respublika.lt

„Respublikos“ archyvai: Parduodama turtą Lietuva nuolat pralošia

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 15 14:00:00, Valė ČEPLEVIČIŪTĖ, 2000 m. gruodžio 16 d.
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Premjero patarėja Ona Juknevičienė, dar neseniai dirbusi Uzbekistano Vyriausybės patarėja Pasaulio banko finansuojamam privatizavimo projektui įgyvendinti, susipažino su pastarųjų metų lietuviška privatizavimo praktika ir buvo nustebinta, kad Lietuva, privatizuodama didžiuosius objektus, visada pralošia. Taip galėjo atsitikti ir su Lietuvos taupomuoju banku (LTB), tačiau šią savaitę Vyriausybė nepatvirtino minimalios banko pardavimo kainos. Viena po kitos ėmė aiškėti šio sandorio ydos.

 

O.Juknevičienė sutiko atsakyti į „Respublikos“ klausimus.

- Ar lyginate savo šiandieninį darbą su darbu Uzbekistane?

- Kai premjeras Rolandas Paksas pakvietė grįžti į Vilnių, man buvo sakoma, kad Lietuvoje bus daug lengviau dirbti, nes čia reformos vykdomos daug geriau negu Uzbeksitane. Bet dabar matau, kad kai ko galėtume ir iš Uzbekistano pasimokyti. Pasitaiko, kad ir autoritarinis režimas duoda teigiamų vaisių, o spartus demokratėjimas išvirsta į anarchiją.

- Tokias išvadas jus verčia daryti lietuviško privatizavimo pavyzdžiai?

- Susipažinusi su dokumentais matau, kad nuo objekto privatizavimo pradžios iki sandorio pabaigos - ar tai būtų LTB, ar LISCO, ar „Mažeikių nafta“ - daroma daug klaidų. Man sunku įtarti, kad taip yra dėl kompetencijos stokos, nes pažįstu šioje srityje dirbančius žmones. Jie tikrai kompetentingi. Taigi nežinau, kas už to slypi, bet labai skaudu, kad Lietuva akivaizdžiai pralošė dėl pasirašytų sutarčių. Žaidimas vyksta į vienus vartus.

- Kokias taisykles pažeidžia Lietuvos pusė, nuolat nusileisdama pirkėjo naudai?

- Rytų ir Centrinės Europos valstybėse, buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose jau patikrintas individualaus privatizavimo metodas. Šio išskirtinio metodo prireikia, kai objektas yra monopolinis arba susijęs su infrastruktūros ar socialiniais dalykais. Lietuvoje kažkodėl pasireiškia tik neigiama tokio metodo taikymo pusė. Kai reikia pasirinkti investicinį banką, kuris jau turi didelę patirtį privatizuojant vienokį ar kitokį objektą ir pažįsta rinką, Lietuva pasirenka anaiptol ne geriausią. Nežinau kodėl.

- Ar tai tinka telekomo atveju?

- Dėl telekomo galima įžvelgti ir daugiau problemų, ne tik patarėjo. Kai nėra konkurencijos, nėra ko laukti tikros rinkos kainos. Pirkėjo siūloma kaina visada bus mažesnė. Taip yra ir su Taupomuoju banku. Manau, kad jo vertė nustatyta objektyviai, panaudoti tarptautinėje praktikoje priimti vertinimo metodai. Dabar rinkos vertė svyruoja nuo 60 mln. iki 75 mln. eurų, tai būtų apie 260 mln. litų. Už akcijų paketą - apie 240 mln. litų. Tuo tarpu siūloma kaina labai toli nuo šios sumos. Pirkėjas Švedijos bankas „Hansabank“ sutinka mokėti tik 130 mln. litų. Jis naudojasi tuo, kad nėra kito pirkėjo, nors, neabejoju, gerai žino tikrąją LTB vertę.

Panašiai atsitiko su LISCO. Pirkėjas „Bredo“ dabar sako, kad irgi žino, kiek vertas šis objektas, bet pasiūlė mažesnę kainą. O Lietuvos pusė net nebandė derėtis. Tai man visai nepatinka.

- Tačiau ką daryti, kai pirkėjas tik vienas?

- Žinoma, tokiu atveju derėtis sudėtinga, taip atsitiko ir su LTB. „Hansabank“ turi vardą, tapęs strateginiu investuotoju jis pataisytų LTB padėtį, kuri dabar blogėja. Lietuvai naudinga, kai ateina toks investuotojas. Bet tegul jis ateina kaip lygiavertis partneris ir nelaiko mūsų mažais vaikais, kuriuos galima, paprastai tariant, apgauti.

- Jūs pirmoji atkreipėte dėmesį, kad kompanija „Arthur Andersen“ šioje istorijoje įklimpo į interesų konfliktą, konsultuodama ir pardavėją valstybę, ir pirkėją „Hansabank“. Kodėl anksčiau privatizavimo specialistai nematė šios problemos?

- Bijočiau pasakyti, kieno tai klaida. Pati „Arthur Andersen“ turėjo suprasti, kad kils interesų konfliktas jai pradėjus dirbti „Hansabank“ pusėje, nes visi žino, kad ši kompanija konsultavo ir Vyriausybę dėl LTB. Bet jeigu niekas netriukšmauja - nei Valstybės turto fondas (VTF), nei Privatizavimo komisija, nei pati Vyriausybė, kodėl tuo nepasinaudoti.

- Negana to, atskleidėte dar vieną pribloškiantį dalyką, kad LTB privatizavimo patarėja Didžiosios Britanijos bendrovė „Daiwa SBCM Europe“ užsitikrino ne tik sėkmės, bet ir nesėkmės mokestį. Ką tai reiškia?

- Tie dalykai baltais siūlais siūti. Specialistas to negali nepastebėti. Paprastai toks garsus patarėjas nerizikuoja savo reputacija ir stengiasi užtikrinti skaidrumą, surasdamas daugiau potencialių investuotojų, kad tarp jų įvyktų konkursas ir būtų gauta geriausia kaina. Todėl už tai sutariamas sėkmės mokestis.

- Tačiau „Daiwa“ surado tik vieną pirkėją. Vadinasi, šis patarėjas irgi nesiekė geriausios kainos? Kodėl?

- Paprastai privatizavimo patarėjas imasi darbo tik tada, kai žino, kad objektą tikrai pavyks sėkmingai parduoti. Šį kartą problema ta, kad už „Daiwa“ darbą bus sumokėta iš PHARE lėšų. Lietuva neturi galimybės kontroliuoti, o patarėjas naudojasi visiška laisve. Neabejoju „Daiwa“ reputacija, bet ji pasielgė kaip geras biznierius ir pasistengė gauti kuo daugiau pinigų. Prieš pradėdama darbą bendrovė jau žinojo, kiek uždirbs, atlikusi užduotį. Tačiau paprašė dar ir sėkmės mokesčio, kuris paprastai atlygina dalį atlikto darbo, nors šį kartą už jį bus sumokėta iš kito šaltinio

Turto fondas turėjo pasipriešinti, bet jis sutiko ir pažadėjo sumokėti iš Privatizavimo fondo lėšų, ko pasaulyje nedaroma. Negana to, „Daiwa“ įtikino VTF, kad jeigu ir nepavyks parduoti Taupomojo banko, jam vis tiek reikės sumokėti 625 tūkst. dolerių. Tai reiškia, kad bet kuriuo atveju - sėkmės ar nesėkmės - reikės sumokėti didelius pinigus. Taip išeina, kad LTB atiduodame pusvelčiui.

- Šį kartą už tai būtų atsakingas Turto fondas ir Finansų ministerija?

- Manau, kad konkretūs pareigūnai turėtų atsakyti už savo sprendimus, kurie baigiasi didelių lėšų švaistymu. Lietuvos reputacijai tai nepadeda. Investuotojai mato, kad nesusitvarkome savo ūkyje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s