viceministras. - Pasibaigus 15 mėnesių integracijos laikotarpiui, jie neteks paramos ir net sveikatos draudimo. Yra žmonių, turinčių sveikatos problemų, su mažais vaikais, ir jiems įsidarbinti sunkiau. Bet turintiems tik laikiną leidimą gyventi daugelis paramos įstatymų nebegalioja. Jeigu jie turėtų pabėgėlio statusą, jaustųsi tvirčiau ir galėtų planuoti savo ateitį Lietuvoje.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s