respublika.lt

2018 rugpjūčio 15, trečiadienis

Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“nuotraukos (33)

2017 lapkričio mėn. 19 d. 08:18:55
Rolandas Paksas, europarlamentaras, buvęs prezidentas

Kasmetinė labdaros akcija „Maltiečių sriuba“, keliaujanti per Lietuvą, nebegali pridengti vis labiau akivaizdžiai matomo drakoniško požiūrio į paprastą žmogų ir tvyrančios socialinės nelygybės, kurią iš dalies lemia neatsakingi valdžios sprendimai ir dabartinė politika.

 

Šiemet iš Lietuvos jau emigravo daugiau gyventojų nei pernai per visus metus - 50 888 piliečiai.

Vidutinis atlyginimas šalyje atskaičius mokesčius yra 659 eurai. Vidutinė senatvės pensija - 274 eurai. Tai dydžiai, kurie liudija bene prasčiausią mūsų padėtį Europos Sąjungoje.

Kalbėti apie solidarumą mažų mažiausiai būtų neadekvatu. Sąžiningam piliečių ir valdžios dialogui atsirasti, atrodo, nebėra net prielaidų regimybės.

Įsisenėjusios visuomenės žaizdos ne tik negyja, bet vis gilėja, atsiverdamos įvairiausiais pavidalais, tarsi properšos tariamų kultūros paveldo puoselėtojų „plikai nuskusto“ Gedimino kalno šlaituose.

Žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose jau kuris laikas darosi vis sunkiau įžvelgti ribą tarp fikcijos ir tikrovės. Kartais imi manyti, kad „viskas yra viešieji ryšiai“.

Augant kainoms daugybė žmonių visoje Lietuvoje nebeišgali sumokėti net komunalinių mokesčių. Lietuvių skolininkų sąrašą sudaro daugiau kaip 200 tūkst. fizinių ir per 30 tūkst. juridinių asmenų. Ir vieni, ir kiti skolingi po daugiau nei milijardą eurų.

Deja, valdžia žiūri pro pirštus į siautėjančius antstolius ir šiurpų socialinės prievartos paveikslą, leisdama atskiroms grupėms pelnytis labiausiai pažeidžiamų gyventojų sluoksnių sąskaita.

Valstybės viešojo sektoriaus darbo užmokesčio sistema šiandien neatitinka solidarios valstybės ir visuomenės kriterijų, tačiau niekas iš esmės nekalba apie jos sisteminį sutvarkymą.

Bene vienintelė sritis, į kurią valdžia deda didžiules pastangas, kad išsiveržtų į pirmaujančių pasaulio valstybių gretas, yra karinėms reikmėms skiriamos biudžeto išlaidos.

Kita vertus, tai tema, apie kurią, tenka pripažinti, piliečiai negali atvirai diskutuoti, jeigu nenori patekti į kokius nors „juoduosius“ nepatikimų asmenų sąrašus.

Beveik prieš trejus metus, Lietuvai minint narystės NATO dešimtmetį, septynių parlamentinių partijų atstovai pasirašė prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotą susitarimą dėl užsienio, saugumo ir gynybos politikos gairių 2014 - 2020 metais.

Politikai įsipareigojo užtikrinti, kad kasmet nuosekliai būtų didinamos lėšos krašto apsaugai ir iki 2020 metų pasiektų 2 procentus šalies BVP.

Šiame kontekste reikėtų atkreipti dėmesį, kad tais pačiais metais vykusiame Velso viršūnių susitikime NATO šalys yra įsipareigojusios iki 2025 metų gynybai išleisti ne mažiau kaip 2 procentus BVP.

Lietuva šia prasme aplenkė laiką, jei neklystu, septyneriais metais. Esant palankiai ekonominei situacijai ir socialinei visuomenės būklei, gal ir būtų galima pateisinti atskirų politikų ambicijas žengti septynmyliais žingsniais pirma tarptautinių partnerių susitarimų ir įsipareigojimų grafiko.

Daugiau kaip 2 procentus BVP karinėms reikmėms pernai skyrė tik penkios NATO šalys: JAV (3,61 proc.), Graikija (2,38 proc.), Didžioji Britanija (2,21 proc.), Estija (2,16 proc.), ir Lenkija (2 proc.).

Šiuo atveju, reikėtų labai suabejoti mūsų valdžios pastangomis tik atkreipti į save dėmesį ar bandyti kita forma kaip nors „išsišokti“, bandant penkeriais metais aplenkti net didžiausią ekonominę pažangą pasiekusias Europos valstybes. Gali būti, kad mūsų tariamas „politinis elitas“ tėra nuolankus svetimų interesų ir valios mediatorius.

Kad ir kaip ten būtų, kaina, kuri yra sumokama už nenumaldomą troškimą „pirmauti šiose lenktynėse“ mūsų visuomenės gerovės sąskaita, yra žymiai didesnė nei skaičių eilutės valstybės biudžete, o tokios politikos padariniai - sunkiai prognozuojami.

Valdžia pastaraisiais metais itin nenuosekliai ir neproporcingai didina išlaidas kariniams reikalams lyginant su kitomis valstybės reikmėmis - švietimu, sveikatos apsauga ar socialine sfera.

Kitų metų valstybės biudžeto projekte Krašto apsaugos ministerijai atseikėta 873 mln. eurų, kai visai sveikatos sistemai numatoma skirti 678,488 mln. eurų.

Manęs niekaip neįtikina dabartinio krašto apsaugos ministro kalbos, kad tik „šiemet, praėjus 27 metams nuo nepriklausomybės atkūrimo, pirmą kartą užtikrinama, kad mūsų kariai gautų visas uniformas, ekipuotę ir reikiamus šaulio ginklus.“

Seimo kuluaruose jau yra rengiamas naujas „nacionalinis susitarimas“, kuriuo būtų įteisintas dar vienas „atsispyrimas nuo 2 procentų dugno“ krašto apsaugai.

Visuomenės jau senokai nebestebina kariškių „apsipirkinėjimo“ mastai: pėstininkų kovos mašinos, savaeigės haubicos, vidutinio nuotolio priešlėktuvinė sistema, žvalgybos, stebėjimo sistemos. Sąrašą būtų galima pratęsti.

Dar nespėjus išdžiūti rašalui ant sutarčių dėl vidutinio nuotolio gynybos sistemų NASAMS pirkimo iš Norvegijos, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pareiškė, kad Gynybos resursų taryba nusprendė kreiptis į Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybę dėl galimybės įsigyti du šimtus vienetų „Oshkosh defence“ gaminamų šarvuotų visureigių.

Priešingai nei medikų sąjūdžio peticija dėl visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų, įskaitant ir gydytojus rezidentus, atlyginimų didinimo 30 procentų nuo kitų metų sausio, krašto apsaugos ministro pareiškimas nesukėlė jokios reakcijos nei opozicijos, nei sunkiai apibrėžiamos valdančiosios daugumos sluoksniuose.

Lietuvos medikų reikalavimas padidinti skandalingai mažus atlyginimus visiems mokesčių mokėtojams kainuotų apie 200 mln. eurų, tačiau šis visai sveikatos sistemai gyvybiškai svarbus poreikis tikrai neturėtų būti apibūdinamas kaip „šantažas ir spaudimas Vyriausybei“.

Veikiau kaip visuomenės šantažas galėtų būti vertinamas krašto apsaugos sistemos viršūnių ir kariuomenės vadų vis didėjantis apetitas ginkluotei ir karinei technikai. Reiktų pabrėžti, kad šiuo metu valstybės skola (17 mlrd. 526 mln. 269 tūkst.) jau viršija 6 tūkst. eurų sumą vienam asmeniui. Vien palūkanų per metus kiekvienas gyventojas sumoka apie 200 eurų.

Esu įsitikinęs, kad jokiu būdu negalima sutikti su voliuntaristiška NSGK pirmininko V.Bako ir kitų karingų parlamentarų vizija „neapsiriboti 2 procentais, o per penkerius metus pasiekti 2,5 procento BVP“ karinio biudžeto apimtį.

Manyčiau priešingai, šiandien reikėtų kruopščiai svarstyti galimybę sumažinti asignavimus krašto apsaugai iki bendro Europos Sąjungos vidurkio, tam, kad būtų galima realiai finansuoti medikų ir mokytojų atlygimų pakėlimą bei kitas visiems gyventojų slauoksniams jautrias sritis.

Briuselis šiandien diktuoja naują tempą vadovaudamasis ką tik pasirašytu Europos gynybos perspektyvos susitarimu (PESCO), po kuriuo, beje, nėra Airijos, Danijos, Portugalijos, Maltos ir, žinoma, Didžiosios Britanijos parašų, tačiau „šviečia“ Lietuvos parašas.

Šis naujas Europos karinės biurokratijos projektas neabejotinai pareikalaus tikrai nemenkų finansinių resursų. Šių metų vasarą įsteigtas 5,5 mlrd. eurų Europos gynybos fondas tėra tik pradžia.

Tai žingsnis „nepriklausomos Europos gynybos, su bendros nuosavybės projektais, bendrais kariniais asignavimais ir su laiku, galbūt su bendra kariuomenės dislokacija“ link.

Nors kalbama, kad PESCO nedubliuos NATO funkcijų, o jas papildys, tačiau drįsčiau suabejoti tokiomis prognozėmis.

Akivaizdu, kad judama Europos kariuomenės link. Kaip yra sakęs Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas, „Europa bus apsirūpinusi bendra karine galia, bendru gynybos biudžetu ir bendra veiksmų plano doktrina.“

Kiek tai gali kainuoti Lietuvai, sunku prognozuoti, tačiau sprendžiant pagal tai, kokia „lengva ranka“ priimami nauji įsipareigojimai, galima numanyti, kad jau įžengėme į baigiamąjį mūsų valstybingumo sunaikinimo etapą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (33)

 • galvoju , 2018 sausio mėn. 04 d. 21:41:33

  rašytojų Lietuvoje - kaip grybų po lietaus , bet dirbančių Lietuvos
  žmonių naudai.....būtų daug naudingiau

 • Pensininkas 2017 gruodžio mėn. 22 d. 03:18:05

  >>>Bet labai idomu. Tikrai taip! Ir paziurejes Italijos zurnalistu
  dokumentini filma , kuriame zudikai snaiperiai prisipazista. Prisipazista,
  kad jie gruzinai, kad jie Saakasvilio isakymu is "Ukrainos" viesbucio saude
  i demonstrantus ir policija ar Omona (nezinau kaip tiksliai apibudinti).
  Zodziu valdzios jegos strukturos zmones. Po to saugomi dabartiniu
  Parlamento nariu pasisalino. Dabar gyvena kas kur, Europoje su pinigais.
  Man tik uzkliuvo, kad ten figuruoja 2 lietuviai. Taip kad tuos 80 zmoniu
  susaude Saakasvilio isakymu jo snaiperiai !!!

 • Bet labai idomu, 2017 gruodžio mėn. 08 d. 07:32:58

  Lietuva prieš Ukrajyna mažas vabaliukas bet dovanoja Ukrajynai ginkloties
  už du milijonus tikreusei esame pati turtingiausi šalis deja daugiau kaip
  80procentu ir badauja bet milijonus ne badaujentims o ukraijynai ir dar
  ginklais .

 • Kaip visada 2017 gruodžio mėn. 07 d. 00:38:24

  Protingos mintys pagristos faktais. Pagarba gerb. Prezidente!

 • Tadas 2017 gruodžio mėn. 05 d. 11:25:06

  Per tuos tik pinigines ginančius "patriotus", jų pachanus "atradusius"
  rudąją, ir dar 1,5 metų kentėsime dorieji ir karo ir bado naštą! Kad
  juos kur perkūnas nutrenktų!

 • tikrai 2017 gruodžio mėn. 01 d. 15:37:37

  matosi,kad jeigu parlamente tokių kaip RPaksas dirbtų dauguma, tai
  tą sutaupytą milijardą kuris išmetmas ginklavimuisi,panaudojus
  stlyginimų didinimui , emigracija tikrai būtų galima sustabdyti

 • JJuozas 2017 lapkričio mėn. 26 d. 14:56:00

  Kariuomene reikia stiprinti.Taciau kyla klausimas,kas joje tarnaus,juk
  ,,Emigracija,,vis dideja,daugiausia isvaziuoja jaunimas.Kyla klausimas,kaip
  ,,priversime juos sugryzti,,Pirmaiusia butina,kad didetu gimstamumas,antra
  kad jaunimas jau mokyklos suole butu mokamas patriotiskumo,bet tevai turi
  tureti galimybe ne skurdziai gyventi,bet oriai.Trecia visus saukiamojo
  amziaus jaunima nemokamai ismokyti vairuoti netik autonobiliu,bet
  traktorius.Ketvirta jaunos seimos turi gauti lengvatinius kreditus butui
  isigyti.Penkta ir ,,ponu vaikai privalo tarnauti kariuomeneje,,Sesta
  jaunimui nemokami sporto bureliai,kad jie isaugtu fiziskai stiprus.Tai
  vienos is salygu.

 • Teisus Paksas 2017 lapkričio mėn. 24 d. 16:51:47

  Karuomenė kiekvienai valstybei būtina, Bet sveiko proto ribose,
  orientuojantis į galimą agresorių.Juo Lietuvoje įvardijama Rusija.
  Vadinasi, reikalinga tokia karuomenė, kuri atlaikytų puolimą iš Rytų
  per Baltarusiją ir Latviją ir iš Vakarų per Kaliningrado sritį. Ar
  pajėgūs tokią karuomenę turėti? O gal geriau pasitikėti NATO
  atgrasymo galia ir turėti karuomenę tik tokią, kuri dalyvautų NATO
  misijose, pakankama, kad atsilygintume NATUI už apsaugą.Tikrai
  nereikėtų 2 procentų.O dar geriau būtų nesipykti su Rusija ir kitais
  kaimynais,nemojuoti karo kalaviju, kuris gali greit atsisukti į patį
  mojuotoją.

 • Matj perematj, Lietuvos 2017 lapkričio mėn. 23 d. 22:48:41

  "atstovas" ES-e. Teisti tą rusijosų demoną reikia. Negi negalima jo
  atšaukti?

 • Kartojasi senaistorija 2017 lapkričio mėn. 22 d. 18:39:53

  seniau po antro asaulinio karo buvo pranašaujama, va ant kalėdų ,ant
  velykų ateis amerikonai, tai dabar rusai užpuls.Kaip sakoma "senos
  dainos,geros dainos".Tai pirmyn, tik haubicos mus apgins nuo visokių ten
  "kalibrų".

 • Kaimietis 2017 lapkričio mėn. 21 d. 13:03:41

  O Vilniuje ,kaip ir Rusijoje, kuria jie tarnauja, karinė isterija visada
  būdavo blogo gyvenimo pateisinimas!

 • barovikas , 2017 lapkričio mėn. 20 d. 12:18:29

  ,, tikras mastymas ir blogio užkirtimui reiktu imti ir nagrinėti tos
  visus asignavimus juk kas pasirašė tos popierius briuselio klerkams juk
  mūsų ponia vasilisa prikrasnaja ,savo lakstymo ir stenėjimo įvare mumis
  visus į kampa visa laika prognozėmis ir kvailumo neišmanėliu sakyniais
  su savo tredimu, rusas puola skirkite karius mūsų apsaugai, o ten iš
  viršaus balso atsakas didink savo gynybos reikšmes pinigus imk skurdink
  iki to lygio pirk iš mūsų nato bloko visokio kalibro technika ir lavink
  savo runkelius kad gintu nuo ruso jus ,, kur matyta o čia matom kokiu
  atsiranda veikėju kuriems mes nerupime ir trina savo sumanimo pinigu
  plovimo ir žaidimo treniruotėmis kurios jau niekam nereikalingos o seimo
  treniruokliai neišmanėliai fokusus minko ir lovi apkabines bijo net
  pasakyti mums ponia vasilisa prekrasnaja tos fokusus kabinti nereikia ir
  jokio 2 procentu nuo mūsų b,v,p, neskirsime nusiramink ir nedainuok rusas
  puola ,bastą .paksai pradėk gera daryti, mums ,nuo tave priklauso, daug

 • Kazys 2017 lapkričio mėn. 20 d. 10:47:19

  Ko gero baigėsi kremliaus duota nepriklausomybės Lietuvai kvota!

 • Agnė 2017 lapkričio mėn. 20 d. 06:08:11

  Jei būtumėt skaidruolis, tiek to, rašykite, iš Briuselio gal kitaip
  atrodo. Bet žmogeliai tamsuoliai kitką sako: ponas nebiednas ir žentas
  nebiednas ir kažkur

 • zm 2017 lapkričio mėn. 20 d. 01:54:52

  Ne tiek briusely š, kvailas jone, o lirva statytinė bei karais putojantys
  militarismo šūdvabaliai vagia biudžeto procentus iš pensijų, todėl
  saugumo dėlei plaunasi iš supistos sistemos tie, kuriems nepavyko
  prisivogti ar prisibanditauti.

 • Jono nuomonė 2017 lapkričio mėn. 19 d. 20:54:35

  Ponuli, jei ne kai kurie Lietuvos "atstovai" sėdėdami Briuselyje dirbtų
  Lietuvos, bet ne Rusijos naudai, Lietuvai mažiau reiktų skirti lėšų
  gynybai.

 • to kiek 2017 lapkričio mėn. 19 d. 20:17:10

  tu nematai toliau Pakso.Užsidėk akinius.

 • Kiek 2017 lapkričio mėn. 19 d. 17:44:17

  cia skurdziu susirinke toki pat kelia i padanges.Nekelkit nes tualetinio
  popieriaus tuoj neliks,reikes uodegas taip kaip prie ruso laikrasciais
  valyti. Geda skaityti tokius komentarus,negi nematet kokioj prabangoje sis
  ponaitis raitosi,kaip gyvena jos dukros seima,o jus per ta pati laikotarpi
  likote ubagais,o dabar norite is to pono dar padaryti valdininka.Negi jums
  nesinori pagalvoti is kur tie tokie turtai-namai,lektuvai,verslas.
  PAGALVOKIT....

 • Realybė 2017 lapkričio mėn. 19 d. 17:10:05

  Nieko nuostabaus kad vasalų ir batlaižių politika vyrauja Lietuvoje ir
  Europoje. Lietovos politikos tikslas ir siekis kenkti Rusijai ir laižyti
  užpakalį JAV.

 • Laumių skalbykla 2017 lapkričio mėn. 19 d. 09:02:15

  Užaugęs nevergaus jis, baudžiauninku nebus...

 • Graudu 2017 lapkričio mėn. 18 d. 22:49:09

  659 eurų, atseit, vidutinis atlyginimas - tokia suma matyt gaunasi, kai
  sudeda milijonierių atlyginimus ir šimtų tūkstančių vergų
  atlyginimus( minimumą ar mažiau) ir išveda vidurkį. 140 000 asmenų,
  atrodo, gauna 102 eurus ir mažiau - tai niekam nereikalingi neįgalieji.
  Nacių valstybėje dėl neįgaliųjų buvo sugalvoję "mirties įstatymą
  dėl pasigailėjimo". Čia vargšus pribaigia skurdu ir pusbadžiavimu ar
  net badu.

 • Norėčiau 2017 lapkričio mėn. 18 d. 19:34:13

  kad taip dirbtų esami ir būsimi prezidentai Lietuvoje ir pridursiu kad ne
  mano vienos nuomonė yra ta kad norėtume p,R,Paksą matyti prezidento
  poste t.y. ten kur toks žmogus ir turi būti.

 • Kas gali 2017 lapkričio mėn. 18 d. 19:29:22

  man pakeisti mano įsitikinimus.Ogi tiktai pragyvenimo lygis.Kol to
  neatsitiks man visai nesvarbu kuriai valdžiai aš nepatinku ar patinku aš
  visada kalbu savo sąžinės ir įsitikinimo balsu prieš kurį rankos
  pakelti paprasčiausiai negaliu nes tai būtų kova prieš save.Remdamasi
  pono Pakso mintimi tai per septynis metus valdžia norėdama pagerinti
  žmonėms pragyvenimą ir galėjo tai padaryti.Nežinau ar kada nors
  atsiras atsakomybė už žmonių skurdinimą ir atsakomybės nebuvimą,

 • Tam "kaip visada" 2017 lapkričio mėn. 18 d. 18:19:04

  Tas ir toliau varo savo propagandą. Bet kodėl Tas sėdi Briuselyje, o ne
  Maskvoje?

 • zm 2017 lapkričio mėn. 18 d. 16:30:08

  Prezidento kalba.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MUITAI: tvyrant diplomatiniam ir prekybos ginčui su JAV, Turkija trečiadienį padidino tarifus JAV pagamintiems produktams - nuo automobilių iki tabako.
 • GRĖSMĖ: Pietinės Japonijos Kučinoerabu salos gyventojai raginami ruoštis evakuotis, nes saloje buvo padidintas ugnikalnio išsiveržimo pavojaus lygis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia naujas Vilniaus gatves pavadinti Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrėjų pavardėmis?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +15 C

   +10  +14 C

 

   +14 +16 C

  +18  +21 C

   +22  +24 C

 

   +22  +24 C

   3-5 m/s

  2-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1406 PLN - 4.2993
RUB - 75.8530 CHF - 1.1298
GBP - 0.8930 NOK - 9.5275
reklama
Ukis 2018