respublika.lt

Rusiška D.Grybauskaitės biografija

(0)
Publikuota: 2009 gegužės 11 12:16:37, Andrius Andriejauskas specialiai “Respublikai” iš Sankt Peterburgo
×
nuotr. 1 nuotr.
Buvęs D.Grybauskaitės politinės ekonomijos dėstytojas Michailas Aleksejevas gyrė savo auklėtinę už "gerą ideologinį pasikaustymą". Andriaus Andriejausko nuotr.

Kai Rusijos prezidentu buvo renkamas Vladimiras Putinas ar Dmitrijus Medvedevas, būsimųjų valstybių vadovų dėstytojai mielai pasakojo apie savo auklėtinių mokslus, rodė jų mokyklos baigimo atestatus. Su Dalia Grybauskaite kita istorija.

Atrodo, Rusijos vadovų biografijos niuansai nebuvo jokia paslaptis. D.Grybauskaitė taip pat studijavo Rusijoje, tačiau šis jos gyvenimo periodas Lietuvos rinkėjams - paslaptis, apie kurią viešumą propaguojanti kandidatė nėra linkusi kalbėti.

Uždraudė kalbėti su dėstytojais

“Ir kas? Kam jums žinoti, ar ji pas mus mokėsi? Čia tik dekanas gali pasakyti, o jo dabar nėra, atostogauja iki gegužės 17 dienos”, - krūtine įėjimą į dekanatą užrėmė sekretorė Valentina Makarova. Tiesa, po kelių akimirkų pro duris išėjo ir pats dekanas, bet pakalbėti su juo taip ir nepavyko. Kelią vėl pastojusi sekretorė tuoj pat pradėjo teirautis apsaugos darbuotojų, kas įleido į institutą žurnalistą.

Keista, bet būtent tokią Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Ekonomikos fakulteto vadovybės reakciją sukėlė D.Grybauskaitės vardas. Eiliniai dėstytojai ir netgi su dekanu Ivanu Boiko nesusiję administracijos darbuotojai mielai sutiko pagelbėti ieškant buvusių Leningrado A.Ždanovo valstybinio universiteto, kaip tuomet vadinosi mokymo įstaiga, dėstytojų ir galimų kandidatės į Lietuvos prezidentus bendrakursių.

Paieškos truko tol, kol keli skambučiai iš dekanato neįspėjo darbuotojų jokios informacijos apie kandidatę į Lietuvos prezidentus neteikti. Iš pradžių buvo atsikalbinėjama, viską aiškinant teisiniais aspektais, atseit reikia ieškoti bylų archyvuose, o archyvai neva kažkur išvežti. Vėliau tonas sugriežtėjo, dėstytojams atvirai grasinta “problemomis”, jeigu šie “su pašaliniais” sutiks kalbėti apie laikus, kai universitete studijavo D.Grybauskaitė.

Nėra abejonių, kad mokėsi

Ekonomikos teorijos katedros administratorė Nadežda Leonidovna, sutikusi pagelbėti ieškant D.Grybauskaitę pažinojusiųjų, stebėjosi, kaip niekas neprisimena šio žmogaus. Juo labiau kad politinės ekonomijos specialybės tuomet siekdavo žmonės, užsibrėžę kopti karjeros laiptais.

“Nesuprantu. Nei dėstytojai, nei kurso draugai. Juk iš Pabaltijo pas mus tikrai nebuvo daug studentų, tokius prisimintų kiekvienas, be to, su ja bent iš pradžių mokėsi ir dabartinis Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas, buvęs V.Putino patarėjas Andrejus Ilarionovas, buvęs ekonomikos ministras Germanas Grefas. Jiems gana greitai nusibodo krauti naktimis vagonus ir jie perėjo į dieninį, o štai Dalia liko vakariniame”, - sakė “Respublikai” Nadežda Leonidovna.

Studijos vakariniame skyriuje ir sunkus darbas dienomis atimdavo iš studentų visas galimybes “studentauti”. D.Grybauskaitė buvo stropi studentė, neturėjusi laiko linksmybėms ar populiariems tuomet tarp disidentuojančio jaunimo pasisėdėjimams kavinėse, tačiau sugebėdavusi ne tik gerai mokytis, bet ir rasti progos pavadovauti įvairioms “visuomeninėms” organizacijoms ir būreliams. Bent jau tokią ją prisiminė vienas iš kandidatės dėstytojų Politinės ekonomijos katedros docentas Michailas Aleksejevas.

“O, tai buvo mėgstamiausia mano mokinė. O ką, ji dar mane prisimena? Būtinai, jei galėsite, perduokite nuo manęs linkėjimų. Puikiai ją prisimenu, nuostabiai išmanė visas politines disciplinas ir šiaip be galo aktyvi buvo. Neatsimenu dabar pavadinimų, kur ji ten dalyvavo, bet su dėstytojais stebėdavomės, kad va, mūsiškės nėra taip gerai pasikausčiusios ideologiškai, kaip atvažiavusi iš tada priešišku laikyto Pabaltijo”, - dalijosi prisiminimais M.Aleksejevas.

Dirbo ne pagal specialybę

Kitas “leningradietės” Grybauskaitės biografijos punktas - fabrikas “Rot front”. Jai dėstęs politinės ekonomijos discipliną Politinės ekonomijos katedros vedėjas profesorius Nikolajus Kolesovas nustebo, kad studentė dirbo būtent tenai. Pasak fakulteto ilgaamžio ir Antrojo pasaulinio karo veterano, tai bene vienintelis toks atvejis jo dėstytojavimo praktikoje.

“Kaip taip, juk ne tie laikai buvo. Čia dabar gali nedirbti, o anksčiau visi besimokantys vakariniame skyriuje turėjo dirbti pagal specialybę. Tik negaliu suprasti, kaip reikėtų susieti kailių fabriką ir ekonomisto specialybę. Nesuprantu, kaip tai galėjo nutikti, bet visko būna”, - stebėjosi dėstytojas.

Pats fabrikas “Rot front” šiandien iš miesto centro išsikėlęs į naujas patalpas Vasilijaus saloje. Bet senosios fabriko darbuotojos puikiai prisimena viena kitą. Valentina 1976-1983 metais dirbo siuvimo ceche. Iš darbo po pamainos namo grįžtanti moteris teigė, esą D.Grybauskaitė, tvirtinanti, kad dirbo darbininke, o vėliau laborante, sako tiesą tik iš dalies. Tiesa, koks tikslas slėpti informaciją apie savo darbovietę, moteriai neaišku.

 

“Pažinojau visas darbininkes asmeniškai, Dalios ten nebuvo. Bijau suklysti, bet beveik esu užtikrinta, kad ji nuo pat pirmų dienų dirbo fabriko laboratorijoje. Vėlgi klausimas - kaip žmogus be atitinkamo išsilavinimo pateko į laboratoriją. Bet informacijos patikrinti dabar, deja, neįmanoma”, - pasakojo Valentina.

Vertingi dokumentai dingę

Patikrinti šių D.Grybauskaitės Leningrado biografijos detalių, pasirodo, beveik neįmanoma. Laikas geriau nei bet kokie bandymai nuslėpti tamsiąsias savo gyvenimo puses nutrynė visa, ko daugeliui žinoti nereikėtų.

Prieš 15 metų gamykla “Rot front” išsikėlė į naujas patalpas, o laboratorija išvis buvo išformuota. Niekas negalėjo pasakyti, kur šiuo metu galėtų būti D.Grybauskaitės bendradarbiai. Paslaptingai dingo ir laboratorijos archyvas su asmeninėmis darbuotojų charakteristikomis. Greičiausiai jis, kaip nereikalinga makulatūra, buvo išmestas į sąvartyną. Bent taip spėja gamyklos senbuviai.

Dar mažiau žinių apie tai, kur tuometiniame Leningrade gyveno D.Grybauskaitė. “Respublikai” pavyko sužinoti, kad studentė iš Lietuvos negyveno nė viename iš universiteto bendrabučių. “Rot front” dirbusi Valentina sutiko palydėti žurnalistą iki bendrabučio, kuriame tuomet gyveno fabriko darbuotojai iš kitų miestų, bet ir čia niekas nieko neprisiminė.

Parengta pagal dienraštį "Respublika".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s