respublika.lt

Ramybės ukrainiečiai ieško Lietuvoje

(0)
Publikuota: 2014 liepos 22 11:35:28, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Ukrainos gyventojai, krečiami neramumų, nebesijaučia saugūs ir palieka savo šalį. Spręsdami dilemą, kur prisiglausti saugu ir patikima, vis dažniau renkasi Lietuvą. EPA-Eltos nuotr.

Pastaruosius mėnesius Ukrainoje besitęsiantys neramumai gąsdina gyventojus. Ieškodami saugumo ir ramybės žmonės renkasi palikti savo šalį ir geresnio gyvenimo ieškoti svetur. Lietuvoje ukrainiečių, besiprašančių prieglobsčio, per pastaruosius mėnesius padaugėjo kelis kartus.

 

„Pernai per visus metus buvo 5 prieglobsčio prašytojai iš Ukrainos, o šiemet per pirmą pusmetį jau buvo 25. Žinoma, skaičių kitimas sietinas su situacija, kuri šiuo metu yra Ukrainoje. Žmonės ieško galimybių gyventi kitoje šalyje, kur jiems būtų saugu“, - situaciją komentuoja Migracijos departamento Prieglobsčio reikalų skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Verbuvienė.

Pasak specialistės, prašymai suteikti prieglobstį pateikiami dėl įvairių priežasčių ir kiekvienas iš jų yra svarstomas atskirai. Laikotarpis, kol prašančiajam pateikiamas atsakymas, trunka nuo 3 iki 6 mėnesių. „Kiekvienas atvejis kitoks. Nagrinėjant prašymus įvertinamos visos aplinkybės, esama žmogaus situacija, galimybės, kilmė. Gali būti priimamas sprendimas arba suteikti žmogui pabėgėlio statusą, arba laikinąjį leidimą gyventi“, - aiškina J.Verbuvienė.

Pastarasis variantas suteikia galimybę šalyje gyventi metus, paskui situaciją vėl peržiūri komisija. O pabėgėliai turi teisę šalyje gyventi neribotą laiką ir naudotis visomis teisėmis, kurias turi užsienio piliečiai Lietuvoje. Be kita ko, iš pradžių jie dalyvauja integracijos programoje, kai pagal aplinkybes suteikiamas gyvenamasis būstas, finansinė parama, pagalba įsidarbinant.

J.Verbuvienės teigimu, ukrainiečiams Lietuva visada patraukli: „Nors jau buvo tokių Ukrainos piliečių, kurie pateiktus prašymus dėl prieglobsčio vėliau atsiėmė, norinčiųjų visuomet buvo nemažai. Žmogui apsispręsti palikti savo šalį labai sudėtinga, todėl dažniausiai renkamasi šalis, kuri netoli, su kuria galbūt sieja savos šalies istorija. Tai tampa svariais argumentais ir ukrainiečiams.“

Jai pritaria ir Ukrainos lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Makarova: „Ukrainiečiai visuomet labai glaudžiai bendravo su Lietuva, tai galbūt lėmė istoriniai faktai. Šiuo metu turbūt mažai ukrainiečių nori rizikuoti investuoti ir plėtoti verslą savo šalyje, todėl nemaža dalis ieško galimybės investuoti užsienyje.“

Kol verslininkai ieško galimybių išlaikyti verslą, nemaža dalis žmonių ieško, kaip išlikti. D.Makarova teigia, kad Ukrainoje niekam ne paslaptis, jog žmonės buriasi ir keliauja į svetimas šalis ieškodami saugesnių vietų sau ir savo vaikams.

„Negaliu pasakyti, kad mes jaučiamės nesaugiai. Kijeve ir Vakarų dalyje gyvenantys lietuviai jaučiasi saugūs, gal didesnis nestabilumas rytinėje pusėje. Gana sudėtinga situacija užgriuvo Kryme esančius lietuvius. Kai kurie bando taikytis ir gyventi toliau, tačiau daugelis planuoja keltis į Kijevą, kiti jau išvažiavo į Tėvynę“, - apie lietuvių situaciją Ukrainoje pasakoja bendruomenės pirmininkė.


Dažniausiai prašantys suteikti prieglobstį Lietuvoje

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s