respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Redakcija pradeda tyrimą apie infiltruotus KGB bendradarbiusnuotraukos (12)

2018 kovo mėn. 14 d. 16:37:11
Justina GAFUROVA

 

 

Vakar „Vakaro žinios“ skelbė Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintį, patikėtą neetatiniam spec. korespondentui Vitui Tomkui. Šiandien skelbiame įvykių liudininkės Karolinos Masiulytės-Paliulienės prisiminimus:

- Aš turiu savo nuomonę apie ją (Jacovskienę - red. past.), taip pat žinau iš kitų žmonių, kas ji yra... Bet dabar aš su ja nesikalbu ir ji tai žino (dėl ko - red. past.). Bet dabar apie tai kalbėti viešumoje... Nežinau... Apskritai, kas vyksta „Respublikoje“, man nelabai patinka, nežinau, kas atsitiko Tomkui, gal jis išprotėjo, ar ką - nežinau, kas vyksta... Visada norėjau, kad tai būtų rimtas laikraštis, man tas bulvarinis aspektas nepatinka, amžinai vyksta skandalai ir bandymai destabilizuoti visuomenę... Man taip nepatinka... Visa tai paskelbti viešai, kaip turguj, iš tikrųjų... Aš tikrai nedalyvaučiau šituose dalykuose, norėčiau, kad Lietuva būtų švari. O dabar neaišku - kas iš to? Ką mes laimėsim? Dar labiau destabilizuosim, dar vieną skandalą sukelsim? Atrodysim nerimtai. Pats Vitas puikiai žino apie tą Jacovskienę, jis gyveno su ja ir puikiai žino visą tą istoriją. Mes jau daug kartų apie tai kalbėjom. Dabar tegul jis pats ir pasakoja.

Svarbus liudijimas

A.Taunytė apie pažintį su J.Jacovskiene-Balčiūniene

„Vakaro žinias“ pasiekia vis nauji liudijimai apie Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės karjeros vingius. Ji gi - buvusi ambasadorė Prancūzijoje ir Italijoje, ji gi - kagėbisto V.Landsbergio ir žiauraus enkavėdisto Eusiejaus Jacovskio globotinė, ji gi - D.Grybauskaitės numylėtinė. Šįkart apie akistatą su Jolanta Jacovskiene-Balčiūniene pasakoja Arūnė Taunytė.

Su J.Jacovskiene-Balčiūniene A.Taunytė susipažino 1988-ųjų vasarą Karolinos Masiulytės-Paliulienės bute Paryžiuje, kuriame buvo apsigyvenęs Vitas Tomkus su žmona.

Kuo V.Tomkus ir A.Taunytė galėjo sudominti KGB, kuri savo agentę net į Paryžių žaibiškai permetė? Su V.Tomkumi - viskas aišku: populiariausias Lietuvos žurnalistas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys ir šiaip rėksnys, ir pan. O A.Taunytė?

A.Taunytė liudija: „Kitą rytą po pirmojo Sąjūdžio mitingo sostinės Katedros aikštėje aš inicijavau Sąjūdžio grupės sukūrimą Kolūkių statybos projektavimo institute, tais laikais dalyvavau visuose piketuose, Sąjūdžio mitinguose. 1988 m. per Vasario 16-osios metines Rasų kapinėse buvau, nors tokie dalykai būdavo labai persekiojami. Ten susitikau su Petru Vaitiekūnu, kuris tais laikais pirmasis viešai pavartojo žodį „okupacija“. Tada platinau „Sąjūdžio žinias“. Be to, mano vyras Arūnas Degutis buvo aktyvus Sąjūdžio dalyvis.“

A.Degutis 1988 metais dalyvavo Sąjūdžio steigiamajame susirinkime LTSR Mokslų Akademijoje. Nuo to meto aktyviai įsijungė į Vilniuje veikusią aktyviausią jo sudėtį, dalyvavo leidžiant „Sąjūdžio žinias“ bei kitus leidinius, tarp jų ir rusų kalba - Sovietų Sąjungoje veikusiems frontams bei neformaliems judėjimams. Kurį laiką „Sąjūdžio žinių“ redakcija buvo perkelta į Degučių namus Rudnios gatvėje.

„Visiškai patikėjau Jolantos pasakymu, kad ji nori labai padėti Sąjūdžiui ir Lietuvai. Pamenu epizodą, kad Jolanta, vos mane pamačiusi, džiugiai pasisveikino, pavadino vardu. Pasakė, kad vaikystėje gyvenome šalimais, tame pačiame name, net adresą pasakė. Atsakiau, kad tikrai neprisimenu, jog augome kartu. Tačiau toks susitikimas tikrai buvo“, - užtikrino A.Taunytė. Tiesa, tą kartą ir pati „draugė“ nepasimetė, koketiškai atkirto, matyt, bus susimaišiusi. Iš kur žinojo pačią Arūnę ir jos vaikystės namus „draugė“? Klausimas liko kyboti ore.

Kalbėjosi Danas NAGELĖ

Už tarnystę partijai (ir KGB?) - skrydis į aukščiausius postus?!

Justina GAFUROVA, žurnalistė

Karjera diplomatinėje tarnyboje - ne kiekvienam skirta korta. Vieniems tenka ilgai nešioti popierius ministerijoje ir stropiai tarnauti, o kitiems, net diplomatinio darbo nereikia išmanyti. Pakanka būti patogiu sistemai ir štai jau esi skiriamas ambasadoriumi. Vienoje šalyje pagyvenus, norisi paragauti kitos kultūros? Prašom, jūsų darbo vieta - kita ambasada.

Taip nutiko vienai Lietuvos diplomatei, kadaise geru laiku atsidūrusiai geroje kompanijoje. Dvi kadencijos iš eilės einant ambasadoriaus pareigas - net ilgamečiams diplomatams yra sunkiai išsipildanti svajonė. Tačiau išimčių yra. Pavyzdžiui, neseniai Užsienio reikalų ministerijos Europos šalių departamento direktore pradėjusi dirbti Jolanta Balčiūnienė.

Nuo 2009 metų ji buvo ambasadorė Prancūzijos Respublikoje. Vos pasibaigus 5 metų kadencijai, prezidentės dekretu ambasadorė paskirta Lietuvos Respublikos nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Italijos Respublikoje. Taip pat akredituota San Marino Respublikai, Maltos Respublikai ir Lietuvos Respublikos nuolatinei atstovybei prie Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos. Už kokius stebuklingus nuopelnus?

Tokius karjeros kelius poniai Jolantai atvėrė Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio patarėjos postas, į kurį ji buvo paskirta 1992 m. (tuomet dar ponia Jacovskienė).

Paties V.Landsbergio prašymu poniai Jolantai buvo suteiktas laikinasis diplomatinis rangas iki Seimo kadencijos pabaigos. Tad dar nesibaigus kadencijai, profesorius įdarbino savo pavaldinę į Užsienio reikalų ministeriją ir J.Jacovskienė tapo Europos integracijos departamento patarėja.

O 2014 m. globojama ambasadorė sėkmingai įskaudino profesoriaus V.Landsbergio priešininkus. Tuometiniai Seimo vicepirmininkai Vydas Gedvilas ir Gediminas Kirkilas pasipiktino tuomet Romoje surengtu Europos Sąjungos šalių parlamentų Europinių reikalų komitetų pirmininkų konferencijos organizavimu. Esą Italijos ambasados diplomatai tiesiog ignoravo iš Lietuvos atvykusią delegaciją. Tuomet ambasadai jau vadovavo ponia J.Balčiūnienė. Kolegos Lietuvoje įtarė, jog taip V.Landsbergiui artima diplomatė elgiasi tyčia. Mat delegacijoje buvo socialdemokratų ir „darbiečių“, tuo metu atstovavusių valdančiajai daugumai. Ar ambasadorė buvo kaip nors nubausta? Ne, juk dirbo ji ne Lietuvai, o tiesiog atlikinėjo užduotis.

- Štai viena sėkmės istorija. J.Balčiūnienei diplomatinis rangas suteikiamas V.Landsbergio prašymu. Taip jai atsivėrė Užsienio reikalų ministerijos durys, o jau po kelių metų prezidentės skyrimu ji tapo ambasadore. Tai sutapimas ar jau malonė? - „Vakaro žinios“ paklausė Seimo nario, buvusio prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovo spaudai Lino BALSIO.

- Taip, čia turbūt tas atvejis, kai malonė labai aiškiai matoma. Tai niekam nebuvo paslaptis. Dar nuo profesoriaus V.Landsbergio laikų žmogus buvo ištikimas ir lojalus. Matyt, daug ir sunkiai dirbo, tad buvo įvertinta. Prezidentės D.Grybauskaitės ir V.Landsbergio santykiai tuo metu buvo itin geri. Tad nenuostabu, kad profesoriaus aplinkos žmonės turėjo ir prezidentės malonę.

Sistema taip ir veikia. Nesakau, kad ši ambasadorė buvo bloga ambasadorė. Kiek man teko susidurti, ji pakankamai kvalifikuota, kalbanti prancūziškai. Tačiau ji yra iš tų, kurie turi vadinamąją globą.

- Ar normali praktika, kai ambasadorius, kuris skiriamas prezidentės, keliauja iš vienos diplomatinės atstovybės į kitą?

- Tokių pavyzdžių, kai ambasadoriai savo postuose būna nuolat ir negrįžta į Lietuvą, pasitaiko. Įstatymas čia nieko labai nereglamentuoja. Viskas sprendžiama vidaus ministerijos taisyklėmis. Be to, ambasadoriai skiriami šalies vadovo teikimu. Tad jei šalies vadovas pageidauja, taip ir įvyksta.Tokių žmonių tikrai buvo, kuriems tarsi sutapdavo, jog ministerija juos siūlė ir jie būdavo patvirtinami.

Be to, ambasadoriai yra dviejų tipų: diplomatai, kurie daro karjerą. Yra ir kitas tipas - vadinamieji politinio pasitikėjimo diplomatai. Tokius prezidentas, pavyzdžiui, savotiškai atsidėkodamas, paskiria kad ir ambasadoriais. Jie nebūtinai ankščiau dirbo užsienio reikalų sistemoje, tačiau būna pamokomi diplomatinės tarnybos. Nežinau, tai didelė problema ar blogybė. Tačiau, nebūtinai diplomatinėje tarnyboje yra išsilavinę ir galintys šalį reprezentuoti žmonės. Iš vienos pusės gerai, kad prezidentui paliekama teisė pasirinkti. Tačiau iš kitos pusės - galimas dalykas, kad tie žmonės, kurie yra prezidento malonėje, gali šia malone labai ilgai mėgautis. Būtų įdomu sužinoti, kaip skiriasi veikla ir rezultatai tų ambasadorių, vadinamųjų parašiutininkų - tiesiai iš prezidentūros į postą, nuo tų, kurie yra karjeros diplomatai.

- Bet lojalus partijai, visai nereiškia lojalus Lietuvai?

- Pačiai visuomenei būtų naudinga diskusija apie tai, gera tokia praktika, ar ne. Suprantama, jog ir diplomatinė tarnyba turėtų būti skaidri ir atvira. Karjeros galimybės čia turėtų būti atviros ir kitiems talentingiems žmonėms. Be to, diplomatai, turi būti lojalūs Lietuvai ir neturėti aiškios politinės įtakos.

Tačiau šiandien žmogus, atėjęs iš vienos politinės jėgos aplinkos, be abejo, tai politinei jėgai ir toliau lieka lojalus arba priklausomas. Bet kartais galima įtarti, jog tokio diplomato sprendimai ar patarimai yra susiję su viena ar kita politine jėga.

„Vakaro žinios“ tęsia tyrimą, kaip asmenys, turėję ryšių ar bendradarbiavę su KGB, patenka į aukščiausius Lietuvos ir Europos valdžios sluoksnius.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Ar bus kada nors 2018 kovo mėn. 16 d. 11:04:14

  iškrapštyti iš seimo apkaltos keliu visi jau dabar paviešinti ir
  tylintys ausis suglaudę buvę, o gal ir esami KGB stukačiai?Kada išauš
  Lietuvoje naujas rytas? Laukiam, laukiam....

 • pačiam balsiui 2018 kovo mėn. 14 d. 22:08:20

  Ką reiškia politikoje ypač dabartinėje sunkiai dirbti?

 • A.S. 2018 kovo mėn. 14 d. 21:38:37

  Gerai, kad laiku palikau Lietuva. Vemti nuo to, kas vyksta...
  Smirda!

 • borodac 2018 kovo mėn. 14 d. 19:28:05

  Bastį meta iš Seimo dėl nedeklaruoto bendravimo su buvusiu kgb agentu
  Lietuvos piliečiu, nors tas pats Seimas agentus įslaptino

 • Stogai ir pastogės 2018 kovo mėn. 14 d. 18:13:31

  Susirado gana patikimas vaizdelis, kad tik KGB bendradarbiai ir patenka į
  Lietuvos ir ES aukščiausius valdžios sluoksnius. Tai košmaras ir tuo
  pačiu atsakymas kodėl Lietuva velkasi ES uodegoje.

 • Vidas 2018 kovo mėn. 14 d. 15:58:25

  Lietuvoje šiandien demokratija net nekvepia, nors nuolat žvygauja
  valdžiagyviai ir jų senbernarai

 • kokia 2018 kovo mėn. 14 d. 15:51:51

  nemaloni smarvė plinta nuo 'Dėdulės' chebros ir kuo toliau tuo labiau.

 • apsivalysim 2018 kovo mėn. 14 d. 15:41:37

  tik reik pradėti nuo visiško konservų sunaikinimo, tai yra centrą
  ištaškyti ir tada pavienius komuniagas su stribais išgaudyti

 • JONIS 2018 kovo mėn. 14 d. 12:54:27

  pritardamas šios ponios mintims, visgi noriu pareikšti, kad Vitas ėmėsi
  kraštutinių priemonių, norėdamas užkirsti kelią anušauskiniams
  tipeliams naudotis jiems niekieno nesuteikta privilegija -linčiuoti kgb
  korta iškilias asmenybes, kovojusias už Lietuvos laisvę ir gerovę,
  kiritikavusias landsbergizmo adeptus.

 • pritariu veteranui 2018 kovo mėn. 14 d. 12:31:54

  Šventa teisybė: juk mūsų Prezidentė, paprašyta apginti mergaitę nuo
  pedofilų, prasitarė, jog tuomet jai gali baigtis panašiai kaip Paksui.
  Norint, kad mūsų Lietuvos vadovai būtų tvirti kaip plienas, jie turi
  būti tikri, kad už jų - tauta stovi kaip tvirta siena. Deja, kaip rodo
  Rolando Pakso (ir ne tik jo) pavyzdys - noras išsaugoti Lietuvai
  "Mažeikių naftos" gamyklą, kuri kasmet stipriai papildydavo šalies
  biudžetą pinigais, kurių taip reikia mūsų mokytojams, gydytojams,
  inžinieriams, kad neemigruotų svetur, baigėsi absoliučiu fiasko. Mūsų
  lakūnas parsidavusios propagandos buvo sumaltastas į miltus ir dar
  amžiams buvo atimta teisė priartėti prie valstybės vairo. Manote, nei
  Grybauskaitė, nei Skvernelis, nei kiti to nematė? Jie puikiai žino, kas
  laukia tų, kurie bando tarnauti ne pasaulio galingiesiems, o savo tautai.
  Tad gal jau metas tautiečiams savikritiškai pažvelgti į save? Ar esate
  verti normalios valžios, jei elgiatės kaip veršiai nelaimingi kelyje į
  mėsos kombinatą...

 • veteranas: Mes nugalėsim! 2018 kovo mėn. 14 d. 12:11:36

  Broliai ir seserys, nepasiduokime nevilčiai, mes tikrai nugalėsime. Juk
  norime tiek nedaug: kad mūsų vargšė nuvaryta Lietuvėlė vėl
  atsitiestų, sužydėtų, klęstėtų, kad nebereikėtų iš jos emigruoti
  mūsų vaikams ir anūkams, kad mūsų ainiai mumis didžiuotųsi, kaip kad
  mes dabar didžiuojamės savo protėviais. Juk tereikia tiek nedaug -
  pradžiai padėti išsilaisvinti išrinktai valdžia, kad jos už
  virvučių netampytų kagėbistai ir globalistai. Tam ji turi žinoti, kad
  jeigu pradės tarnauti savo tautai - tauta jos kaip Pakso neišduos ir
  nepradės kelti riaušių bei "oranžinių revoliucijų". Vengrijos,
  Lenkijos ir čekijos pavyzdys įrodo, jog tai įmanoma padaryti. Labai
  prašau, dar nekapituliuokime. Dar nepalikime vienišo vilko Tomkaus ir
  neskubėkime jo nurašyti į bepročius... Tą visada dar spėsime
  padaryti. O entuziastų su juo susidoroti, patikėkite, yra sočiai - jo
  priešų sąrašas šimtą kartų ilgesnis nei kagėbistų.

 • viskas veltui 2018 kovo mėn. 14 d. 11:48:50

  Pritariu šitai poniai. Tas, atsiprašant, apsivalymas per daug suveltas ir
  drumstas. Neapsivalysim, tikrai. Žodžiu, Lietuvoj jovalas buvo, yra ir
  bus. Užuojauta, kaip po mirties.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TVARKYS: sostinėje pradedama tvarkyti viena svarbiausių Naujamiesčio rajone - Švitrigailos gatvė. Jos remontui sostinės savivaldybė skyrė apie 200 tūkst. eurų.
 • VIETNAMAS: šiaurės ir Vidurio Vietname praūžęs taifūnas Son Tinh nusinešė 22 gyvybes, dar 12 gyventojų dingo be žinios.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar Seimo nariams turi būti įteisintos oficialios atostogos?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate Europos Komisijos siūlymui, kad tėvai privalomai dalintųsi vaiko priežiūros atostogas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +19 C

 

   +15 +18 C

  +25  +26 C

   +21  +26 C

 

   +22  +26 C

    2-4 m/s

  2-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018