Psichologiniai „elito“ atstovų paveikslainuotraukos (14)

2018 rugsėjo mėn. 11 d. 06:16:47 Perskaitė 2389

Vakar kartu su Seimo rudens sesija prasidėjo naujasis politinis Lietuvos sezonas. Žinomas psichologas prof. Gediminas Navaitis, prieš kelerius metus išleidęs monografiją „Politikų psichologija“, sutiko su „Vakaro žinių“ skaitytojais pasidalinti savo psichologinėmis įžvalgomis apie šiuo metu aktyviausiai politikoje besireiškiančius veikėjus. Deja, politikų gerbėjams skaityti šias įžvalgas gali būti nemalonu, nes jos - aštrios ir kritiškos.

 

- Naujo politinio sezono išvakarėse kilo naujas žodžių karas tarp prezidentės Dalios Grybauskaitės ir „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio. Pastarasis įsižeidė dėl šalies vadovės, pareiškusios, kad Lietuvos politikoje yra aukštumos ir žemumos, retorikos, todėl pakartojo, kad nemato tikslo su ja bendrauti, tik pasisveikintų, nes sveikinasi ir su Seime dirbančiomis valytojomis. Kaip vertinate šį apsižodžiavimą? - „Vakaro žinios“ teiravosi prof. Gedimino NAVAIČIO.

- Prieš pradėdami kalbėti apie jūsų minimą apsižodžiavimą, apie asmenybės raišką, turėtume pamėginti suprasti interesus. O kokius juos matytume? Prezidentė visada siekė tam tikro politinių jėgų balanso, siekė, kad nebūtų vyraujančios politinės jėgos. Nes atitinkamai, kai nėra vyraujančios politinės galios, išauga jos įtaka. Prezidentė tada gali būti tiek tarpininkė, tiek vienos kurios nors politinės grupės palaikytoja. Taip pat, manyčiau, ji turi savų politinių tikslų, kurie nesibaigia su šia prezidento kadencija. Ir veikiausiai tie tikslai yra sietini su karjera ES struktūrose. Todėl tam tikro valstybės palaikymo jai gali reikėti.

Jei pažvelgtume į kitą ginčo pusę, tai matytume žmogų, kuris šiuo metu gana sėkmingai stiprina savo valdžią. Seime jis sukuria realią daugumą, nes naujos koalicinės sutartys daro valdžią tvirtesnę. Be to, akivaizdu, kad R.Karbauskis galvoja apie tolesnius politinius sprendimus - prezidentinius, Europos Parlamento ir savivaldybių rinkimus, kurie gali dar labiau tą valdžią sustiprinti. Tad turime du žmones su savo interesais, tačiau galime šiek tiek nusivilti mūsų šalies politine kultūra. Nes šiuos interesus būtų galima išreikšti, siekti jų patenkinimo labiau diplomatiškai. Kai Seimo daugumos vadovas išdidžiai pasako, kad jis į Prezidentūrą nevaikščios, tai tam tikra prasme yra spjūvis ir į mus, rinkėjus. Ne kiekvienam turi patikti prezidentė. Tačiau nepamirškime, kad ji vienaip ar kitaip yra valstybės simbolis, žmogus, reprezetuojantis valstybę.

- Kita vertus, ar nepastebite, kad prezidentė taiko dvejopus standartus: reikalauja iš politikų absoliutaus skaidrumo, nors jos susirašinėjimas „tulpių paštu“ rodo, kad pati šalies vadovė nėra visiškai nepriekaištinga?

- Iš karto galiu atsakyti, kad nėra politiko, o gal ir iš viso žmogaus, kuris nesivadovauja dvejopais standartais. Aišku, mes iš politikų tikimės ir turime teisę reikalauti daugiau nei iš kitų. Tačiau prisiminkime, kad kiekvienam mūsų vaikas yra geras, o jei jis ką nors padaro bloga, tai reiškia, kad blogi draugai jį nuvedė blogu keliu.

- Kokius Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio ir premjero Sauliaus Skvernelio psichologinius portretus nupieštumėte?

- Kalbant apie premjerą, reikia akcentuoti, kad yra informacija, į kurią neatkreipiamas dėmesys, bet atkreipti verta, nagrinėjant jo psichologiją. Tai - žmogus, sugebantis surasti gerus partnerius. Prisiminkime, kaip jis atėjo į politiką. Jis atėjo kaip partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguotas ministras. Nors šiandien tą nebelabai kas prisimena. Nelabai kas beprisimena, kad jis nebuvo tos partijos narys. O į premjero postą jis atėjo jau atstovaudamas kitai politinei jėgai. Kitaip tariant, jis sugeba rasti stiprius politinius partnerius ir gal net stipresnius už save bei tapti jiems reikalingas.

Kalbant apie Seimo pirmininką, akivaizdu, kad tai yra žmogus, kuris kol kas savarankiškos politikos nesugeba vykdyti. Tačiau jis vykdo valdančiosios grupės politiką ir, manyčiau Seimo pirmininkui to užtenka. Savarankiškai politikai vykdyti jis tikriausiai neturi nei patirties, nei gebėjimų, o, svarbiausia, matyt, ir noro. Nenoriu spėlioti, ar Seimo pirmininkas iš viso norės tęsti politinę karjerą, nes užtenka prisiminti, kaip Viktoras Uspaskichas dievagojosi, kad išeina iš politikos, o šiandien jis vėl sėkmingai joje reiškiasi.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net