respublika.lt

Prokurorai kapstys R.Karbauskio žemes (92)

2018 sausio mėn. 17 d. 12:45:44
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Generalinė prokuratūra nusprendė pradėti tyrimą dėl valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio „Agrokoncerno“ įmonių valdomų žemių, mat kai kurios jų valdo didesnius, nei leistina, plotus. Tačiau pats Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R.Karbauskis „Vakaro žinias“ patikino, kad pradėtu tyrimu jis tik džiaugiasi, nes esą paaiškės, kad jokių pažeidimų nebėra, ir kaltintojams nebeliks, kuo jį kaltinti: žemės įsigytos iki įstatymo, įtvirtinusio apribojimus, įsigaliojimo.

 

„Atsižvelgiant į žiniasklaidoje paskelbtą informaciją apie atvejus, kai keli juridiniai asmenys galimai bendrai valdo didesnius nei teisės aktuose nustatyti 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės plotus, Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas inicijuoti tyrimą ginant viešąjį interesą“, - informavo Generalinė prokuratūra.

Anot prokuratūros, tyrimo metu bus tikslinama viešai skelbta informacija, renkami dokumentai ir papildomi duomenys. Atlikus tyrimą ir įvertinus gautus duomenis bus priimtas sprendimas, ar yra įstatyme nustatyti pagrindai kreiptis į teismą.

„Agrokoncerno“ savininkas parlamentaras R.Karbauskis neslepia, kad kai kurios jo valdomos įmonės tikrai turi didesnius nei 500 ha plotus, tačiau tvirtina, kad jokie įstatymai nėra pažeisti ir prokurorams beliks tik tai patvirtinti.

„Pirmiausiai aš sveikinu prokuratūrą, kad ji pradėjo tokį tyrimą, nes interpretacijos žiniasklaidoje yra nesuvokiamos. Aš žinau, kad jokių pažeidimų nėra, nes didžioji, absoliuti dalis žemės yra pirkta iki įsigaliojant apribojimams pagal susietas įmones. Iki to laiko negaliojo jokie draudimai, kad susietoms įmonėms negalima įsigyti tiek ar tiek žemės, o įstatymai atgal negalioja. Kas yra leidžiama įstatymo, niekaip kitaip negali būti vertinama. Kitas dalykas - daugiau kaip 500 ha tikriausiai turi tūkstančiai žmonių. Bet visi jie lygiai taip pat laikėsi Lietuvos Respublikos įstatymų ir turėjo arba keletą įmonių, arba pirko tada, kai iš viso jokių apribojimų nebuvo. Kitaip tariant, pradėtas tyrimas atsakys į tai, kad nė vienas žmogus negali būti kaltinamas tuo, jog laikosi įstatymų. Jei buvo leidžiama įsigyti žemės be apribojimų, o paskui tie apribojimai atsirado, tai negalima nieko kaltinti, jei žemė įsigyta, kai jokių apribojimų nebuvo. Todėl pradėtas tyrimas svarbus ne tik man, bet ir kitiems, kurie nieko nepažeidė, bet kuriems dabar yra neramu“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Karbauskis.

Anot jo, taip pat reikia atskirti tuos, kurie žemę dirba, nuo tų, kurie ja spekuliuoja.

„Viena, kai žemė perkama tam, kad būtų dirbama, ir kas kita, kai ja spekuliuojama. Tačiau net ir antrieji pagal įstatymą taip pat turi teisę įsigyti iki 500 ha. Mano atveju visa žemė yra dirbama, į ją žiūrima kaip į darbo priemonę, o ne spekuliacijos objektą. Sakoma, kad bendrovės negali dirbti daugiau nei 500 ha. Ne. Gali dirbti nors ir šimtus tūkstančių ha žemės, o apribojimai atsirado tik nuosavybės prasme, siekiant apsisaugoti nuo spekuliacijos. Tačiau, kaip minėjau, iki apribojimų įsigaliojimo žmonės ir didesnius plotus įsigijo teisėtai, ir jie negali būti vadinami nusikaltėliais, pažeidusiais įstatymus. Priešingu atveju vadovaujantis ta pačia logika išeitų, kad... Pavyzdžiui, priimame įstatymą, kad prekybos tinklas negali turėti daugiau nei 5 proc. rinkos. Tada taip išeitų, kad tie, kurie turi daugiau nei 5 proc. rinkos, taip pat yra nusikaltėliai. Tačiau jei jie tą rinkos dalį įgijo iki įstatymo priėmimo, kaip juos galima būtų kaltinti? Pasakymas, kad „apėjau įstatymą“, yra žeidžiantis, nes negali apeiti įstatymo, kuris dar negaliojo“, - akcentavo valstiečių lyderis.

R.Karbauskis patikslino, kad kai kurios jo valdomos įmonės iš tikrųjų valdo daugiau nei po 500 ha, tačiau prokurorams bus pateikti dokumentai, kad jos įsigytos iki vadinamojo saugiklių įstatymo įsigaliojimo.

„Po įstatymo įsigaliojimo mano valdomas „Agrokoncernas“ daugiau žemės įsigyti nebegali. Net jei būtų įsteigta nauja įmonė, ji nebegalėtų nė kiek žemės įsigyti, nes dabar vertinamas visų per savininką siejamų įmonių valdomas žemės plotas. Jei būtų įsigyjama papildomos žemės, sandorį pagal įstatymą būtų galima atšaukti. Kokia įmonė to norėtų? Galų gale pagrindiniai resursai pirkti žemę yra kreditai. Tie patys bankai žino, su kuo dirba, ir tikrai patikrintų, ar nebus pažeisti įstatymai, kad patys nenukentėtų. Todėl tokie kaltinimai skamba labai keistai. Man atrodo, kad būtent dabar jie pasipylė neatsitiktinai. Manau, kad spaudimas susijęs su klausimais, kuriuos Seimas iškėlė dėl LRT, nes būtent dabar jis ir prasidėjo. Nes argi kas nors anksčiau nežinojo, kad aš dirbu žemę, kad valdau daug įmonių, kurios dirba daug žemės? „Agrokoncerno“ įmonės dirba apie 36 tūkst. ha žemės, bet, kaip minėjau, gali dirbti kad ir milijoną ha, jei tik sugebi, tik įsigyti po įstatymo įsigaliojimo tiek negali“, - sakė R.Karbauskis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


R.Karbauskis apie inicijuojamą parlamentinę komisiją: jeigu nori, gali tirti

Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis nemato problemos dėl opozicijos iniciatyvos sudaryti laikinąją tyrimų komisiją dėl padėties žemės ūkyje. „Jeigu nori, gali tirti“, - trečiadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Tačiau jis nesiėmė atsakyti, ar valdantieji palaikys komisijos sudarymą.

„Matysime, koks bus siūlymas, kas ten bus siūloma. Aš viešoje erdvėje daug prisiskaičiau nesąmonių. Tai jeigu bus rašomos nesąmonės apie trąšas žmonių, kurie iš viso nesupranta, kas tai yra, iš ko jos gaminamos, kas jas importuoja, kokia tvarka importuoja, tai tokiu atveju bus abejojama, ar palaikyti. Bet jeigu ketinimas yra normaliai išsiaiškinti, kas, kodėl valstybėje yra vienokia ar kitokia tvarka, tik aš pasakysiu, kad tą tvarką nustatinėjo patys konservatoriai, tai atitinkamai, matyt, kad tirs patys save, tai mes palaikysime. Bet tikriausia išplėsime klausimus, kodėl konservatorių valdymo laikotarpyje buvo priimti tokie sprendimai, kurie nesukūrė kažkokios kontrolės sistemos. Tai kaltinti mane, kad valstybė kažko nekontroliuoja - neįsivaizduoju“, - sakė R. Karbauskis.

Jis teigė nežinąs, kaip parlamentinis tyrimas galėtų būti susijęs su juo, nes trąšas, pagal nustatytą importo tvarką, importuoja labai daug įmonių.

„Yra truputį keista, kai visa tai suveda į kažkokį asmenį. Yra tvarka, kurios laikosi visos įmonės Lietuvoje, importuojančios trąšas, jų yra keliasdešimt“, - teigė politikas.

Kalbėdamas apie žemę, jis pastebėjo, kad tai vėlgi liečia tūkstančius įmonių, kurios laikėsi Lietuvos Respublikos įstatymų, tų pačių konservatorių priimtų įstatymų.

„Dabar toks naivus teigimas, kad neva jų kažkas nesilaikė, kada patys žino, kad niekas neribojo įmonių skaičiaus, kurios galėjo pirkti žemę, kurias vienas savininkas galėjo turėti. Kai atsirado apribojimai, tų apribojimų ir buvo laikomasi“, - teigė R. Karbauskis.

Jis pasidžiaugė, kad prasidėjo prokuratūros tyrimas, ir jis išsiaiškins ir duos atsakymus. „Tų atsakymų laukia ne tik „Agrokoncerno“ įmonės, tų atsakymų laukia daugelis žmonių, kurie teisėtai įsigijo žemės ir dabar yra kažkokių politikų ar komentatorių kaltinami, neva jie turi daugiau žemės, negu leido įstatymas, kas yra nesąmonė, nes visą laiką notarinės kontoros tikrindavo pirkimą, bet kokį kontraktą, po to įsijungė į tai NŽT su savo leidimais. Jeigu kažkas kažko nekontroliavo ir nežiūrėjo, tai tikriausiai ne pirkėjo ir ne pardavėjo problemos, o tų, kurie to nedarė. Keistas atrodo vaizdas, kai kaltina žemdirbius, kaltina mane tuo, kuo aš negalėjau būti kaltas“, - stebėjosi R. Karbauskis.

Politikas atmetė kaltinimus, kad esą jis bando apeiti įstatymus. „Įstatymų apeiti neįmanoma, jų galima laikytis arba nesilaikyti. Jeigu kažkas sako, kad juos galima apeiti, tai klausimai tiems, kurie tuos įstatymus priiminėjo, kodėl jie priimti tokie, kuriuos galima kažkaip apeiti. Neįmanoma, mano supratimu, nė vieno įstatymo apeiti, jo galima laikytis arba ne. Nė vienas žmogus nėra pasakęs, kad aš nesilaikau įstatymų arba kokia nors įmonė, susijusi su manimi, tų įstatymų nesilaiko.

Reikia pabaigti tą šnekėjimą apie neva galimybę apeiti, nes nesuprantu, kaip tai galima padaryti“, - teigė R. Karbauskis.

Eltos nuotr.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (92)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: futbolo Tautų lygos turnyro A diviziono 2 grupės rungtynėse ketvirtadienį pasaulio vicečempionė Kroatija namuose 3:2 (0:0) nugalėjo Ispanijos komandą.
  • PRALAIMĖJO: Alytuje vykstančio salės futbolo Čempionų lygos elitinio etapo A grupės turnyro antrojo turo rungtynėse ketvirtadienį Kauno „Vytis“ 1:2 (0:1) pralaimėjo Slovėnijos čempionei „KMN Dobovec“ ekipai ir patyrė antrąją nesėkmę.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo mieste matėte žmonių, kurie dalyvavo „Raudono baliono“ akcijoje?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate savo finansinę padėtį?

balsuoti rezultatai
reklama
liu desertine 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +7 C

    0  +4 C

 

   +4  +3 C

  +6   +9 C

   +3  +6 C

 

   +3  +8 C

 3-8 m/s

 1-2 m/s

 

   1-2 m/s

 

reklama
Ukis 2018