respublika.lt

2018 liepos 20, penktadienis

Sausio 1-oji taps tikru išbandymunuotraukos (12)

2018 sausio mėn. 01 d. 05:16:07
Daiva Alzytė, zinios@vakarozinios.lt

Su Naujaisiais 2018-aisiais Lietuvoje įsigalios šiemet tiek daug diskusijų sukėlusios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Nebematysime alkoholio reklamos, keisis pardavimo laikas bei amžiaus cenzas. Pirmieji žingsniai kovoje su alkoholio vartojimu buvo žengti jau šiemet - smarkiai pakelti alkoholinių gėrimų akcizai. Deja, iš karto po to smarkiai išaugo šešėlinė velnio lašų prekyba, todėl verta susimąstyti, ar imamasi teisingų priemonių.

 

Auga šešėlis

Ar tik nebus politikai patys sau bei visiems gyventojams padarę meškos paslaugą, staiga pakėlę alkoholio kainas, tikėdamiesi, kad per dieną šalyje ims ir sumažės jo vartojimas. Šią savaitę jau paskelbta - trejus metus nuosekliai mažėjęs šešėlis stipriųjų gėrimų rinkoje vėl ėmė didėti. Šiemet jis sudarė 24 proc., tai 2 proc. daugiau nei prieš dvejus metus. Rinkos tyrimų kompanijos RAIT atliktos visuomenės apklausos duomenimis, 12 proc. gyventojų pripažino per pastaruosius metus įsigiję ar vartoję nelegalaus alkoholio. Tai 4 proc. daugiau nei 2015 metais, tada alkoholį nelegaliai pirkę ir vartoję pripažino 8 proc. apklaustųjų.

Be to, penktadalis žmonių sako pateisinantys nelegalaus alkoholio pirkimą ir vartojimą. „Tai yra labai rimtas signalas valdžiai. Net ir auganti ekonomika negali absorbuoti nepamatuotų valdžios sprendimų - žmonės taip reaguoja į stipriai padidėjusius akcizus ir pabrangusį alkoholį. Šešėlį labiau pateisina mažesnes pajamas gaunantys vyrai. Kai įpirkti legaliai darosi per brangu, ieškoma alternatyvų, tada ir atsiranda erdvė šešėliui. Jei ekonomika nustotų augti, pablogėtų žmonių finansinė padėtis, galime turėti ir dar didesnį šuolį“, - teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas Vytautas Žukauskas.

Kitas alkoholio rinkoje vis labiau pastebimas reiškinys - legalus alkoholio įsigijimas ir įsivežimas iš kitų šalių. „Baltijos tyrimų“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad per pastaruosius metus 7 proc. gyventojų alkoholio pirko Lenkijoje, 4 proc. - Latvijoje, 2 proc. - Baltarusijoje ar Rusijoje. Pirkti alkoholio į užsienį važiuoja vis daugiau žmonių. Šalies seniūnų apklausa parodė, kad toks reiškinys paplitęs net penktadalyje seniūnijų.

„Tuomet, kai legalus alkoholis tampa brangesnis, žmonės ieško alternatyvų, viena iš jų - šešėlis, kita - legalus įsigijimas iš kaimynių šalių. Prognozės išsipildė: stipriai padidėjus apmokestinimui Lietuvoje, vis daugiau žmonių, pirkdami legalų alkoholį, mokesčius sumoka ne Lietuvoje, o kaimynėse šalyse“, - sako V.Žukauskas.

Užsidirbs kontrabandininkai

- Trejus metus mažėjęs šešėlis stipriųjų alkoholio gėrimų rinkoje šiemet vėl ėmė didėti. Jūsų fiksuojami taškai, kuriuose nelegaliai prekiaujama alkoholiniais gėrimais, tabako gaminiais ir degalais, taip pat sparčiai didėja. Tendencijos nedžiugina? - „Vakaro žinios“ paklausė „Lietuva be šešėlio“ vadovo Kęstučio Kupšio.

- Tendencijos nedžiugina ne tik dėl duomenų iš mūsų svetainės, bet ir iš kitų rinkos stebėjimų. Matome, kad šešėlinei prekybai šiuo metu suteiktas papildomas pagreitis. Tiek tabako gaminių, tiek alkoholinių gėrimų srityje kontrabandininkams suteikiama tarsi papildoma premija, nes jie pagal rinkos kainą jau gali nustatyti didesnę kainą ir savo prekei. Tad pabrangus legaliai prekei, mes suteikiame daugiau galimybių užsidirbti kontrabandininkams.

- Ar tai reiškia, kad jau dabar matyti, kad pirmieji kovos su alkoholio vartojimu ginklai nepasiteisino?

- Kol kas taip drąsiai teigti niekas nedrįs, nes nėra akivaizdžių požymių, kurie tai įrodytų. Nes juk visuomet galime sakyti, kad šešėlio statistikos iš viso nėra, nes jo tiksliai nustatyti neįmanoma. Juk kontrabandininkai neužpildo jokių deklaracijų Statistikos departamentui, tad patikimų duomenų tiesiog nėra iš kur paimti. O remtis nepatikimais duomenimis negerai, nes kiekvienas gali juos užginčyti. Tad visi baudimo priemonių kritikai, tokie kaip mes, atrodo labai nerimtai valdžios akyse, nes esą nėra kuo remtis. Padėtis yra netolygi. Niekas nėra padaręs patikimų tyrimų dėl šešėlio dydžio, jis nebent gali būti išskaičiuojamas pagal šalutinius požymius.

- Tarsi atimama galimybė diskutuoti ir lieka vienintelė nuomonė, kad draudimai - geriausias kelias kovoti su alkoholizmu?


- Draudimų šalininkai sako, kad padidinus akcizą galima atpratinti jaunimą gerti. Bet tai visiška netiesa. Jaunam žmogui finansiniai klausimai tikrai nėra aktualūs ir jei jis norės paragauti alkoholio, jis ras būdą jo paragauti, nesvarbu, tai kainuos 3 eurus ar 30 eurų. Jam to butelio alaus gal net pirkti nereikės, nes jį pavaišins vyresnis draugas. Tai klausimai, kurie visai nėra finansinio pobūdžio.

Aš apskritai esu prieš alkoholį ir kvaišalus, man net ta frazė „saikingas vartojimas“ šiek tiek nepatinka. Mes pasakome „saikingai“, tarsi tai taptų argumentu. Griežto draudimo šalininkai mano, kad ir saikingo vartojimo nėra. Ir jei mes tokių frazių nevartotume, ko gero, ir diskursas būtų protingesnis, nebūtų prie ko prisikabinti, esą taip kalbant jaunimas pratinamas vartoti saikingai, o tada iš kas dešimto saikingo vartojimo tampama vergais.


Marijus BALČIŪNAS, Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas ir vadovas:


Žmonės tampa priklausomi dėl daug įvairių priežasčių: kažkam gyvenime nutiko nelaimė, kažkas išgyvena sudėtingą periodą, kažkas gyvena nusivylęs savo šalyje, kažkas gyvena pasiturimai, bet turi vaikystės traumų ir nejaučia pasitenkinimo savo gyvenimu, todėl sprendimų ieško alkoholyje arba kvaišaluose. Tą beviltiškumo jausmą sustiprina šalies ir žmonių ekonominės problemos, užimtumo klausimai, nedarbas. Kitaip sakant, laimingas žmogus, greičiausiai, netaps priklausomas. Laimingas žmogus jaučia pasitenkinimą sporte, savo pomėgiuose, šeimoje, jam nebereikia pasitenkinimo ieškoti kvaišaluose.

Esu įsitikinęs, kad politikams sprendžiant šias žmones užgulusias socialines problemas ir alkoholio bei kvaišalų vartojimo klausimai lengviau spręstųsi savaime. Žmonėms reikia suteikti galimybę save realizuoti. Šiandien jie turi išsilavinimus, bet negali rasti gerai apmokamo darbo. Žmogus, turintis specialybę, priverstas dirbti už minimalų atlyginimą ir tai žemina žmogaus orumą. Toks gyvenimas žmones nuvilia, tuomet jie pradeda daryti neadekvačius sprendimus, ieškoti paguodos.

Nežinau, ar žmonės ims mažiau gerti įsigaliojus naujoms įstatymo pataisoms, nes reikia ne tik griežtinti kontrolę, bet ir kalbėti apie tai su žmonėmis, juos šviesti. Ir tik aktyviai dirbant po kurio laiko galbūt sumažės alkoholio vartojimas. Lietuvoje šiuo metu ir narkotikai yra draudžiami, bet jie pardavinėjami, o žmonės juos vartoja. Mūsų reabilitacijos centras, kasmet organizuodamas akcijas Vilniaus Kirtimų tabore, visuomet kreipiasi į politikus, tačiau nė vienas iš jų neatvyksta į jas.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • na 2018 sausio mėn. 02 d. 15:42:24

  gerbiamasis Reabilitacijos centro vadove. Prašome nespėlioti ir neburti
  iš kavos tirščių apie alkoholizmo priežastis. Savo spėliojimuose
  nesivadovaukite statistika, kuri šalyje nupirktą alkoholį "sugirdo"
  vietiniams alkoholikams. Tai toli gražu nėra tiesa.Alkoholikai gerią
  pigų vyną ir stiprų alų-tačiau šie pardavimų duomenys pradingsta
  tarp brendžio dėžučių. Galiu patikinti, kad jaunimas negeria nei
  "Klumpės", nei "Žaibo", kurie sukrauti parduotuvės apatinėse lentynose.
  Savo sprendimais jūs sutrumpinote specializuotų gėrimų parduotuvių
  darbo laiką, sumažinote darbo vietų skaičių. Negi gėrimų parduotuvė
  bus atidaryta, jeigu prekyba negalima? Maniau, kad valstiečiai išmintingi
  žmonės, pasirodo klydau, valstiečiai degradavę tiek, kiek jie mato
  degraduojantį kaimą. Kuo patys kvepia, tuo kitus tepa. Ne veltui
  alkoholikas Vareikis į seimą atėjo su valstiečiais, tiko kompanijai...

 • Nagi 2018 sausio mėn. 01 d. 22:10:30

  "kovotojai" su kontrabanda ir šešėliu pripažinkite, kad kova imituojama
  tik su pavieniais keliautojais, kai vietoje leistino butelių, ar
  cigarečių pokelių skaičiaus bandoma įvežti vienu-kitu vienetu
  daugiau. Na ir "pasitaiko" sulaikyti furgonus nesusimokėjusius kažkam
  duoklės. Jeigu būtų rimčiau kovojama, tai prie visų turgaviečių
  išnyktų bent jau prekybos cigaretėmis "taškai".

 • Dvigubi standartai 2018 sausio mėn. 01 d. 21:57:09

  Kiek jūs čia dar piršite nuomonę pagal alkoholio magnatų ir reklamos
  agentūrų aimanavimus ? Estijoje tokie pat įstatymai - niekas nesugriuvo
  ! Latviai (žiniasklaida skelbė ) 2018 m.ruošiasi akcizus didinti .Iš
  kur tie šešėlio tyrimai ? Kodēl nedirba visos institucijos,kurioms
  priklauso ? Atsirado ekspertai iš to rinkos instituto.Kas juos finansuoja
  ? Juk jie beveik nepripažįsta Valstybės įtakos,jiems rūpi tik
  kapitalas.Kodėl tie visi žukauskai nenuogąstauja,kad žmonės važiuoja
  į Lenkiją maisto,statyb.medžiagų,drabužių,vaistų pirkti ? Kiek ten
  mokesčių palieka ? Ar šitiems alia ekspertams nerūpi?
  P.S. Neaišku, dėl kokių priežasčių šitie ekspertai ištisai "sėdi"
  LRT,radijo bei TV laidose ,tai dabar dar čia apsireiškė !

 • Su šešėliu reikia kovoti 2018 sausio mėn. 01 d. 21:04:37

  Tie visi RAIT tyrimai-būrimas iš kavos tirščių,''apklausė
  gyventojus,ir jie prisipažino pirkę nelegalaus alkoholio''...Čia kaip ir
  su tais reitingais valdžios,niekas nepatikrins,rašom tiek kiek
  reikia.Kaip užsuko tą giesmę apie šešėlį ir žlungančią dėl to
  valstybę alkoholio magnatai,taip ir tebegieda.Tai kovokit su
  šešėliu,muitinėse nebizniaukt,vietoj to nepaliaujamo demagogijos varymo
  prieš bent kiekvieną kiek protingesnį įstatymą

 • viskas daroma gerai 2018 sausio mėn. 01 d. 20:18:38

  Man atrodo, kad skundžiasi arba neišmanatys reikalo esmės, arba
  specialiai paruošti maišto balionėliai, keliantys nepasitenkinimą
  kažkieno užsakymu.

 • R 2018 sausio mėn. 01 d. 19:01:40

  Įstatymu konstatuojama kad runkeliai nėra mastančios savim galinčios
  pasirūpinti būtybės.

 • arte 2018 sausio mėn. 01 d. 16:18:04

  aš tikrai už tokius veiksmus ir priemones. Dėl to, kad neaugtų
  šešėlis, tam yra sukurta daugybė institucijų, tegul jos ir dirba, o ne
  vien atlyginimus gauna.

 • Gerai 2018 sausio mėn. 01 d. 16:01:39

  kad yra draudimas ar apribojimas bei akcizo padidinimas. Juk skaitote kiek
  per N,Metus visokių nusikaltimų, kie girtų važinėja keliuose.
  Dėl kanos, tai bus taip: pirko du butelius - dabar pirks vieną. Arba
  alų matai kaip centruose vyrai tempia pakuotėmis ir dar ne po vieną.
  Nuo alaus dar blogiau, nes pilvus užsiaugina kaip kašikus, isitaiso
  kepenų cirozę ir namuose kvailioja nemažiau nei išgėrę pusbutelį
  šnapso. Viskas labai gerai. Gal mažiau kentės vaikai ir žmonos...

 • Suvalkiotas 2018 sausio mėn. 01 d. 12:45:25

  Senas anekdotas - sėdi ugniagesys prie krosnies ir, išėmęs nuodėgulį,
  laisto iš puodelio vandeniu. Ką čia veiki?,- klausia jo. Pasiėmiau
  darbą į namus,- atsako ugniagesys. Taip ir visokios blaivaus ar sveiko
  gyvenimo būdo organizacijos, sėdėdamos kabinetuose minkštose gerai
  apmokamose kėdėse, kuria visokias programas kovai su pasekmėmis, bet
  nesiruošia rimtai užsiimti tų problemų priežasčių šalinimui. Kodėl
  įvežamas benzinas, alkoholis, cigaretės iš užsienio, kodėl egzistuoja
  nelegalūs prekybos taškai tomis prekėmis, kodėl žmonės perka
  kontrabandines prekes? Va, atsakykite į visus tris klausimus vienu
  atsakymu ir sužinosite, kokių kovos būdų reikia imtis, bet ne
  imitacijos.

 • Nesu blaivininkas, 2018 sausio mėn. 01 d. 12:04:23

  o ir pinigelius skaiciuoju. Bet pakeitimuose nematau nieko tragisko. Kas
  liecia seselius- pas mus ju tiek, kad sitas ne pats baisiausias. Tai kad
  viskas gerai, neniurzgekim be reikalo.

 • Šit kas 2018 sausio mėn. 01 d. 11:39:07

  Straipsnis užsakomasis. Už jo šmėkšo kreivos alkoholio prekybos
  magnatų šypsenos.

 • Xp 2018 sausio mėn. 01 d. 11:28:07

  Vėl apie alkoholį, šešėlį ar neatsibodo. Visur palankūs straipsniai
  alkoholio pramonei, kaip baisu be alkoholio. Dėl šešėlio labiau
  rūpinkitės šešėliniu dujų laivo apmokėjimu, tai dešimtys milijonų
  šešėlio. Bet runkelių lietuvoje reikia ieškoti šešėlių tik pagal
  komandas ir tik tikrose srityse.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STREIKAS: Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių - jie nebus vykdomi trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25-26). Tai sukels nepatogumų po 50 000 keleivių kasdien, tviteryje pranešė įmonė.
 • PRALAIMĖJO: JAV futbolo „US Open“ taurės turnyro ketvirtfinalyje trečiadienį „Portland Timbers“ klubas, kuriam atstovauja Vytautas Andriuškevičius, išvykoje 2:3 (1:2) pralaimėjo „Los Angeles FC“ ekipai ir nepateko į pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +18 C

 

   +16 +17 C

  +23  +27 C

   +22  +26 C

 

   +22  +27 C

    0-3 m/s

  0-4 m/s

 

    0-3 m/s

 

USD - 1.1588 PLN - 4.3280
RUB - 73.5585 CHF - 1.1622
GBP - 0.8930 NOK - 0.8930
reklama
Ukis 2018