respublika.lt

2018 sausio 22, pirmadienis

Prof.Vytautas Daujotis: Konstitucinis Teismas uzurpavo valdžią (29)

2014 kovo mėn. 08 d. 11:00:55
Jaunius Pocius, „Respublikos“ žurnalistas
Prof.Vytautas Daujotis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

300 tūkst. piliečių, pasirašiusių reikalavimą rengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams, valią galima ignoruoti. Tokią poziciją užėmė premjeras Algirdas Butkevičius, prieš valdančiosios koalicijos politinės tarybos posėdį laikęsis pozicijos, kad galutinį žodį šiuo klausimu turėtų tarti Konstitucinis Teismas (KT). Piliečių referendume priimtą Konstituciją, pasirodo, įmanoma vartalioti pagal politikų užgaidas.

Štai ir pensijų kompensavimo tvarkos niekaip nesulaukiantys senjorai teisybės bando ieškoti paprastuose teismuose. Šiuo metu yra nagrinėjamos 343 bylos dėl per krizę sumažintų pensijų, 190 pensininkų jau yra prisiteisę iš valstybės skriaudą. Bet vakar KT išaiškino, kad tik Seimas gali jiems patvirtinti kompensavimo tvarką, terminus ir dydžius. Todėl net prisiteisusieji nieko nepeš be Seimo malonės.

- Kaip nutiko, kad be kreipimosi į KT šalyje jau nebesprendžiamas nė vienas rimtesnis klausimas? Kodėl šios institucijos, kurios tauta nerinko, balsas yra lemiamas ir dažniausiai pasisako taip, kaip naudinga valdžiai? - „Respublika“ klausė profesoriaus Vytauto DAUJOČIO.

- Profesoriau, regis, aiškiau būti negali: Vyriausioji rinkimų komisija pripažino, kad piliečių parašų referendumui skelbti pakanka ir jis turi vykti. Negi KT pasisakys priešingai, nei nustatyta mūsų Konstitucijoje? Kokių dar gali būti abejonių?


- Galiu dar daugiau pasakyti. Toje pačioje Konstitucijoje gana aiškiai akcentavo, kad referendumas yra aukščiausia tautos valios išraiška. Ir jeigu iš jos norima traukyti kokius nors gabaliukus, KT yra meistras tai daryti. Yra vadinamosios doktrinos ir jis padaro, ką tik nori. Išaiškinti galima bet kaip. Kadangi KT laiko, kad Konstitucija yra tik popiergalis, ji faktiškai nėra pagrindinis šalies įstatymas, kaip pareiškė ponas Kūris (buvęs KT pirmininkas - red. past.), yra tik doktrinos, kurios viską išaiškina. Konstitucija labai abstrakti, o tai, ką jie pasako, yra tikroji Konstitucija. Tai yra labai nesudėtinga atvirkščiai kažką išaiškinti.

- Piliečių valia yra šventas dalykas, jie gali pakeisti ir pačią Konstituciją. Juk ne kas kitas, o patys piliečiai gali nustatyti tokias taisykles, pagal kokias jie nori gyventi...

- Konstitucija buvo priimta referendumu ir ji gali būti pakeista referendumu. Tautos valia gali būti išreikštas Konstitucijos pakeitimas, nes Konstitucija yra tautos susitarimas. Jeigu tauta to nori, niekas negali jai kliudyti. O pati KT veikla yra ištisai antikonstitucinė. Ištisai.

- Dabar tarsi atrodo, kad Konstitucijos kūrėjai nesuprato, ką jie rengė...

- Mes nesame pranašai. Jie negalėjo numatyti taip toli į ateitį, kaip kas gali įvykti. Bet pasaulyje yra sistemų, pavyzdžiui, JAV Konstitucija prieš 200 metų, ir ten kažkokie kategoriški keitimai, pataisos dirba puikiai. O taip yra dėl to, kad JAV neturi KT. Konstituciją aiškinti privalo visi teismai. Nuo žemiausio lygio. Neatsiranda grupuotės žmonių, kurie padaro viską taip, kaip jie nori. Jeigu ginčas kyla, yra Aukščiausiasis Teismas, pasakantis paskutinį žodį. Jis nebūtinai yra teisingas. O pas mus yra grupė 9 žmonių, kurie diktuoja viską. Tai yra absoliuti valdžia. Tai yra politbiuras, anų komunistinių laikų analogas.

- Konstitucinis Teismas, regis, yra labai patogus įrankis valdžios rankose ir politinių partijų batalijose. Reikia užvilkinti spręstiną problemą - kreipkis į KT, reikia užblokuoti oponentų iniciatyvą - kreipkis į KT. Nori valdžia priimti nepopuliarų sprendimą - KT būtinai nuspręs...

- Sutinku. Tai ne tik žaislas partijoms. Be viso šito, tai yra paprasčiausias politikų atsakomybės nusiėmimas. Vieni sako, kad gyvens taip, kaip pasakys Briuselis, kiti - kaip KT. Ir dirbti nebereikia. Aš visą laiką sakau, kad KT yra teisės departamentas, kaip Vyriausybėje, Seime. Toks Konstitucijos aiškintojas. Tik jam suteikta galutinio ir neatšaukiamo žodžio teisė. Prisiminkime R.Pakso pavyzdį, kodėl jie savo sprendimo neatšaukia, kad R.Paksas niekada negalės balotiruotis į prezidentus? Tą nesąmonę pasakė jie. Ne Konstituciją reikia keisti, o KT turi ištaisyti savo klaidą. Bet ką tai reikštų? Jie kategoriškai priešinsis šitam dalykui, nes pripažinti savo klaidą reikštų pripažinti, kad esi klystantis. Jie supranta, kad tada prasidės krūva puolimų, nes tokių nesąmonių pridaryta daug. Jie kategoriškai ginsis. Matote, doktrinoje yra tvarka, o reikia patį popierių keisti.

- Mūsų Konstitucija sako, kad mokslas nemokamas, sveikatos apsauga - taip pat, tačiau politikai ir dėl to kreipiasi į KT tarsi pasitikslindami - ar tikrai taip? Kartais galima pagalvoti, kad į KT bėgama tada, kai reikia papildyti šalies biudžetą...

- Taip, šito yra. Bet pasakysiu, kad ir valstybės ištekliai nėra beribiai, reikėtų su jais protingai elgtis. Bet jeigu yra parašyta, kad sveikatos priežiūros paslaugos nemokamos, apmokamos iš biudžeto, reikia žiūrėti, kad tie dalykai būtų vykdomi, o ne švaistomos lėšos.

- Kam patogiausia turėti tokį KT?

- Pačiam KT, nes tai yra politbiuras. Aišku, savo rankose armijos jis neturi, bet jis turi sutarti su kitokiomis grupėmis, su tais, kurie KT formuoja. Politikų grupėmis, kurios turi kažkokių ryšių, savanaudiškų tikslų. Jos tuo pasinaudoja ir padaro tokius sprendimus, kokie joms naudingi. Štai dauguma sėdi, nesutinka. O mažuma, žinodama, kad KT išspręs, nubėga ir pasitvarko. Ir prezidentui patogu, nes jis dalyvauja skyrimo procedūrose. Ir KT atsižvelgia į prezidento norą. Jeigu jis norės prastumti ką nors nevisiškai konstituciško, bus išaiškinta, kad tai yra konstituciška. Toks teismas yra naudingas visiems galingiems klanams. KT supranta kitų klanų įtaką ir tai, kad nereikia su jais pyktis. Tai klanas, aptarnaujantis kitus galinguosius klanus. Aš, pažindamas KT, galiu prognozuoti kiekvieną jo sprendimą. Žinodamas jo narių būdo savybes, kokiais interesais jie vadovaujasi, būnu 95-98 proc. teisus. Yra interesai, jie rūpinasi savimi ir kitais klanais. Tuose sprendimuose, kurie nesikerta su jų interesais, KT gali būti daugiau mažiau objektyvus.

- Ar pakeistų ką nors, jeigu Konstitucinio Teismo nariai būtų ne skiriami, o renkami piliečių?


- Visiškai nepakeistų situacijos. KT turi konstitucinės išminties monopolį, jo sprendimai neatšaukiami. Tai absoliuti valdžia. O absoliuti valdžia absoliučiai gadina. Kad ir kokį jį išrinktume, jis suges.

- Vadinasi, mums visai nereikia tokios institucijos?

- Taip. Būtent dėl šitų dalykų skandinavai jos neturi. Jie stebi kitas šalis ir kategoriškai atsisako steigti. Prancūzai turi, vokiečiai turi. Taip, bet jų tradicijos kitos.

- Vadinasi, bręsta dar vienas referendumas paleisti KT...

- Mes prie to prieisime, jeigu norėsime gyvuoti kaip valstybė. Anksčiau ar vėliau, bet neišvengiamai prieisime.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • Publijus 2014 kovo mėn. 09 d. 18:10:39

  O kur tada dėsim p.Birmontienę su jos disertaciją apie Tarybinės
  teisės aukštumas?

 • Ed 2014 kovo mėn. 09 d. 12:33:20

  Pagarba

 • Seniai 2014 kovo mėn. 09 d. 12:24:11

  buvo aišku, kad KT reikia naikinti, bet pastaruoju metu savo sprendimais
  jis pats priminė apie tai.

 • Vikduobė, 2014 kovo mėn. 09 d. 08:35:49

  o ne Lietuva! Valdžia užgrobta tų pačių šakalų, pasivadinusių
  "partijomis" su savo teismais, prokuratūromis, apgailėtinu D.Valiu,
  REPRESINĖMIS STRUKTŪROMIS, o "KT" - paslaugus valdžių patikėtinis!
  Mūsų laukia badmetis!

 • Izolina 2014 kovo mėn. 08 d. 22:55:30

  >Trojos arkliai. Vertėtų prisiminti ir didžiausią dėl Lietuvos stojimo
  į NATO priešininkę Pavilionienę, tuo metu dar dėstė universitete ir
  prieš pasirašydama įskaitą pakišdavo studentui pasirašyti, jog yra
  prieš. Dabar ši 70-metė yra nusitaikiusi į Europarlamentą.

 • Daujočiui 2014 kovo mėn. 08 d. 22:28:51

  Spaudoje radau: "Neteisinu savo bendradarbiavimo su KGB, tai juoda dėmė
  mano gyvenime, – savo prašyme išviešinti visą jo bylą rašo V.
  Daujotis.". Faktiškai jei jis "stukino", tai ir dabar jo rašliavas reikia
  labi atsargiai vertinti, nors jos gal ir teisingos atrodo. "Stukačius"
  lieka "stukačium", toks manau bet kada ir bet ką gali išduoti.

 • oplia 2014 kovo mėn. 08 d. 22:12:45

  Ačiū už tiesą.

 • O 2014 kovo mėn. 08 d. 19:56:08

  O todėl, kad Konstitucinis teismas kvalifikuotai ir teisiškai pagrįsrai
  paaiškina,ar tas veksmas atitinka įstatymus, ar neprieštarauja
  Konstitucijai , ar Konstitucija ir iš jos plaukiamtieji valstybės
  įstatymai tam tikrais veiksmais nebus pažeisti. Parašų gausa savaime
  Kostitucijos paneigti negali. Jei Butkevičius bando išsiaiškinti -tai
  gerai, nes neveikia pagal spėliones ar pašūkavimų gausumą. Yra sena
  patarlė:" protingas ir žinodamas paklausia,- kvailys šaukia: žinau,
  žinau"...Taip sakant nei žino, nei klausia ...

 • dd 2014 kovo mėn. 08 d. 18:25:03

  skaitant sitas nesamones, nekyla klausimu apie ju autoriaus sveiko proto
  stoka. Klausimas tik kyla, ar jis bent skaite pati KT nutarima? abejoju,
  labai abejoju...

 • babcė 2014 kovo mėn. 08 d. 18:07:09

  Ačiu profesoriui Daujočiui už straipsnį.Neteisybę kurią vykdo KT jau
  daug metų matau ir vis galvoju,kada žmonės apie tai pradės kalbėti.

 • vycka 2014 kovo mėn. 08 d. 17:55:50

  Is kur sitas gudrutis-sizas atsirado? Gal planuoja balotiruotis kaip
  nevykelis Zigmukas?

 • Arvydas 2014 kovo mėn. 08 d. 17:49:33

  Politinis biuras. Hmm. Panašu būtų.

 • Kuinia 2014 kovo mėn. 08 d. 17:40:52

  Ilgai maniau, kad bent A.Butkevičius yra blaivaus proto valdžios vyras.
  Bet kai jis ims laikysis už to pačio pagalio, kaip ir Landsbergis (dėl
  referendumo) - dovanokit... Pasakykit kas nors man nors vieną
  apyprotingį pusprotį, dabar esantį valdžios viršūnėse, nes aš tokio
  nebematau.

 • Diedukas Algis 2014 kovo mėn. 08 d. 17:00:50

  Tiesiog nėra žodžių....kur tie ponai buvo, kai priiminėjo įstatymą
  apiplėšti pensininkus, kodėl tada jie nesikreipė į Konstitucinį
  Teismą ir nepaklausė ar galima vogti. Soc. apsaugos ir darbo ministerija
  nepasitiki Teismais, kaip suprasti.....kreipiasi ne į aukštesnės
  instancijos teismą o į K T ieško užtarimų ir šis priima nutartį, kad
  tų teismų sprendimai yra niekiniai, "Nes mes visi prieš įstatymą esame
  lygūs" kažkas tai nesuprantama !!!

 • saulė 2014 kovo mėn. 08 d. 15:17:28

  kas per valstybė, kurioje nesilaikoma konstitucijos? Seimo nariai
  prisiekdami deda ranką ant konstitucijos ir prisiekia jos laikytis. Deja
  realybė tokia, jog patys ištisai jai ir nusižengia priimdami savo
  nuožiūra įvairius įstatymus, tai algas sumažina, pensijas ir pašalpas
  nukerpa ir t. t. Gal jau konstitucija nebereikalinga?

 • Pilietė 2014 kovo mėn. 08 d. 14:53:35

  Sveikinu prof.V. Daujotį už pilietišką, drąsią mintį apie
  Lietuvos "šventą "karvę", kurią garbina indų tauta...

 • Gal jau užtenka.... 2014 kovo mėn. 08 d. 14:28:49

  ....durninti Tautą, mūsų šlykštūs politikieriai su šūngrybe
  priešakyje, važinėjo į Ukrainą ir organizavo žmones sukilti prieš
  uzurpatorius ir oligarchus. Kurstė maidana griauti valdžią, o ką jie
  patys Lietuvoje su mumis daro ? Atsibuski Tauta, pas mus dar baisiau, nes
  mes net jau nebeturim nepriklausomybės (skirtingai nuo Ukrainos). Be
  mūsų maidano, tų išsigimėlių neatsikratysim.

 • Trojos ARKLIAI 2014 kovo mėn. 08 d. 13:47:49

  Lietuva turi teisę žinoti savo koloborantus „didvyrius“, kurie 2008m.
  pasirašė kreipimosi į Konstitucinį teismą dėl to ar Lietuva gali
  būti NATO narė.Jie pirmi pagal kremliaus komandą bus
  „priversti“atlikti penktos kolonos funkcijas. Tikriausiai niekas dabar
  neabejoja jei ne NATO Lietuvą būtu ištikęs Ukrainos likimas.
  Štai jie :
  „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos Seime nariai
  (E.Klumbys, R.Ačas, V.Galvonas, D.Barakauskas, V.Mazuronis, J.Ramonas,
  P.Gražulis, J.Veselka, O.Valiukevičiūtė),
  21 iš 23 Darbo partijos frakcijos narių –
  (V.Baltraitienė, J.Pinskus, Z.Mikutis, L.Graužinienė, M.Žymantas,
  S.Girdauskas, P.Vilkas, E.Karpickienė, Z.Žvikienė, S.Bucevičius,
  V.Draugelis, D.Mikutienė, V.Bukauskas, A.Bosas, V.Gedvilas, R.Bašys,
  A.Pitrėnienė, R.Visockytė, R.Kšanienė, J.Zinkevičiūtė,
  V.Martinkaitienė).

 • laikas 2014 kovo mėn. 08 d. 13:07:24

  Ar nebręsta laikas lietuviškam "maidanui"??? Kiek visa valdančioji
  klika, pati prezidentė gali tyčiotis iš mūsų.

 • KOL NUO KLAVAITUROS NENULIPSIT 2014 kovo mėn. 08 d. 12:56:50

  TOL NIEKO IR NEBUS. KAD KAD CIA MIGTUKUS SPAUDOT IR DEJUOJAT. ANIEM NEI
  SILTA,NEI SALTA NUO JUSU TU RASLIAVU.

 • Pajuris 2014 kovo mėn. 08 d. 12:46:06

  jums tik atrodo, kad liaudis bunda, nes patys atsibudote. Cia as zemiau
  komentavusiems. Bet musu yra maza dalis. Didzioji dauguma saldziai miega ir
  tenkinasi samones trupiniais. Valdziagyviai darys viska, kad islaikytu savu
  prie lovio. Ju rankose jega - pinigai, teismai, ziniasklaida ir ta dalis
  mieganciuju. As matau, kad toliau liks ta pati prezidente, vasara nieks
  neis i referenduma, rinkimai toli i seima, o rusas cia pat ir baisus! Taip,
  kad be manes, chebrute! Tepsiu slides i siltus krastus, kur pigu gyventi ir
  visada saule.

 • o tai ka auksciau tu 2014 kovo mėn. 08 d. 12:28:03

  KT SEDINCIU NEBERA?? TIK PONAS DIEVAS?? AR CIA KAZKOKIA LIURBIU VALSTYBE
  KURIA KAZKOKIA SAUJALE MANIJAKU VALDO IR DARO KA NORI??? ATSIBUST GAL KARTA
  REIKIA??

 • Ačiū, kad pažadinot 2014 kovo mėn. 08 d. 12:17:35

  Darykime, ką nors nedelsiant. Neleistina KT savivalė, jei ne blogiau.

 • Aidas 2014 kovo mėn. 08 d. 12:03:15

  Mūsų valstybei jau senei pribrendo radikali teismų sistemos reforma.Tik
  bėda ta, kad nuo Nepriklausomybės pražios šaliai tebevadovauja
  pasikeisdamos tos pačios liberalios oligarchinės partijos -
  socialdemokratų [LDDP] ir konservatorių,aktyviai padedant
  prezidentams.Todėl šalis nugyventa ir praskolinta su didele korupcija ir
  nusikalstamumu. Ši teismų sistema gremezdiška ir labai brangi.Teisėjai
  neaiškių grupuočių skiriami,neatsako už savo įtartinus veiksmus,nėra
  kontrolės.Reiktų palikti tik apylinkių [jame galėtų būti
  administracinis padalinys],apeliacinis ir Aukščiausiasis [jame galėtų
  būti Konstitucinio teismo padalinys] teismai. Be to ,bent jau
  Konstitucinio padalinio teisėjai privalomai turėtų būti renkami. JAV
  Aukšč.teismas [tik 9 teisejai],vykdo ir Konstitucinio teismo funkcijas.O
  musu AT net 35 teisėjai,kam ? Tik tokia reforma prie minėtų
  korumpuotų partijų praktiškai negalima,nes joms labai padeda priešinti
  buvusi žymi komunistė Prezidentė. Reikia tik referendumo.

 • Besmegeniai 2014 kovo mėn. 08 d. 12:00:34

  Jei prašo paaškinti kas užrašyta Konstitucijoje, vadinasi patys nemoka
  skaityti, tad kuriems galams reikalingi besmegeniai valdžioje. Juk greitai
  prašys išaiškinti su kuo privaloma valytis užpakalį:servetėle ar
  švitriniu popieriumi. Tad skaičiuokimės tuos besmegenius ir kituose
  rinkimuose braukim be gailesčio iš biuletenių.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŠVENTĖ: pirmadienį minint 55-ąsias prancūzų ir vokiečių bendradarbiavimą įtvirtinusios Eliziejaus sutarties metines Vokietijos ambasadorė Lietuvoje Angelika Viets ir Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje Philippe'as Jeantaud paskelbė bendrą pareiškimą kviesdami kartu švęsti ir Lietuvą.
 • KREPŠINIS: naudingiausiu praėjusios savaitės Lietuvos krepšinio lygosžaidėju tapo Vilniaus „Lietuvos ryto“ legionierius Travisas Petersonas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar žiemą lipate ant sušalusių vandens telkinių?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4   -3 C

   -10  -6 C

 

   -15  -10 C

    -2   -1 C

   -2   0 C

 

   -3  -5 C

    2-4m/s

    1-2m/s

 

      1-3 m/s

 

USD - 1.2255 PLN - 4.1716
RUB - 69.3324 CHF - 1.1758
GBP - 0.8837 NOK - 9.6243
reklama
Kaleda 2017