respublika.lt

2018 rugsėjo 26, trečiadienis

Ruoškitės - šildymas tikrai brangsnuotraukos (36)

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 12:05:11
Vidmantas MISEVIČIUS

Šiltas ruduo vis dar džiugina, tačiau vis garsiau kalbama apie pasiruošimus žiemai. Ypač girdint nerimą keliančias kainų prognozes. Ne išimtis ir šildymas - su šalčiais namus pasieks ir išaugusios sąskaitos. Kokių jų tikėtis ir kodėl, šiandien aiškinasi „Vakaro žinios“.


Kaltas net lietus

Vis dažniau galima išgirsti, kad augant biokuro kainoms didės ir šildymo kainos. Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA direktorė Vilma Gaubytė aiškina, kad visos biokuro „virtuvės“ nežinantys asmenys dažniausiai vadovaujasi emocijomis, o ne argumentais. Vienas esminių biokuro kainos sudedamųjų dalių yra žaliavos kaina, siekianti 60-70 proc. biomasės savikainos. Pastaroji Lietuvoje smarkiai pabrango. Kiek mažesnę įtaką kainai daro tokie veiksniai kaip brangstantys dyzeliniai degalai, amortizacija, sandėliavimas ir t.t. Visgi reikia įvertinti ir tai, kad šios dienos kainos grįžo į 2014 m. lygį. Nors stebint visuomenės nuotaikas, panašu, kad daugelis tai pamiršo. „Šilumos kaina praėjusiais metais augo 7 proc., bet klausimų kažkodėl kilo tik dabar. Kita vertus, tai patvirtina prielaidą, kad šilumos brangimas tiesiogiai nesusijęs su biokuro kainų augimu“, - teigia V.Gaubytė. Be to, kilo ir darbuotojams mokamas užmokestis.

„Vidutinis darbo užmokestis šių metų pirmąjį ketvirtį buvo maždaug 9,5 proc. didesnis negu pernai tuo pačiu laikotarpiu. Biomasės energetikos sektoriui vis sunkiau rasti kvalifikuotų, modernią techniką mokančių valdyti, darbuotojų, todėl tenka didinti atlyginimus esamiems“, - aiškina Pasaulio biomasės energetikos asociacijos prezidentas Remigijus Lapinskas.

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad pastaruosius trejus metus Lietuvoje buvo šiltos žiemos. Neva biokuro tiekėjai ir gamintojai tuo metu dirbo su nuline arba netgi minusine marža. 2017 metais dėl liūčių Lietuvos miškuose susiklostė ekstremali situacija, o drėgmės perteklius apsunkino medienos išvežimą. Darbai buvo atidėti net keliems mėnesiams, todėl žiemos viduryje vartotojai susidūrė su biokuro trūkumu. Pasimokiusios įmonės kaupia biokurą sandėliuose.

Pigiau negu dujos

Stebint veiksnius, turinčius įtakos šildymo kainoms, biokuras turėtų brangti apie 20-25 proc. Tai gali lemti, kad šilumos kainos augs, bet tik 0,3 - 0,4 euro cento už kilovatvalandę. „Biokuras bendrojoje šilumos kainoje sudaro tik vieną penktadalį kainos. Teiginiai, kad biokuro kaina lemia šilumos kainų šuolį, nėra teisingi. Šiai dienai naudoti biokurą centralizuotos šilumos gamybos procese vis dar gerokai pigiau ir ekologiškiau negu naudoti gamtines dujas ar kitą iškastinį kurą. Gamtinės dujos šilumos tiekėjams birželį kainavo 449 eurus/tne. Sakant paprasčiau, net esant dabartinėms biokuro kainoms, jis kainuoja perpus pigiau negu dujos“, - apibendrina V.Gaubytė.

Tokiai nuomonei pritaria ir Martynas Nagevičius - Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas. Pasak jo, biokuro naudojimas pastaraisiais metais leido sumažinti importo/eksporto deficitą 280 mln. eurų. Naudojant gamtines dujas, tokių skaičių nebūtų pavykę pasiekti. Atkreipdamas dėmesį į tai, kad taršos kvotų kainos pabrango keturis kartus, kas lėmė gamtinių dujų ir biokuro kainų augimą, M.Nagevičius pabrėžia, jog tolesnis biokuro naudojimas vis tiek būtų pigesnė alternatyva papildomų taršos kvotų pirkimui. Stebint Lietuvos tendencijas, būtų neišvengiama naudojant šildymui iškastinį kurą.

Bioenergetikos sektoriaus atstovai siūlo taikyti PVM lengvatas biokurą naudojamiems privačių namų ūkiams. Pastarieji, R.Lapinsko teigimu, galėtų sulaukti ir paramos turimų katilų modernizavimui. Juolab kad yra gauti ES struktūrinių fondų pinigai.

Kita nuomonė


Mantas Paulauskas, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos atstovas, patikslino, kad, pakitus kuro kainoms, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija kiekvieną mėnesį perskaičiuoja ir šilumos kainas. Ją sudaro pastoviosios (darbo užmokestis, remontas, nusidėvėjimas ir t.t.) ir kintamos (kuras, elektra, vanduo ir pan.) sąnaudos.

M.Paulauskas pažymėjo, jog žiemos mėnesiais kuro dalis šilumos kainoje sudaro apie 50 proc., nors LITBIOMOS atstovai teigė, kad jis sudaro tik 20 proc. kainos. Šiuo metu pagrindinis Lietuvoje šildymui naudojamas kuras yra biokuras. Skaičiuojama, kad, jei dabar esamomis kainomis biokuras būtų įsigyjamas šilumos gamybai žiemos mėnesiams, šiluma galutiniams vartotojams vidutiniškai taptų brangesnė apie 5-15 proc. M.Paulausko teigimu, visi nepriklausomi šilumos gamintojai šilumą gamina tik iš biokuro, tad jų gaminamos šilumos savikainą ypač veikia biokuro kainų svyravimas. Tad biokuro brangimas tikrai turės didelės įtakos galutinei šilumos kainai.

VĮ Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus pavaduotojas Valdas Kaubrė „Vakaro žinioms“ patikslino, kad Valstybinė miškų urėdija nuolat bendradarbiauja su visais medienos žaliavos pirkėjais ir didmeninę prekybą vykdo aukcionuose. „Juose parduodamos miško kirtimo liekanos biokuro gamybai sudaro 5 proc. nuo viso įmonės parduodamos žaliavinės medienos kiekio. Mažmeninėje prekyboje parduodama iki 7 procentų metinės pagrindinių miško kirtimų normos ir miško tarpinio naudojimo apimties. Čia parduodamas nenukirstas miškas ir žaliavinė mediena, prioritetą teikiant malkinės medienos (į kurią biokuro gamintojai nepretenduoja - aut. past.) pardavimui gyventojams“, - sakė V.Kaubrė.

2017 m. Valstybinių miškų urėdija iš viso pardavė 3,68 mln. kubinių metrų žaliavinės medienos, iš to kiekio - 0,61 mln. kubinių metrų malkinės medienos. Urėdijos gaminamo ir parduodamo biokuro dalis bendroje biokuro rinkoje sudaro 2 proc.

Ryja milijonus


„Klaipėdos naftos“ komunikacijos vadovės Orintos Barkauskaitės teigimu, SGD terminalo veiklą taip pat reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Ji kasmet tvirtina nustatytą pajamų lygį, atsižvelgdama į su šia veikla susijusius bendrovės patiriamus kaštus ir pajamas. Kitos dedamosios apima operavimo kaštus (darbo užmokestį, remontą, ir pan.) ir padarytų vietinių investicijų nusidėvėjimą bei leistiną kapitalo grąžą. O.Barkauskaitės teigimu, 2018 metams reguliatoriaus nustatytas pajamų lygis bendrovei yra 8 proc. mažesnis negu 2017 m. ir 11 proc. mažesnis negu 2016 m.

SGD terminalo išlaikymo kaštai susideda iš dviejų dedamųjų - minėtų terminalo kaštų ir su paskirtojo tiekėjo veikla susijusių kaštų. Deja, per SGD saugumo dedamąją surenkamos pastarųjų metų sumos kasmet vis auga: 2016 - 81 mln. eurų, 2017 - 86 mln. eurų, 2018 - 87 mln. eurų. Šiuo metu buitiniams vartotojams, naudojantiems gamtines dujas maistui gaminti ir būstui šildyti, SGD terminalo išlaikymas dujų kainoje sudaro apie 8 proc., t.y. 3,1 euro cento per kub.m. „Vakaro žinios“ rašė, kad laivą-saugyklą planuojama išpirkti, tad šie skaičiai dar gali keistis, nors jau dabar prognozuojama, kad nuo kitų metų sausio buitiniams vartotojams dujos brangs.

***

Išvada


Įvertinus gautą informaciją, galima prognozuoti, kad šildymas vartotojams šiemet brangs. Tai lems tiek paties biokuro brangimas, tiek jo kainos įtaka galutinei šilumos kainai. Reiktų nepamiršti ir to, kad didžiąją dalį biokuro gamybai naudojamos žaliavos parduoda verslininkai, kurie tikrai nepraleis progos pasipelnyti. Galiausiai, kaip buvo pranešta, SGD terminalo tiekiamos dujos nuo kitų metų pradžios taip pat brangs. Kiek - 5, 10 ar 15 proc. brangs galutinį vartotoją pasiekianti šiluma? Netrukus sužinosime.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (36)

 • Donatas 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 10:25:42

  KELETAS NAIVIŲ KLAUSIMŲ LIETUVOS TEISĖSAUGAI.
  1. Ar tiesa, kad nuoma už Klaipėdos suskystintų dujų terminalą
  INDEPENDENCE yra mokama ne Norvegijai, o privačiai kompanijai į
  ofšorines sąskaitas?
  2. Ar tiesa, kad iki sutarties pasibaigimo 2024 metų termino, Lietuva
  nuomos mokęsčių pavidalu bus sumokėjusi dvigubą suskystintų dujų
  terminalo kainą?
  ATSAKYMAI: 1. Taip, tiesa. Terminalo savininkas yra Norvegijoje registruota
  įmonė „Leif Höegh & Co“, tačiau 10 metų trukmės terminalo nuomos
  sutartis yra sudaryta su šios įmonės padaliniu „Höegh LNG Partners
  LP“, kuris yra registruotas adresu: Wessex House, 5th Floor 45 Reid
  Street Hamilton HM 12 Bermuda (Kaip atrodo pastatas galite pamatyti čia:
  goo.gl/maps/U2o2s6Uanz82 )
  2. Taip, tiesa. Laivo kaina: ~330 mln. USD ( www ship-technology com ).
  Pagal 10 metų trukmės nuomos sutartį, „Klaipėdos nafta“ (72%
  akcijų priklauso valstybei) įmonei, registruotai Bermudų mokesčių
  rojuje, moka ~116 tūkst.€ kasdien (viso terminalo kaštai sudaro 189.000
  USD kasdien – www naturalgasworld com )

 • Donatas 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 10:22:40

  Šią savaitę vėl atvaromas suskystintų dujų laivas į Klaipėdos
  terminalą - JAV vasalų kolonijos vergus ir toliau apiplėšinės LT
  mafijos atstovai.

 • natūralu 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 10:01:51

  -taigi klimatas šyla, kolchoznykų šutvė taikosi prie gamtos, vaidina
  žalius ir nepastebimus. Nutrėkšim per rinkimus šituos brudus už
  subjaurotas korupcines biokuro kainas :(

 • Pensininkas 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 09:37:42

  Bet kokis kainu augoimas naudingas valdziai , nes kuo didesnes kainos tuo
  daugiau lesu per PVM surenkama i biudzeta . Galima girtis , kad nera
  biudzeto deficito ,o ir daugiau ginkluotes galima nusipirkti . Gyventoju
  isgyvenimo galimybes ju paciu reikalas .

 • ozas 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 08:55:21

  brangs nes duju terminalas yra brangus malonumas o malkos greit baigsis
  nes neuzteks lietuvos misku

 • žinovai 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 08:19:32

  Benderis pranoktas. Monopolistai žino, kaip prasimanyti pinigų.

 • Danute 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 07:29:25

  Svarbiausia Lietuvoje yra gasdinti ir dar karta gasdinti , vietoj to, kad
  pakeltu nuotaika stengiamasi ivaryti zmonems baime ir nevilti, ar kada nors
  tai baigsis? Gal but tokiems gasdintojams yra virsininkai , ar to
  reikalauja ju dabartinis darbas? Niekaip nesuvokiu.

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 04:33:18

  reik atjungt centrini sildima ir leist zmoniem ,naudotis burzuikiem, sibire
  dar ne taip isgivendavo.

 • Na 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 21:09:24

  ypatingai brangs renovuotiems namams, nes mažai suvartoja šilumos, o
  dujų geldą išlaikyti tai reikia. Ir nereikia piktintis ir putoti, čia
  Lietuva su savo specifika.

 • Lietuvis 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 20:54:05

  Sėdintis valdžioje vėl džiugina kainų augimu, nemokšos daugiau ir
  negali,proto tai nedaug savo liko juk yra pripratę ,kam nors bučioti
  batus .bučiavo rusams ,o dabar Bruseliui

 • Silas 2018 rugsėjo mėn. 05 d. 20:17:46

  Kaip cia taip juk rubicon isvijo, o silsymas brangs?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSINUODIJO: daugiau kaip 170 žmonių apsinuodijo centrinėje Čilės dalyje esančio Valparaiso regiono pramonės įmonių išmetalais.
 • NEPAVYKO: Baku (Azerbaidžanas) vykstančiame pasaulio dziudo čempionate Lietuvos sportininkams iškovoti apdovanojimų nepavyko.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar norėtumėte, kad jūsų name jau būtų įjungtas šildymas?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +2   +10 C

   +8   +13 C

 

   +10  +12 C

  +9  +13 C

   +16  +17 C

 

   +13  +15 C

  15-18 m/s

 3-7 m/s

 

    2-6 m/s

 

USD - 1.1777 PLN - 4.2930
RUB - 77.3603 CHF - 1.1376
GBP - 0.8943 NOK - 9.5713
reklama
Ukis 2018