respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

Reforma vieno pono patogumuinuotraukos (13)

2017 rugsėjo mėn. 14 d. 08:20:22
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Įpūsti gyvybės regionams sumaniusi valdžia suka galvas, kaip perkelti į Kauną Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas, kur sėdi šimtai biurokratų. Tuo tarpu Finansų ministerija surezgusi atvirkščią planą - kaip iš Druskininkų į Vilnių perkelti pavaldžios nedidukės valstybės įmonės būstinę. Priežastis unikali - įmonės direktorius, vilnietis, daugiausia darbo laiko praleidžia Vilniuje. Jeigu būtų balbieriškietis, gal pasisektų Balbieriškiui?

 

Valstybės įmonė Lietuvos prabavimo rūmai įsteigta dar 1991 metais Druskininkuose, valstybė investavo lėšas į vienintelę Lietuvoje akredituotą Prabavimo ir įspaudavimo laboratoriją. Įmonė turi filialus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Nuo pat įsteigimo jai vadovavo druskininkietis Eimantas Mitkus, tačiau pernai ilgametis vadovas pasitraukė, o naujo direktoriaus atrankos konkursą laimėjo tuometis ministerijos vyriausiasis patarėjas Gediminas Bagotyrius, įvairias aukštas pareigas su pertraukomis čia ėjęs nuo 1999 metų. Nuo pernai liepos įmonės direktorius Druskininkuose būdavo labai retas svečias - savo darbo vietą jis įsirengė Vilniaus filiale, nors konkurso sąlygose buvo aiškiai nurodyta, kad darbo vieta Druskininkų mieste.

Negana to, šią vasarą Finansų ministerija parengė sau pavaldžių įstaigų optimizavimo planus ir numatė Lietuvos prabavimo rūmų būstinę perkelti į Vilnių. Tiesa, šiuo planu susidomėjus parlamentarams, ministerija traukiasi ir kol kas žada nepriimti jokio sprendimo.

Išlindo yla iš maišo

Vakar Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete finansų viceministras Darius Sadeckas, buvęs G.Bagotyriaus kolega, kaip mokinukas teisinosi, esą įmonės buveinės pakeitimas nereiškia, kad būtų naikinamas Druskininkų filialas, ir nesietinas su neigiamu poveikiu valdančiųjų deklaruojamai regioninei politikai.

„Tai yra tiesiog adreso, o ne veiklos pakeitimas. Kiekvienas juridinis asmuo turi turėti buveinės adresą, ir aš galiu būti registruotas Vilniuje, o gyventi Šiauliuose...“ - aiškino viceministras.

Komiteto pirmininkas Povilas Urbšys siūlė nelyginti valstybės įstaigos su individualia įmone, kuri gali būti registruota nors ir privačiame bute: „Valstybės įstaigos buveinė visada būdavo ten, kur sutelkta pagrindinė administravimo galia. O kai sakote, kad jau persigalvojote, tai parlamentarai įrodymų neturi. Mes turime tik rugpjūčio 16 dienos raštą, kur aiškinate, kodėl reikia perkelti tas funkcijas į Vilnių. Cituoju: dėl valstybės įmonės Lietuvos prabavimo rūmų veiklos ir operacijų masto koncentracijos Vilniuje įsikūrusiuose įmonės struktūriniuose padaliniuose didžiausia įmonės vadovo darbo laiko dalis yra praleidžiama Vilniuje. Ši įmonės vadovo darbo vietos lokacija leidžia efektyviausiai valdyti įmonės veiklos procesus.“ Ar tai ne aiškiai pasakoma, kad viską reikia derinti prie vadovo lokacijos vietos?“

P.Urbšiui antrino komiteto narys Kęstutis Masiulis, jam pasirodė įtartina ir pati vadovo atranka, kurią laimėjo Finansų ministerijos darbuotojas.

„Žmogus įsidarbino vadovu žinodamas, kad jo darbo vieta bus Druskininkuose, ir ten beveik nesirodo. O kad jam būtų dar patogiau, jis bando tą įstaigą atsiboginti į Vilnių. Ir randa būdų, kadangi yra ilgai dirbęs ministerijoje!“ - piktinosi K.Masiulis.

Įžvelgė manipuliacijas

Savivaldybių asociacijos prezidentui Druskininkų merui Ričardui Malinauskui užkliuvo, kad įmonės veiklos optimizavimas siejamas tik su buveinės perkėlimu, nors minimi ir kiti argumentai, pavyzdžiui, neracionaliai naudojamos patalpos.

„Rašte pateikiama, tarsi tai yra vos ne darbo kabinetai, bet mes kalbame apie prabavimo rūmų kasdieninį darbą patalpose, kur yra atliekami laboratoriniai tyrimai, ekspertizės, yra įrengtos saugyklos ir pan. Jeigu yra kažkokių nereikalingų patalpų, galima galvoti apie nuomą. Gal netgi tie patys Druskininkų juvelyrai norėtų nuomotis, - svarstė R.Malinauskas. - Kuo čia dėta buveinė? Ypač tai sunku suprasti kontekste, kad viešąsias ir administracines veiklas siekiama vystyti regionuose, o ne koncentruoti viską Vilniuje.“

Mero rūpestis suprantamas vien pažvelgus į migracijos statistiką: per šių metų pirmąjį pusmetį Vilniaus miestas pasipildė 510 gyventojų, o Druskininkai per tą laiką 215 gyventojų prarado.

Lietuvos prabavimo rūmų Prabavimo ir įspaudavimo laboratorijos vedėja Ingrida Žiūkienė paneigė angažuotą informaciją, esą Druskininkų filialas merdi.

„Nesutinku, kad pas mus nėra darbo - paskutinį mėnesį Kaune buvo pateikta 3 tūkst. gaminių, Klaipėdoje - 5 tūkst., Vilniuje - 25 tūkst., o pas mus 10 tūkst. gaminių ir tai yra per 20 proc. visų įmonės užsakymų. Vietiniai juvelyrai teikia gaminius didžiulėmis partijomis“, - tvirtino I.Žiūkienė ir pateikė parlamentarams ministerijos nutylėtus statistinius duomenis.

Privilegiją suteikė savi


Pats G.Bagotyrius Seimo komitete aiškino, kad sąlygas daugiausiai dirbti Vilniuje jam sudariusi tuometė ministerijos vadovybė: „Situacija buvo keista: pagal teisės aktus dėl komandiruočių vadovui reikėdavo ministro leidimo. Man buvo pasiūlyta, kad Vyriausybės nutarimo nekeis, bet sutartyje bus nurodyta, kad nėra pastovios darbo vietos. Pagal tokią sutartį aš ir dirbu - ne namuose, o kiekvieną dieną važiuoju į padalinius, ir nereikia ministro atsiklausti.“

Jis taip pat aiškino, kad įmonei nuo 2016 metų pradėjus dirbti rinkos sąlygomis apie trečdalis tiekėjų dėl geresnių kainų išvažiuoja prabuoti gaminių į Lenkiją, Latviją - esą reikia susigrąžinti pabėgusius klientus, todėl ir tenka vykti į komandiruotes, susitikti su verslininkais.

„Vakaro žinių“ paklaustas, atsisakys pareigų ar važiuos dirbti į Druskininkus, jeigu ministerija pakeis darbo sutartį, G.Bagotyrius pareiškė: „Nežinau, ar lieps, o jeigu lieps, važiuosiu.“


Remigijus Žemaitaitis, Seimo narys, teisininkas:


Pažinojau anksčiau ilgus metus dirbusį prabavimo rūmų vadovą, kuris pats buvo aukščiausios prabos žmogus - jį vertino daugelio Europos valstybių specialistai. O kai atėjo naujas vadovas, labai nustebau, kad nebuvo ieškoma žmogaus, kuris dirbtų iš idėjos, o parinktas žmogus iš ministerijos koridorių, kurio biografija, turiu omenyje karjerą bankrutavusioje AB„Litimpeks bankas“, yra gerai žinoma.

Ankstesniam vadovui dėl komandiruočių jokių problemų nebuvo, juolab kai vizitų planas derinamas mažiausiai prieš porą savaičių. O čia kažkoks naujadaras - iš ryto atsikėliau, sugalvojau ir važiuoju? Kokia darbo sutartis be nuolatinės darbo vietos? Iš namų pas mus dažnai dirba buhalteriai, informacinių technologijų specialistai privačiose įmonėse, bet tikrai ne biudžetinėse įstaigose ir juolab ne valstybės įmonės direktorius. Kur jį rasti, jeigu jo darbo vieta nėra pastovi? Paskambinsi, o jis sakys: „Oi, esu dabar Palangoje.“ Dalyvaus bliuzo naktyse - sakys dabar mano vieta Telšiuose. Negali šito būti. Jeigu jam taip nepatiko, kad reikia gauti ministro leidimą vienos dienos komandiruotei, tai kaip iš jo paties žmonės gauna parašus, vizas?

O štai ką daro ministerija, tai viskas aišku - regionus tik naikina. Pavyzdys - Mosėdžio akmenų muziejus, vienas žinomiausių Žemaitijoje, naikinamas, ir spėkite, prie ko jį prijungia - prie Tado Ivanausko muziejaus Kaune. Štai jums ir regionų politika! Aplinkos ministras ką tik pristatė apie 12 įstatymų krūvą, kur visa esmė - centralizavimas, stambinimas, visų funkcijų perkėlimas į Vilnių, vieno centro įkūrimas arba dar 3 skyrių didžiuosiuose miestuose. Rajonuose skyrių visiškai atsisakoma. Karbauskis kalbėjo, kad išsaugos bibliotekas, o jos viena po kitos uždarinėjamos. Sakė, kad išsaugos paštus, o pas mus Šilalėje per 8 mėnesius jau 4 paštai uždaryti. Vieną šneka, o daroma priešingai, viskas tik ir taikoma prie biurokratų poreikių.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • OPAPA 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:40:11

  Reikia staigiai įkurti valstybinę kanceliarinių priemonių gamyklą,
  kuri centralizuotai aprūpintų seimą kanceliarinėmis priemonėmis, o
  finansavimui skirti lėšas, kurios mokamos seimo nariams šiam tikslui.

 • Tai bent! 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 20:59:26

  Dar įdomu, kaip konkursą laimėjo...? Buvusiam Finansų ministro vyr.
  patarėjui atiteko tos pačios ministerijos įmonės vadovo
  postas...akivaizdžiai matosi interesų konfliktas. Bet to jam dar per
  mažai: per savo draugelius ministerijoje dar ir šitą aferą planavo
  "prastumti", o po to tuos "geradarius draugelius" aprūpinti darbu toje
  pačioje valstybės įmonėje, ir mokėti gerulius atlyginimus, kaip ir
  pats sau pasiskyrė kone ministerio darbo užmokestį - virš 3000
  Eur/mėn. ir dar plius priedai! O paprastiem darbininkam,žmogeliams, kiek
  teko girdėti, moka ubagiškus grašius. Ir visa tai vyksta VALSTYBINĖJ
  ĮMONĖJ!

 • aha 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 16:48:07

  Ir aš pagalvojau, kad moteriškei kažkas galvoj perkaito :)

 • :) 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 16:45:36

  "Respublika", ačiū, kad nerašot apie T. Venclovą. Nes jau užkištas
  internetas to kolaboranto kliedesiais.

 • uoh 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 16:36:34

  saunuolis Zemaitaitis,labai teisingas pastebejimas,ta pati nori daryti su
  meno kolektyvais

 • ir tai per gerą pusmetį?: 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 15:03:41

  "Tai jūs pavergėt tauta
  badui, sukūrėt policinę santvarką ir varyte išvarėt žmones
  elgetauti, nes Lietuva pirmauja pasaulyje savižudybių skaičiumi, kuris
  slepiamas" VA ČIA TAI BOBELĖ "ĮSIBĖGĖJO" :))))).

 • Darbininkas 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 14:46:32

  O gal vieta naujam parupo. Nepasidalina?

 • Ellona 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 14:13:56

  Ei valdžios išrinktieji, pavertėt Lietuvą į dar baisesnę neviltį, į
  ubagų su terbomis kraštą. Juk jūsų rinkimų pažadas padaryti
  profesionalų vyriausybę, ištraukti Lietuvą iš baisiausios nevilties,
  išgelbėti žmones nuo konteinerinio šlamšto, atgaivinti kaimo ir
  rajonų žmones sukuriant jiems darbo vietas. Tai jūs pavergėt tauta
  badui, sukūrėt policinę santvarką ir varyte išvarėt žmones
  elgetauti, nes Lietuva pirmauja pasaulyje savižudybių skaičiumi, kuris
  slepiamas.

 • o 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 13:15:23

  sako užleiskit vietą jaunimui.Štai ir turim.

 • Valstietis. 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 11:53:50

  Į Valdžia stojo nauji gelbėtojai tik nežino kaip Lietuvą gelbėti nuo
  atsilikimo ES jug mes patys skurdžiausi kur išrinktūjų pažadai.

 • Smulkioji korupcija 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 10:55:11

  lenda per visus plyšius.

 • Žulikas 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 10:37:44

  Taip pasakytina apie FinMin vadovą Vilių Šapoką. Po viso to jis liks
  poste?

 • ha haha 2017 rugsėjo mėn. 14 d. 08:43:54

  taupo visose srityse,kad tik uztektu kanceliarinems -cia nepajudinama

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GAISRINGUMAS: šiuo metu dėl kritulių stokos miškuose labai sausa, o dėl šiltėjančių ir vėjuotų orų miškų gaisringumo rodiklis kasdien didėja vis sparčiau; Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, savaitgalį vyraus antros ir trečios, o vietomis, daugiausia pietiniuose rajonuose, ketvirtos, kai kur penktos klasės miškų gaisringumas.
 • NBA: Šiaurės Amerikos Nacionalinės krepšinio asociacijos Rytų konferencijos finalo šeštosiose rungtynėse penktadienį „Cleveland Cavaliers“ komanda namuose 109:99 įveikė „Boston Celtics“ ekipą ir išlygino serijos iki keturių pergalių rezultatą 3-3.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Vėlykė 2018