respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymąnuotraukos (117)

2018 vasario mėn. 17 d. 10:16:45

Pirmiausia noriu paaiškinti, kodėl rašau.

 

Gavęs kvietimą į Vasario 16-osios minėjimą Seime, beveik prieš dvi savaites paskambinau į Seimo pirmininko kanceliariją, sakau, noriu užsirašyti į kalbančiųjų sąrašą. Atsiliepė mergaitė lakštingalos balseliu ir ėmė kamantinėti, kas aš toks, sakė, jog kalbėtojai jau numatyti ir jų bus nedaug. Turbūt, pamaniau, kalbės prezidentė, turbūt Vytautas Landsbergis, turbūt Valdas Adamkus. Pagalvojau, kad mūsų valdžia jau apsistatė saldžiabalsėmis mergytėmis, kurios nežino nei kas tu toks, nors ir prisistatai esąs Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, ir jau nebeprisileidžia prie savęs. Jiems nebereikia. Viskas numatyta. Sudėliota.

Aš nesipiktinu. Kas aš pagaliau? 81 metų seniukas, nukriošęs, apimtas senatvinio marazmo, panoręs dar būti išgirstas tautiečių. Aš viską suprantu. Na, pasakiau sau, nenorit, kad kalbėčiau, nereikia, gal pagaliau Seimas - ne vieta, ne laikas kalbėti apie problemas, pradėti skųstis kažkokiomis nuoskaudomis, bet paskui savęs paklausiau, o kada laikas? Kodėl gi ne? Apskritai dėl šimtmečio kampanijos (nežinau, kas ją organizuoja) susidaro įspūdis, kad štai švenčiame Nepriklausomos valstybės šimtmetį. Ar taip žiūrėsime, ar kitaip, pusę amžiaus iš to šimto mes gyvenome okupuoti ir čia slypi mūsų didžiausios bėdos, - tą paveldą mes tempiame iki šiol ir niekaip negalime iš jo išsivaduoti.

Mes esame panašūs į operuojamą ligonį, kuriam operacija buvo nutraukta, žaizda palikta pusei amžiaus pūliuoti, po to operacija vėl pratęsta. Galima tik įsisvaizduoti, kaip toks ligonis jaučiasi. Iš viso nuostabu, kad jis dar gyvas. Todėl taip ilgai gyja žaizda, todėl toks ilgas reabilitacijos kelias. Todėl mus vis dar krečia ligos traukuliai. Okupacijos metai, 50 metų nelaisvės daug ką pakeitė mumyse - nuo gėrio ir blogio suvokimo iki sąžinės netekties.

Kaip kitaip paaiškinti tą nuolatinį autoritetų juodinimą, Lietuvos žmonių pjudymą ir skaldymą? Kuo kitu paaiškinti dviejų didžiai gerbiamų ir Lietuvai nusipelniusių žmonių Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio viešą apšmeižimą, neva jie bendradarbiavo su KGB. Kad jie nebendradarbiavo su KGB, esu tikras. Tikrieji KGB informatoriai prisipažino ir dabar yra ramūs, o Banionis ir Sondeckis neprisipažino, nes, matyt, neturėjo ką prisipažint ir todėl jie dabar yra kariami. O kad pasirašė kažkokį popiergalį, nes norėjo išvykti į užsienį, dar nieko nereiškia. Kiekvieno tarybinio žmogaus slapta svajonė buvo išvykti į užsienį, o Banioniui ir Sondeckiui tai reiškė dar daugiau. Tai leido jiems plėtoti kūrybinę veiklą: Sondeckiui diriguoti nesuskaičiuojamą gausybę genialios muzikos koncertų visame pasaulyje, o Banioniui - suvaidinti du žmonijos genijus - Bethoveną ir Goją. Manyti, jog tai nedarė įtakos Lietuvos kultūrai, būtų apgailėtinas aklumas.

Dar viena dovanėlė Lietuvai šimtmečio proga - kaltinimai vadinamuoju seksualiniu priekabiavimu, nei apsibrėžus, nei žinant kasgi tai yra, nei mokant jį atskirti nuo kitų flirto formų... Kol kas Lietuva garsėja savo režisieriais, bet, matyt, netrukus teatrus teks uždaryti, nes režisierių nebeliks, liks tik nepriekabiaujantys angeliukai. Stebint šitą priekabių serialą, norom nenorom peršasi mintis: ačiū Dievui, kad Lietuvos bernai dar drįso „priekabiauti“ prie merginų, nes tauta dar neišnykusi, dar gyva...

Jei puolami dar gyvi esantys, jie gali pabandyti apsiginti. O ką daryti išėjusiems? Pavyzdžiui, Vytautui Žalakevičiui, kurio filmas „Niekas nenorėjo mirti“ puolamas už tai, kad neteisingai pavaizdavo istoriją? Žinoma, neteisingai. Jis turėjo griebtis kompromiso, kad jo filmas išvystų dienos šviesą. Bet jis yra bene pirmasis menininkas, savo kūriniu pasiuntęs pasauliui žinią apie Lietuvoje vykusį pasipriešinimą. Atsimenat kone ant kiekvieno medžio filmo herojų kelyje kabančią Nukryžiuotojo Mūkelę?.. Šiandien lengva nurodinėti autoriui, kaip jis turėjo elgtis. Tada net užsimint apie pasipriešinimą nebuvo galima, tai buvo tabu. Prisimenu, mama pasakojo, kad vienas mūsų giminaitis, tik blogu žodžiu paminėjęs Staliną, atsidūrė pas baltas meškas. Ar būtų geriau, jei mūsų menininkai išvis būtų tylėję ir dar toliau į praeitį nustūmę mūsų tautos tragediją? Kita vertus, nuo kada istorija pasidarė meno vertinimo kriterijumi? Nemanau, kad kuriančiam Šekspyrui labai rūpėjo Anglijos, Danijos ar senosios Antikos istorinis atitikmuo...

Visa tai, apie ką kalbu, galima būtų įvardinti vienu žodžiu, - tai panašu į genocidą. Kas tuo suinteresuotas, nežinau. Bet kad mūsų nedraugai dėl to trina rankas, neabejoju: vieni lietuviai išsivažinės (ši katastrofa jau vyksta mūsų akyse), kiti patys išsipjaus ir į atsiradusią dykynę nedraugams bus lengva sugrįžti. Arba ją užimti.

Gerbiamieji Lietuvos žmonės! Kviečiu visus į susitaikymą. Žinoma, ne į susitaikymą su blogiu. Blogis turi būti įvardintas, bet ne tokiu būdu, kaip matome dabar puolant blogio aukas.

Kviečiu į santarvę. Į susiklausymą, pagarbą vienas kitam, į toleranciją. Ir į atlaidumą. Mūsų katalikiška religija suteikia mums galimybę per atgailą išpirkti savo nuodėmes. Pasinaudokime tuo, net tie, kurie manosi esą nekalti. Juk nelaisvės metais beveik visi daugiau mažiau gyvenome konformistišką gyvenimą, išskyrus gal tikruosius disidentus Antaną Terlecką, Nijolę Sadūnaitę ir kitus.

Ir dar. Kreipiuosi į Seimo narius. Viskas keičiasi, gyventojų mažėja, vienintelis stabilus dalykas Lietuvoje - Seimo narių skaičius. Susimažinkit. Aš tai padariau seniai, per pirmojo Seimo rinkimus. Išvydęs savo pavardę kandidatų sąrašuose (visi Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės nariai buvo ten surašyti), pasiprašiau būti išbrauktas, nes nesijaučiau pakankamai išprusęs nei politikoje, nei finansuose, nei žemės ūkyje. Ir tai buvo padaryta. Nesiūlau sekti savo pavyzdžiu, bet netikiu, kad sumažinti Seimo narių skaičių - didžiulė problema.

Regimantas Adomaitis
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, TSRS liaudies artistas, KGB premijos laureatas (besidomintiems šia premija siūlau kreiptis į Konstitucijos prospekte Vilniuje buvusį Revoliucijos muziejų; jis pasiskolino šios premijos diplomą, ligi šiol negrąžino, bet man visai jo nereikia)

Redakcijos pastaba: KGB premija buvo skirta G.Nikolajenkos filmui „Žmogaus iš mersedeso dosjė“ (1986 m.), kuriame vaidino ir R.Adomaitis.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (117)

 • R. Adomaičiui: 2018 kovo mėn. 05 d. 15:49:51

  PAGARBA

 • ir Salomėją 2018 kovo mėn. 02 d. 12:39:49

  Oj kaip genda nervai propesoriui skaitant šio signataro straipsnį.O
  apdergti tai juk nėra taip paprasta ! Na Salomėją ,nors po mirties,
  sugebėjo....
  Taip ,kad prie kalaborantų visus, išskyrus savę

 • Vladas 2018 vasario mėn. 27 d. 17:29:01

  Ačiū R. Adomaiti, jūs esate taurus ir šviesus žmogus. Gaila bet
  valdžioje tokių žmonių nė su žiburiu nerasi.

 • As nemanau 2018 vasario mėn. 26 d. 06:22:41

  Kad kas nors nuo to pasikeis. Atsiras koks korespobdentelis ar kitoks
  "zinovas" kuris Tomku apdrabstys purvais ir pan. O ir dabar ar ne patys
  esam kalti kad renkam i valdzia buvusius partorgus ar komsorgus. O cia
  viskas bus uzglostyta zmonems smegenis prapplaus ir viskas bus kaip buve

 • aldona 2018 vasario mėn. 23 d. 15:10:17

  turto ir valdžios siekimas ir tik savų interesų įgyvendinimas-
  supriešino .Kas sugebėjo "spruko ,kaip tas"asiliukas" multiplikaciniame
  filme,Laimės ieškoti,o gal klystu?

 • keidanskas 2018 vasario mėn. 23 d. 14:49:42

  Aš,bent akies krašteliu pamatęs Regimantą,susiieškau ,,Niekas
  nenorėjo mirti"ir n-tąjį kartą jį peržiūriu.

 • Algirdas 2018 vasario mėn. 20 d. 07:05:02

  Gaila,kad tokių žmonių niekas rimčiau nepastūmėjo savo laiku eiti
  valdžion todėl ir prisirinko partinių draugų kuriem tik chebros ir sava
  kišenė rūpėjo,trūk0 ižvalgų ,proto ir sažinės.

 • Romas 2018 vasario mėn. 19 d. 20:00:58

  Gerai, kad parašėte. Blogai, kad savo noru, būdamas doras žmogus
  atsisakėte būti seimo nariu. Vienu geru, sąžiningu žmogumi seime
  būtų daugiau. Jūsų vietą užėmė Kubiliai, Degutienės, Olekai ir
  panašūs vikšrai, kurie sėkmingai tarpsta. Situacija panaši su ta, kad
  sovietų laikais lietuviai stojo į komunistų partiją ir tapo vadovais,
  tuo pačių nesudarė galimybių jų vietą užimti atvykėliams. Taigi
  padarėte klaidą.

 • DZIAUGIUOSIU 2018 vasario mėn. 19 d. 13:42:53

  Dziaugiuosiu, kad esate. Pilnai pritaruu.

 • abc 2018 vasario mėn. 19 d. 12:15:05

  Man kiekvieną kartą nejauku skaityti vadinamuosius komentarus. Tie
  (žinoma, ne visi) "komentatoriai" tokie netašyti stuobriai, tokie
  bukagalviai, vulgarybių vulgarybės, matyt, nieko gero neskaitę, nematę,
  kad... Žodžiu, bjaurastis, permirkusi neapykanta kitaip mąstančiam.
  Apie kultūringą diskusiją tokiems toliau nei iki mėnulio. O didžiai
  gerbiamam R. Adomaičiui tariu AČIŪ už čia išsakytas mintis ir už
  tuos spektaklius bei kino filmus, kuriuose jis sukūrė įsimintinus
  vaidmenis ir kuriuos matęs iki šiol pamenu ir žaviuosi.

 • Piksius 2018 vasario mėn. 19 d. 00:50:31

  Tai pas Tansta veikia tai kas kelia klausimus. Ir ne tik klausimus. Jau
  viskas praeityje. Dadar nėra taikstymosi nuotaikų?..Bet taikstytis
  galima. Ačiū didelis, kad esat...Gal reikėjo kiek anksčiau prabilti?

 • As 2018 vasario mėn. 18 d. 22:50:40

  Kaip issvaistyta ir nustekenta Lietuva, sirdis krauju apsipila. Ir 2009m.
  minint Lietuvos vardo tukstantmeti kiek pinigu vien fejerverkams isleista!
  Kad tik suzibeti pries kitus, kai tuo metu tiek daug vargstanciu ir
  badmiriaujanciu zmoniu! Kam tos sventes ir pasididziavimas, jei is tiesu
  nera kuo didziuotis?! Sventeme Nepriklausomos valstybes simtmeti. Ar is
  tiesu esame nepriklausomi ir laisvi? As to nejauciu. Ir nejauciau jokio
  dziaugsmo vasario 16-aja. Esame uzguita, nustekenta, ibauginta ir
  isvazinejanti tauta. Ir cia-ne depresiskas, bet realiai jauciancio ir
  analizuojancio zmogaus pasisakymas. Istiko lemtis kaip toje dainoje, kai
  vienetai dziaugiasi, o simtai liudi. Tokios laisves ir nepriklausomybes
  tikejomes ir norime?..

 • Vytautas, Šiauliai 2018 vasario mėn. 18 d. 17:26:31

  ačiū, mielas Regimantai, už puikias mintis ir su praėjusiomis
  Šventėmis

 • visa 2018 vasario mėn. 18 d. 17:11:11

  bėda tame,kad "reikia"viską pamiršti.Istorijos pamiršti ir ją
  iškraipyti negalima.Kokia buvo praeitis,tokia ir turi likti be perdėtų
  nujuodinimų,ar pagražinimų.Tai jau buvo.Gyventi reikia dabartimi,čia ir
  dabar.

 • ??? 2018 vasario mėn. 18 d. 16:54:53

  Gerb. p. R.Adomaitį, pamiršote paminėti dar vieną dovanėlę
  šimtmečio proga- tai Prezidentės atsakymą Sadūnaitei.Juk didesnio
  akibrokšto ,kaip vasario 16 tos išvakarėse paskelbti mergaitės
  močiutę, esančią pedofile, negalėjo būti.Ar Jus tai pamiršote
  paminėti dėl savo garbaus amžiaus , ar kaip kokie valatkos tai
  nepaminėjote sąmoningai?Nesimatė Jūsų ir vasario 17d.laikančio
  plakatą "Kur yra mergaitė?" Negi mergaitės dingimas yra mažesnė
  blogybė nei nuogapapės paglostymas?

 • PAGEŽINGIEMS 2018 vasario mėn. 18 d. 16:18:07

  JŪS VIS "KOVOJATE" SU BUVUSIAIS,O TIKRIAUSIAI TAIP PAT ESATE "BUVĘ"KOL
  NEPAMIRŠITE,KAD BUVOT OKUPUOTI IR GYVENOT ANOJ SANTVARKOJ,TAI TOL IR
  MURDISITĖS PRAEITYJE. ŽIŪRĖKIT Į ATEITĮ,O NE ATGAL

 • Dvigubi standartai 2018 vasario mėn. 18 d. 15:11:17

  "Okupacijos metai daug ką pakeitė...iki sąžinės netekties..."rašo
  R.Adomaitis . Argi ? Taip išeina,kad visi nesąžiningi( pgl.aktorių
  netekę sąžinės) stovėjo Baltijos kely, gynė Seimą ir Televizijos
  bokštą,kt.miestuose savas TV ir t.t.
  Gal " persistengėte" dėl mados ? O gal ne taip reikia suprasti ?

 • to ,,tam tam..." 2018 vasario mėn. 18 d. 14:48:30

  prajuokinai

 • to ,,tam tam..." 2018 vasario mėn. 18 d. 13:17:21

  Taip, gerbiamasis, ji puiki rašytoja! To nesupranta tik tokie atbukę
  žmogėnai, kaip tamsta. Ir dėkui Aktoriui už puikias, protingas mintis.

 • >Ruta 2018 vasario mėn. 18 d. 13:01:00

  pažiūrėkit į savo naująją kartą ,kuri plaikstosi TV ekranuose
  pusnuogė ir laimingos su 30 metų vyresniais už save 2-3 kartus jau
  vedusiai rudokais baravykais ir kitais daininykais.Pažiūrėkit į jaunas
  paneles už džipo vairo.Iš kur pas jas prabangios mašinos? Tėvukų
  nupirktos su kuriais jos "jaučiasi laimingos",taip sako pačios per
  plepalų laidas.Ką žinote apie barakudų mokyklas,kur einama išmokti
  kaip vilioti vyrus?Ar čia ne priekabiavimui jos ruošiamos?Bet vyrai
  kažkodėl nesiskundžia,kad moterys prie jų priekabiauja.Nereikia
  įžeidinėti gyvenusių kitoje santvarkoje.Gyveno darbštūs ir kūrybingi
  žmonės,visi lietuvius gerbė už darbštumą.Prichvatizatotiams buvo ką
  prichvatizuoti visuomeninio turto rado pakankamai.Kuo garsėjame dabar?

 • [-.-] 2018 vasario mėn. 18 d. 12:01:43

  Ne tik seimo narių skaičių reikia mažinti (tam pritariu visiškai).
  Reikėtų panaikinti iš valstybės lėšų išlaikomus seimo narių
  padėjėjus. Jei reikia, seimas gali samdyti konsultantus konkrečiais
  klausimais. Padėjėjai - tai viena iš seimo korupcijos formų ir
  valstybės žlugdymo būdas.

 • ar eina taikytis su stukaciumi 2018 vasario mėn. 18 d. 12:01:15

  Su „Lietuvos ryto“ televizijos laida „Patriotai“ susisiekes
  Nepriklausomybes Akto signataras Aloyzas Sakalas (86 m.) pareiљke
  liudysias, jog mate dokumenta, neva siejanti N.Duљanski su V.Landsbergiu.
  „Man parode N.Duљanskio raporta, kur mano klases draugas V.L. /kas gali
  paneigti ,kad tai nebuvo VLADIMIRAS LENINAS /ivardijo mane kaip
  antitarybiљkai nusiteikusi, ir aљ buvau suimtas bei nuteistas 25
  metams“, – ћurnalistams sake A.Sakalas.

 • Aš manau 2018 vasario mėn. 18 d. 11:42:04

  Kad teisybe sakyti i akis reiškia būti savimi aš ją sakiau ir
  kagebistais ir komunistams Dažnai sulaugdavau svečiu grįžęs iš Sibiro
  jaigu kas nors garseu pirsdavo aplankyda vo mane ir klausdavo ar ne aš o
  dabar save skaitau laisvu žmogumi ir sakau tik tai teisybe nieko nebijau
  ir niekas manęs nebe nugasdins Prosenelis.

 • Vytautas>eugenijui 2018 vasario mėn. 18 d. 10:53:21

  Tamsta negerbi nei savęs (vardas mažąja raide), nei Lietuvos (rašai
  šveplu raidynu), tad su kuo tada vienytis? Aišku, tik ne su tokiais
  „TIPO" (toks žodis dabar nenudžiūsta nuo šveplių lūpų). Taigi,
  AČIŪ R. Adomaičiui. „Bandito" sūnus.

 • aAlgirdas 2018 vasario mėn. 18 d. 10:34:47

  nejaugi:"Ar taip žiūrėsime, ar kitaip, pusę amžiaus iš to šimto mes
  gyvenome okupuoti ir čia slypi mūsų didžiausios bėdos" TAI TIESA?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018