R.Karbauskis: tegul prezidentė į veidrodį pažiūrinuotraukos (85)

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 10:20:11 Perskaitė 7282

Seimas suplanuoja daug, tačiau paskęsta rietenose, kurios trukdo priimti sprendimus. Tai po susitikimo su Seimo valdyba ir parlamento vadovu pareiškė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jai nepavyko prie vieno stalo suburti pozicijos ir opozicijos lyderių, todėl kilo mintis pasikviesti juos į restoraną prie vakarienės stalo. Tačiau „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis „Vakaro žinias“ užtikrino, kad su šalies vadove vakarieniauti neis.

 

- Prieš kelis mėnesius esate sakęs, kad nebendrausite su prezidente. Ar vakar, kai ji buvo atvykusi į Seimą, teko bendrauti? - „Vakaro žinios“ klausė Ramūno KARBAUSKIO.

- Neteko, nes prezidentė susitiko su Seimo valdyba, o aš nesu valdybos narys.

- Prezidentūra bandė organizuoti susitikimą restorane.

- Aš jokio kvietimo negavau. Nekvietė ir Seimo pirmininko bei premjero. Buvo galvojama apie kažkokią vakarienę, tačiau aš pasakiau, kad tokia forma nebendraučiau. Galbūt tokia žinia pasiekė Prezidentūrą, todėl kvietimo ir nebuvo.

- Kiek kartų teko bendrauti su D.Grybauskaite?

- Oficialiai į Prezidentūrą buvau kviestas tikriausiai vieną kartą - po rinkimų, neoficialiai - gal 2 kartus. Tai - ne mano iniciatyvos klausimas. To bendravimo prezidentei pačiai niekada nereikėjo, per tuos metus, įsivaizduokite, daugiau nei 1,5 metų - 3 susitikimai. Kita vertus, kodėl ji turi mane kviesti, kas aš toks? Esu komiteto pirmininkas, yra Seimo pirmininkas.

- Jei kviestų ne vakarieniauti, o bendrauti oficialiai, sutiktumėte?

- Jeigu mes šnekėtume apie valstybės kažkokius labai svarbius klausimus ir tai būtų oficialus formatas, kodėl gi ne? Jokių problemų. Turi būti aiškus formatas ir priežastis. Tačiau jokios priežasties eiti į Prezidentūrą nėra, formalus formatas susitikti Seime irgi nesiūlomas. Kai ji ateina į salę, aš ją matau, bet kas dabar buvo sugalvota, tai net nesupratau. Sutaikyti kažką sugalvojo? Nesuprantu, vaikais mus kažkokiais laiko? Lyg auklė būtų.

- Gal prezidentė bando taikytis, kad laikinoji komisija, toliau tirsianti verslo ir politikų neskaidrius santykius, paliktų ją ramybėje, nes D.Grybauskaitė yra vienas iš komisijos taikinių?

- Aš taip manyčiau. Kai jūs užduodate klausimą, kodėl ji dabar taip elgiasi, aš atsakau, kad, matyt, ji nori, jog nedarytume jokių komisijų, paliktume ramybėje ne tik ją, bet ir Gabrielių Landsbergį. Ir tai vadinama susitaikymu. Koks čia susitaikymas, kai sakoma: jūs apie mus nešnekėkite ir nieko netirkite.

- Pavasarį pareiškėte, kad su prezidente visiškai nebendrausite...

- Galiu priminti, kodėl. Aš klausiau, ar tas susirašinėjimas „tulpių“ elektroniniu paštu su Eligijumi Masiuliu egzistavo, buvo tie laiškai parašyti prezidentės ar ne. Aišku, iš netiesioginės informacijos buvo akivaizdu, kad tie laiškai buvo, ji to nė neneigė. Bet ir nepripažino. Keista situacija. Tada aš ir pasakiau: kiekvienas turi atsakyti už tai, ką daro. Ir žmogus, jei moralizuoja kitus, taip elgiasi... Visą laiką iš prezidentės pusės buvo moralizavimas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atžvilgiu. Ir dabar tas moralizavimas, žeminimas vyksta. Sako, kad yra aukštumos ir žemumos. Mes esame žemumos, runkeliai, ir yra aukštumos, elitas. Matyt, prezidentė yra aukštumos, o premjeras, Seimo pirmininkas, Karbauskis yra žemumos. Ji pati spaudos konferencijoje pasakė, kad yra aukštumos ir žemumos. Dėl to neįsižeidžiame. Na ką, esame runkeliai, bet Vytautas Landsbergis mus seniai runkeliais pavadino. Prezidentė tik pakartojo. Bet esmė ne tame. Esmė tone ir tokiuose pareiškimuose. Ką mes tokio blogo padarėme? Ar kokį nors įstatymą, kuri inicijavo prezidentė, blokavome? Ką nors blogo pasakėme? Jei tu pati ką nors blogo padarei, tai nors kitų nežemink, nemoralizuok. Reikia pirmiausiai į save pažiūrėti į veidrodį. Ir kalbu ne tik apie prezidentę, kiekvienas turi vadovautis tokia taisykle.

- Jei D.Grybauskaitė pakviestų ne vakarienės, o oficialiam pokalbiui į Prezidentūrą, eitumėte?

- O ko aš ten eisiu? Jei žmogus pripažintų, kad padarė klaidų, baigtų moralizuoti... Bet moralizavimas nesibaigė, jis vyksta be perstojo. Arogancija, kaip Gabrieliaus Landsbergio, kurio neįmanoma be arogancijos įsivaizduoti. Arogancija būtina jo gyvenime. Jei tuo nesirgtų, tai ir su G.Landsbergiu būtų galima pradėti apie ką nors šnekėti. O dabar... Rašo laišką visuomenei, išsityčioja iš „valstiečių“ ir galų gale pareiškia: mes norime bendradarbiauti. Bet atsiprašau, visų pirma absoliuti arogancija ir įžeidinėjimai bei žeminimas, o po to - „norime bendradarbiauti“. Kai tokia situacija, labai keistas prezidentės noras kažką su kažkuo sutaikyti. Tegul ji pasikviečia opoziciją ir sako: artėja biudžeto svarstymas, reikia rasti bendrą kalbą. Nes mes labai gerai žinome, kad opozicija balsuos prieš biudžetą, koks jis bebūtų. Nes opozicijai reikia „sukalti“ valdžią, vadinti ją nemokšiška, fašistine ir visokia kitokia, mat žodžių nebesirenka. Ir daryti viską, kad Seimas nebegalėtų dirbti. Tai apie ką su tokiais šnekėti?

- Jei prezidentė ir toliau bus, kaip jūs sakote, arogantiška, ar pasisveikintumėte su ja susitikęs gatvėje?

- Aišku, kad sveikinčiausi. Aš su bet kuo sveikinuosi. Vėlai vakare Seime baigęs darbą sveikinuosi ir su valytojomis, kurios dirba. Aš su visais sveikinuosi. Toks mano stilius, aš taip pripratęs, nes esu kaimo vaikas. Esmė ta, kad aš nesilaikau kvailų principų. Kitoje pusėje yra principai, o ne pas mus. Mes dirbame darbus, kurių iš mūsų tikisi rinkėjai. Bendraujame su visais prezidentės patarėjais. Raskite bent vieną patarėją, su kuriuo būtume atsisakę bendrauti. Todėl nesuprantame, ko iš mūsų nori. Matau ir tai, kad ateina prezidentė iš Seimą, perskaito savo metinę kalbą, išsityčioja iš visko, ką mes darome, iš visų sprendimų. Bet visus įstatymus pasirašo.

- Tyčiojasi, nes esą žmonės ne tuos išsirinko?

- Aš tai esu pasakęs ir viešai, nevyniodamas žodžių į nieką, kad, jos nuomone, žmonės ne tuos išrinko. Ką matau, tą ir sakau. Mes neįsižeidėme, tačiau faktas, kad pirmąjį žmogų iš Seimo prezidentė į Prezidentūrą pasikvietė G.Landsbergį, daug ką pasako.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net