respublika.lt

2018 rugpjūčio 17, penktadienis

Rolandas Paksas. Politinės sistemos kolapsasnuotraukos (66)

2018 gegužės mėn. 04 d. 18:01:10
Prezidentas Rolandas Paksas

Nenustebino. Netikėtai žiniasklaidoje paviešinti Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės laiškai buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui tikrai nenustebino.

 

Gal kiek keistokai atrodo, jog parlamentas ruošiasi gilintis į jų turinį, kuriame praktiškai sunku būtų atrasti ką nors nauja, kas vienaip ar kitaip nebūtų žinoma tamsiuose politikos verpetuose.

Tokio „susirašinėjimo“ pobūdis dar kartą patvirtino, kad šalies vadovė yra ištikima savo seniai praktikuojamam „valdymo“ stiliui, kuris tik imituoja demokratinį procesą, nuolat spraudžiamą į Prokrusto lovą.

Kas realiai pasikeitė po to, kai ne tik politikams, bet ir visuomenei tapo prieinama dar viena tariama paslaptis apie įvairius prezidentės „nurodymus“, „linkėjimus“, „perspėjimus“, galimai turėjusius ne vieną adresatą ir plaukusius ne tik į išskirtinai lojalių Seimo narių bei politikų pašto dėžutes, bet tikriausiai taip pat vertusius „prakaituoti“ teisėsaugos ar teisėtvarkos institucijų pareigūnus?

Neatmesčiau tokios galimybės, jog išradinga manipuliacija „kietos rankos“ įvaizdžiu žiniasklaidos priemonėse atitiko ne mažos dalies socialinės tikrovės išvargintų žmonių lūkesčius.

Tapo akivaizdu, ką ir taip buvo galima pamatyti pažvelgus atidžiau - ne visiems politiniams lyderiams buvo leidžiama išrikiuoti savo pulkus kaip prezidentės kariauną, o tik tiems favoritams, kurie labiausiai buvo ištikimi prezidentinės valios vykdytojai - uolūs liberalizmo fronto kovotojai.

Politikų abejones kėlusi intervencija iš Daukanto aikštės rūmų į nacionalinės politinės sistemos pagrindus prasidėjo ne šiandien ir ne vakar.

Lietuvoje persekioti ir puldinėti tuos, kurie nepritaria prezidentės ir jos šalininkų politinei laikysenai, jau tapo norma, o valstybės institucijos yra paverstos jas kontroliuojančios prezidentūros galios politiniais ginklais.

Tiesą sakant, sunku patikėti, jog šioje išnykusių pašto dėžučių istorijoje galima ką nors objektyviai išsiaiškinti valstybės labui.

Pirmiausia prisiminkime tos pačios prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės bylą, sukėlusią didžiulį rezonansą tarp politikų ir kuo ilgainiui viskas pasibaigė, kai „dvaro“ krizės suvaldymui buvo mobilizuotos visos teisėsaugos pajėgos, pradedant Generaline prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba, baigiant teismais.

Tikriausiai dar visiškai nenugrimzdo užmarštyje brutalūs teisėsaugos veiksmai prieš Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signatarus, kurie buvo priversti minti teismų slenksčius dėl kažkokių nereikšmingų dalykų, matyt, sudirginusių „niekada neklystančią“ Daukanto rūmų šeimininkę.

Šio skandalo atveju, yra viena nauja aplinkybė - nenumaldomai artėja nauji Respublikos prezidento rinkimai, kurių baigtis, manau itin jaudina dabartinį isteblišmentą - verslo, žiniasklaidos ir politikos elitą, kuris nieku gyvu negalėtų leisti suklysti antrą kartą, kaip tai buvo atsitikę 2003 metais.

Todėl pirmiausia reiktų atkreipti dėmesį į visus šios istorijos kontekste veikiančiuosius asmenis ir atlikėjus, kad imtų skleistis laiškų skandalo kontūrai visa apimtimi.

Pastaraisiais metais Lietuvoje nuolat vyksta kryptingos teisėsaugos struktūrų operacijos kodiniu pavadinimu „kova prieš politinę korupciją“, kurios iš tikrųjų yra tapę tikslingomis politinių oponentų dorojimo priemonėmis, eliminuojant vieną ar kitą politinę partiją ar asmenį.

Slaptas telefoninių pokalbių pasiklausymas, sekimas, beveik neribotas operatyvinių veiksmų taikymas leido specialiosioms tarnyboms veikti plačiu mastu.

Reiktų pastebėti, jog vienokia ar kitokia forma Lietuvoje veikia net aštuonios institucijos, turinčios teisę vykdyti operatyvinę veiklą. Visų jų tikslas - gauti operatyvinę informaciją slapta sekant, naudojant į organizacijas įterptus agentus, vykdant elektroninę žvalgybą, kurios šiuolaikinės galimybės yra neribotos. Informacija gaunama viešai, užšifruotai ar slapta apžiūrint daiktus, dokumentus, patalpas, transporto priemones, namus, teritorijas ir asmenis.

Šiame kontekste kalbėti apie Respublikos prezidentės konstitucinės atsakomybės klausimą, kurį galėtų iškelti parlamentas ir išnagrinėti Konstitucinis Teismas, veikiau primena Sizifo pastangas.

Praėjusios Seimo kadencijos valdančiosios koalicijos politinė taryba turėjo visas galimybes ne vieną kartą adekvačiai sureaguoti į situacijas, kuomet siekiant politinio dominavimo buvo šantažuojami ne tik atskiri politikai, skelbiami tariami „juodieji viceministrų sąrašai“, buvo surengta ne viena viešų patyčių egzekucija kandidatams į ministrus, tačiau to nepadarė.

Dvejopi standartai, intrigos, protekcijos, neskaidrūs sandoriai yra tapę mūsų kasdienio politinio gyvenimo norma, o troškimas „įtikti poniai“ tapo tarpinstitucinio bendradarbiavimo tikslu.

Respublikos prezidentės laiškų pobūdis tik dar labiau atvėrė visiškai sunykusią politinę kultūrą ir išryškino skurdų politikos kuluarų paveikslą.

Nemanau, kad turėtų stebinti prezidentės naudojama leksika. Priešingai, skandalo fone galime įsitikinti, kiek daug yra tokios „politinės veiklos“ šalininkų ir prezidentės munduro gynėjų ne tik tarp politikų, bet ir vadinamų konstitucinės teisės ekspertų, politologų, apžvalgininkų ir žurnalistų ratuose, kurie be išlygų išpažįsta ir pateisina tokį politinio veikimo stilių.

Tuo tarpu dalis visuomenės jau seniai indiferentiškai priima karingą šalies vadovę, kuri leidžia sau neatsakinėti į nepatogius klausimus, slepia savo praeitį ir diegia moksleiviams požiūrį, kaip turi virpėti ministrai Daukanto rūmų menėse, kaip tam tikrą neišvengiamybę - likimo „dovaną“. Despotiška laikysena nieko nestebina, o patys kinkų virpintojai kažkaip turi praryti karčią piliulę, jeigu nori gauti prezidentės „palaiminimą“.

Akivaizdu, jog šalies vadovė šiandien nesuvokia ir nė neketina bandyti suvokti savo politinės kultūros ir atsakomybės ribų bei valdžių padalijimo principo.

Esu tikras, jog dėl to Lietuvos politinę sistemą yra ištikęs kolapsas.

Šiandien nieko nereiškia, jog konservatoriai yra tapę aklais prezidentės gynėjais. Iš esmės jie gina ne Dalią Grybauskaitę. Jie baiminasi, kad bus demaskuotos visos manipuliacijos, apkaltos, susijusios su jų patriarcho elgsena, diktavusia intrigų foną beveik per visą nepriklausomybės laikotarpį.

Šantažas yra nuolatinis tokio elgesio palydovas. Ne vienas vadinamo politinio elito atstovas tą patyręs, matyt, turėjo mušti pavojaus varpais. Tačiau tylėjo. Tylėjo daugelis, matydami, kaip vienas po kito politiškai sudorojami bent kiek pabandę pasipriešinti.

Kiek Lietuva prarado dėl visų šitų intrigų. Kiek žmonių tiesiog neatsigręždami spruko iš Lietuvos, nematydami galimybių čia žmoniškai gyventi.

Panašu, jog ir šio skandalo kontekste gali būti supriešinta visuomenė iki tokio laipsnio, jog laisvi demokratiniai rinkimai taptų praktiškai neįmanomi.

Demokratijos likvidavimo ženklai Lietuvoje visiškai atitinka globalizmo ideologijos įsigalėjimo kriterijus: demokratinių žaidimo taisyklių atmetimas (ar netinkamas jų laikymasis); politinių oponentų teisėtumo neigimas, prievartos toleravimas ir skatinimas, pasiryžimas apriboti tiek oponentų pilietines teises, tiek masinio informavimo priemonių laisvę.

Matome prezidentės paveikslo, tarsi „Doriano Grėjaus portreto“ siaubingas grimasas. Portretas ne tik suteikė jo herojui „nenykstančią jaunystę, bet ir atitvėrė jį nuo jautrumo ir sąžinės“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (66)

 • Vargšas Rolandėlis 2018 gegužės mėn. 12 d. 07:49:45

  nebūsi jau tu niekada "ekscelencija", o tavo skystaprotė dukrelė "elito"
  puošmena.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 07 d. 06:38:33

  Mažeikiai-provincija su keliom mazuto bačkom,ten daug ką parduoti
  nebuvo.Paksas dalimis rusams pardavinėjo Lietuvos didmiestį
  Kauną,pradėjo arčiau aedromo,nuo Fredos.Būt ilgiau pabuvęs būtų
  pardavęs ir Šančius.

 • nakas 2018 gegužės mėn. 07 d. 05:56:18

  as noreciau kad pakso taip nesmeistu zmones tik gerai atsilieptu apie ji
  kas rasita blogai tuos zodzius istrintu jis jugi lakunas geras zmogus
  neleido parduoti mazeikiu naftos

 • Juozas 2018 gegužės mėn. 06 d. 20:51:36

  Dėl ko žmonės bėga iš Lietuvos: dėl negalėjimo rasti teisybę,
  dėl žmogaus nevertinimo žmogumi ir dėl geresnio gyvenimo užsienyje.
  Per televizines apklausas žmonės pasiryžę balsuoti tik už
  valstiečius, nes tik jie iškėlė į viešumą daugybę mūsų
  negerovių, bėdų, korupcijos atvejų, ko daug metų nedarė nei viena
  partija. Jeigu nebūtų visapusiškai trukdę Lansbergių klanas, Kubilius,
  Juknevičienė, nupirkti žurnalistai Valatka, Jakelaitis ir kiti
  priešiški veikėjai būtų padaryta žymiai daugiau gerų darbų.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 20:02:45

  Žemati,tave turbūt į Švediją maiše atvežė ir malkas pjauni?O
  švediškas darbo kodeksas ir pensijų sistema tamsesnė už Rietavo
  mišką.

 • zemaitis .>stebetojui 2018 gegužės mėn. 06 d. 19:19:04

  stebetojau ,tu durnas,ar kitus durnais laikai,daugiausiai ka gausi is
  swedijos,tai ne 700,o 70 ,arba 700 swedijos kronu,pats dirbau ,gaunu ir
  zinau,taip kad tu ne koks ne stebetojas,o debilas durninantis kitus,ir is
  senu zmoniu nereiktu juoktis ju laikais kompiuteriu nebuvo,kai visai
  pasensi,nebesusigaudysi klaviaturoj,tada gal suprasi,jei turesi kuom
  suprasti

 • Vyksta pjautynės 2018 gegužės mėn. 06 d. 18:21:08

  ne tik valdžioje ar Seime, bet ir internetiniuose puslapiuose.
  O po R.Pakso straipsniu visada tarsi pasamdyti šunyčiai vienas kitą
  puolą, jei susitiktų akis į akį tai tikrai griebtų užgerklės.
  Suprantu tuos, kurie palaiko autorių( kaip ir aš) ir bando paprotinti
  pasamdytus skalikus pasak prezidentę, bet dėja žmonės tapo visai nieko
  nemastantys, bet įsikandę nuvalkiotas temas tarsi kaulą ir jį
  nepaledžią iš nasrų. O gal tai jų kasdieninis penas ir kitaip jie jau
  nebagali egzistuoti. O gal jie save laiko visagaliais ir mano sugebės ką
  nors pakeisti ar paveikti.
  Gal geriau apsiraminkite, nes tokie pokalbiai labai kenkia sveikatai, o
  kaip atrodo jau esate garbaus amžiaus ir greit save į kapus nuvarysite.
  Turėtumete žinoti, kad pyktis kenkia kepenims...

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 18:17:03

  Senį užgraužė pavydas.Toks,kaip tu,jei Dievas duos,aš būsiu,toks kaip
  aš, tu jau niekados.

 • Taip 2018 gegužės mėn. 06 d. 17:28:15

  Ubage dvasios"nesijuok is seno ! pats toks busi...jei pasiseks",bet
  ablauxams kazi,jis kalba pats su savim...
  Ismincius kalbejo:"jei kalbiesi su Dievu,reiskia meldiesi,bet ,jei Dievas
  kalba su tavim ,tai jau sizofrenija"...

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 16:57:54

  Senioke,ištaisyk gramatines klaidas,nes proanūkiai juoksis.Paklydai
  gramatoje?O gal su broliu perpus,per 10 metų,vieną klasę pribaigėt,po
  penkis metus,pirmoje klasėje sėdėjot,besitrindami mokyklos koridoriuose?

 • Prosenelis 2018 gegužės mėn. 06 d. 15:59:41

  Stebietojui atsiprasau kiek jums koncervatorei Lanzbergis moka uz
  neteisynga ne sazininga lojima.manau kad GERAI nes stengeties zmogu
  apipylti purvu kurio jisai neusitarnavo.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 14:58:23

  Dar nesu pensinnkas,bet pensiją jau užsidirbau.Iš motininės Sodros,už
  35 darbo metus gausiu 245 eurus,dar padirbęs metus Švedijoje,už 3 darbo
  metus,iš Pensionsmyndigheten, gausiu 700 eurų.Rekomenduoju.

 • genetikas 2018 gegužės mėn. 06 d. 14:14:31

  paksiau geriau nekiauksėk juk prieš nepilną mėnesį Lietuvos saugumo
  vadas sakė jok esi rusų projektas

 • Stebėtojui 2018 gegužės mėn. 06 d. 12:03:17

  Pavasaris.Eik ,pensininke,pasiganyti.Nusibodai visiems.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 11:39:07

  Jaučiu artėja savivaldybių rinkimai.Mėšlynų musės apie savivaldybes
  intensyviai skraido.Net sovietiniu aviaciniu žibalu jau smirda.

 • Stebėtojui 2018 gegužės mėn. 06 d. 10:35:11

  Kiek žinau tą vertaliotų remonto dirbtuvę ne R.Paksas padovanojo ir
  sklypelius, bei sodybą ir t.t Tai ankstesnių valdžių, o gamykla ir iki
  šiolei aktyviai remontuoja lietuviškus vertaliotus, nors Borisovo
  Lietuvoje jau senokai nėra...Kas tuo užsiima ne tamstos sumautas
  reikalas. Yra tam žinybos ir lai jos aiškinasi, jei kas neatatinka
  įstatymams...Šį reikalą ir be tamstos sapalionių žino tas kam
  reikia..

 • tam .>kada ir.. 2018 gegužės mėn. 06 d. 10:06:09

  jeigu jau siūlote šalinti, tai pirmiausia reikia šalinti jūsų ir
  Stebėtojo komentarus. o šiaip, išgerkite valerijonų ir bus gerai.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 09:46:50

  Nemenkinkit liotčiko nuopelnų.Ne taip jau ir svarbu,kas tą blizgutį
  prie plačios Borisovo kitelio krūtinės primontavo.Daug svarbiau kam ir
  kiek ,,nusipelnė''ir ,,vokelis''prie ordino nemenkas buvo,visa Kauno
  vertaliotų remonto gamykla,sklypeliai su miškais ir ežeriukais.Gyvenk ir
  žvenk.

 • n 2018 gegužės mėn. 06 d. 08:57:26

  nera pats Paksas sventas,bet sisyk sutinku pilnai su straipsnyje nupiestu
  paveikslu apie Daukantynes veikla!

 • >Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 08:41:12

  Blogai stebėjai, mažai skaitei, o dar mažiau žiūrėjai į ekraną,
  kad
  pripašei R.Paksui Borisovo"ordiną". Pražiopsojai Adamkaus pirmą
  kadensiją, kada jis ne tik Borisovui, bet dar vienam kagebistui iš
  Rusijos užkabino ordinus. Jei esi stebėtojas, tada akylai ir stebėk, o
  ne spoksok į skraidančias varnas išsižiojęs, nes gali nelabai malonūs
  dalykai nutikti...O dėl Borisovo sulietuvinimo taip pat nepataikei, nes
  jis buvo sulietuvintas jau daug anksčiau, o tik po to vyko abra-kadabra,
  bet kalbėti taip ir neišmoko, tai koks tau sulietuvinimas...Esi tikras
  čiukčė...

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 06 d. 07:37:29

  Nevykit,atsiprašau.Ką aš darysiu?Lochatrone
  ,,Teleloto''nedalyvauju,bukos lietuviškos reklamos,muilo operų
  nežiūriu.Dieve,liks tik krepšinis.Todėl dar kartą atsiprašau ir
  pasitaisau.Paksas Lietuvos naudai daug padarė.Lėktuvu
  paskraidė,Borisovą sulietuvino,užkabino jam ordiną,Lietuvos turtu su
  juo pasidalinóo,prezidento sostą ir Briuselio krėslą patrynė ir dabar
  kartais iš skraidyklės Lietuvą apžvelgia.Atsiprašau.

 • kokie 2018 gegužės mėn. 05 d. 22:13:45

  drasus ,loja kaip sunys ,bet tik savam kieme,o briuseliuke ,kaip pelytes po
  sluota tyliai tuno,beda per tuos 'europarlamentarus' ir jokios naudos
  Lietuvai ir Tautai.

 • .>kada ir.. 2018 gegužės mėn. 05 d. 21:55:59

  Būtų gerai,kad pats dingtumei iš šio portalo.Su Stebėtoju pensininku
  kartu .Visą dieną tik ir sargauja,nesąmones rašinėja.Už sistemingus
  įžeidinėjimus siūlau pašalinti.

 • tam kada 2018 gegužės mėn. 05 d. 21:45:35

  o kada tamsta baigsi rašinėti nesąmones ?

 • Paksai, 2018 gegužės mėn. 05 d. 21:40:32

  konstatuoti faktus ir as ,sena,bet nevisai kvaila boba,moku...moku ir
  as.Bet leisk paklausti,ka be sito,tamsta nuveikei zmonems...per sitiek
  metu.Tai ko buni toj politikoj...o kas dedasi Lietuvoj mes jau 30 metu
  matom...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GRĖSMĖ: Vilniuje ketvirtadienio pavakarę įvestas operatyvinis planas „Skydas“; pasak Vilniaus apskrities policijos pranešimo, Jeronimo Ralio ir Vito Gerulaičio gatvių sankryžoje, atliekant kasimo darbus, rastas 30-40 cm ilgio objektas, panašus į minosvaidžio miną.
 • KOMPENSACIJOS: likusi kompensacijų dalis praeitais metais nuostolių dėl liūčių patyrusiems ūkininkams bus išmokėta penktadienį; tokių žemdirbių, kurie dar nėra gavę kompensacijų, yra likę apie 300.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jūsų vartojamų vaistų kaina pakito?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +16 C

   +14  +16 C

 

   +15 +18 C

  +20  +23 C

   +24  +26 C

 

   +24  +27 C

   3-6 m/s

  1-2 m/s

 

    1-2 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis