respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Ruoškitės - šildymas tikrai brangsnuotraukos (36)

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 12:05:11
Vidmantas MISEVIČIUS

Šiltas ruduo vis dar džiugina, tačiau vis garsiau kalbama apie pasiruošimus žiemai. Ypač girdint nerimą keliančias kainų prognozes. Ne išimtis ir šildymas - su šalčiais namus pasieks ir išaugusios sąskaitos. Kokių jų tikėtis ir kodėl, šiandien aiškinasi „Vakaro žinios“.


Kaltas net lietus

Vis dažniau galima išgirsti, kad augant biokuro kainoms didės ir šildymo kainos. Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA direktorė Vilma Gaubytė aiškina, kad visos biokuro „virtuvės“ nežinantys asmenys dažniausiai vadovaujasi emocijomis, o ne argumentais. Vienas esminių biokuro kainos sudedamųjų dalių yra žaliavos kaina, siekianti 60-70 proc. biomasės savikainos. Pastaroji Lietuvoje smarkiai pabrango. Kiek mažesnę įtaką kainai daro tokie veiksniai kaip brangstantys dyzeliniai degalai, amortizacija, sandėliavimas ir t.t. Visgi reikia įvertinti ir tai, kad šios dienos kainos grįžo į 2014 m. lygį. Nors stebint visuomenės nuotaikas, panašu, kad daugelis tai pamiršo. „Šilumos kaina praėjusiais metais augo 7 proc., bet klausimų kažkodėl kilo tik dabar. Kita vertus, tai patvirtina prielaidą, kad šilumos brangimas tiesiogiai nesusijęs su biokuro kainų augimu“, - teigia V.Gaubytė. Be to, kilo ir darbuotojams mokamas užmokestis.

„Vidutinis darbo užmokestis šių metų pirmąjį ketvirtį buvo maždaug 9,5 proc. didesnis negu pernai tuo pačiu laikotarpiu. Biomasės energetikos sektoriui vis sunkiau rasti kvalifikuotų, modernią techniką mokančių valdyti, darbuotojų, todėl tenka didinti atlyginimus esamiems“, - aiškina Pasaulio biomasės energetikos asociacijos prezidentas Remigijus Lapinskas.

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad pastaruosius trejus metus Lietuvoje buvo šiltos žiemos. Neva biokuro tiekėjai ir gamintojai tuo metu dirbo su nuline arba netgi minusine marža. 2017 metais dėl liūčių Lietuvos miškuose susiklostė ekstremali situacija, o drėgmės perteklius apsunkino medienos išvežimą. Darbai buvo atidėti net keliems mėnesiams, todėl žiemos viduryje vartotojai susidūrė su biokuro trūkumu. Pasimokiusios įmonės kaupia biokurą sandėliuose.

Pigiau negu dujos

Stebint veiksnius, turinčius įtakos šildymo kainoms, biokuras turėtų brangti apie 20-25 proc. Tai gali lemti, kad šilumos kainos augs, bet tik 0,3 - 0,4 euro cento už kilovatvalandę. „Biokuras bendrojoje šilumos kainoje sudaro tik vieną penktadalį kainos. Teiginiai, kad biokuro kaina lemia šilumos kainų šuolį, nėra teisingi. Šiai dienai naudoti biokurą centralizuotos šilumos gamybos procese vis dar gerokai pigiau ir ekologiškiau negu naudoti gamtines dujas ar kitą iškastinį kurą. Gamtinės dujos šilumos tiekėjams birželį kainavo 449 eurus/tne. Sakant paprasčiau, net esant dabartinėms biokuro kainoms, jis kainuoja perpus pigiau negu dujos“, - apibendrina V.Gaubytė.

Tokiai nuomonei pritaria ir Martynas Nagevičius - Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas. Pasak jo, biokuro naudojimas pastaraisiais metais leido sumažinti importo/eksporto deficitą 280 mln. eurų. Naudojant gamtines dujas, tokių skaičių nebūtų pavykę pasiekti. Atkreipdamas dėmesį į tai, kad taršos kvotų kainos pabrango keturis kartus, kas lėmė gamtinių dujų ir biokuro kainų augimą, M.Nagevičius pabrėžia, jog tolesnis biokuro naudojimas vis tiek būtų pigesnė alternatyva papildomų taršos kvotų pirkimui. Stebint Lietuvos tendencijas, būtų neišvengiama naudojant šildymui iškastinį kurą.

Bioenergetikos sektoriaus atstovai siūlo taikyti PVM lengvatas biokurą naudojamiems privačių namų ūkiams. Pastarieji, R.Lapinsko teigimu, galėtų sulaukti ir paramos turimų katilų modernizavimui. Juolab kad yra gauti ES struktūrinių fondų pinigai.

Kita nuomonė


Mantas Paulauskas, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos atstovas, patikslino, kad, pakitus kuro kainoms, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija kiekvieną mėnesį perskaičiuoja ir šilumos kainas. Ją sudaro pastoviosios (darbo užmokestis, remontas, nusidėvėjimas ir t.t.) ir kintamos (kuras, elektra, vanduo ir pan.) sąnaudos.

M.Paulauskas pažymėjo, jog žiemos mėnesiais kuro dalis šilumos kainoje sudaro apie 50 proc., nors LITBIOMOS atstovai teigė, kad jis sudaro tik 20 proc. kainos. Šiuo metu pagrindinis Lietuvoje šildymui naudojamas kuras yra biokuras. Skaičiuojama, kad, jei dabar esamomis kainomis biokuras būtų įsigyjamas šilumos gamybai žiemos mėnesiams, šiluma galutiniams vartotojams vidutiniškai taptų brangesnė apie 5-15 proc. M.Paulausko teigimu, visi nepriklausomi šilumos gamintojai šilumą gamina tik iš biokuro, tad jų gaminamos šilumos savikainą ypač veikia biokuro kainų svyravimas. Tad biokuro brangimas tikrai turės didelės įtakos galutinei šilumos kainai.

VĮ Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus pavaduotojas Valdas Kaubrė „Vakaro žinioms“ patikslino, kad Valstybinė miškų urėdija nuolat bendradarbiauja su visais medienos žaliavos pirkėjais ir didmeninę prekybą vykdo aukcionuose. „Juose parduodamos miško kirtimo liekanos biokuro gamybai sudaro 5 proc. nuo viso įmonės parduodamos žaliavinės medienos kiekio. Mažmeninėje prekyboje parduodama iki 7 procentų metinės pagrindinių miško kirtimų normos ir miško tarpinio naudojimo apimties. Čia parduodamas nenukirstas miškas ir žaliavinė mediena, prioritetą teikiant malkinės medienos (į kurią biokuro gamintojai nepretenduoja - aut. past.) pardavimui gyventojams“, - sakė V.Kaubrė.

2017 m. Valstybinių miškų urėdija iš viso pardavė 3,68 mln. kubinių metrų žaliavinės medienos, iš to kiekio - 0,61 mln. kubinių metrų malkinės medienos. Urėdijos gaminamo ir parduodamo biokuro dalis bendroje biokuro rinkoje sudaro 2 proc.

Ryja milijonus


„Klaipėdos naftos“ komunikacijos vadovės Orintos Barkauskaitės teigimu, SGD terminalo veiklą taip pat reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Ji kasmet tvirtina nustatytą pajamų lygį, atsižvelgdama į su šia veikla susijusius bendrovės patiriamus kaštus ir pajamas. Kitos dedamosios apima operavimo kaštus (darbo užmokestį, remontą, ir pan.) ir padarytų vietinių investicijų nusidėvėjimą bei leistiną kapitalo grąžą. O.Barkauskaitės teigimu, 2018 metams reguliatoriaus nustatytas pajamų lygis bendrovei yra 8 proc. mažesnis negu 2017 m. ir 11 proc. mažesnis negu 2016 m.

SGD terminalo išlaikymo kaštai susideda iš dviejų dedamųjų - minėtų terminalo kaštų ir su paskirtojo tiekėjo veikla susijusių kaštų. Deja, per SGD saugumo dedamąją surenkamos pastarųjų metų sumos kasmet vis auga: 2016 - 81 mln. eurų, 2017 - 86 mln. eurų, 2018 - 87 mln. eurų. Šiuo metu buitiniams vartotojams, naudojantiems gamtines dujas maistui gaminti ir būstui šildyti, SGD terminalo išlaikymas dujų kainoje sudaro apie 8 proc., t.y. 3,1 euro cento per kub.m. „Vakaro žinios“ rašė, kad laivą-saugyklą planuojama išpirkti, tad šie skaičiai dar gali keistis, nors jau dabar prognozuojama, kad nuo kitų metų sausio buitiniams vartotojams dujos brangs.

***

Išvada


Įvertinus gautą informaciją, galima prognozuoti, kad šildymas vartotojams šiemet brangs. Tai lems tiek paties biokuro brangimas, tiek jo kainos įtaka galutinei šilumos kainai. Reiktų nepamiršti ir to, kad didžiąją dalį biokuro gamybai naudojamos žaliavos parduoda verslininkai, kurie tikrai nepraleis progos pasipelnyti. Galiausiai, kaip buvo pranešta, SGD terminalo tiekiamos dujos nuo kitų metų pradžios taip pat brangs. Kiek - 5, 10 ar 15 proc. brangs galutinį vartotoją pasiekianti šiluma? Netrukus sužinosime.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (36)

 • se 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:45:21

  Biokatilai,biokatilai,tai tik reklama,kad galetu pasidaryti uz es
  pinigus(musu pinigai)bizniuka.Dabar galima tauta pamelzti,juk katilines
  ,tai jau suprivatizuotos?Kodel visa energetika palikti valsybes
  prieziurai,kam tiems plesykams nesti babkes.Juk tai plesikavimas viduri
  sviesios dienos,gauna pinigus ,pasistato katilines ir prasideda melzimo
  sezonas,tai laime!

 • asmuo 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 10:18:06

  Ačių komentatoriui DONATUI. Nusikopinau jo komentarą ir paplatinsiu
  visiems pažįstamiems:
  KELETAS NAIVIŲ KLAUSIMŲ LIETUVOS TEISĖSAUGAI.
  1. Ar tiesa, kad nuoma už Klaipėdos suskystintų dujų terminalą
  INDEPENDENCE yra mokama ne Norvegijai, o privačiai kompanijai į
  ofšorines sąskaitas?
  2. Ar tiesa, kad iki sutarties pasibaigimo 2024 metų termino, Lietuva
  nuomos mokęsčių pavidalu bus sumokėjusi dvigubą suskystintų dujų
  terminalo kainą?
  ATSAKYMAI: 1. Taip, tiesa. Terminalo savininkas yra Norvegijoje
  registruota
  įmonė „Leif Höegh & Co“, tačiau 10 metų trukmės terminalo nuomos
  sutartis yra sudaryta su šios įmonės padaliniu „Höegh LNG Partners
  LP“, kuris yra registruotas adresu: Wessex House, 5th Floor 45 Reid
  Street Hamilton HM 12 Bermuda (Kaip atrodo pastatas galite pamatyti čia:
  goo.gl/maps/U2o2s6Uanz82 )
  2. Taip, tiesa. Laivo kaina: ~330 mln. USD ( www ship-technology com ).
  Pagal 10 metų trukmės nuomos sutartį, „Klaipėdos nafta“ (72%
  akcijų priklauso valstybei) įmonei, registruotai Bermu

 • >? klausimui 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 12:57:13

  Tarybiniais laikais jo, mokėti už elektrą reikėjo, kilovatvalandė
  kainavo taip mažai, kad jau nepamenu. Na, reikdavo kapeikas mokėti. O už
  dujas - tik abonentinį mokestį ir degink, kiek nori. irgi nepamenu, nes
  labai maži skaičiai būdavo. Ir už vandenį, šildymą - irgi kapeikos.
  Kažkaip net ir nepajusdavom, tikrai. Kas męnesį susimoki be problemų.

 • Kova be galo 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 08:08:09

  Brangių dujų ataka.

 • Rodyklė 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 07:58:40

  Eikite pas Kepenį nuogi pasivoliot sniege per televizorių.

 • Edmundas 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 06:00:45

  Kodėl Urėdija kurą pardavinėja ne tiesiogiai,o per
  tarpininkus,vadinamus verslininkais?Kodėl nepanaudojami,mišką
  teršiantys, krituoliai?Kur dingo,ar pradanginta,iniciatyva netinkamus
  žemės ūkiui plotus apsodinti karklais ar žilvyčiais?O kur dar
  padangos,šiukšlės,lapai,šienas,šiaudai.
  O pasakiški atlyginimai.

 • jeigu 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 21:18:25

  Grybauskaites arogancija leido Lietuvai uzkrauti milziniska terminala,kurio
  nenorejo nei Latvija,nei Estija,tai dabar tas "brandgstancias
  sudedamasiasdalis" dengia dengia is savo kisenes tie ponai,kurie leido tai
  padaryti,kodel turi vargsai atsisakyti net paskutinio savo kasnio,ir gal
  net mirti,nes vaistu po tokio nureketavimo tikrai neipirksi

 • terra incognita 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 21:00:39

  Telia jau nuo rugpjūčio padidino dešimčia procentų abonentinį
  mokestį, net ir virš 75m. pensininkams, kur sąžinė, tas pats bus ir su
  šildymu su kuo jie masto visiškai neaišku.

 • Zoras 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 20:09:18

  Na ir vėl kabinami " makaronai". Ar iš pelkių traukė atliekas,
  krumus?Žiemos pabaiga, pavasaris juk buvo sausi
  .Kai susmulkina žalius krūmus tose ktūvose kyla savaiminis gaisras
  .Šilumos punktus prižiuri dukterinės ;Būsto" įmonės .Pačios tikrina
  apskaitos prietaisus,užrašo rodmenis.Na toliau sena dainelė .Suvartojama
  daug energijos,tegyvuoja Renoovacija, Recirkuliacija....Deja taip
  stiprinamas pasitikėjimas valstybinėmis institucijomis...

 • Algelis 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 18:53:30

  Šilumininkai per profilaktiką sukėlė nepamatuotą spaudimą ir
  prakiurdė radiatorių. Vanduo užliejo apatinės kaimynės butą, o
  berankiai šilumininkai tuo tarpu nusiplovė. Iki šalčių reikia
  nusipirkti naują radiatorių, bet banko sąskaitoje vien kiauri nuliai,
  kaip tas nelaimingas radiatorius.

 • Kretinga Laisves 8 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 18:28:58

  Noreciau paklausti ar FNTT ar ONTT negali organizuoti tyrimo su tikslu
  nustatyti, istaigos pasipinigavima ir gyventoju reketavima su tikslu
  apiplesti.... Viesa paslaptis kad ST kaip ET ir DT vagia is savu klientu!!!
  pvz tikslai zinau kad mazu miesteliu Butu ukiai gana neblogai sugeba
  apvogti gyventojus atliekant smulku nekokybiska remonta, galiu pasakyti net
  miesta pajuri pvz Kretingoj ,na 3 maiseliai betono nekainuoja 2000 euru

 • Abidna dėl šalelės mylimos, 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 18:14:40

  kad sunkiai dirbdamas vos-vos suvedi mėnesio balansą, tuo tarpu koks
  valkata už pašalpas per dienas mirksta aludėj ir vargo nemato!

 • Vau, vau! 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 17:09:13

  Kooks žinduolis! Dar nežinia kas baisesnis, šita katinė ar tos kainos?

 • Wau,wau,wau,wau! 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 17:04:05

  Kooks žinduolis! Dar nežinia, kas baisesnis, šita katinė ar tos kainos?

 • Ko čia svaigstat be ryšio? 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 16:45:33

  Kol Viktorija N. neatvažiuos su sausainiais, tol niekas nesikeis. O ji
  tikrai nesiruošia čia važiuoti, ir dar iš JAV.

 • Nuomonė 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 16:20:57

  Kažkas nutekino Vyriausybės planus ir pertvarką kainų ir
  konkurencijos tarnybai,kuri ,netikrina kainų kilimo ,Dar daug pakitimų
  laukia prekybos tinklai ,jų
  nepagrįsti kainų "užkėlimai" .Siuos suvaržymus ,Premjeras Skvernelis
  turėjo pateikti Seimui .Bet atsidūrė žiniasklaidoje .
  Labai "ardosi"prekybininkai .

 • << tam ? 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:46:42

  Tarybiniais laikais už šilumą ,dujas,vandenį visai nereikėjo mokėti
  .Net sąskaitų tokių nebuvo ! Tai iš kur mums žinoti
  atsakymą į jūsų klausimą .

 • Nuomonė 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:40:57

  Pagalvokime ! Ar valstiečiai šitą "geldą" išnuomojo ? Tai
  kubilinių ,sekmokinių ir grybauskinių projektas !
  Ką tik atplukdė jankių suskystintas dujas ,Achema atsisako mokėti ,tai
  ,matomai, užkraus ant daugiabučių ?
  Prieš rinkimus kažkas pakišo "kiaulę" valstiečiams ?
  Kas nori ,kad tik valstiečiai rinkimus pralaimėtų ? Kodėl
  į Seimo patarėjus "atkeliavo" Sekmokas ?

 • XXX 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:38:05

  PRIE KUBILAUS U7Z 30 KV M BUTUKA UZ SILDIMA MOKEJAU 300 LITU NEMANAU KAD
  SIANDIEN MOKESIU UZ 30 KV M BUTUKA TRIS SIMTUS EURU NES PENSIJA TIK DU
  SIMTAI TAI GAL ATSIZVELGS I TAI

 • ? 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:02:14

  Ar dar kas prisimena kiek kainavo kilovatvalandė tarybiniais laikais?

 • Dabartinės valdžios 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 14:50:32

  ofenzyva-drausti ir branginti,o nepatenkintiems berti ruską
  salietrą į akis.

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 14:18:30

  visais laikais, kapitalistineje visuomeneje, valdantieji, privalo
  optimaliai isnaudoti savo baudziauninkus. Svarbiausia, kad baudziauninkai
  ne gyventu, o isgyventu.

 • ... 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 12:43:04

  Danutei - jei kylančios kainos tave džiugina, džiaukis, niekas
  nedraudžia.
  Donato informacija - jei žino Donatas, žino ir teisininkai, ir STT. Ką
  su ta info daro? Daro ar nedaro - štai koks klausimas.
  Na jeigu dar brangs... - o elektra ilgai nebrangs?

 • Na jeigu dar brangs 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 11:39:34

  Daugiabučiai namai pradės atsijunginėti nuo centrinio šildymo ir
  šildysis su kondencionieriais arba elektriniais šildytuvais, arba dar
  kitaip. O tą laivą reikėtų sugrūsti į š*knas tiems, kas jį pirko.
  Jų turtą nacionalizuoti ir juos pačius kartu su tuo laivu parduoti.

 • Raitelis be galvos 2018 rugsėjo mėn. 06 d. 11:06:14

  Kai tik Jakeliūnas išvažiuoja į komandiruotę, kainos pakyla.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Ukis 2018