respublika.lt

2018 vasario 24, šeštadienis

Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomisnuotraukos (34)

2018 vasario mėn. 10 d. 15:59:21
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Teisingumo ministerija Pravieniškių pataisos namuose atliko auditą, kurio ataskaitą pavyko gauti „Vakaro žinioms“. Rezultatai šokiruojantys: švaistyti pinigai, įkalinimo įstaiga nuostolingai vykdė šilumos bei karšto vandens tiekimo paslaugas visai Pravieniškių gyvenvietei, o nuostoliai dengti mokesčių mokėtojų pinigais. Įstaigoje - tikras giminių klanas, mat net 32 proc. darbuotojų tarpusavyje sieja giminystės ryšiai, tačiau tai nebuvo deklaruota.

 

Baisiausi dalykai - neskelbiami

Baisu net pagalvoti, kas iš tiesų dedasi Pravieniškių pataisos namuose, nes Teisingumo ministerijos audito medžiagoje pažymima, kad baisiausi dalykai neatskleidžiami.

„Dėl vidaus audito metu nustatytų nusikalstamos veikos požymių turinčių faktų buvo kreiptasi į kompetentingas institucijas. Apie šiuos faktus plačiau vidaus audito ataskaitoje, siekiant nepakenkti tyrimui, nepasisakoma“, - rašoma dokumente. Tačiau ir to, kas medžiagoje yra pateikta, užtenka, kad plaukai šiauštųsi. Galima daryti išvadą, kad dalis tų, kurie sėdi kitoje grotų pusėje nei kaliniai, turėtų persikelti pas pastaruosius.

Nustatyta, kad per sutartis su įvairiomis bendrovėmis valstybei galėjo būti padaryta daugiau nei 700 tūkst. eurų žala. Pasak Teisingumo ministerijos, įstaiga mokėjo už nepagrįstai didelių atliekų kiekių išvežimą, ilgą laiką tai darė už maitinimo paslaugas teikiančią bendrovę.

Taip pat įstaiga sukritikuota už tai, kad nepagrįstai sumažino parduotuvės patalpų nuomos kainą, ilgą laiką neskaičiavo nuompinigių už įrengimus ir t.t. Surinkta medžiaga perduota Generalinei prokuratūrai.

Giminių klanas

Tačiau visoje šitoje istorijoje įdomiausia yra tai, kad paaiškėjo, jog Pravieniškių pataisos namų administracijoje dirba ištisas giminių klanas. Auditoriai suskaičiavo, kad net 32 proc. įstaigos darbuotojų susiję giminystės ryšiais! Plačiausiais ryšiais gali pasigirti įstaigos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Stankevičius - net 13 darbuotojų yra jo giminaičiai. Pats A.Stankevičius yra žentas Alfredo Drazdžio, Pravieniškių pataisos namams vadovavusio iki 2011-ųjų.

Auditoriai nustatė, kad iki 2017-ųjų rugpjūčio 20-osios A.Stankevičius deklaravo giminystės ryšius tik su 5 asmenimis: Įskaitos skyriuje dirbančia uošviene Alvyra Drazdiene, Psichologinės tarnybos viršininke, sutuoktinės seserimi Renata Kasperiene, pastarosios vyru, 2-ojo sektoriaus Apsaugos ir priežiūros skyriaus direktoriaus budinčiuoju padėjėju Virginijumi Kasperu, sutuoktinės pussesere Vaida Kavaliauskiene, dirbančia Administracijos reikalų skyriaus raštvede, bei kita žmonos pussesere Ramune Butkevičiene, kuri yra Administracijos reikalų skyriaus vyresnioji specialistė.

Malonės saviems

Pažymėtina, kad A.Stankevičius dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant sprendimus giminaičių atžvilgiu, t. y. galimai pažeidė prievolę vengti interesų konflikto ir pareigą nusišalinti - skyrė priedus, didino priemokas, vizavo leidimus dirbti kitą darbą ir t.t. O atrankos būdu buvo tikrinama tik maža dalis jo vizuotų sprendimų.

Išsiaiškinta, kad palankūs sprendimai buvo priiminėjami ir giminaičių, nedirbančių Pravieniškių pataisos namuose, atžvilgiu.

Nepamiršo ir uošvio

Keista, bet įkalinimo įstaiga, pasirodo, tiekia šilumą visai Pravieniškių gyvenvietei, o ne tik sau. Šiai funkcijai vykdyti įsteigtas 21 etatas, kurio išlaikymas per metus kainuoja vidutiniškai 151 tūkst. eurų. Vykdydama šią funkciją įstaiga kasmet patiria apie 463 tūkst. eurų daugiau išlaidų, nei gauna pajamų. O skandalingiausia, kad Pravieniškių pataisos namai užpernai šilumos energiją ėmė pirkti iš nepriklausomo šilumos gamintojo įmonės „Prasila“, kurioje direktoriaus pavaduotoju dirba A.Stankevičiaus uošvis A.Drazdys.

A.Stankevičius ne tik kad privačių interesų deklaracijoje nepateikė duomenų apie ryšius su juridiniu asmeniu UAB „Prasila“ (ir fiziniu asmeniu A.Drazdžiu), bet ir pasirašinėjo „Prasilos“ sąskaitas, kurių pagrindu įmonei pervesta beveik 200 tūkst. eurų. Įdomi detalė: nuo 2016 m. pradėjus pirkti šilumos energiją iš „Prasilos“, išlaidos komunalinio ūkio išlaikymui išaugo apie 41,5 proc., o kaina vartotojui už šilumos megavatvalandę - apie 14 proc. Maža to, patiriamus nuostolius Pravieniškių pataisos namai kompensavo mokesčių mokėtojų pinigais.

Taip pat įdomu, kad pastatą katilinei nuomoja įmonė „Mūsų amatai“, įdarbinanti kalinius. Nuomos sutartis auditoriams sukėlė įtarimų, tačiau pradėjus tirti aplinkybes paaiškėjo, kad nuomos konkurso dokumentų byla yra... dingusi.


Skandalų šleifas

Pravieniškių pataisos namai pastaruoju metu dažnai minimi ne iš pačios geriausios pusės. Pernai spalį darbo vietoje aptiktas neblaivus įstaigos direktoriaus pavaduotojas Darius Prokarenka (0,7 prom.) ir Administracijos skyriaus viršininkas Virginijus Zabarauskas (0,6 prom.). Abiem teko atsisveikinti su darbu.

Ne ką ilgiau padirbo ir pats įstaigos direktorius Virginijus Ceslevičius. Teisingumo ministrė Milda Vainiutė jį atleido pernai lapkričio viduryje, kai paaiškėjo tarpiniai įstaigos minėto audito rezultatai.

Sausio pabaigoje paskelbta, kad baigiama nuteistiesiems skirtų gyvenamųjų patalpų Pravieniškių pataisos namuose rekonstrukcija. Netrukus 360 (iš maždaug 2020) nuteistųjų bus apgyvendinti skandinaviško tipo įkalinimo įstaigoje, kur, pasak įkalinimo įstaigos vadovų, negalės savo įtakos demonstruoti kalintys „autoritetai“, klestėti kriminalinė subkultūra, neliks žmogaus orumą žeminančių sąlygų. Už blogas įkalinimo sąlygas nuteistiesiems vien per 2016 metus priteista beveik milijonas eurų.

Pravieniškių pataisos namų rekonstrukcija - tai pirmas baigtas infrastruktūrinis projektas bausmių vykdymo sistemoje per pastaruosius dešimt metų, jo bendra vertė - daugiau nei 3,5 mln. eurų. Didžiąją dalį šios paramos lėšų skyrė Norvegijos Vyriausybė.

Teigiama, kad kalėjimų pertvarka ir modernizavimas - vienintelis kelias atitikti Europos Žmogaus Teisių Teismo reikalavimus, daug kartų išsakytus Lietuvai. Gal ir taip, tačiau ar nepersistengta, kai dabar nusikaltėliams sudarytos tokios sąlygos, kokių neturi dažnas laisvėje gyvenantis ir nenusikaltęs žmogus? Keista ir tai, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas ir net ES nuolat „skalpuoja“ Lietuvą dėl prastų kalinimo sąlygų, tačiau visiškai nesidomi tuo, kaip gyvena mūsų senjorai, kad eilės prie socialinio būsto - milžiniškos ir t.t. O kai tarptautinės institucijos akcentuoja tik nusikaltėlių teises (jų aukų teisių net nemini, lyg tokių nebūtų), tai ir mūsų valdžia jiems rodo išskirtinį dėmesį.

Niekam ne paslaptis, kad kaliniai už grotų laikomi ne už nuopelnus valstybei. Tačiau su jais „cackinamasi“ taip, lyg jie būtų mažų mažiausiai Nacionalinės premijos laureatai. Nusikaltėliai reikalauja razinų, medaus, cinamono, smilkalų, pripučiamų lėlių, nes esą kitaip gyvenimo sąlygos žeis jų orumą. Ir gauna. O tie patys jų prižiūrėtojai (žemiausio rango, o ne vadovai) vaikšto su senutėlėmis uniformomis, dirba už beveik minimalią algą. Ir jei pradėtų ko nors reikalauti, kaip reikalauja kaliniai, būtų priversti ieškotis kito darbo. Kažkodėl politikams, skirstantiems pinigus ir kasmet į prioritetus iškeliantiems kalinių gyvenimo sąlygas, visiškai nerūpi, kad daug žmonių laisvėje gyvena gerokai prasčiau.

Ir tai ne šiaip sau tezė be jokių įrodymų. Štai šiemet ketinama iš Valstybės investicijų programos lėšų Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų rekonstrukcijai skirti 4,536 mln. eurų (atskira eilute numatyta 0,5 mln. eurų Alytaus pataisos namų bendrabučio rekonstrukcijai), kai tuo metu aukštųjų mokyklų ir švietimo įstaigų rekonstrukcijai bei statybos darbams tenumatyta 3,777 mln. eurų. Arba, pavyzdžiui, socialinio būsto plėtrai savivaldybėse bus skirta vos 9,696 mln. eurų, nors eilėje laukia (remiantis pernykščiais Valstybės kontrolės duomenimis) per 12 tūkst. šeimų. Keisti, švelniai tariant, prioritetai.


Rasa KAZĖNIENĖ, Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyr. specialistė, su kolegomis atlikusi Pravieniškių pataisos namų auditą:

- Ar normalu, kad įkalinimo įstaigoje trečdalis darbuotojų tarpusavyje susiję giminystės ryšiais?

- Kriminalas atsitinka tuomet, kai jie nedeklaruoja šitų ryšių ir priiminėja sprendimus, palankius giminaičiams. O daug tokių ryšių buvo nedeklaruotų ir priiminėti sprendimai giminaičių naudai.

- Negi žmonės, nedeklaravę giminystės ryšių ir veikiantys giminaičių naudai, tikėjosi, kad yla neišlįs iš maišo?

- Tai, kad yla anksčiau ir neišlįsdavo. Jei auditas nebūtų buvęs atliktas, šimtu procentų galima užtikrinti, kad ji ir nebūtų išlindusi.

- Labai įdomu, kad Pravieniškių įkalinimo įstaiga rūpinasi visos gyvenvietės apšildymu. Gal ir Lukiškių kalėjimas, pavyzdžiui, šildo Vilnių?

- Čia yra labai sena problema ir ja pasinaudojo buvę Pravieniškių įstaigos vadovai. Valstybės kontrolė labai seniai rekomendavo įkalinimo įstaigoms atsisakyti joms nebūdingų funkcijų ir perduoti jas Kaišiadorių komunaliniam ūkiui. Įdomus dalykas, kad prie šildymo prisijungus įmonei „Prasila“, kurios vienas iš vadovų yra A.Drazdys, sąnaudos išaugo keliasdešimčia procentų. Mes kreipėmės į Valstybinę kainų ir energetikos komisiją, kad ši ištirtų, ar sąnaudos nebuvo keliamos tyčia - tam, kad gamintojas brangiau parduotų šilumą. A.Drazdys pateikinėdavo sąskaitas Pravieniškių pataisos namams, o jas pasirašinėdavo A.Drazdžio žentas!

- Neatmestina, kad bent jau A.Drazdys, kaip vienas „Prasilos“ vadovų, iš to turėjo tiesioginės finansinės naudos.

- Neabejotina. Kitas dalykas - iš darbo pernai išėjęs buvęs Pravieniškių pataisos namų direktorius Virginijus Ceslevičius yra buvęs A.Drazdžio, kuris dabar yra vienas „Prasilos“ vadovų, pavaduotojas.

- Paaiškėjus skandalingoms detalėms, V.Ceslevičius turėjo atsistatydinti. Kodėl tebedirba A.Stankevičius?


- Kadangi A.Stankevičius, turėdamas tiek daug artimų ryšių įstaigoje, kuravo personalo skyrių, jis perkeltas į kitą sektorių. Jis liko savo pareigose, tačiau kuruoja visai kitas sritis. Ar jam gresia atleidimas - nežinau.

- Panašu, kad A.Drazdys yra giminių klano įkūrėjas, nes jau jo vadovavimo įstaigai laikais dirbo nemažai giminaičių. Jis Pravieniškių pataisos namams nebevadovauja nuo 2011-ųjų, bet, atrodo, joje dar yra išlaikęs didžiulę įtaką.

- Labai didelę. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje ta įtaka atskleidžiama, tačiau mes detalių negalime atskleisti, tik galiu pasakyti, kad ir prekių tiekimas galimai buvo nukreiptas į „Prasilos“ katilinę. Buvo ir daug visokių kitokių blogybių.

- Susidaro įspūdis, kad daliai prižiūrėtojų reikėtų persikelti į kitą grotų pusę.

- Kai kurie nuteistieji yra nuteisti už daug mažesnes žalas ir mažesnius nusikaltimus nei juos prižiūrintieji. Tačiau įstaigoje buvo didžiulis nebaudžiamumo lygis, labai uždara sistema, kurioje vieni su kitais yra persipynę, vienas už kitą stovi mūru, nes yra savi. O nesaviems buvo baisu kalbėti, nes buvo įvairūs susidorojimo būdai, būdavo galima labai lengvai su darbuotoju atsisveikinti, todėl žmonės pasirinkdavo tylėjimą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DIPLOMATIJA: dvišalių santykių plėtra, saugumo padėtis Europoje, transatlantiniai ryšiai, Rytų kaimynystės ir svarbiausi europinės darbotvarkės klausimai - visa tai penktadienį Lisabonoje aptarė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, susitikęs su Portugalijos užsienio reikalų ministru, Atstovų rūmų Europos, Užsienio ir Gynybos reiklų komitetų vadovais.
  • SPAUDIMAS: Pietų Korėja šeštadienį teigė, kad penktadienį paskelbtos naujos sankcijos Šiaurės Korėjai pagerins Jungtinių Tautų priimtų rezoliucijų laikymąsi, kuriomis siekiama didinti spaudimą branduoliniais ginklais grasinančiai valstybei.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. Visą šalį sukrėtusios pedofilijos istorijos chronologija ir vertinimas
5. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
6. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
7. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
8. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
9. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
10. Euras ir toliau plaunamas
11. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
12. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
13. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
14. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
15. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
16. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
17. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
18. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
19. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
20. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
21. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
22. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
23. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
24. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
25. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko

Kodėl ministrams sudaromos sąlygos kenkti valstybei nebaudžiamiems?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2299 PLN - 4.1698
RUB - 69.4480 CHF - 1.1505
GBP - 0.8794 NOK - 9.6770
reklama
Kaleda 2017