respublika.lt

2017 gruodžio 13, trečiadienis

koncertas

Rytoj galim atsibusti su kita Seimo koalicija. Kas bus valdžioj?nuotraukos (62)

2017 kovo mėn. 30 d. 08:00:06
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Su žaliaisiais valstiečiais į Seimą atėjęs ir Vyriausybės vadovo postą gavęs Saulius Skvernelis vakar ėmė viešai abejoti, ar su Ramūno Karbauskio žaliaisiais valstiečiais apskritai pavyks įgyvendinti ir kitas valstybei reikalingas reformas. Konfliktą sėkmingai pakurstė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, su kuriuo anksčiau į slaptą pasimatymą buvo atvykęs ir premjeras.

 

Premjeras su žaliaisiais valstiečiais viešai pasiaiškinti nusprendė po to, kai Eugenijaus Jovaišos vadovaujamas Seimo Švietimo ir mokslo komitetas palaimino sprendimą dėl Vytauto Didžiojo (VDU) ir Lietuvos edukologijos universitetų (LEU) sujungimo. S.Skvernelis teigė, kad jam nesuvokiama, kodėl reikėjo galvotrūkčiais laiminti šį susijungimą ir kodėl ignoruojama ministro pirmininko įsakymu sudaryta darbo grupė, kuriai pavesta iki balandžio 28 dienos išanalizuoti ir pateikti sisteminius švietimo sistemos pertvarkos sprendimus. Jis komiteto prašė neskubėti palaiminti dviejų universitetų susijungimo, tačiau šis prašymo nepaisė.

Premjeras suabejojo dėl bendros ateities

„Aš, kaip Seimo narys, rengiu kreipimąsi į parlamento Etikos ir procedūrų komisiją. Prašysiu įvertinti Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko E.Jovaišos, kuris buldozeriu stumia savo buvusios darbovietės išlikimo klausimą, elgesį. Lauksiu komisijos atsakymo, ar tai nėra akivaizdus interesų konfliktas, - socialiniame tinkle „Facebook“ pratrūko S.Skvernelis. - Pasakysiu dar daugiau: po šiandienos komiteto sprendimo man kyla labai rimtų abejonių, ar prieš Seimo rinkimus LVŽS deklaruota pokyčių idėja nebuvo tik gražus ir viliojantis rinkiminis šūkis. Man taip pat kyla rimtų abejonių dėl to, ar pavyks įgyvendinti kitas esmines valstybei reikalingas reformas.

Šiandienos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto sprendimas, laiminantis Vytauto Didžiojo ir Lietuvos edukologijos universitetų susijungimą, yra ne kas kita, o desperatiškas bandymas išgelbėti universitetą, kuris savo esme jau seniai diskreditavo tiek mokytojo profesiją, tiek ir visą mūsų valstybės švietimo sistemą. Darau išvadą, kad balsavusiems už LEU ir VDU susijungimą sisteminė pertvarka ir valstybės interesai nerūpi.“

Pakurstė G.Landsbergis


Beje, S.Skvernelis į Seimo Švietimo ir mokslo komiteto sprendimą sureagavo keistomis aplinkybėmis. Po to, kai ugnį įplieskė socialiniame tinkle, maždaug vidudienį atsiradęs subtilus opozicijos lyderio G.Landsbergio įrašas (kalba netaisyta): „Eik po velnių, Premjere. Ir darbo grupė dėl aukštojo mokslo gali eiti po velnių. Ten pat gali eiti ir surinkti ekspertai. Gerbiami prisiekusieji, LEU ir VDU sujungimo pateikimui Švietimo komitete pritarta.

Ministrė su planu supažindinta šiandien ryte. Premjeras nesupažindintas išvis.

Koks ryšys tarp Vyriausybės ir Karbauskio bei Jovaišos siūlomų sprendimų? Galiu pasakyt, tik niekam nepasakokit - jokio ryšio. O ministrei rimtas galvos skausmas - kaip dirbti toliau, jei net komitete nėra pasitikėjimo. Yra ir kitas klausimas - AR dirbti toliau“,
- štai taip socialiniame tinkle sprendimą dėl universitetų jungimo komentavo Seimo opozicijos ir konservatorių lyderis G.Landsbergis.

„Ir taip, kaip bebūtų keista, aš visiškai pritariu šiandien Gabrieliaus Landsbergio išsakytam vertinimui dėl Švietimo ir mokslo komiteto sprendimo. Ką čia bepridursi“, - į tariamo politinio priešininko replikas atsakė S.Skvernelis.

R.Karbauskis gesina

O ką mano pats žaliųjų valstiečių lyderis R.Karbauskis?

„Saulius labai emocingas žmogus. Tos emocijos, jis jaunesnis už mane, kartais nepadeda, o iš tikrųjų trukdo dirbti. Tikiuosi, kad mes su laiku jas išmoksime kontroliuoti. Galbūt tai, kad mažiau metų jis yra politikoje, tas emocijas ir iššaukia, nes čia nematau jokių problemų“, - Seime dėstė R.Karbauskis, kuris yra vyresnis už S.Skvernelį vos pusmečiu.

Kas čia darosi?

Kas darosi valdančiojoje partijoje, jei jos deleguotas premjeras LVŽS atžvilgiu žarstosi tokiais pareiškimais, ir kokios gali būti to pasekmės? Klausėme visuomeniniais pagrindais Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui (irgi deleguotam žaliųjų valstiečių) patarinėjančio politologo, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Algio Krupavičiaus.

„Labai retas atvejis, kai premjeras taip smarkiai sukritikuoja jį delegavusią partiją, kai suabejojama jos rinkimų šūkių nuoširdumu, netgi galimybe nuveikti svarbius darbus. Tam tikros konflikto nuojautos tokiuose premjero pareiškimuose yra. Reakcija akivaizdžiai emocionali ir kategoriška. Premjeras turėtų ramiai, pasitaręs su partija, pergalvoti savo poziciją ir stengtis išvengti tokių viešųjų ryšių dviprasmybių. Reikia prisiminti, kad premjeras yra deleguotas LVŽS, todėl negali priimti vienasmenių sprendimų. Vyriausybės ir premjero ateitis priklauso nuo sutarimo su parlamentine dauguma. Jei nebus dialogo tarp Parlamento frakcijos ir ministro pirmininko bei Vyriausybės, tai, be abejo, Vyriausybės ateitis taps labai miglota“, - įspėjo A.Krupavičius.

O dėl paties konfliktinio klausimo profesorius priminė, kad VDU ir LEU jungimosi planas yra ilgalaikis procesas, kurio ištakos siekia 2015 metus, kada buvo pasirašyta keturių universitetų (LEU, VDU, Šiaulių ir Klaipėdos) konsorciumo sutartis. Politologas taip pat akcentavo, kad Vyriausybė kol kas iš viso neturi jokio plano dėl aukštojo mokslo reformos.

„Be to, rimtai reformai reikia nemenkų investicijų. Panašu, kad artimiausioje perspektyvoje tokių finansinių išteklių nebus. Alternatyvus scenarijus yra mažų žingsnių taktika ir lokalesni sprendimai, kaip yra VDU ir LEU jungimosi atveju. Žiūrint be emocijų, toks scenarijus yra naudingas Vyriausybei bei Švietimo ir mokslo ministerijai. Premjeras pasikarščiavo, ir tai nieko gero jo reputacijai neduos“, - įvertino A.Krupavičius.


Lauras BIELINIS, politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius:


„Nekonstruokime suokalbio. Nieko tokio neįvyko, tik normalus techninis veiksmas. Niekas komiteto sprendimu neužsibaigė, tik prasideda ir tęsis labai ilgai. Todėl suokalbio nedarykime ir nemanykime, kad, įvykus vienam veiksmui, viskas griūna ir pradedame politiką iš naujo. Nesureikšminkime to, kas vyksta“, - patarė L.Bielinis.

Jo teigimu, S.Skvernelio kritiką jį į premjerus delegavusios partijos atžvilgiu galima vertinti tik kaip reitingų vaikymąsi.

„Premjeras kalba savo vardu. Jis gi nėra jokios partijos narys, tad gali kalbėti, ką nori. Premjerui tai tik į naudą, nes jis žino, kad šitaip kalbėdamas tik didina savo reitingus. Ir atėjus laikui jis, galimas daiktas, parodys kokį nors politinį partinį judesį. Bet šiandien jis yra daugiau nepriklausomas politikas negu susietas su kažkokia politine jėga“, - sakė politologas.

L.Bielinis nemano, kad dėl tokio S.Skvernelio pareiškimo smarkiai pablogės „valstiečių“ deleguotų ministrų ir Seimo frakcijos santykiai, nes tai jau ne pirmas kartas, kai įvyksta konfliktėlis. O tai atsitinka todėl, kad „valstiečiai“ mėgsta savo nuomonę dėstyti nesuderindami jos su frakcija ir partija. „Manau, kad jie viską išsiaiškins, juk ne pirmas kartas. Manau, kad bus padiskutuota ir prieita prie kažkokio bendro sprendimo“, - prognozavo L.Bielinis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (62)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATISTIKA: praėjusią parą Lietuvos keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 10 eismo įvykių, kuriuose sužeista 12 žmonių; tarp sužeistųjų - 6 pėstieji; policijos pareigūnai per parą nustatė 12 neblaivių vairuotojų, 7 vairuotojams nustatytas daugiau nei 1,5 promilės girtumas.
  • PETARDOS: Šilalės rajone sprogdindamas petardą susižalojo vyras; nelaimė įvyko antradienio vakarą; į Šilalės ligoninę kreipėsi ir dėl sužalojimų pilvo apatinėje dalyje buvo paguldytas neblaivus (0,42 prom.) 35-erių vyras; jis medikams paaiškino, kad namuose, Laukuvos miestelyje, susižalojo sprogdindamas petardą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
DARBAS ADMIN

Ar esate patenkinti Vyriausybės darbu per pirmuosius metus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +3 C

   -3   0 C

 

   -1  +3 C

    +1  +4 C

   0  +4 C

 

   0  +3 C

    7-17 m/s

    2-7 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1766 PLN - 4.2044
RUB - 69.2925 CHF - 1.1671
GBP - 0.8807 NOK - 9.8245
reklama
Velyke2017