respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomisnuotraukos (34)

2018 vasario mėn. 10 d. 15:59:21
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Teisingumo ministerija Pravieniškių pataisos namuose atliko auditą, kurio ataskaitą pavyko gauti „Vakaro žinioms“. Rezultatai šokiruojantys: švaistyti pinigai, įkalinimo įstaiga nuostolingai vykdė šilumos bei karšto vandens tiekimo paslaugas visai Pravieniškių gyvenvietei, o nuostoliai dengti mokesčių mokėtojų pinigais. Įstaigoje - tikras giminių klanas, mat net 32 proc. darbuotojų tarpusavyje sieja giminystės ryšiai, tačiau tai nebuvo deklaruota.

 

Baisiausi dalykai - neskelbiami

Baisu net pagalvoti, kas iš tiesų dedasi Pravieniškių pataisos namuose, nes Teisingumo ministerijos audito medžiagoje pažymima, kad baisiausi dalykai neatskleidžiami.

„Dėl vidaus audito metu nustatytų nusikalstamos veikos požymių turinčių faktų buvo kreiptasi į kompetentingas institucijas. Apie šiuos faktus plačiau vidaus audito ataskaitoje, siekiant nepakenkti tyrimui, nepasisakoma“, - rašoma dokumente. Tačiau ir to, kas medžiagoje yra pateikta, užtenka, kad plaukai šiauštųsi. Galima daryti išvadą, kad dalis tų, kurie sėdi kitoje grotų pusėje nei kaliniai, turėtų persikelti pas pastaruosius.

Nustatyta, kad per sutartis su įvairiomis bendrovėmis valstybei galėjo būti padaryta daugiau nei 700 tūkst. eurų žala. Pasak Teisingumo ministerijos, įstaiga mokėjo už nepagrįstai didelių atliekų kiekių išvežimą, ilgą laiką tai darė už maitinimo paslaugas teikiančią bendrovę.

Taip pat įstaiga sukritikuota už tai, kad nepagrįstai sumažino parduotuvės patalpų nuomos kainą, ilgą laiką neskaičiavo nuompinigių už įrengimus ir t.t. Surinkta medžiaga perduota Generalinei prokuratūrai.

Giminių klanas

Tačiau visoje šitoje istorijoje įdomiausia yra tai, kad paaiškėjo, jog Pravieniškių pataisos namų administracijoje dirba ištisas giminių klanas. Auditoriai suskaičiavo, kad net 32 proc. įstaigos darbuotojų susiję giminystės ryšiais! Plačiausiais ryšiais gali pasigirti įstaigos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Stankevičius - net 13 darbuotojų yra jo giminaičiai. Pats A.Stankevičius yra žentas Alfredo Drazdžio, Pravieniškių pataisos namams vadovavusio iki 2011-ųjų.

Auditoriai nustatė, kad iki 2017-ųjų rugpjūčio 20-osios A.Stankevičius deklaravo giminystės ryšius tik su 5 asmenimis: Įskaitos skyriuje dirbančia uošviene Alvyra Drazdiene, Psichologinės tarnybos viršininke, sutuoktinės seserimi Renata Kasperiene, pastarosios vyru, 2-ojo sektoriaus Apsaugos ir priežiūros skyriaus direktoriaus budinčiuoju padėjėju Virginijumi Kasperu, sutuoktinės pussesere Vaida Kavaliauskiene, dirbančia Administracijos reikalų skyriaus raštvede, bei kita žmonos pussesere Ramune Butkevičiene, kuri yra Administracijos reikalų skyriaus vyresnioji specialistė.

Malonės saviems

Pažymėtina, kad A.Stankevičius dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant sprendimus giminaičių atžvilgiu, t. y. galimai pažeidė prievolę vengti interesų konflikto ir pareigą nusišalinti - skyrė priedus, didino priemokas, vizavo leidimus dirbti kitą darbą ir t.t. O atrankos būdu buvo tikrinama tik maža dalis jo vizuotų sprendimų.

Išsiaiškinta, kad palankūs sprendimai buvo priiminėjami ir giminaičių, nedirbančių Pravieniškių pataisos namuose, atžvilgiu.

Nepamiršo ir uošvio

Keista, bet įkalinimo įstaiga, pasirodo, tiekia šilumą visai Pravieniškių gyvenvietei, o ne tik sau. Šiai funkcijai vykdyti įsteigtas 21 etatas, kurio išlaikymas per metus kainuoja vidutiniškai 151 tūkst. eurų. Vykdydama šią funkciją įstaiga kasmet patiria apie 463 tūkst. eurų daugiau išlaidų, nei gauna pajamų. O skandalingiausia, kad Pravieniškių pataisos namai užpernai šilumos energiją ėmė pirkti iš nepriklausomo šilumos gamintojo įmonės „Prasila“, kurioje direktoriaus pavaduotoju dirba A.Stankevičiaus uošvis A.Drazdys.

A.Stankevičius ne tik kad privačių interesų deklaracijoje nepateikė duomenų apie ryšius su juridiniu asmeniu UAB „Prasila“ (ir fiziniu asmeniu A.Drazdžiu), bet ir pasirašinėjo „Prasilos“ sąskaitas, kurių pagrindu įmonei pervesta beveik 200 tūkst. eurų. Įdomi detalė: nuo 2016 m. pradėjus pirkti šilumos energiją iš „Prasilos“, išlaidos komunalinio ūkio išlaikymui išaugo apie 41,5 proc., o kaina vartotojui už šilumos megavatvalandę - apie 14 proc. Maža to, patiriamus nuostolius Pravieniškių pataisos namai kompensavo mokesčių mokėtojų pinigais.

Taip pat įdomu, kad pastatą katilinei nuomoja įmonė „Mūsų amatai“, įdarbinanti kalinius. Nuomos sutartis auditoriams sukėlė įtarimų, tačiau pradėjus tirti aplinkybes paaiškėjo, kad nuomos konkurso dokumentų byla yra... dingusi.


Skandalų šleifas

Pravieniškių pataisos namai pastaruoju metu dažnai minimi ne iš pačios geriausios pusės. Pernai spalį darbo vietoje aptiktas neblaivus įstaigos direktoriaus pavaduotojas Darius Prokarenka (0,7 prom.) ir Administracijos skyriaus viršininkas Virginijus Zabarauskas (0,6 prom.). Abiem teko atsisveikinti su darbu.

Ne ką ilgiau padirbo ir pats įstaigos direktorius Virginijus Ceslevičius. Teisingumo ministrė Milda Vainiutė jį atleido pernai lapkričio viduryje, kai paaiškėjo tarpiniai įstaigos minėto audito rezultatai.

Sausio pabaigoje paskelbta, kad baigiama nuteistiesiems skirtų gyvenamųjų patalpų Pravieniškių pataisos namuose rekonstrukcija. Netrukus 360 (iš maždaug 2020) nuteistųjų bus apgyvendinti skandinaviško tipo įkalinimo įstaigoje, kur, pasak įkalinimo įstaigos vadovų, negalės savo įtakos demonstruoti kalintys „autoritetai“, klestėti kriminalinė subkultūra, neliks žmogaus orumą žeminančių sąlygų. Už blogas įkalinimo sąlygas nuteistiesiems vien per 2016 metus priteista beveik milijonas eurų.

Pravieniškių pataisos namų rekonstrukcija - tai pirmas baigtas infrastruktūrinis projektas bausmių vykdymo sistemoje per pastaruosius dešimt metų, jo bendra vertė - daugiau nei 3,5 mln. eurų. Didžiąją dalį šios paramos lėšų skyrė Norvegijos Vyriausybė.

Teigiama, kad kalėjimų pertvarka ir modernizavimas - vienintelis kelias atitikti Europos Žmogaus Teisių Teismo reikalavimus, daug kartų išsakytus Lietuvai. Gal ir taip, tačiau ar nepersistengta, kai dabar nusikaltėliams sudarytos tokios sąlygos, kokių neturi dažnas laisvėje gyvenantis ir nenusikaltęs žmogus? Keista ir tai, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas ir net ES nuolat „skalpuoja“ Lietuvą dėl prastų kalinimo sąlygų, tačiau visiškai nesidomi tuo, kaip gyvena mūsų senjorai, kad eilės prie socialinio būsto - milžiniškos ir t.t. O kai tarptautinės institucijos akcentuoja tik nusikaltėlių teises (jų aukų teisių net nemini, lyg tokių nebūtų), tai ir mūsų valdžia jiems rodo išskirtinį dėmesį.

Niekam ne paslaptis, kad kaliniai už grotų laikomi ne už nuopelnus valstybei. Tačiau su jais „cackinamasi“ taip, lyg jie būtų mažų mažiausiai Nacionalinės premijos laureatai. Nusikaltėliai reikalauja razinų, medaus, cinamono, smilkalų, pripučiamų lėlių, nes esą kitaip gyvenimo sąlygos žeis jų orumą. Ir gauna. O tie patys jų prižiūrėtojai (žemiausio rango, o ne vadovai) vaikšto su senutėlėmis uniformomis, dirba už beveik minimalią algą. Ir jei pradėtų ko nors reikalauti, kaip reikalauja kaliniai, būtų priversti ieškotis kito darbo. Kažkodėl politikams, skirstantiems pinigus ir kasmet į prioritetus iškeliantiems kalinių gyvenimo sąlygas, visiškai nerūpi, kad daug žmonių laisvėje gyvena gerokai prasčiau.

Ir tai ne šiaip sau tezė be jokių įrodymų. Štai šiemet ketinama iš Valstybės investicijų programos lėšų Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų rekonstrukcijai skirti 4,536 mln. eurų (atskira eilute numatyta 0,5 mln. eurų Alytaus pataisos namų bendrabučio rekonstrukcijai), kai tuo metu aukštųjų mokyklų ir švietimo įstaigų rekonstrukcijai bei statybos darbams tenumatyta 3,777 mln. eurų. Arba, pavyzdžiui, socialinio būsto plėtrai savivaldybėse bus skirta vos 9,696 mln. eurų, nors eilėje laukia (remiantis pernykščiais Valstybės kontrolės duomenimis) per 12 tūkst. šeimų. Keisti, švelniai tariant, prioritetai.


Rasa KAZĖNIENĖ, Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyr. specialistė, su kolegomis atlikusi Pravieniškių pataisos namų auditą:

- Ar normalu, kad įkalinimo įstaigoje trečdalis darbuotojų tarpusavyje susiję giminystės ryšiais?

- Kriminalas atsitinka tuomet, kai jie nedeklaruoja šitų ryšių ir priiminėja sprendimus, palankius giminaičiams. O daug tokių ryšių buvo nedeklaruotų ir priiminėti sprendimai giminaičių naudai.

- Negi žmonės, nedeklaravę giminystės ryšių ir veikiantys giminaičių naudai, tikėjosi, kad yla neišlįs iš maišo?

- Tai, kad yla anksčiau ir neišlįsdavo. Jei auditas nebūtų buvęs atliktas, šimtu procentų galima užtikrinti, kad ji ir nebūtų išlindusi.

- Labai įdomu, kad Pravieniškių įkalinimo įstaiga rūpinasi visos gyvenvietės apšildymu. Gal ir Lukiškių kalėjimas, pavyzdžiui, šildo Vilnių?

- Čia yra labai sena problema ir ja pasinaudojo buvę Pravieniškių įstaigos vadovai. Valstybės kontrolė labai seniai rekomendavo įkalinimo įstaigoms atsisakyti joms nebūdingų funkcijų ir perduoti jas Kaišiadorių komunaliniam ūkiui. Įdomus dalykas, kad prie šildymo prisijungus įmonei „Prasila“, kurios vienas iš vadovų yra A.Drazdys, sąnaudos išaugo keliasdešimčia procentų. Mes kreipėmės į Valstybinę kainų ir energetikos komisiją, kad ši ištirtų, ar sąnaudos nebuvo keliamos tyčia - tam, kad gamintojas brangiau parduotų šilumą. A.Drazdys pateikinėdavo sąskaitas Pravieniškių pataisos namams, o jas pasirašinėdavo A.Drazdžio žentas!

- Neatmestina, kad bent jau A.Drazdys, kaip vienas „Prasilos“ vadovų, iš to turėjo tiesioginės finansinės naudos.

- Neabejotina. Kitas dalykas - iš darbo pernai išėjęs buvęs Pravieniškių pataisos namų direktorius Virginijus Ceslevičius yra buvęs A.Drazdžio, kuris dabar yra vienas „Prasilos“ vadovų, pavaduotojas.

- Paaiškėjus skandalingoms detalėms, V.Ceslevičius turėjo atsistatydinti. Kodėl tebedirba A.Stankevičius?


- Kadangi A.Stankevičius, turėdamas tiek daug artimų ryšių įstaigoje, kuravo personalo skyrių, jis perkeltas į kitą sektorių. Jis liko savo pareigose, tačiau kuruoja visai kitas sritis. Ar jam gresia atleidimas - nežinau.

- Panašu, kad A.Drazdys yra giminių klano įkūrėjas, nes jau jo vadovavimo įstaigai laikais dirbo nemažai giminaičių. Jis Pravieniškių pataisos namams nebevadovauja nuo 2011-ųjų, bet, atrodo, joje dar yra išlaikęs didžiulę įtaką.

- Labai didelę. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje ta įtaka atskleidžiama, tačiau mes detalių negalime atskleisti, tik galiu pasakyti, kad ir prekių tiekimas galimai buvo nukreiptas į „Prasilos“ katilinę. Buvo ir daug visokių kitokių blogybių.

- Susidaro įspūdis, kad daliai prižiūrėtojų reikėtų persikelti į kitą grotų pusę.

- Kai kurie nuteistieji yra nuteisti už daug mažesnes žalas ir mažesnius nusikaltimus nei juos prižiūrintieji. Tačiau įstaigoje buvo didžiulis nebaudžiamumo lygis, labai uždara sistema, kurioje vieni su kitais yra persipynę, vienas už kitą stovi mūru, nes yra savi. O nesaviems buvo baisu kalbėti, nes buvo įvairūs susidorojimo būdai, būdavo galima labai lengvai su darbuotoju atsisveikinti, todėl žmonės pasirinkdavo tylėjimą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Genovaitei 2018 vasario mėn. 14 d. 04:18:57

  gerbiamoji , jei dirbote legaliai , tai ir pensija turetu buti normali, bet
  daugelis sutinka dirbti uz atlygi vokeliuose ar tai nelegaliai, ar tai
  patys kokiuo bizniu uzsiima , o atejus pensijai prasideda virkavimai. Kiek
  pazystamu salia siokio tokio darbelio(kad niekas nevadintu nedirbanciu)
  turejo savo sioki ar kitoki versla , o dabar blogai , reikia galvoti kai
  yra tam laikas, tai tuomet viskas bus gerai. O kaliniai rengiasi savo seimu
  lesomis, pagrinde ir maistu aprupina seimos, tad nereikia kalbeti to ko
  nezinote. Vietoje perkant maista esant tokiai seimyninei rangai viskas
  labai isbrangsta, gal galu gale pasirodzius principingai darbuotojai ir
  visi atsimerke.

 • Danute 2018 vasario mėn. 14 d. 04:04:06

  oho na salelej gyvename! Net i galva netelpa - kur tik normalus
  patikrinimas tuoj isaiskeja baisus dalykai, o kiek dar formaliu
  patikrinimu? Esame labai turtinga salis jei leidziam eikvoti pinigus tokiom
  islaidom, o juk valstybes skola lyg ir ne maza?

 • d 2018 vasario mėn. 13 d. 20:34:40

  vagys ne priziuretojai

 • nieko naujo 2018 vasario mėn. 13 d. 15:42:05

  Stankevičius jau buvo tarkuojamas prieš dešimtmetį, kada su savo žmona
  buvo atvykęs į Marijampolės pataisos namus. Ten jam irgi, neturinčiam
  jokios patirties darbe su nuteistaisiais, buvo paruošta skyriaus
  viršininko vieta. Tyrė Teisingumo ministerija darbuotojų skundus, bet
  nieko blogo nerado, tik tiek, kad Pravieniškių vado žentas. Todėl
  nereikia sakyti, kad viskas prasidėjo šiandien, prasidėjo prieš
  dvidešimt metų,o neparankius išgrūdo iš darbo įvairiomis
  priemonėmis-į pensiją,sumažindami atlygį, panaikindami socialines
  lengvatas, galų gale sumodeliuodavo kriminalą. Dabar patys sėdi mėšle,
  geriau sėdėtų Sniego gatvėje,gaidžiais pagiedotų...

 • novak 2018 vasario mėn. 12 d. 09:39:24

  Svarbiausia, kad bezpridielas - istaigoje, priziurincioje kalinius

 • beje 2018 vasario mėn. 12 d. 09:38:12

  Vietiniai jau seniai kalb4jo, kad te - giminiu klanas

 • j 2018 vasario mėn. 12 d. 09:34:43

  Ziauru

 • Manes,tai nestebina,nes 2018 vasario mėn. 11 d. 20:55:48

  patys pareigūnai sutinka,kad dominuoja korupcija,vietoje Konstitucijos
  ir,net teismo sprendimai tuo pačiu klausimu,prieštarauja vienas kitam.
  Blogiausia,kad rinkėjai teisėsaugos neturi teisės rinkti,o seimas ir
  Prezidentė,neturi teisės kištis į teisėsaugos sritį,todėl vyrauja
  visiškai nevaldomas chaosas ir,net valstybės vardu,Tik eiliniai
  piliečiai nerimauja,nes tas kelias yra be ryšio,ir veda į aklavietę.

 • kamera 2018 vasario mėn. 11 d. 20:21:24

  paleist kalinius ,susodint gimines siuntineliu nesiotojus.

 • Angelė 2018 vasario mėn. 11 d. 14:29:16

  Kodėl tik dabar aiškėja tokie dalykai?Čia metų metais melžiama
  karvė(runkeliai ir visi kiti....) ir niekas to nematė.Prisikaskit prie
  pačių viršunėlių,dar ne tokių dalykų pamatysit.Štai kodėl šalis
  tokia skurdi,kas tik prieina prie lovio ir čiulpia milijonus...

 • Safyras 2018 vasario mėn. 11 d. 13:22:45

  Jei kas nors sugebėtų padaryti visų firmų auditą Lietuvos mastu, o ne
  cituotų ministerijų ataskaitas, tai tada iš Šešėlio būtų ištraukti
  ne tūkstančiai , bet milijonai, nes kitos šalys sugeba susitvarkyti
  taip, kad nereikėtų mokėti iš mokesčių mokėtojų pinigų už tuos,
  kurie nesugeba dirbti kūrybiškai ir pagal visiems galiojančius
  įstatymus...

 • Negirdėjau 2018 vasario mėn. 11 d. 13:02:41

  Apie šį kalėjimą niekada nebuvo kalbama iš gerosios pusės. Arba aš
  neatsimenu. Bet nemanau, kad apie tokią instituciją, kuri veltui taško
  pinigus ir įdarbina giminaičius galima gerai kalbėt. Tikėkimės, viskas
  eis į gerą ir susitvarkys.

 • pasikeisim 2018 vasario mėn. 11 d. 12:59:37

  Na ką jau jūs. Visada taip buvo. Giminaičiai giminaičius įdarbina ir
  sėdima šiltose kėdėse. O jūsų pačių ar nėra kas įdarbinę iš
  draugų ar artimųjų be jokio konkurso? Patys taip darom, tai ir valdžia
  galvoja, kad jiems galima. Reikia ir patiems keistis.

 • Švogeriai 2018 vasario mėn. 11 d. 12:56:50

  Lietuva gi „švogerių“ šalis, ko mes čia stebimės? Dėkui Dievui,
  kažkam tai parūpo. Bet asmeniškai manęs nestebina, kad įdarbinti
  artimieji ir kad buvo švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai. Taip ne tik
  kalėjime, bet ir Seime yra.

 • Blekai 2018 vasario mėn. 11 d. 10:04:17

  O jūs be žydų niekaip nenurimstate? juk jums buvo pasakyta gydytis nuo
  antisemitizmo, jau visus užknisote.

 • Juozas 2018 vasario mėn. 11 d. 08:48:46

  Neteisinga, kad vaikų ir ligonių maistui skiriama mažiau pinigų, nei
  kalinčių nusikaltėlių. Jau nekalbu apie pensininkus ir laisvėje
  skurstančius žmones, kurie valgo prasčiau nei nusikaltėliai. Ir dar
  juos ruošiamasi laikyti geresnėmis sąlygomis.

 • Genovaitė 2018 vasario mėn. 11 d. 08:48:17

  Aišku, kad per gerai gyvena. Nebadauja, gauna ko tik užsimano.
  Neteisybė. Dirbantis žmogus blogiau už juos gyvena. Visą gyvenimą
  vargsti ir gauni tik 200 eurų pensiją. O jie šiltai sau sėdi, nieko
  neveikia, niekuo nesirūpina.

 • SADAS 2018 vasario mėn. 11 d. 08:48:16

  O kaip prie Madalovo ne tas pats buvo?,kodel sitas veikejas ne
  nuteistas?,jo vieta kalejime!

 • Žiūrėk į šaknį 2018 vasario mėn. 11 d. 08:47:00

  Čia tik maža ledkalnio (želmens) viršūnė.

 • Lietuva 2018 vasario mėn. 11 d. 07:59:57

  tai tokia pati kolonija tik mastelis didesnis

 • oo 2018 vasario mėn. 11 d. 04:10:00

  o kaip kitaip juk svetimu nepriiminesi tik gimines

 • cia tai bent 2018 vasario mėn. 11 d. 03:12:55

  'Stankevicius kuruoja kitas sritis'... Cia tai bent! Meskit ji lauk kuo
  reiciau,tada atgal,tik uz grotu,nes jis to nusipelne.

 • Vaclovas 2018 vasario mėn. 10 d. 22:12:44

  Tikrai per gerai. Jie daro nusikaltimus, o mes turime dirbti ir juos
  išlaikyti. Nusikaltėliams nieko netrūksta, ne tik maisto. Jie viską
  gauna, jiems viskas paruošiama. O juk jie turi atlikti bausmę. Kalėjimas
  negali tapti sanatorija.

 • Silvija 2018 vasario mėn. 10 d. 22:08:41

  Už grotų gyvenimas yra geras, super geras. Ten tikrai per daug geros
  sąlygos. Kaliniai visko reikalauja ir išsireikalauja, o jiems nei dirbti,
  nei už nieką mokėti nereikia. Valgyti gauna, šiltai aprengti, ant
  galvos nelyja. Ko daugiau reikia.

 • Valentina 2018 vasario mėn. 10 d. 22:04:59

  Laisvėje žmonės turi gyventi geriau nei nusikaltėliai. O dabar kartais
  yra net priešingai. Dirbi visą gyvenimą ir nieko sau negali leisti
  nusipirkti.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUŽUDYTA: Kazachstano sostinėje Astanoje nužudyta interneto portalo „Nur.kz“ žurnalistė Irina Beketova.
 • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Ukis 2018