respublika.lt

Revoliucija neįgaliųjų netenkina

(0)
Publikuota: 2017 gegužės 27 08:11:02, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Henrika Varnienė. Stasio Žumbio nuotr.

Neįgaliųjų organizacijos palaiko Seimo iniciatyvą keisti socialinių įmonių teisinį reguliavimą ir ragina daryti tai kuo greičiau, nes dabar galiojantis modelis yra neefektyvus, reikalauja dešimčių milijonų eurų kasmet, o paliečia tik menką dalį žmonių, turinčių lengvą negalią, ir daugiausia naudos iš jo gauna ne neįgalieji, o pačios socialinės įmonės.

 

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Lietuvos neįgaliųjų forumo administracijos direktorė Henrika Varnienė, socialinių įmonių teisinio reguliavimo pakeitimai yra būtini.

„Socialinių įmonių kūrimąsi būtina stabdyti, nes dabar licencijos dalinamos į kairę ir į dešinę, - sako H.Varnienė. - Socialinių įmonių finansavimas išaugo jau iki 30 mln. eurų šiems metams. Tai yra milžiniški pinigai. Kuo ilgiau delsiama, tuo blogiau valstybei - tai piniginis momentas. Tačiau kur kas svarbiau, kad dabartinė sistema paliečia tik labai nedidelę grupelę žmonių, ir tik turinčių lengvą negalią.“

Neįgaliųjų organizacijos mano, kad socialinės įmonės, gaunančios paramą iš valstybės biudžeto, turėtų likti, tačiau jos turėtų įdarbinti pačią sunkiausią negalią turinčius žmones, kurie kitaip darbo tikrai niekada neras arba kuriuos įdarbinti paprastoms įmonėms būtų labai brangu. Tokių žmonių tarp neįgaliųjų yra apie 10 proc.

Tačiau šiuo metu iš 7 tūkst. socialinėse įmonėse įdarbintų neįgaliųjų dauguma turi lengvą negalią. Maždaug pusė jų dirba valymo sektoriuje. Tai reiškia, kad darbo užmokestį valytojų įmonėms sumoka valstybė. Negana to, tokioms įmonėms lengviau konkuruoti viešuosiuose pirkimuose, o tada valstybė joms dar kartą moka už įvairių ministerijų ir institucijų valymą. Taip sistema tampa labai brangi.

„Kitas dalykas - turi būti kuo greičiau inicijuotos Užimtumo įstatymo pataisos, kad atsirastų alternatyvios pagalbos neįgaliesiems priemonės, apie kurias mes kalbame jau bene 10 metų. Lietuvoje negalią turinčių žmonių užimtumas tesiekia 27 proc., o Europos vidurkis - daugiau nei 40 proc.“, - sako H.Varnienė.

Anot jos, egzistuoja gerokai efektyvesnės, pagalbos priemonės norintiems dirbti neįgaliesiems, jas tereikia numatyti Užimtumo įstatyme. Jos kainuotų tikrai mažiau nei tai, kiek dabar valstybei kainuoja socialinės įmonės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s