respublika.lt

Prof.B.Gruževskis: Lietuva sensta sparčiausiai Europoje

(0)
Publikuota: 2011 gruodžio 12 11:23:24, Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, "Respublikos" žurnalistė
×

Skaudi tiesa: mūsų tauta iš lėto nyksta. Dėl emigracijos mastų ir mažėjančio gimstamumo esame viena sparčiausiai senstančių tautų Europoje. Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktoriaus prof. dr. Boguslavo Gruževskio nuomone, valdžia, nekeldama atlyginimų ir taip nemotyvuodama žmonių likti Lietuvoje, veda šalį prie susinaikinimo: ir finansinio, ir etnografinio.

- Jei remtumės oficialia statistika, mūsų tauta vis sparčiau sensta. Nuo 1970 metų vidutinis gyventojų amžius kasmet didėja: tada jis buvo 32,2 metų, šių metų pradžioje jau 39,8. Ką šie skaičiai sako apie mus?

- Gyventojų vidutinio amžiaus didėjimas būdingas visoms šalims. Ir mūsų, lietuvių, padėtis nėra blogiausia. Vokietija, Graikija, Italija yra seniausios visuomenės. Tačiau nors nesame patys seniausi, mūsų tautos senėjimo pagreitis yra vienas sparčiausių Europoje. Jis dvigubai aukštesnis nei Europos Sąjungos vidurkis, o štai kaimynės Estijos senėjimo pagreitis yra nulinis.

Juk prieš 20-25 metus buvome patys jauniausi Europoje, o šiandien jau pasiekėme bendrijos vidurkį.

- Gal vidutinio gyventojų amžiaus didėjimas - natūralus procesas ir nėra ko nerimauti?

- Natūralus procesas, bet kodėl Lietuvoje gyventojų amžiaus vidurkis didėja sparčiausiai? Po Nepriklausomybės atkūrimo sumažėjo gimstamumas ir jau 1995-1997 m. jis buvo mažesnis negu pusantro vaiko šeimoje.

Kita priežastis - emigracija. Kodėl mūsų emigracinės nuostatos aukščiausios? Per 10 metų daugiausia išvykstama iš Lietuvos, ką jau kalbėti apie bendrą gyventojų skaičiaus sumažėjimą, apie savižudybių skaičių...

Gyventojų senėjimo klausimą ES valstybės narės jau 2000 metų pabaigoje svarstė. O mes ar svarstome?

Apie tai reikėjo susimąstyti ne šiandien, ne prieš penkerius metus, o nuolat į tai reaguoti. Kas apie tai galvoja? Lietuva šiuo metu praranda dvigubai.

Šaliai skaudžiausias gyventojų praradimas, gimstamumo sumažėjimas ir visuomenės senėjimas. Susumavus problemas, ateities perspektyva - labai nerami. Nes mažėjant žmonių skaičiui silpnėja mūsų socialinio stabilumo pagrindas: kasmet mažėja įmokų mokėtojų skaičius ir auga išmokų gavėjų skaičius. Tai kiekvienais metais mums kainuos maždaug 2 milijardų litų biudžeto trūkumą.

- Vadinasi, vienintelis išsigelbėjimas - užimtumas?

- Šiandien užimtumas - vienintelis tikslas, prioritetas. Kuo daugiau žmonių turi uždirbti ir uždirbti daugiau. Užimtumo didinimas turi būti visų ministerijų rūpestis. Tačiau valdžia viską daro priešingai.

Tą patį kalbėjome prieš 3-4 metus ir prieš 10 metų. Bet visada prioritetu iškeliamas biudžeto stabilizavimas. Kaip galima apie tai kalbėti, jei tai antrinis dalykas. Juk iš kur tas biudžetas atsiranda? Iš kur pas jus piniginėje pinigai? Tai darbo veiklos rezultatas. Tam, kad atsirastų lėšų, žmonės turi dirbti.

Mes planuojame mažinti biudžetą vienu milijardu. Argi tai išsigelbėjimas? Taip, mažiau išleisime, daugiau turėsime. Bet mums ne to reikia, o ieškoti sprendimų, kaip didinti atlyginimus.

Ministrai pasako: užbrėžiame liniją ir atitinkamai kitą mėnesį atlyginimai mažėja 4-6 procentais. Tai primityvus sprendimas - mano trečio kurso studentai tokius gali priimti.

Valdant valstybę, reikia taupyti taip, kad sistema laimėtų. Taupyti taip, kaip dabar - joks taupymas. Tai paprasčiausiai įtampos atidėjimas ir pasyvus ateities laukimas.

Kas iš to, jei išleisime milijardu mažiau, o po metų problemos liks tos pačios kaip dabar?

Jau dabar turime ryškų įmokų mokėtojų sumažėjimą. Mums reikia dar 200 tūkstančių užimtųjų. Bet kur pastangos, kur kokios programos? Kokiomis priemonėmis ūkio ir finansų ministrai skatins gamybą?

Apie tai visiškai nekalbama, o ir žmonės mato, kad ateitis neapibrėžta. Mūsų geri norai neturi jokio pagrindo. Šiandien nematau nė vieno rimto projekto. Ar jėgainės statybos susietos su užimtumu? Imigracija nepadės, mums savus žmones reikia panaudoti...

Šiandien visiškai ne tos krypties valdymas. Padėtų ir nekilnojamojo turto mokestis. Tą reformą reikėjo rengti keletą metų, negalima jos priimti per porą posėdžių. Ji dvigubai suveiktų - išjudintų nekilnojamojo turto rinką, nes dabar ji merdi. Kainos užkeltos, visi laiko pinigus. Jei už nekilnojamąjį turtą reiktų mokėti mokestį, neapsimokėtų jo laikyti šiaip sau.

- Tai kokia Lietuvos ateitis? Iš lėto sunyksime?

- Dėl emigracijos aš esu nustebęs. Man atrodė, kad 2010-ieji buvo blogiausi, bet emigrantų 2011 m. ne tik nesumažėjo, bet išaugo. Tačiau šeimos merdi skurdo aplinkoje. Neseniai buvo paskelbti ir vieno tyrimo duomenys. Buvau nustebęs ir kaip labai skurdas įžengė į šeimų kasdienybę. Jei žmonės viską išleidžia maistui  ir komunalinėms paslaugoms... Kalbant apie ateitį, jauni žmonės ir toliau bus skatinami išvykti.

Jei atsigręžtume į 2005-2006 metus, emigracinės nuostatos buvo labai pasikeitusios. Emigracija buvo sumažėjusi, o vartojimas ir užimtumas - padidėję. Vadinasi, galimybių yra, nors visa tai ir buvo finansinio burbulo pasekmė. Blogiausia, kad išvadų taip ir nepadarėme. Kur yra Lietuvos ataskaita apie finansinės krizės apribojimo galimybes? Yra Lietuvos bankas, Finansų ministerija. Jie svarsto, kaip taupyti, bet gal reikėjo anksčiau susimąstyt, kaip nepasiektume krizės?

- Telieka konstatuoti, kas yra aišku.


Į valdžios sąžinę belstis neišeis - ji niekada nebuvo pažadinta. Be galo kvaila daryti bet ką, jei tauta nyksta. Nei atominė, nei energetika nereikalinga, jei žmonės negali normaliai pavalgyti.

Mūsų tautos žmonės labai kantrūs ir sąžiningi. Tik dabar streikai prasidėję, o anksčiau tos įtampos nebuvo. Žmonės valdžia šiaip pasitiki. Kiek vyresnio amžiaus žmonių, pavyzdžiui, net ir mano mama, sutinka, kad sumažintos pensijos nebūtų atkurtos. Žmonės dažnai skambina ir sako: gal tegul neskuba atiduot, kad tik valstybė laikytųsi... Ji laikosi, nes žmonės aukoja. Bet kur valdžios rūpestis, ar žmonės susitvarko? Aš susirūpinęs, kad to rūpesčio nėra.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s