P.Urbšys: T.B.Burauskaitės centras tęsia KGB veikląnuotraukos (31)

2018 lapkričio mėn. 05 d. 07:57:14 Perskaitė 3179

Jau kelias savaites Seime dirba Valstybinės istorinės atminties komisijos sudaryta darbo grupė, kuri siekia išsiaiškinti, kokiais keliais į viešąją erdvę patenka nepatikrinta informacija apie asmenis, neva bendradarbiavusius su KGB.

 

Visuomenei vis dar neatsakyta, kodėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras interneto svetainėje kgbveikla.lt paviešintame KGB agentų registracijos žurnale paskelbė kardinolo Vincento Sladkevičiaus, Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio pavardes, nors Liustracijos komisija pripažino, kad D.Banionis ir S.Sondeckis su KGB nebendradarbiavo. Norint tai išsiaiškinti, darbo grupė į posėdžius kvietė centro generalinę direktorę Teresę Birutę Burauskaitę bei kitus jo darbuotojus, atsakingus už informacijos tyrinėjimą ir viešinimą.

Darbo grupės narys, parlamentaras Povilas Urbšys „Vakaro žinioms“ sakė, kad labiausiai šiame tyrime jį nustebino tai, kaip centro darbuotojai supranta savo veiklą. „Buvau nustebintas tuo, kad centro darbuotojai įsivaizduoja, kad jų misija yra viešinimas. Vertinimą jie palieka visuomenei. Nors iš tiesų centro nuostatuose įtvirtinta, kad centro uždavinys yra atkurti istorinę tiesą ir teisingumą. Tam centrui skiriami mokesčių mokėtojų sumokami pinigai. Gaila, kad nuo pagrindinio tikslo nukrypta į supaprastintą veiklą: ką randame, tą ir publikuojame. Mano įsitikinimu, KGB informaciją galima prilyginti uždelsto veikimo sprogstamiems užtaisams. Centro uždavinys ir yra neutralizuoti šiuos užtaisus, išimant sprogdiklius. Kalbame apie informaciją, kuri gali priešinti ir skaidyti visuomenę. Tai naudinga ne kam kitam, kaip tik priešiškoms jėgoms“, - sakė P.Urbšys.

Pasak jo, darbo grupės pakviesti centro darbuotojai nė neslėpė, kad nebuvo tinkamai atlikti visi darbai. Tačiau parlamentaras įsitikinęs, kad tinkamai atlikti savo darbą centro specialistai laiko turėjo, nes KGB agentų žurnalas dalimis skelbiamas jau ne vienerius metus: „Tad galimybių pasiruošti, atlikti informacijos patikrinimą darbuotojai turėjo pakankamai laiko. Dabar buvo pagarsinta informacija, sukėlusi visuomenės susipriešinimą. Tik po to buvo paskelbta, kad tai nebūtinai atitinka tiesą. Viešinamas sąrašas su prierašu, kad tai nebūtinai yra tiesa, reiškia, kad nėra atskirta, kuri informacija yra tikra, kuri ne. Manau, didžiausia žala ir yra tai, kad šalia vieni kitų po KGB etikete atsiduria ir be pagrindo ten įrašyti žmonės, ir aktyvūs KGB agentai. Manau, dabar yra gera proga įsigilinti į centro veiklą ir padaryti taip, kad daugiau į tokius spąstus nepatektume.“

P.Urbšys mano, kad tokia centro veikla ne tik nėra naudinga Lietuvai, bet gali būti ir žalinga. „Nustebino paviršutiniškas požiūris į pačią KGB struktūrą ir turimą informaciją. Taip dirbantis centras, bijau, kad yra parankus KGB. Susidaro įspūdis, kad labai organizuota KGB struktūra, Lietuvoje pripažinta kaip nusikalstama, tiriama kone saviveikliniu būdu. Toks centro darbas toliau sprogdina KGB paliktus sprogstamuosius užtaisus, taip nesąmoningai pratęsiant KGB darbą - ištrinant ribas tarp aukų ir budelių“, - sakė P.Urbšys.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net