respublika.lt

2018 vasario 24, šeštadienis

R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?nuotraukos (76)

2018 vasario mėn. 03 d. 08:35:22
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės klausimas - patyčios tai ar ne patyčios? Per „M.A.M.A. 2017“ apdovanojimų viešą TV transliaciją, Kauno „Žalgirio“ arenoje koncertuojant grupei „G&G Sindikatas“, scenos vaizdo projekcijoje pasirodė politiko Ramūno Karbauskio išdažytas veidas, panašus į klouną iš siaubo filmo „Tas“.

 

Klaikokas klounas užėmė visą ekraną, o tuo metu „G&G Sindikatas“ dainavo. Arba skandavo. Priklausomai nuo klausytojų skonio. Skanduotė-dainuotė skambėjo taip: „Mūsų bijo tie, kurių mes nebijom...“. Lia-lia-lia, tram-pam-pam ir taip toliau.

R.Karbauskis sureagavo viešai pareiškęs, jog tai (klouną) matant ekrane atrodo, kad patyčios normalu. „G&G Sindikato“ lyderis Gabrielius Liaudanskas-Svaras atrėžė, jog pasinaudojo demokratine teise į laisvą žodį. Esą norėjo atkreipti dėmesį į politinį cirką. Neretai piktą bei neteisingą. Ir šiaip reikia skirti karikatūrą nuo patyčių.

Kaip bebūtų keista, kartu su ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanotu, Dalios Grybauskaitės iniciatyvos „Už saugią Lietuvą“ ambasadariumi G.Liaudansku-Svaru, patyčių neįžvelgė ir D.Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė. Esą nederėtų painioti patyčių su kritika. Kokia? Matyt, kažką pražiopsojau. Iš politinio natų bei matų pasaulio. Svaras, matyt, taip sukritikavo kompozitorių R.Karbauskį. Muzikinių apdovanojimų vakarui sukūrusiam melodiją ne hip hopui, bet valsui.

VIETOJE KLOUNO LABIAU BŪTŲ TIKĘS FORTEPIJONAS

Tarkime, Svaras ir M.Lingė teisūs. Karikatūra - nėra patyčios. Bet tokiu atveju, visiškai nelogiška, kodėl Muzikinių apdovanojimų renginį reikia papuošti kokio nors šalies politiko karikatūra. O kodėl ne kokio nors šalies ekonomisto, mediko, traktorininko, santechniko, policininko ir t.t. karikatūra? Ar daugiavaikės mamos karikatūra? Visos čia paminėtos profesijos, pareigybės, būviai VIENODAI organiškai neįsipaišo į muzikinių apdovanojimų renginio kontekstą. Kaip į krepšinio varžybas neįsipaišo futbolas. Įsipaišytų tik tuo atveju, jei policininkas, santechnikas ar R.Karbauskis grotų gitara, virtuoziškai muštų būgnais ar pasižymėtų vokaliniais sugebėjimais. Butų pakviesti į „M.A.M.A. 2017“ apdovanojimus koncertuoti su „Rondo“. Kaip buvęs Seimo narys Laimontas Dinius. Arba įteikti apdovanojimus. Tad jei, anot Svaro, karikatūra nėra patyčios, logiškiau būtų buvę muzikinį renginį papuošti kompozitorių Benjamino Gorbulskio, Teisučio Makačino ar bent Paganinio ir Juozo Naujalio karikatūromis. Makabriškai skamba? Labai. Tačiau bent būtų logiška. O jei skamba chamiškai, įžeidžiamai, vadinasi, lygiai taip pat skamba ir R.Karbauskio atveju.

JEI NIEKAS NESITYČIOJO, TAI KAM TAS CIRKAS?

Karikatūra esą nėra pasityčiojimas, jei šaipomasi ne iš prigimtinių dalykų. Kažin. Iš žmogaus nesityčioja tik jo draugiškas šaržas. Per liesas. Per storas. Su per didele nosimi. Nors nosis, ausys, nepaveiktos plastikos chirurgų - vėlgi prigimtinis dalykas. Šaržas nesityčioja tik tuo atveju, jei žmogus turi humoro jausmą. O jei neturi? Tad „G&G Sindikatas“ turėjo mažų mažiausiai prieš metus užsakyti mokslinę-psichologinę monografiją „Ramūno Karbauskio humoro jausmo tyrimas“. Su atitinkamais grafikais, kreivėmis bei statistika. Patvirtinančia Svaro hipotezę. Prieš tai gavus tiriamojo objekto sutikimą tirtis. Ar davė? Matyt, davė. Nes neturint jokių mokslinių duomenų, tik analfabetai gali megėjiškai paistyti, kas yra pasityčiojimas, o kas - ne.

PREZIDENTĖ - KINKIS VINKIS. ŠIMTMEČIO PROGA

Kita vertus, kas scenoje įžvelgė klasikinę karikatūrą? Matė R.Karbauskio užpaišytą nuotrauką. Užpaišytą taip, kad būtų panašus į siaubo filmo klouną. Nieko originalaus. Mokinukai pripaišo ūsus Žemaitei, barzdą, asilo ausis - Lazdynų Pelėdai, o R.Karbauskis užpaišytas kaip klounas. Jei mokinukai taip užpaišytų gimnazijos direktoriaus nuotrauką, pedagogai išsikviestų gimnazistų tėvus. O suaugusiems galima. Įsivaizduokime, jog Vyriausybė, sveikindama Dalią Grybauskaitę su gimtadieniu, įteikia prezidentės-klounės iš filmo „Tas“ nuotrauką. Ak, nereikia tokio siaubo. Pakaktų siaubo, jei D.Grybauskaitę pagerbtų kaip teletabį. Prezidentė klausia - „gerbiamieji, kas čia?“. „Jūs, jūsų ekscelencija, - maloniai atsako Saulius Skvernelis. - su mėlynu Kinkio Vinkio kostiumėliu. Laisvam demokratijos žodžiui paliepus. Toks mielas teletabis, kad nutarėme jūsų ekscelenciją pradžiuginti. Rankinuką nusipirksite pati. O gal pageidavote Šreko Fionos?“.

Manote, šalies vadovė apsidžiaugtų? Patarėjas M.Lingė - irgi? Suveiktų taip, lyg išvydus vudu lėlę, prismaigstytą adatų. Net narsusis S.Skvernelis bijotų atvykti į Prezidentūrą bent mėnesį. Nors kiek bekalbėtų apie demokratinę teisę į laisvą žodį bei laisvus teletabius. Galų gale, kam maivytis? Svarai, būk vyras ir neapsimesk. Ryžkis misijai Sibiras ne Kazachstane, bet Vilniuje. Nesidangstyk „Jei suis Charlie“. Geriau lietuviškai pasakyk - aš irgi esu LRT vadovybės, puolamos R.Karbauskio ir jam pritariančių politikų, palaikytojas. Ir ypač solidarizuojuosi su prodiuseriu Edmundu Jakilaičiu, nes jis prodiusuoja laidą „Nacionalinė ekspedicija“, kurioje ir aš esu pasirodęs.

RETORINIAI KLAUSIMAI

O dabar keli klausimai. Principiniai. 1.Ar piliečiai turi teisę žinoti, kaip visuomeninis transliuotojas leidžia mokesčių mokėtojų pinigus? Jei toks žinojimas - didžiulis nusikaltimas brandžiai demokratijai, tai nurodykite Baudžiamojo Kodekso straipsnį. Ir kiek britų sėdo už grotų, nes yra nuolat informuojami apie nacionalinio „BBC“ finansus.

2. Jei LRT vadovybės informacijos būtų pageidavę ne Seimo valdantieji su R.Karbauskiu, bet liberalai ar konservatoriai? Ar irgi būtų tokia pati priešiška reakcija? Aišku, būtų! Nes kovojama ne dėl žodžio laisvės, bet dėl finansų bei asmeninių ryšių neišviešinimo. Tiesa „Dviračio žinių“ kūrėjas Haroldas Mackevičius jau klausinėtų ne apie trąšas, E.Jakilaitis - ne apie kvietrugius, o „M.A.M.A 2017“ vaizdo projekcijoje būtų kito klouno karikatūra. Gabrieliaus Landsbergio arba Eugenijaus Gentvilo. Nes jei H.Mackevičiui ar E.Jakilaičiui tikrai rūpėtų R.Karbauskio įmonių rusiškos trąšos ar kvietrugių kainos, būtų paklausę daug anksčiau. R.Karbauskio klausinėtų ir „Dviračio žinių“ lenkai, ir bratkos. Negi tik dabar sužinojo, kas „Agrokoncerno“ savininkas.

3. O kas būtų, jei E.Jakilaitis, H.Mackevičius ir kiti prodiuseriai, siejami su LRT, būtų dabar darbavęsi ne visuomeninėje, bet komercinėse televizijose? Ogi būtų taip. E.Jakilaitis griaudėtų forume, kad LRT privalo paviešinti savo finansus. Kviestų Audrių Siaurusevičių aiškintis. Rita Miliūtė, jei dirbtų ne LRT, bet kabelinėje televizijoje, reikalautų piliečių teisės žinoti. H.Mackevičius visiškai nesikištų. Neįdomaus trąšų reikalo nepavestų net pelei. Svaras taip pat nesikištų. Nes E.Jakilaitis būtų ne prie ko. Kištųsi koks nors kitas žiopliukas atlikėjas. „Ant bajerio“. „Dėl ponto“, „Dėl žvengo“. „Dėl populiarumo“. Lietuvos šimtmečio proga. O R.Karbauskis, jei būtų ne valdantytsis, bet opozicijoje, laimingas krizentų. Per M.A.M.A apdovanojimus išvydęs G.Landsbergio art E.Gentvilo karikatūras. Na, ką jūs, kolegos. Niekas iš jūsų nesityčioja.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (76)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DIPLOMATIJA: dvišalių santykių plėtra, saugumo padėtis Europoje, transatlantiniai ryšiai, Rytų kaimynystės ir svarbiausi europinės darbotvarkės klausimai - visa tai penktadienį Lisabonoje aptarė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, susitikęs su Portugalijos užsienio reikalų ministru, Atstovų rūmų Europos, Užsienio ir Gynybos reiklų komitetų vadovais.
  • SPAUDIMAS: Pietų Korėja šeštadienį teigė, kad penktadienį paskelbtos naujos sankcijos Šiaurės Korėjai pagerins Jungtinių Tautų priimtų rezoliucijų laikymąsi, kuriomis siekiama didinti spaudimą branduoliniais ginklais grasinančiai valstybei.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. Visą šalį sukrėtusios pedofilijos istorijos chronologija ir vertinimas
5. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
6. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
7. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
8. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
9. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
10. Euras ir toliau plaunamas
11. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
12. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
13. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
14. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
15. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
16. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
17. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
18. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
19. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
20. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
21. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
22. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
23. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
24. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
25. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko

Kodėl ministrams sudaromos sąlygos kenkti valstybei nebaudžiamiems?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2299 PLN - 4.1698
RUB - 69.4480 CHF - 1.1505
GBP - 0.8794 NOK - 9.6770
reklama
Labas vasara