respublika.lt

Priešas ne už sienos, jis - namie

(0)
Publikuota: 2015 gruodžio 03 13:15:05, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Kur krito galvos? Arūno Bernacko koliažas

Skandalinga žinia, kad kai kurie Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai karo atveju ginklus galėtų atsukti prieš Lietuvos piliečius, sukrėtė visuomenę. Sukruto ir politikai, bet jų reakcija labiau panaši į susierzinimą. Mat apie įvairias vadinamosios „Madalovo armijos“ užkulisines veiklas signalų būta, ir ne kartą, tačiau ne kas kitas, o patys politikai viską nuleisdavo negirdomis, mūru stojo už tarnybos neliečiamumą ir segė jos buvusiam vadovui į atlapus valstybės apdovanojimus.

 

Nepatiko viešumas

Vakar net du Seimo komitetai, konkuruodami vienas su kitu, aiškinosi, ar VST pajėgi vykdyti savo uždavinius, domėjosi, kaip situaciją vertina VSD.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete VST vadui plk. Ričardui Pociui pirmiausia teko teisintis, kodėl viešai kalbėjo apie tarnybos problemas, kol visos jos dar nelikviduotos.

„Visuomenė manęs paklausė  - aš visuomenei atsakiau. Aš negaliu slėpti informacijos ar meluoti, jei visuomenei, valstybei tai rūpi. Bet jokios slaptos ar skaldančios visuomenę informacijos aš nepateikiau, pateikiau tik faktus“, - komiteto nariams dėstė R.Pocius.

Anot jo, retorinis klausimas, ar jo pateikti faktai - sensacinga naujiena, kai pilnas feisbukas, užsienio valstybių tinklalapiai mirga nuotraukomis, kuriose mūsų pareigūnai pozuoja su svetimomis uniformomis, reiškia susižavėjimą Krymo okupacija, „Berkut“ smogikais, žudžiusiais taikius Ukrainos gyventojus.

Išlindo yla iš maišo

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis antrino VST vadui primindamas, kad apie tarnyboje pribrendusias problemas tam tikro rango politikams žinoma jau ne vieną mėnesį, tik tą informaciją siekta išlaikyti slapta. Pasak ministro, skandalo ištakos siekia praėjusių metų gruodį, kai Lietuvos šaulių sąjunga kreipėsi į valstybės institucijas atkreipdama dėmesį į situaciją VRM Rūdninkų poligone.

„Lietuvos patriotai negalėjo treniruotis tame poligone, nes ten rusiška amunicija apsikarstę žmonės, naudodami mūsų valstybės resursus, neaišku kokiais tikslais „atidirbinėjo“ taktiką, kaip užiminėti viešus pastatus. Tada ir prasidėjo patikrinimai, o daliai faktų pasitvirtinus kamuolys ėmė vyniotis vis toliau“, - sakė S.Skvernelis.

Paaiškėjo, kad 300 iš 1000 VST darbuotojų susiję giminystės ryšiais, kad dalis pareigūnų žymimi tabeliuose, bet į tarnybą nevaikšto, tuo metu užsiima visiškai kitokiais darbais, pavyzdžiui, apgyvendina klientus privačiame motelyje. Orkestras tarnyboje oficialiai panaikintas dar 2002 m., tačiau vis dar groja, o muzikantai atlyginimus gauna tikrai ne už dūdų pūtimą.

Tačiau S.Skvernelio vadovaujamos ministerijos dėmesio centre atsidūrė ne šie piktnaudžiavimai. Tuo, ką kasdien girdime, matome ir skaitome, žmonių jau nebenustebinsi. Tad kritikos smaigalyje atsidūrė asmenys, kurie viešai internete demonstravo pagarbą svetimos valstybės jėgos struktūroms. Nuspręsta, kad jie yra pavojingi nacionaliniam saugumui. Kiek tokių niekadėjų buvo užfiksuota, kiek galvų dėl to nusirito, neskelbiama, o ir tų pačių „nelojalių“ veikėjų veidai nuotraukose, pateikiamose kaip jų nusikaltimų įrodymai, užtušuoti. Visuomenė turi patikėti, kad dangus iš tikrųjų griuvo, ant potencialių „žaliųjų žmogeliukų“ uodegos užgriuvo, bet ministro pavedimu dabar ir vėl šviečia saulė.

„Procesas seniai prasidėjęs, su daugeliu asmenų jau kalbėta. Iš tų, kurie skelbė nuotraukas socialiniuose tinkluose, vieni jau nebedirba, kiti pripažino, kad pasielgė kvailai, kad gailisi“, - aiškino S.Skvernelis.

Ministras teigė, kad informaciją apie galimus piktnaudžiavimo, nepotizmo atvejus VRM pagal kompetenciją perdavė teisėsaugai ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, o kai bus užbaigti tebevykstantys tyrimai, maždaug kitų metų sausį, jei bus aptikta nusikaltimų požymių, medžiaga taip pat bus perduota teisėsaugos institucijoms.

Dengė politiniai „stogai“?


S.Skvernelis apgailestavo, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai surengė VRM atstovams ir VST vadui kone teisiamąjį posėdį vien už tai, kad buvo paviešinta informacija, nors svarbiausia tai, kad tarnyba baigia išsivalyti nuo dešimtmečiais besikaupusio purvo.

Tačiau kaip galėjo būti, kad šitiek metų „miegojo“ VSD, kurio atstovai komiteto posėdyje taip ir nepasirodė? Naujasis VST vadas R.Pocius paaiškino: „Pasakysiu paprastai - VSD viską darė teisingai, bet tiesiog nepasitikėjo buvusiu tarnybos vadu (Sergejumi Madalovu), nes ir apie jį patį yra krūva informacijos.“

Į „Vakaro žinių“ klausimą, ar ne politikai ir „atlaidžios“ specialiosios tarnybos sudarė išskirtines sąlygas VST buvusiai vadovybei elgtis kaip savo privačioje įmonėje, R.Pocius irgi atsakė klausimu: „Pagalvokite, ar neturint stipraus politinio stogo tokie procesai būtų galėję vykti Viešojo saugumo tarnyboje?“


Tas pačias nauju skandalu verčiamas VST problemas vakar aiškinosi ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Po dvi valandas trukusio uždaro posėdžio komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas akcentavo, kad siekė išsiaiškinti, kiek pasistūmėjo VST tyrimai, apie kuriuos jį naujasis tarnybos vadas informavo dar šių metų liepą.

„Mes daugiausia akcentavome nelojalumo klausimą, nes mums tai pasirodė pavojinga, - sakė komiteto vadovas. - Dabar matome, kad kai kuriais atvejais tie pareigūnai patraukti į kitą darbą, apie 10 žmonių dar tebedirba, kol jų atžvilgiu bus baigti tyrimai. Gerai, kad teisė dirbti su slapta informacija iš jų atimta, bet man atrodo, kad jeigu žmogus siūlo „patarti“, kaip susprogdinti terminalą, arba fotografuojasi ir šlovina kitos valstybės kariuomenę bei jos agresijos veiksmus, turėtų pakakti faktų atsisveikinti su juo.“

„Vakaro žinių“ paklaustas, ar pritaria R.Pociaus nuomonei, kad be politinių „stogų“ VST nebūtų taip išsigimusi, A.Paulauskas sutiko, kad neigiama informacija apie tarnybos veiklos epizodus Seimą periodiškai pasiekdavo, bet adekvačios reakcijos į ją kažkodėl nebūdavo.

„Atsimenu, buvo signalų, kad jie ir krovinius neteisėtai lydėdavo, ir apie kitus neoficialius dalykus kalbėta. Girdėta ir tai, kad žmogus oficialiai dirba vadu, o visus mokymus ir testus pereina fiktyviai. Kiek per tą laiką pasikeitė ministrų, Seime - Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadų, o niekas S.Madalovo nė nepajudino. Matyt, žinojo, ko negalima liesti“, - spėja A.Paulauskas.

Ne tik nelietė, bet ir valstybiniais apdovanojimais apkarstė. Prezidentė LDK Gedimino ordino Karininko kryžių S.Madalovui įteikė šių metų liepos 6-ąją, kai šis jau nebedirbo ir iki kaklo skendėjo nepotizmo skandale. Nors prezidentūra tikina, kad ši iniciatyva priklauso jai, kalbama, kad apdovanoti generolą siūlė pats patriarchas Vytautas Landsbergis. Šis jau nebeatsimena, ar tokį prašymą teikė raštu, ar žodžiu, bet už S.Madalovą ir jo nuopelnus galvą deda.

„Jis visada buvo šefuojamas Seimo senbuvių partijų, - teigė A.Paulauskas. - Kai Alvydui Sadeckui vadovaujant Seimo NSGK kilo klausimas dėl S.Madalovo vadovaujamos tarnybos jungimo prie policijos, prieš tai piestu stojo ir dešinė, ir kairė. Koks buvo jų interesas - partinis ar asmeninis - sunku spręsti, bet palankumas VST visada buvo tiesiog stulbinantis.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

VRM: problemos VST pradėtos spręsti nuo praėjusių metų

Vidaus reikalų ministerija (VRM) informuoja, kad problemos Viešojo saugumo tarnyboje prie VRM (VST) buvo identifikuotos ir pradėtos spręsti dar nuo praėjusių metų pabaigos, kai darbą pradėjo naujoji VRM vadovybė.

Pagal ministerijos ketvirtadienį išplatintą pranešimą, tuomečiam VST vadui Sergejui Madalovui buvo pateiktos konkrečios pastabos dėl neskaidraus administravimo, neišgrynintų ir besidubliuojančių funkcijų, akivaizdžių spragų aprūpinimo sistemoje, strategijos nebuvimo bei kitų gausių trūkumų. Šių metų sausį ministerijoje buvo svarstomas VST parengtas ir pristatytas tarnybos struktūros pakeitimo projektas. Jam išsakyta daug pastabų, tarnybos vadui nurodyta projektą koreguoti, paraleliai imtis kitų būtinų pertvarkų.

"To nebuvo sulaukta. Tuomet VRM savo iniciatyva ėmėsi tarnybinių patikrinimų, kurių rezultatas - kreipimaisi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl tarnybos vado ir jo pavaduotojo veiksmų įtariant viešųjų ir privačių interesų konfliktus. VTEK šiuos įtarimus patvirtino", - teigia ministerija.

Gavus informacijos apie galimai Lietuvai nelojalius asmenis, tarnaujančius VST, pradėti nauji tyrimai. Bendradarbiaujant su teisėsaugos ir kitomis institucijomis buvo renkama ir analizuojama informacija, atliekami kiti būtini - tarp jų ir nevieši - veiksmai.

Anot VRM, prie VST vairo stojus naujajam vadui Ričardui Pociui, jam buvo iškeltos prioritetinės užduotys: "išvalyti" iš sistemos galimai nelojalius, ne tiesiogines tarnybos funkcijas atliekančius ar tik "popieriuje" dirbančius pareigūnus, taip pat nedelsiant imtis būtinų pertvarkų, kad tarnyba taptų moderni, vakarietiška, profesionali bei motyvuota.

"Tai ir buvo padaryta. Didžioji dauguma reikiamų veiksmų jau atlikti, priemonės įgyvendintos. Iki kitų metų pradžios problemų, apie kurias šiandien kalbama, tarnyboje apskritai nebeliks. Pabrėžiame, kad dabartinė VRM vadovybė nesitaikė ir nesitaikstys su korupcijos, nepotizmo, protegavimo, piktnaudžiavimo apraiškomis ir kitomis negerovėmis tiek VST, tiek ir kitose statutinėse organizacijose", - rašoma pranešime.

Ministerija atkreipia dėmesį, jog naujasis VST vadas nuo pat tarnybos pradžios sulaukė visuomenės, pareigūnų bendruomenės ir žiniasklaidos klausimų apie padėtį tarnyboje. Demokratinėje valstybėje nepriimtina problemas ignoruoti, slėpti ar dirbtinai dangstyti, į visuomenei kylančius klausimus turi būti atsakyta - tai ir buvo padaryta.

VRM taip pat atkreipia dėmesį, jog viešojoje erdvėje pasirodžiusios interpretacijos apie tariamas valstybės institucijų tarpusavio kovas neatitinka realybės. Kovojama, kaip minėta, su korupcijos, nepotizmo, protegavimo, piktnaudžiavimo apraiškomis ir kitomis negerovėmis.

Eltos info.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s