respublika.lt

Psichologų daug, bet galinčių dirbti - vienetai

(0)
Publikuota: 2017 vasario 09 10:36:28, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Psichologų daug, bet galinčių dirbti - vienetai. Egidijaus Jankausko asociatyvi nuotr.

Seimui bus teikiamos Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, kuriomis įvedama prievolė visas nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą. Kaip tai bus įgyvendinama, jei pataisos bus priimtos, kol kas nelabai kas gali pasakyti. Prokurorų teigimu, pagrindinė problema - Lietuvoje psichologų daug, tačiau galinčių kvalifikuotai dirbti baudžiamosiose bylose - vienetai.

 

Prašo pagalbos

Praėjusią savaitę pradėjus nagrinėti seksualiai išnaudotų mažamečių bylą Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas teigė, kad tiriant bylą problema kyla apklausiant vaikus, mat ne taip paprasta rasti psichologų, dirbančių su vaikais, - Kauno mieste toks yra vos vienas.

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius, vaikų psichologai, dalyvaujantys baudžiamajame procese, turi turėti tam tikrų specialių žinių, kad padėtų tiek policijai, tiek prokurorui, tam tikrais atvejais ir teismui gauti reikalingą tyrimui informaciją. Pati apklausa atliekama vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso 186 straipsniu. T.y. vaikų psichologas turi ne tiek suteikti jam psichologinę pagalbą, kiek išmanyti tam tikrą specifiką, kaip iš nukentėjusio, traumuoto vaiko gauti informaciją, reikšmingą tyrimui.

„Mums reikalingas psichologas, specializuotas baudžiamajame procese gauti informaciją iš aukos, nukentėjusio vaiko, ir ją vėliau įtvirtinti baudžiamojoje byloje. Problema yra ta, kad psichologų yra daug, bet specializuotų psichologų, kurie galėtų ateiti į vaiko apklausos kambarį ir dirbti su vaiku, apklausti jį ir pateikti tuos duomenis, yra mažai“, - sako prokuroras.

Pavyzdžiui, Kauno apygardai, anot D.Valkavičiaus, priklauso Kauno, Alytaus ir Marijampolės vyriausieji policijos komisariatai. Kaune vienas specializuotas vaikų psichologas dirba Apygardos teisme, dar pagal susitarimą su Kauno miesto savivaldybe esant reikalui gali talkinti pas juos dirbantis specializuotas psichologas. Alytuje ir Marijampolėje tėra po vieną tokį psichologą - Marijampolės tyrėjai esant reikalui kviečiasi psichologą iš Vyriausiojo policijos komisariato, Alytaus - iš Alytaus suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos.

„Kai sulaikome įtariamąjį, ypač jei padarytas seksualinis nusikaltimas, norime jį kuo greičiau izoliuoti. Per 48 valandas turime nuspręsti, ką darysime - ar mes jį paleisime, ar eisime į teismą prašyti jo suėmimo, - aiškina prokuroras. - Realiai atlikti apklausoms ir priimti sprendimą, kaip toliau elgsimės, turime 24 valandas. Kai reikia dirbti čia ir dabar, atsiduriame prašytojo vietoje: gal ateisite, gal galėsite. Čia yra didžiausia problema - nėra vaikų psichologų, gebančių dirbti baudžiamajame procese, tinklo, kad, esant reikalui, galėtume paskambinti: ateik, dirbsime. Ką aš galiu nuėjęs pas teisėją pasakyti, jeigu neatlikta apklausa? Mes atsiduriame nepavydėtinoje situacijoje.“

D.Valkavičiaus teigimu, dirbti baudžiamajame procese gali toli gražu ne kiekvienas psichologas. Juk būna, kad prakalbinti reikia, pavyzdžiui, mažametį, turintį kalbos sutrikimų, ar vaiką, kuris susikoncentruoti gali vos kelioms minutėms. Ir reikia ne šiaip prakalbinti, o dar ir gauti tyrimui reikalingos informacijos, kurią paskui būtų galima pateikti teismui. Ir nors kiekviename rajone yra vaiko teisių apsaugos tarnyba, rajonų prokurorai teigia, kad prireikus psichologų ten dirbantys specialistai negali padėti, nes nežino, kaip tai daryti.

Paklaustas, ar esant tokiai situacijai realu įgyvendinti teikiamas pataisas, pagal kurias visos nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausos būtų vykdomos pasitelkus profesionalų psichologą, prokuroras teigia, kad tai bus realu, kai Vyriausybė nustatys tvarką, kaip tai įgyvendinti.

Specialistų nėra


Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėjos Elenos Martinonienės „Vakaro žinioms“ pateiktais duomenimis, šiuo metu Lietuvoje su bylomis dirba 5 psichologai visų apygardų teismuose. Jie užtikrina nepilnamečių apklausą pas ikiteisminio tyrimo teisėją apygardų prokuratūrų organizuojamuose ikiteisminiuose tyrimuose, kuriuose nuo seksualinės prievartos nukentėjo nepilnamečiai, taip pat kitose bylose, kuriose nepilnamečių atžvilgiu buvo įvykdyti sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai.


- Kodėl ikiteisminį tyrimą atliekančioms institucijoms trūksta psichologų?
- „Vakaro žinios“ teiravosi Vilniaus universiteto Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedros docentės, Lietuvos psichologų sąjungos prezidentės dr. Neringos GRIGUTYTĖS.


- Ikiteisminį tyrimą atliekančiose institucijose yra penki psichologai - šie etatai įsteigti 2014 m. pabaigoje apygardų teismuose. Jų pagrindinė funkcija - padėti apklausti nepilnamečius vaiko apklausos kambariuose teisinių procesų metu. Ši psichologų specializacija yra gana nauja.

Policijoje dirbantys psichologai taip pat padeda apklausti nepilnamečius, tačiau čia kyla keletas sunkumų. Pirma - tai nėra jų pagrindinė funkcija, jie dirba su pareigūnais. Antra - vadovaujantis įstatymuose įtvirtintomis rekomendacijomis, vaikai turėtų būti apklausiami tik vieną kartą pas ikiteisminio tyrimo teisėją. Yra ir keli nevyriausybinių organizacijų ar savivaldybių psichologai, kurie padeda ikiteisminį tyrimą atliekančioms institucijoms.

- Ar tikrai psichologai nenori į šią sferą „lįsti“?

- Jeigu turite omenyje, kad psichologas, dirbantis mokykloje, poliklinikoje ar globos namuose, atsisako padėti apklausti nepilnametį ikiteisminio tyrimo metu, tai yra jo kompetencijos ir atsakingumo ženklas. Be to, kitose institucijose dirbantis psichologas vykdo savo funkcijas - negali ligoninėje dirbantis psichologas palikti savo pacientų ir skubėti į teismą padėti apklausti vaiką. Kita vertus, psichologas, dalyvaujantis teisminiame procese, turi turėti ir psichologinių, ir teisinių žinių. Tai yra specializuota sritis.

- Ar realu, kad ateityje, jei įsigalios siūlomos Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, psichologų, galinčių dalyvauti ikiteisminiame nagrinėjime, bus daugiau?

- Norėčiau tikėti, kad tai realu. Kai yra politinė valia, galima daug ką pasiekti. Dar 2006 m. Teisingumo ministro įsakymu buvo sudaryta tarpžinybinė darbo grupė dėl nepilnamečių liudytojų ir nukentėjusiųjų apklausos baudžiamajame procese tobulinimo, buvo atlikti tam tikri veiksmai, pavyzdžiui, Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimai leido labiau apsaugoti vaiką nuo pakartotinio traumavimo teisiniuose procesuose, kai buvo sudaryta galimybė neleisti įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams, išskyrus vaiko teisių apsaugos institucijos atstovą arba psichologą, dalyvauti vaiko apklausoje. Teismuose buvo įsteigti vaiko apklausos kambariai. Tačiau po kurio laiko tapo akivaizdu, kad ne kambariai apklausinėja vaikus - tam reikia specialistų. Dabar matome, kad penkių psichologų, kurie ikiteisminio tyrimo metu apklausinėtų vaikus, nepakanka.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s