respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Sausra - tik priedanga kainų kėlimuinuotraukos (9)

2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 11:30:56
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Garsiai kalbama, kad dėl sausros kils grūdų supirkimo kainos, o kartu - ir maisto produktų kainos. Vyriausybė svarsto, kokių priemonių imtis. Yra siūlymų Vyriausybei įsikišti ir nustatyti kainų maisto produktams apribojimus. Kiti ragina sumažinti PVM. Tačiau specialistai tikina, kad maisto produktų kainos dėl sausros ir grūdų trūkumo, jei ir kiltų, tai labai nežymiai. Tiesiog ieškoma preteksto dar kartą krimstelėti vartotojui.

 

Kyla įtarimas, kad prisidengdami sausra prekybininkai tiesiog išnaudos progą. Kaip sako Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys, vartotojas visuomet labiausiai nukenčia, kitaip nebūna. Jis priminė, kad nuo 2012 m. grūdų supirkimo kaina nukrito apie 30 proc., tačiau maisto produktai dėl to neatpigo. Atvirkščiai. „Atrodo, kad kol kas dėl sausros padarinių kainos neturėtų kilti, nes Lietuvoje grūdų kainos nėra tokios, kaip tarptautinėse biržose. Nepasakyčiau, kad sausra gali dabar mums atsiliepti. Nebent vėlyvą rudenį, kai baigsis seno derliaus grūdai. Be to, daug ūkininkų yra sudarę sutartis ir grūdai turi būti supirkinėjami pagal tas kainas, kurios nurodytos - tai yra praeito rudens kainomis.

Seimo narys tvarkietis Remigijus Žemaitaitis pats ūkininkauja. Jis teigia, kad grūdų kaina yra išaugusi, bet antrina A.Gapšiui, kad tai tikrai nėra sausros padariniai. „Pernai vasara buvo lietinga, kur buvo Vyriausybė, kur buvo žemės ūkio ministras, kodėl nepadidino grūdų atsargų rezervo? Ministras galėjo jį padidinti 20 proc. ir šiais metais nebūtų buvę problemos. Kadangi dabar trūksta žaliavos, o lietuviai yra pasirašę ilgalaikes sutartis su tarptautinėmis užsienio kompanijomis, pavyzdžiui, su Iranu ar kitomis šalimis, tai grūdai ir išvažiuoja. Na taip, anksčiau gaudavome 165-170 eurų, dabar 230-235 eurus už kviečių toną. Bet tokia kaina atsirado dėl žymiai padidėjusių sąnaudų. Aš jau seniai apie tai kalbu, bet ir Seimas, ir Vyriausybė tylėjo. O dabar vaikšto kaip iš „Mėnulio nukritę“ ir rėkia - vaje, vaje kainos kilo! Pasaulyje degalų kaina krenta. Nukrito nuo 120 JAVdolerių iki 50 dolerių už barelį, o Lietuvoje dyzelino kaina nuo 80 euro centų pakilo iki 1,30 euro. Mūsų ūkininkams dyzelino tonos kaina pakilo 2,5 karto. Anksčiau mokėdavome 26 eurus už toną, dabar akcizas yra 48 eurai. Pavyzdžiui, „Žemaitijos pienui“ prekę atvežti į prekybos centrus kainuoja 15 centų brangiau. Reikia siūlyti Vyriausybei, kad atšauktų tą padidintą akcizą. Jau nekalbu, kad pabrango elektra, kilo minimalus atlyginimas. O juk mokesčius ūkininkas už darbininkus moka nuo minimalaus atlyginimo. Niekas neatsižvelgia ir į tai, kad nemažai darbininkų dirba ne visus metus, o tik 3-4 mėnesius, sezono metu. Pernai už toną grūdų gavau maždaug 170 eurų, dabar realiai supirkimo suma 200 eurų. Ir ne dėl žaliavų trūkumo ar sausros, bet dėl Seimo bei Vyriausybės veiksmų. Tai jie pridėjo papildomą kainą“, - sakė R.Žemaitaitis.

Kaip teigė KG Group, kuriai priklauso žaliavą perdirbanti bendrovė „Kauno grūdai“, valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys, šiuo metu grūdų kaina, lyginat su buvusia prieš kelerius metus, pakilusi apie 30 proc. Ar ji dar kils, sakė nenorintis spėlioti. „Tas pats būtų jei bandyčiau spėlioti dolerio kursą. Bet, kad ir kokie pokyčiai būtų, jis neabejoja, jog galutinei kainai ir vartotojams tai turės įtakos. „Mums tai išgyvenimo klausimas: už kiek supirkome, reikia ir parduoti savo prekę. Premjerą suprantu, kai jis bando duoti signalus nekelti vartotojams kainų ar bent kelti neženkliai. Jam bepigu kalbėti, kai sėdi ant pinigų maišo. Ne T.Barštys juk tas kainas kelia, kelia rinka“, - teigė KG Group valdybos pirmininkas.

T.Barštys turėjo omenyje premjero praėjusios savaitės viešą paraginimą prekybos centrams prisiimti dalį dėl galimai išaugsiančių grūdų supirkimo kainų atsiradusių nuostolių ir neskriausti vartotojų. Tačiau R.Žemaitaitis abejoja tokio signalo veiksmingumu. „Kam dabar rūpi vartotojas? Jis paskutinėje vietoje“, - sakė R.Žemaitaitis. Kaip teigė premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas, Vyriausybė yra sudariusi darbo grupes ir šios dirba. Pasak jo, valstybė turi turėti kokius nors svertus siekiant suvaldyti kainų augimą. Tačiau kokius, kol kas neatskleidė.

Matome, kad prekybininkai nesąžiningai pelnosi. Batoną prieš trejus metus pirkau už 75 centus, ir dabar moku tiek pat. Vadinasi, jie iš anksto buvo nustatę kokių 30 proc. antkainį, nes jei viskas brango, ką minėjau, to batono kaina turėjo išaugti. Klausimas: kodėl valstybė nesugeba priimti įstatymų, kad, tarkime, pelno mokestis, nebūtų mokamas ne Lietuvoje, o kokioje Olandijoje ar vienoje iš Anglijos salų.

Dar 2010 m. „Tvarka ir teisingumas“ buvo pasiūlę įstatymo pataisą, pagal kurią valstybė turėtų teisę riboti kainas, nustatydama leidžiamą antkainio procentą. R.Žemaitaitis mano, kad toks mechanizmas galėtų veikti ir dabar, nes, pasak jo, artėjame prie krizės. Tačiau A.Gapšys su tuo nesutinka. Pasak jo, bet koks valstybės kišimasis į rinką, neduos laukiamo efekto. Kainų augimą galima sustabdyti tik didinant konkurencingumą. O kol kas jo nėra. Netgi gali būti, kad egzistuoja tylusis kartelis, kai prekybos centrai iš anksto susitarę dėl kainų politikos.

Yra ir kitas siūlymas: mažinti PVM maisto roduktams. Tačiau Saulius Skvernelis jau yra viešai paminėjęs, kad taip nebus daroma. Tokio sprendimo efektyvumu abejoja ir A.Gapšys. „Čia vėlgi reikia to paties konkurencingumo. Kai jo nėra, visai tikėtina, kad sumažinus PVM, skirtumas nusės būtent prekybos centrų savininkų kišenėse, o vartotojas bus lygiai taip pat apiplėšinėjamas“, - sakė A.Gapšys.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Camel 2018 rugpjūčio mėn. 23 d. 21:58:28

  ...tai šie metai rekordiškai derlingi...vienas didžiausių prekybos
  centrų pranešė kad daržovės šį mėnesį 10% pigesnės - LOL

 • kainos 2018 rugpjūčio mėn. 16 d. 01:01:42

  keliamos pastoviai kiekvienais metais mažiausia 2 kartus į
  metus.Argumentuojama įvairiai.Kai pritrūksta argumentų,išmetamas
  argumentas,kad jau pusė metų kaip nedidėjo kainos,tdėl jas reikia
  pakelti.Dabar pasitaikė tooookia proga,sausra,tai kaip tuo
  nepasinaudoti?Mano darže viskas užaugo puikiai,nors laistyti
  negalėjome,pritrūkome vandens.

 • Irena 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 22:13:35

  Pasaka be galo...Niekas nenori pyktis su oligarchais, tais "vargsais",
  kuriems pastoviai "blogai" - geri orai blogai, blogi orai, dar blogiau.Va
  mums tai laaaaaaabai "gerai".Reziume - kol neiseisim su sakem (o jie yra
  isitikine, kad mes tikrai neiseisim!), tol jie mus engs.Bet viena karta
  zmonems tikrai pratruks tas pulinys...

 • Vireusybei nekainos rupi 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 20:34:40

  Kaip pravesti dviguba pilietybe ir kaip tapti prezidentu kad galietu
  vargšus smaugti o sau turtus krauti jie užmiršta kad tai viskas laikina
  ir kad išeiti iš labai gero gyvenimo bus labai sunku nes žinos kad
  prakeikti ir jų dėvynies kartos ir kad reikies palikti turtus okur geri
  darbai savo artimam ir vargšui ba ba niera.

 • zm 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 19:32:13

  Grūdų pardavimo kaina duonos savikainoje sudaro nedidelę dalį.
  Neadekvačiais pabranginimus būtinų produktų valstybė turi kontroliuoti
  - uždėti spekuliantams baudas.

 • Donatas 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 19:19:17

  Korumpuotos pseudopatriotų valdžios ir baudžiavinių oligarchų kartelis
  dar nuo XX amžiaus pirmos pusės turi vieną pavadinimą - tai MAFIJA.

 • Visai paprasta. 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 18:43:02

  Didieji perdirbėjai ir prekybos rykliai seniai sudarę kartelį ir
  nupirkę valdžiažmogius, kurie visom įmanomom priemonėm smaugia
  smulkiuosius. Todėl ir girdime tuos pačius pliurpalus, kad valdžia yra
  bejėgė prieš laisvosios rinkos kanonus. Kažkodėl JAV valdžia
  sėkmingai reguliuoja būtiniausių prekių kainas ir nieko nenutinka, o
  mums tai paslaptis.

 • Prosenelis 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 17:22:46

  Pasmus kainos aukstesnieskaip auropoja ir Anglijoje jis Anglijos atvazevus
  anūke nustebo mūsų kainomis ir maisto ir vaistų ir vis kyla arba svoris
  mažinamas o kaina lieka ta pati arba kaina kyla o svoris lieka tas pats o
  pensijos nekyla metais žmogus ritasi i bado pakalne dunos nusiperka
  vaistams nelieka bet valdzei savi nerūpi labai labdaringa svetimiems
  šimtas tūkstančių ukrajinai šešios dešimtis keturios valstybiems o
  saviems špyga kuda sudziuvusi.

 • taip 2018 rugpjūčio mėn. 15 d. 17:19:39

  zongleruoja nesaziningi verslininkai.Girdejau derliaus emimo
  pradzioje,dziaugtasi geru grudu derliumi,nepaisant sausros nemazesnis uz
  ankstesnius metus.Dabar daina pasikeite,nes sumanyta vel kabinti
  platmasinius makaronus\kuriuos ir valgome.\

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018