respublika.lt

R.Paksas: Valstybė eina negeru keliu

(0)
Publikuota: 2016 rugsėjo 17 13:35:31, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Rolandas Paksas

Bene svarbiausias šios savaitės įvykis visoje ES - Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncker) kalba Europos Parlamente apie problemas Bendrijoje. Lietuvoje bene svarbiausias įvykis - Vyriausybės sprendimas iš pareigų atleisti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių Joną Milių. Sprendimas priimtas vien remiantis slapta STT pažyma. Tai jau tapo tradicija. Apie šiuo įvykius „Vakaro žinios“ kalbėjosi su europarlamentaru, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininku Rolandu Paksu.

 

- Ž.K.Junkeris trečiadienį Europos Parlamente sakė kalbą apie padėtį ES. Kokį įspūdį ta kalba padarė jums? - „Vakaro žinios“ teiravo si Rolando PAKSO.

- Šnekant tiesiai šviesiai - dvejopą. Viena vertus, per suspaustas lūpas, per sukąstus dantis buvo pasakyta tai, apie ką aš asmeniškai ir mano vadovaujama partija kalba jau daugybę metų - septynerius ar dar daugiau. Apie tai, kad ne viskas ES yra gerai, kad galų gale reikia atkreipti dėmesį į nacionalines valstybes, į jų interesus. Antras dalykas - kalba buvo persmelkta pesimizmu ir nesijuto užsidegimo nei žodžiuose, nei sakiniuose, nei akyse. Tad įspūdis dvejopas.

Kas gi atsitiko ES? Juk negyvename nei pokario, nei stichinių nelaimių, nei globalinių kataklizmų ar kosminių invazijų laikotarpiu. Kas atsitiko, kad, prabėgus tiek metų po ES sukūrimo, viena iš darbščiausių, kūrybingiausių, genialiausių tautų (kalbu apie visas ES tautas) patiria tokią krizę? Tos krizės niekaip kitaip negaliu įvardinti, kaip tik valdymo krize, tai yra nesugebėjimas susitarti su 28 ar 27 valstybėmis (dabar jau sunku pasakyti, kiek jų yra) ir rasti bendrą sprendimą.

- Viena svarbiausių šios savaitės aktualijų - Vyriausybės sprendimas atleisti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių J.Milių. Institucijos veiklos ataskaitai buvo pritarta, todėl nelogiška buvo nepritarti vadovo ataskaitai. Todėl nuspręsta atleisti remiantis slapta STT pažyma. Ar tai normalu?

- Asmeniškai J.Miliaus nepažįstu, asmeniškai su juo esu kalbėjęs lyg ir tik vieną kartą - kai Rusija paskelbė embargą lietuviškiems maisto produktams. Tada tarėmės, ką reikėtų daryti ir kaip Briuselyje spręsti tas problemas, ką galėtų padaryti Lietuvos europarlamentarai. Bet žinau jį kaip labai atsakingą vadovą, itin vertinamą tarptautinėse institucijose. Ir kai prieš porą savaičių pasirodė informacija, kad Ministrų kabinetas balsuos dėl jo atleidimo, paprašiau, kad mūsų partijos deleguoti ministrai balsuotų „prieš“. Negalima šitaip susidoroti su žmonėmis.

Kas įvyko dabar? Dar juodesnis scenarijus ir nežinau, kokie čia laikai grįžta, kad vadovaujantis slaptomis pažymomis žmogus yra atleidžiamas iš darbo. Atleidžiamas, nors pažymos nė nematė, mano žiniomis, net nesant kvorumo. Prisiminkime, kad nelabai seniai buvo sudarytas „juodasis sąrašas“ devynių viceministrų, kurie visi buvo išmesti iš darbo. Atrodo, kad ši istorija tęsiasi ir toliau, atrodo, kad kažkas mūsų valstybėje yra aukščiau teismo, aukščiau Konstitucijos, aukščiau įstatymų, aukščiau demokratijos, galų gale aukščiau padorumo. Ir jei nusprendžia, kad reikia žmogų sunaikinti, tai sunaikina bet kokiais būdais. Taip neturi būti.

Žmogus sunaikinamas, nuteisiamas net neturėdamas galimybės apsiginti, nes nežino, nuo ko gintis. Kaip ir tie devyni viceministrai. Mūsų partijos deleguoti viceministrai buvo susirinkę pažymas iš visų įmanomų institucijų, o jose - nė mažiausio šešėlio. Bet politiškai neįtinki ir esi sudorojamas. Valstybė eina negeru keliu, tokiu, kad yra žmogus - yra problema, nėra žmogaus - nėra problemos.

- Kas valdo teisėsaugą, kuri turėtų būti nepriklausoma?

- Kai politikai kišasi į teisėsaugos veiklą ir sprendžia savus politinius klausimus, tai yra netoleruotina. Bet kai teisėsauga pradeda daryti, ką nori, ir tarnauti vieniems politikams, o ne įstatymams, visuomenė ir Seimo nariai turi pradėti kontroliuoti teisėsaugą. Mano giliu įsitikinimu, prezidentūra yra uzurpavusi monopolinę teisę kontroliuoti teisėsaugą, kuri atitinka jos interesus, bet toli gražu ne įstatymus ir ne demokratijos principus. Seimas turi įsikišti.

Ne kartą sakiau, kad Seime turi atsirasti parlamentinė teisėsaugos institucijų kontrolė. Kol kas jos nėra. Galbūt socialdemokratai atsipeikės, kad tas Damoklo kardas, kapojantis neįtinkančias politines jėgas, jau yra prie pat jų kaklo, ir nuspręs galų gale įkurti laikinąją Seimo komisiją, kuri atsakytų į visus neatsakytus visuomenės klausimus - ir apie generalinio prokuroro posto pirkimą ar nepirkimą, ir apie „juoduosius sąrašus“, ir apie pažymų nutekinimus, ir apie visus kitus dalykus, į kuriuos iki šiol neturime atsakymo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s